Davranış Bozuklukları 3.5 yaşında oğlum hayali hayvan arkadaşları.

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.

evrasu

Geçici Olarak Hesap Pasiftir !
tek ayak cezası
Kayıtlı Üye
12 Mayıs 2009
114
3
44
arkadaşlar benimde derdim oğlumla daha 3.5 yaşında ama malesef bizim göremediğimiz köpek arkadaşı var özellikle geceleri bağırarak uyanıyor ne oldu annem diyorum köpek bana kızdı evine git dedi gibi laflar yapıyor yine bir gün öğle uykusuna yatırdım onu uykudan aynı şekilde uyandı ne oldu annem dedim yanındaki köpeği gösterdi bana onu sev anne dedi annem yok senin yanında bişey dediğimde çok fena kızdı bana burda işte burda diye o sinirlenmesin diye sevdim bende:KK43:olmayan şeyi aslında hayvanları çok seviyoruz oda bende hani hayvanlardan korkan bir bayan değilim bende sürekli yolda felan köpek gördüğümüzde onun ne kadar güzel bir hayvan olduğunu söylüyoruz ama neden böle şeyler oldu anlamıyorum sadece aylar öncesinde sağlık ocağına ötürüyordum onu yolumuza siyah bir köpek çıktı ve bize doğru havlayarak yanımıza kadar geldi korktuk elimizde olmadan acaba diyorum onun etkisimi hala ama eğer öyleyse bile nasıl unutturacağım bu olayı ana nasıl...senağlama

Mutlaka bi psikolğa götür canım..TV de dizinin birinde vardır böyle bi olay..Küçük kadınlarda heralde..ordaki en ufak kardeşlerininde yanında kimsenin görmediği bi arkadaşı vardı...yanında kimse yok diyenlerede bağırıp çağırıyodu..durmadan onunla konuşuyo,sofrada onada sandalye ayırıyodu..Mutlaka bi psikolğa götür canım..sakın erteleme..yarın için bi randevu al..Geçmiş olsun..umarım düzelir..

bazı çocuklarda olduğunu duymuştum ben böyle bişeyin,bence psikoloğa götür,,,bir an önce!

arkadaşlar benimde derdim oğlumla daha 3.5 yaşında ama malesef bizim göremediğimiz köpek arkadaşı var özellikle geceleri bağırarak uyanıyor ne oldu annem diyorum köpek bana kızdı evine git dedi gibi laflar yapıyor yine bir gün öğle uykusuna yatırdım onu uykudan aynı şekilde uyandı ne oldu annem dedim yanındaki köpeği gösterdi bana onu sev anne dedi annem yok senin yanında bişey dediğimde çok fena kızdı bana burda işte burda diye o sinirlenmesin diye sevdim bende:KK43:olmayan şeyi aslında hayvanları çok seviyoruz oda bende hani hayvanlardan korkan bir bayan değilim bende sürekli yolda felan köpek gördüğümüzde onun ne kadar güzel bir hayvan olduğunu söylüyoruz ama neden böle şeyler oldu anlamıyorum sadece aylar öncesinde sağlık ocağına ötürüyordum onu yolumuza siyah bir köpek çıktı ve bize doğru havlayarak yanımıza kadar geldi korktuk elimizde olmadan acaba diyorum onun etkisimi hala ama eğer öyleyse bile nasıl unutturacağım bu olayı ana nasıl...senağlama
geçmiş olsun canım,benim bir sorum olacak senin oğlanın arkadaşlar var mı,ve bir önerim var çocuklar bu yaşlarda çok ekiniliyorlar herşeydan,sen sor oğlana kuş severmı ,bi muhhabet kuşu al ona,adını koysun kuşa ve sen bakımı ona yaptır(yardım et ama o da meşgul olsun),köpek önermek isterdim,fakat apartmanda oturuyorsanız sorun çikar,aslında küçük köpekte olabilir,eminim çocuğunuz daha iyi kendini hissedecek,sen de yok oyle bir şey hayali kopeyi üzme,tam tersine senin hayali arkadaş bana gerçek kuş(köpek)al dedi,ben sıkılıyorum tek başina evde demiş de oğluna,bir süre sonra çocuk kendine gelir,ve hayali arkadaşinı tatile yolarsınız,o da yürulmuş dersın başka çocuklar da hayali arkadaş istiyorlar o da onlara da yardıma koşmuş dersin,ve dr götürmeni öneririm,ama çocuğu kırmayın:1hug:

geçmiş olsun canım,benim bir sorum olacak senin oğlanın arkadaşlar var mı,ve bir önerim var çocuklar bu yaşlarda çok ekiniliyorlar herşeydan,sen sor oğlana kuş severmı ,bi muhhabet kuşu al ona,adını koysun kuşa ve sen bakımı ona yaptır(yardım et ama o da meşgul olsun),köpek önermek isterdim,fakat apartmanda oturuyorsanız sorun çikar,aslında küçük köpekte olabilir,eminim çocuğunuz daha iyi kendini hissedecek,sen de yok oyle bir şey hayali kopeyi üzme,tam tersine senin hayali arkadaş bana gerçek kuş(köpek)al dedi,ben sıkılıyorum tek başina evde demiş de oğluna,bir süre sonra çocuk kendine gelir,ve hayali arkadaşinı tatile yolarsınız,o da yürulmuş dersın başka çocuklar da hayali arkadaş istiyorlar o da onlara da yardıma koşmuş dersin,ve dr götürmeni öneririm,ama çocuğu kırmayın:1hug:

cnm köpek alamam ama civciv aldım iki tane sonra arkadaşsızda bırakmıyorum ama kimseye rahat vermiyor sokakta oynuyorda evde kimseyi istemiyor civcivleride o istedi çok seviyor hayvanları artık köpeğini bende kabullendim başkalarıda bilmem bakalım ya doktoru düşünüyorumda yabancılarla özelliklede doktorlarla hiç konuşmuyor ...

sevgili arkadaşım , bence çok önemli bir sorun diil bu o yaşlarda çocuklar hayali şeyler yaratabilirler beyinlerinde, böyle durumları ben çocuktaki ilgi açlığına bağlarım (2 çocuğum var )
yanlış anlamayın ilgi açlığı derken yane profilinzde çalıştığınız yazıyor o açıdan dedim. çocuklar ilgiye,sevgiye doymazlar hep daha fazlasını isterler..
şu dönemde onunla herşeyi bikenara bırakıp çok ilgilenmenizi tavsiye ederim..
yapmadığınız değişik şeyler yapın birlikte..
ben çocukların erken yaşta çok önemli bişi olmadıktan sonra psikologla tanışmasından yana diilim nacizane fikrim..
sevgiler , kolaylıklar dilerim.
.

cnm köpek alamam ama civciv aldım iki tane sonra arkadaşsızda bırakmıyorum ama kimseye rahat vermiyor sokakta oynuyorda evde kimseyi istemiyor civcivleride o istedi çok seviyor hayvanları artık köpeğini bende kabullendim başkalarıda bilmem bakalım ya doktoru düşünüyorumda yabancılarla özelliklede doktorlarla hiç konuşmuyor ...
canım sen kendi dr bi görüş,belki dr sivil kılıfında eşinizin arkadaşi gibi çay içmeye gelsin(bir tek sorun bu tür ricalar dr çok istiyorlar mani) ve ev ortamında ''tanıdık ''gibi siz sohbet ederken senin oğlana da sorular sorsun,ve civ civ çözüm değil,ölebilirler çok çabuk,benim ailemin çiflikler var ordan biliyorum,ondan sonra evladın daha da üzülür,muhabet kuşu al(erkek kuşlar konuşur,gagaları koyu renk ve daha eri),senin evladın konuşmayı öğretsin ona belki faydası olur,çok endişe ediyorum senin çocuğun için,:1no2:

çanım bak internett ne buldum bununla ilgli,okursan belki yardımı olabilir sana!

Çocuklar ve hayali arkadaşlar

Küçük kızınız ya da oğlunuz yanında birisi varmış gibi konuşuyor, bu görünmez kişiyle oyunlar oynuyorsa hatta bu kişinin bir de adı varsa sakın şaşırmayın. Bu çocuğunuzun kendine bir hayalî arkadaş edinmiş olduğunun işaretidir. Oyuncaklar, eşyalar, maceralar çocuğun hayal gücünü beslemek için yetersiz kalınca onlar da kendilerine hayali bir arkadaş yaparlar. 3-6 yaş grubu pek çok çocuğun hayalî arkadaşı vardır.

Genellikle ailelerde ilk çocuklar hayali arkadaşa sahip olurlar. Bazı çocuklar için sevdiği bebeği ya da ayıcığı onun hayali arkadaşı olurken bazıları için ise görülmeyen birisi en yakın arkadaş olarak ortaya çıkıverir.

Hayali arkadaşı olan çocuklar genellikle parlak zekalı ve hayal gücü kuvvetli çocuklar olarak tanımlanıyor.

Çocuklar için hayali arkadaşları ailenin bir bireyi gibidir; yemek yerken, arabada, aile toplantılarında hep yanlarındadır. Bu arkadaşın ismi çocuğun tamamen kendi ürettiği bir isim de olabilir, bilinen bir isim de olabilir. Bu arkadaşlıklar bir süre sonra sona erer. Kimi zaman hayali arkadaşlar çocukların ikinci kişilikleridir, kötü şeyleri onlar yapar ve kötü söz söyleyen onlardır. Bazen de bu arkadaş sadece mükemmel bir oyun arkadaşıdır. Uydurma oyunların, çocuğun gelişiminde önemli bir yeri vardır. Hayali arkadaş da bu uydurma oyunun genişletilmiş bir parçasıdır.

Uydurma oyunlar çocuğa rolleri, ilişkileri, gücü ve kontrolü öğrenmesi için şans verir. Genelde çocuklarla ilgili kararları ebeveynleri verir, çocuklarsa kendileriyle ilgili kararlarda kontrolü bir parça da olsa ele geçirmek ister. Örneğin çocuklar doktora gitmekten hoşlanmaz ama doktordan döndüklerinde hayali arkadaşına gördüklerinin aynısını uygular.

Uydurma oyunlar genellikle iki ve üstü yaşlarda başlar. Beş yaşına kadar hayal ile gerçek arasındaki çizgi belirsizdir. Çocuğa göre oyun gerçektir. Araştırmacılar hayallerin zararsız olduğunu, çocuğun hayalle gerçek arasındaki farkı anlamasına yardımcı olduğunu belirtiyor ve hayali arkadaşı çocuğun kişiliğinin anlaşılması ve tamamlanması gereken kısmı olarak tanımlıyor. Eğer çocuk hayali bir arkadaş üretip yaptığı olumsuz davranışları ona yüklüyorsa, aile ortamının bu davranışların doğrudan ortaya çıkmasına müsait olmadığını gösteriyor.

Anne baba bu durumda hayali arkadaşın yansıttığı ve ortaya koyduğu hareketleri anlamaya çalışmalı. Çocuğun duygularını anlamayıp ona yardım etmemek, gelecekte gerçekten ihtiyacı olduğunda anne babaya başvurmasını engeller. Ayrıca bu, çocuğun sadece olumlu davranışları yüzünden sevildiğini düşünmesine sebep olur. Anne babaların hayali arkadaşı reddetmemeleri öneriliyor; çünkü bu arkadaş çocuğun problemlerini anlamak için önemli bir anahtardır. (18 Aralık 2003)
--------------------------------------------------------------------------------
Çocuğumuz 5 Yaşında Ve Hayali Bir Arkadaşı Var. Ancak O, Arkadaşı Gerçekmiş Gibi Davranıyor. Anne-Baba Olarak Bizim Ne Yapmamız Gerekir? [/b]

Beş yaş da çocuğun gelişimindeki önemli yaşlardan biridir. Bu yaştaki bir çocuğun hayal gücü oldukça gelişmiştir. Bunun yanında, çocuk yaşadığı ortamla ilgili olarak da çok çeşitli gözlemler yapabilmekte ve bunları oyunlarına yansıtabilmektedir. Bu yaştaki çocuk, anne-babasının koyduğu kuralları, çevreden gelen yasakları da algılayabilmekte ve davranışlarını bunlara göre düzenlemesi gerektiğinin farkına varmaktadır.Tüm bu farkındalıklar çocuğa kimi zaman fazla gelebilir. Çocuk bir çok şeyi algılamakta, bunları zihninde işlemekte, bu konuları daha iyi işleyebilmek için oyunlarına yansıtmakta ve tüm bu süreç ona bir çok değişik duyguyu yaşatmaktadır. Bu dönemlerde çocuklar kendi sırtlarındaki bu “yükü” paylaşabilmek amacıyla kendilerine bir hayali arkadaş yaratabilirler. Bu arkadaş, çocuğun çok arzu ettiği ama sahip olamadığı özellikleri yansıtabilir. Örneğin çocuğun toplumun koyduğu kurallara karşı gelme isteğini, çok güçlü olma isteğini, korunma, şımartılma isteğini bu hayali arkadaş yansıtabilir. Kendisini daha yalnız hisseden çocuklar için ise bu hayali arkadaş arzu edilen bir arkadaşın işlevini görebilir. Anne-babaların fark etmesi gereken bu hayali arkadaşın çevreyi kandırma amaçlı olarak ortaya çıkmadığıdır. Bu nedenle, çocuğu bu davranışından ötürü kınamak yerine, gerektiğinde bu “arkadaşa” çocuk üzerinden mesajlar göndermek

hepinize çok teşekkürederim ilginizden dolayı ben dr en son çare düşünüyorum onunla değişik şeyler yapmaya çalışıyorum muhabbet kuşu iyi fikir aslında civcivi bugun iki dk. yanına çıktı ben temizlik yaparken sonra yanıma bir geldi civciv öldü diye gittim bir baktım gerçekten ölmüş hayvan ne yapayım kızdım biraz demezmi bana sende beni yıkıyorsun bende onu yıkadım o öldü diye ya nediyeceğimi şaşırdım bu sefer kızmakta çözüm değil ama muhabbet kuşunada rahat vermezki onuda öldürürse bu sefer benim psikolojim bozulur hiç dayanamam hayvanlara.....

2.5 yaşında oğlum var..bizde hayalet görüyoruz..geçen gün uyandığında perdeyi göstererek anne hayaleti görmüyon mu..çok bağırıyo bana..vs...gibi şeyler söylüyo...

konuşuyorum bende onunla ama bakalım ilerde ne olaaca
k.

bence yolda havlayan o kopekten korkmusdur.onun etkisidir.arkadaslar dogru soylemisler bir psikologa goturmen en iyisi....

cnm senin derdinde benim gibi allah kolaylık versin çarede versin ama:KK43:normalmiş ya bu gibi şeyler özelliklede bu yaşta aslında ben bir psikoloğa sordum int. üzerinden oda bana uludağ tıp fakültesine götür dedi ama azcık daha bekliyeceğim ....

bence muhabet kuşu al,bak bizim vardı,ona arasıra kafesin içine kum ve sukoyorduk o da içinde banyo yapıyordu,bazen parmağin üzerindeyken musluk suyun altında dahi giriyordu,çocuğun o muzuna gelirdi o da bir yaprak maydanoz kuşa verirdi,kuşta seni çok seviyordum derdi(eşim biz evlenmeden önce kuşu eğtmiş),bir görsen oğlumu o kadar mutlu,gözler pırıl pırıl,kafesini oğlana temizlet,meşguliyet olsun,şimdi tam zamanı,bu yaşlarda ben herşey bilirim ve yaparım der,sende hadi yap bakalım de(yardım et ama çoğu o yapsın),her gün kuşun su değiştirsin,yemi üflesin(boş olanlar gitsin,yerine azcik daha koysun),ben baştan dedim,civcivler çağre değil,onlar azıcik ıslansalar ,yada odanın derecesi 1-2 derece oynasa hemen küt gidiyorlar,çocuğu cazalandırma,tv daha az izlet,onun etkisi çok büyük,bir çpcuk kanalı var orda bir çizgi dizi çok saçma(hayali dostlar mekanı)-adlı,bu çocuk kanalı ama neler var yok robotlar,yok kılıçlar,yok canavalar,kim bunları hazırlıyor hayret içinde kalıyorum..

bence muhabet kuşu al,bak bizim vardı,ona arasıra kafesin içine kum ve sukoyorduk o da içinde banyo yapıyordu,bazen parmağin üzerindeyken musluk suyun altında dahi giriyordu,çocuğun o muzuna gelirdi o da bir yaprak maydanoz kuşa verirdi,kuşta seni çok seviyordum derdi(eşim biz evlenmeden önce kuşu eğtmiş),bir görsen oğlumu o kadar mutlu,gözler pırıl pırıl,kafesini oğlana temizlet,meşguliyet olsun,şimdi tam zamanı,bu yaşlarda ben herşey bilirim ve yaparım der,sende hadi yap bakalım de(yardım et ama çoğu o yapsın),her gün kuşun su değiştirsin,yemi üflesin(boş olanlar gitsin,yerine azcik daha koysun),ben baştan dedim,civcivler çağre değil,onlar azıcik ıslansalar ,yada odanın derecesi 1-2 derece oynasa hemen küt gidiyorlar,çocuğu cazalandırma,tv daha az izlet,onun etkisi çok büyük,bir çpcuk kanalı var orda bir çizgi dizi çok saçma(hayali dostlar mekanı)-adlı,bu çocuk kanalı ama neler var yok robotlar,yok kılıçlar,yok canavalar,kim bunları hazırlıyor hayret içinde kalıyorum..

cnm ya tv hiç izlemiyor desem yeridir hem ben öle bilmediğim kanalları izletmem zaten onun izleyeceği flimleri özenle seçiyorum zaten bir tek izlerse trt çocuk kanalını izletiyorum ceza veriyorum vermiyorum diyemem ama dövmemek için ceza daha mantıklı geliyor başka ne yapabilirmmki muhabbeti bende istiyorum yan komşumuz da kuşcu alsam iyi olur aslında ....

Evrasu, bence oğlunuz henüz bir hayvanın sorumluluğunu alabilecek yaşta değil. Bu yüzden bence bir kuş, civciv, kedi, köpek sahibi olmak için erken.

Bende ana okuluna başlayıncaya kadar yani 6 yaşıma kadar, hayali bir arkadaş ile büyümüşüm. Evde kardeşim ve hemen yakınımızda kuzenlerim olmasına rağmen yani çok kalabalık bir ailede büyüyor olmama rağmen, sürekli hayali arkadaşımla gezer, onunla oynar,uyur, oyalanırmışım. Bazen kavga edip küsermişim. Annem de beni psikoloğa götümüş. Sonuçta söylenen, annem ve babam tarafından, gereğinden fazla bir manevi yük altına sokulmuş olmamdan kaynaklanıyormuş. Hatırlıyorum, sürekli bana sen ablasın onu yapma, sen ablasın kardeşinin elinden tut, sen ablasın şöyle yapmalısın falan derlerdi, ama benim de halen çocuk olduğumu unutarak.. Bu yüzden bende hayali bir arkadaş edinerek, yükümü onunla paylaşmak istemişim.Doktorun açıklaması bu yönde olmuş.

Bir süre sonra, okula başlayınca bir gün hayali arkadaşla kavga edip küsmüşüm, ve onu evden göndermişim. Şimdi gayet sağlıklıyım :)

Sizin de belki farkında olmadan bu yönde yaptıklarınız vardır. Bir düşünün ya da bir psikologdan yardım isteyin bence.

aslında var kardeşi yok ama yeğnim oldu şuan 6 aylık oğlum onu çok kıskandı hatta annemlerin evinde haftada iki kere kendi isteğiyle kalan çocuk yeğnim doğduktan sonra kalmaz oldu hiç kimse hatta bebeğin annesi ve kardaşimde oğlum ordayken bebeği sevmiyorlar fazla ama bizimki yinede paylaşamıyor ortamı hepimizde ona sen abisin onu sevmelisin diyoruz ama ne yapabilirizki başka bişi demesek bu sefer bebeğe zarar verecek yeğnimde onun için ölüyor ya çok seviyor abisini ama bizimki aldırmıyor bilebu sebebi hiç düşünmemiştim .....

canım üzülme aynı yasta benim kızımında hayali bir kız arkadaşı vardı onunla boya yapıpewcilik oynuyodu pedegogla bağlantıya geçtim hayali arkadaşıyla konştuklarını tele kaydedip doktara dinletiyodum bu durum çok sürmedi 3 ay falan sonra düzeldi dr bu durumla çok karşılaştığını çoğu çocukta olduğunu söyledi.yapacağın tek sey çocuğunun dikkatini başka yöne çekmen geçmiş olsun canım çok zor bi dönem Allah yardımcın olsun canım

canlarım bu konuyu açalı baya zaman geçti bir civciv almak işe yaradı sanırım şu sıralar hayali köpek arkadaşını unuttu ama bu sefer de değişik huylar çıktı kendisinde mesela eve gelen misafirlerin yanında çocukları varsa siz eve girmeyin anneniz girsin annemin yanına ama siz gidin diyor ya nedediysem bu huyundan vazgeçmiyor onlar benim oyuncaklarımı alıyorlar diye karşılık veriyor çıldırıyor birisi onun eşyalarını alınca umarım bu huyu çok sürmez ne zormuş çocuk büyütmek ya benim annem 5 tane büyütmüş ama biz hiç böyle şeyler yapmıyormuşuz zamane çocukları çok fena ya:KK43:((((

bence baska bir cocukla ılgılendıgını gorum ıcerlenmıstır,, yanı bıraz kıskanc sızınkı :1rolleyes: ogluna en cok onu sevdıgını soylersen kıskanclıgı gecebılır.. hayalı kopek durumu da kız cocugunun kahve olmuyan fıncanı ıcmesı kadar dogalyerimseniben

X