Üroloji - İdrar Yolları Hastalıkları Sistit .....Paylaşım alanı...

ıdrar yolları enfeksiyonları için bitkisel çözümler

Malzemeler:
• 1 tatlı kaşığı kekik
• 1 tatlı kaşığı Karabaş otu
• 1 tatlı kaşığı papatya
• 1 tatlı kaşığı meyankökü
Hazırlanışı: Malzemeleri karıştırarak,1 litre su ile çay gibi demleyin. Günde 3 kez 1 bardak için.
2. KÜR

Malzemeler:

• 1 tatlı kaşığı adaçayı
• 1 tatlı kaşığı civanperçemi
• 5–10 adet karanfil
Hazırlanışı: Malzemeleri karıştırarak 1 litre su ile çay gibi demleyin. Aç karnına günde 3–4 fincan için.
Diğer öneriler
• Sabahları aç karnına 1 kaşık arı poleni yenir.
• 1 çay kaşığı çörekotu, 1 kaşık bal ile karıştırılarak yenir.

Sistit kadınların korkulu rüyası olan bir rahatsızlıktır..Yaklaşık her 5 kadından biri en az 1 kez yaşar bu rahatsızlığı..
Sistit diğer adıyla idrar yolu rahatsızlığınının oluşma nedenleri,tedavisi ve bu rahatsızlık esnasında alınacak önlemler nelerdir kısaca öğrenelim..

Sistit ihmal edilmemesi gereken rahatsızlıklardan biridir…eğer ihmal ederseniz kronikleşebilir, üriner sistemde (mesane ve böbreklerde) kalıcı hasara neden olabilir.
Sistit neden oluşur?
* Yanlış ve eksik genital temizlik
* ıdrar kanalının kısalığı
* ıdrar akımının engellendiği durumlar (üriner sistemde taş, tümör veya sonda gibi yabancı cisim bulunması)
* Nörolojik olarak mesanenin boşalamaması
* Şeker hastalığı
* Hamilelik
* Yaşlılık
* Düzensiz cinsel ilişki ( sistit yeni evlilerde daha sık görülür ki buna ‘Balayı sistiti’ denir )
* Menopoz dönemi
* Erkeklerde prostat ve üretra hastalıkları
Belirtileri nelerdir?
* ıdrar yaparken yanma, sızı ve ağrı
* Sık idrara çıkma isteği
* ıdrara çıkıldığında az yapma
* Acil idrar yapma hissi
* Tam boşalamama hissi
* Kötü kokulu ve bulanık idrar
* Cinsel ilişki sırasında ağrı duyulması
* Kasıklarda ve göbek altında ağrı olması
* ıdrarda kan olması
Tedavisi nasıl yapılır?
Basit sistit tedavisi doktor kontrolünde 3-5 günlük antibiyotik kullanımı ile yapılabilir. Ancak doktorunuzun önerisine göre bu süre uzatılabilir de…
Sistitten korunmak için nelere dikkat etmeli?
* Günlük su alımı en az 2 litre olmalıdır. Su bakterilerin mesaneye tutunmasını engeller ve dışarı atılmasını sağlar.
* Kahve, koyu çay, alkol gibi içecekler ve acılı baharatlı yiyecekler en aza indirilmelidir. Bunların mesane üzerine uyarıcı etkileri vardır.
* Mümkün olabildiği kadar sık idrara çıkılmalıdır. ıdrarı tutmak mesanedeki bakterilerin mesane duvarına yapışmasını ve enfeksiyon oluşmasını kolaylaştırır.
* Tuvaletten sonraki temizlik doğru olmalıdır. Temizlik önden arkaya doğru yapılmalıdır. Böylece bakterileri idrar kanalına doğru taşımamış olursunuz. Sadece kağıtla silinmek yeterli değildir. Anal bölge mutlaka bol suyla yıkanmalıdır. Ancak aşırı hijyen takıntısı normal vajinal florayı bozabileceğinden dikkatli olunmalıdır.
* Vajinal deodorant, parfümlü sabun, pudra kullanımı idrar kanalını tahriş edebileceğinden dolayı bu tür ürünler kullanılmamalıdır.
* ıç çamaşır tercihi doğru yapılmalıdır. Genital bölgenin nemlilik oranını artırarak bakterilerin üremesini kolaylaştırdığından, sıkı, dar pantolonlar ve naylonlu iç çamaşırlar giyilmelidir.
* Pamuklu iç çamaşırlar tercih edilmeli ve her gün değiştirilmelidir.
* Cinsel ilişkiden sonraki erken dönemde idrara çıkılmalıdır. Bu durum bakterilerin yayılmasını önlemektedir.
* Menopoz sonrası dönemde östrojen kremleri kullanılmalıdır.

kızlar idrarım yarıda kesılıyo bı yanma bı yanma offkafamçokkarıştı idrarım bittiği tam ayağa kalkacağım sırada da pıt pıt pembemsi 1 2 damla kan gelıyor.

ıdrar yolu rahatsızlıklarına gıvıŞgan gÜney anadolu,damyaprakları sebze olarak yenen bıtkının ıdrar sÖktÜrÜcÜ Özellıklerı bulunur .bıtkının kÖkve dal ve yapraklarından yapılan cay ıdrar yolu rahatlıksızlıklarında kullanılır .

selam arkadaşlar yzdklarınızı fazlasıyla yaşıyorum bugün sabahtan beri.o nasıl bir yanma ve ağrı hiç başıma gelmemişti.işin kötüsü yarın yola çıkıcam hemen eczaneye gittim antibiyotik ve ağrı kesici verdi akşama etkisini gösterdi yanma azaldı ama kronikleşebilir yzmışsınız ne yapmalıyım siz nasıl bir tedavi uyguladınız tamamen biter mi birde hamilelik olayı var tabi 1 yıllık evliyim gebeliğe engel olur mu şimdiden teşekkürler kızlar...

bir sorum daha olacaktı benim bu sabah kanamayla başladı aniden dün bişeyim yoktu kanaması çok mu ilerlediğini gösterir birde ilişkiye kaç gün ara verilmeli.iyi akşamlar

arkadaslar ben uzun zamandir bu sorunu yasiyorum,
DR gittim bana bir ilac verdi cokk iyi geldi ismini yazamiyorum sanirim buraya
ama cok iyi geldi iliski sonrasida yanma ve kan gelmeye baslamisti
fakat bu ilaci kullandim bisey kalmadi sukurler olsun,cok zor ceken bilir gercekteneyvahedigeldismile

Mısır Püskülü
Mısırın tadı tanelerinden, şifası ise püskülünden gelir. Mısır Püskülü Çayı, doğal idrar söktürücü olup, böbrek iltihabı, çocuk ve yaşlıların yatağa işeme halleri, böbrek sancıları, mesane nezlesi gibi idrar yolları hastalıklarında başarıyla kullanılır. Ayrıca ödemlere karşı etkilidir. Bedendeki yağı azaltma özelliğiyle yazdan önce forma girmeye çalışan hanımların da favori içeceklerindendir. Green Life Mısır Püskülü Çayı ile hem zayıflayın hem de sağlıklı kalın!

kızlar bende 4 gündür ağrıdan kıvarnıyorum yarın ürolojiye gidicem randevu aldım ama çok korkuyorum. yıllardır çekiyorum bu derdi.her defasında idarar tahlilim temzi çıkıyor ve hep aynı ilaçlarla eve yollanıyorum. en son bir kaç ay önce yine bu dertten doktora gittiğimde doktor bence bir ürolojiye git detaylı incelesinler seni dedi.şimdi yine başladı yarın bakalım ne olacak.şuan sandalyede nasıl oturduğumu acıdan bir ben bilirim.çok zor ya bu ağrıların olduğu günler mecbur eve kapatıyorum kendimi.

kızlar bende 4 gündür ağrıdan kıvarnıyorum yarın ürolojiye gidicem randevu aldım ama çok korkuyorum. yıllardır çekiyorum bu derdi.her defasında idarar tahlilim temzi çıkıyor ve hep aynı ilaçlarla eve yollanıyorum. en son bir kaç ay önce yine bu dertten doktora gittiğimde doktor bence bir ürolojiye git detaylı incelesinler seni dedi.şimdi yine başladı yarın bakalım ne olacak.şuan sandalyede nasıl oturduğumu acıdan bir ben bilirim.çok zor ya bu ağrıların olduğu günler mecbur eve kapatıyorum kendimi.

Aynı şekilde, tahlilleri temiz çıktığı için senelerce bunu çeken, sonra işi ürologda çözen birini tanıyorum, inşallah sen de iyileşirsin.

Ama, eşinin de muayene olması ve hâttâ ilaç kullanması çok önemli, ikiniz birden tedavi olmalısınız. Sonuçta cinsel ilişkiyle senden ona, ondan sana geçiyor ne varsa, sadece birinizin tedavi olması hiçbir şeyi çözmez.

En kısa zamanda ürologdan bir randevu alın, inşallah bu kez kökünden çözersiniz. Onun nasıl bir şey olduğunu çeken bilir :çok üzgünüm:

Aynı şekilde, tahlilleri temiz çıktığı için senelerce bunu çeken, sonra işi ürologda çözen birini tanıyorum, inşallah sen de iyileşirsin.

Ama, eşinin de muayene olması ve hâttâ ilaç kullanması çok önemli, ikiniz birden tedavi olmalısınız. Sonuçta cinsel ilişkiyle senden ona, ondan sana geçiyor ne varsa, sadece birinizin tedavi olması hiçbir şeyi çözmez.

En kısa zamanda ürologdan bir randevu alın, inşallah bu kez kökünden çözersiniz. Onun nasıl bir şey olduğunu çeken bilir :çok üzgünüm:

yarın gidicem canım üroloğa randevu aldım.inş dediğin gibi kökünden çözülür bu sorun.
gerekirsede eşimide götürürüm bakalım yarın doktor ne diyecek. eyvahedigeldismile

yarın gidicem canım üroloğa randevu aldım.inş dediğin gibi kökünden çözülür bu sorun.
gerekirsede eşimide götürürüm bakalım yarın doktor ne diyecek. eyvahedigeldismile

Bence mutlaka ama mutlaka götür. Sonuçta bakteri kaynaklı bir sorun ve o bakterileri eşin de taşıyordur. İkiniz de kurtulun, başka türlü zor.

Allah şifa versin.

ya bende ilk defa oldu bu bugunlerde, hem azo.... hem piyel..... kullanıyorum, öff doktora gitmek istemiyorum çok sıkıcı doktora gitmek ya:umursamaz:

canım ama zamanla bu ağrılar kronikleşiyormuş bence sende doktora git bak benim bugün öğlen randevum var gelince yazarım doktorun dediklerini.benim gibi asosyal olma bu dert yüzünden. şuan işe girsem kimse bana 3-5 gün izin vermez düşün o derece ağrım oluyor hastalık tekrarladığında

ya bende ilk defa oldu bu bugunlerde, hem azo.... hem piyel..... kullanıyorum, öff doktora gitmek istemiyorum çok sıkıcı doktora gitmek ya:umursamaz:

Asiye çok doğru söylüyor, idrar kültürü yapıp ona göre ilaç kullanılmazsa bazı bakteriler hayatta kalıp yerleşebiliyor içeride, ve bu sık sık tekrar eder hâle gelebiliyormuş.

kızlar ben geldimmm
doktora şikayetlerimi bir bir anlattım idrar tahlili,idrar kültürü,kan tahlili ,açlık şekerine bakılmasını istedi. birde ultrasonla böbreklere mesaneye falan bakıldı allaha şükür böbreklerde falan bişey çıkmadı kan tahlili ve idrar tahlilide güzel şimdi 3 gün sonra çıkacak olan idrar kültürünü bekliyorum. işin kötü yanı ne biliyormusunuz kızlar bugün bende hiç ağrı yoktu:KK43: ama doktor rapora kronik sistit yazmış:KK43:

Sistit kadınların korkulu rüyası olan bir rahatsızlıktır..Yaklaşık her 5 kadından biri en az 1 kez yaşar bu rahatsızlığı..
Sistit diğer adıyla idrar yolu rahatsızlığınının oluşma nedenleri,tedavisi ve bu rahatsızlık esnasında alınacak önlemler Nelllerdir kısaca öğrenelim..

Sistit ihmal edilmemesi gerekenn rahatsızlıklardan biridir…eğer ihmal ederseniz kronikleşebilir, üriner sistemde (mesane ve böbreklerde) kalıcı hasara neden olabilir.
Sistit neden oluşur?
* Yanlış ve eksik genital temizlik
* ıdrar kanalının kısalığı
* ıdrar akımının engellendiği durumlar (üriner sistemde taş, tümör veya sonda gibi yabancı cisim bulunması)
* Nörolojik olarak mesanenin boşalamaması
* Şeker hastalığı
* Hamilelik
* Yaşlılık
* Düzensiz cinsel ilişki ( sistit yeni evlilerde daha sık görülür ki buna ‘Balayı sistiti’ denir )
* Menopoz dönemi
* Erkeklerde prostat ve üretra hastalıkları
Belirtileri Nelllerdir?
* ıdrar yaparkenn yanma, sızı ve ağrı
* Sık idrara çıkma isteği
* ıdrara çıkıldığında az yapma
* Acil idrar yapma hissi
* Tam boşalamama hissi
* Kötü (kem) kokulu ve bulanık idrar
* cinsel ilişki sırasında ağrı duyulması
* Kasıklarda ve göbek altında ağrı olması
* ıdrarda kan olması
Tedavisi nasıl yapılır?
Basit sistit tedavisi doktor kontrolünde 3-5 günlük antibiyotik kullanımı ile yapılabilir. Ancak doktorunuzun önerisine göre bu süre uzatılabilir de…
Sistitten korunmak için Nelllere dikkat etmeli?
* Günlük su alımı en az 2 litre olmalıdır. Su bakterilerin mesaneye tutunmasını engeller ve dışarı atılmasını sağlar.
* Kahve, koyu çay, alkol gibi içecekler ve acılı baharatlı yiyecekler en aza innDirilmelidir. Bunların mesane üzerine uyarıcı etkileri vardır.
* Mümkün olabildiği kadar sık idrara çıkılmalıdır. ıdrarı tutmak mesanedeki bakterilerin mesane duvarına yapışmasını ve enfeksiyon oluşmasını kolaylaştırır.
* Tuvaletten sonraki temizlik doğru olmalıdır. Temizlik önden arkaya doğru yapılmalıdır. Böylece bakterileri idrar kanalına doğru taşımamış olursunuz. Sadece kağıtla silinmek yeterli değilldir. Anal bölge mutlaka bol suyla yıkanmalıdır. Ancak aşırı hijyen takıntısı normal vajinal florayı bozabileceğinden dikkatli olunmalıdır.
* Vajinal deodorant, parfümlü sabun, pudra kullanımı idrar kanalını tahriş edebileceğinden dolayı bu tür ürünler kullanılmamalıdır.
* ıç çamaşır tercihi doğru yapılmalıdır. Genital bölgenin nemlilik oranını artırarak bakterilerin üremesini kolaylaştırdığından, sıkı, dar pantolonlar ve naylonlu iç çamaşırlar giyilmelidir.
* Pamuklu iç çamaşırlar tercih edilmeli ve her gün değiştirilmelidir.
* cinsel ilişkiden sonraki erkenn dönemde idrara çıkılmalıdır. Bu durum bakterilerin yayılmasını önlemektedir.
* Menopoz sonrası dönemde östrojen kremleri kullanılmalıdır

X