Çocuklarımızı iki dilli yetiştirmek

K

kk_asli

Ziyaretçi
Mrb arkadşlar!

Kızımız 1 yaşında ve eşimle karar aldık, iki dilli yetiştirmek itiyoruz.
Aranızda cocukları iki dilli yetiştiren varmı arkdaşlar?

Kızım okulda ingilizceyi zaten ögrenecek, Türkçede biliyor. Bizde almanca bildiğimiz icin almanca ögretmek istiyoruz.

Ama nasıl yapacagımızı doğrusu bilmiyoruz. Nerde nasıl hangı dili konuşmalıyız yani? Kim hangi dili konuşmalı? Ne kadar yeterlidir?
Kızımızın aklı karışırmı? İki tili bir birine karıştırımı?

Cevaplarınız için tsk ederim

aslı

bence karıstırmaz benim arkadaşım cerkez hem cerkezce hem türkce konustular ayrıca okuldadada dil egitimi aldı hepsinide basardı cocukları bence beyinleri alırken öğretmekde fayda var hem kolay öğrenir hemde unutmaz

zaten bir dili anadili gibi konuşmak için o dilin okulöncesi öğrenilmesi gerekiyo, eğer okulöncesi öğrenmediyse bir daha asla anadili gibi konuşma şansı olamıyo çünkü büyüdükten sonra beyin, 2. dili farklı algılıyo, daha çok ezber ve eşleştirme(çeviri) yapıyomuş, zaten 2. dilin zor öğrenilmesi bu yüzden yani ezber ve çeviri yapılması.
bence güzel düşünmüşsünüz, bi uzmana danışıp nasıl yapmanız gerektiğini öğrenseniz daha iyi sanki

Bizim cocuklarimizda Almanya'da iki dilli yetisen cocuklar.Biz cocuklarimiza üc yil boyunca Türkce ögretiyoruz.3 yasina gelince yuvaya giriyor ve orada da almanca ögreniyor.
Bence biriniz heü Türkce konusun,birinizde Almanca.Burada Almanlarla evli olan Türk'lerde öyle yapiyor.

tsk arkdaşlar!

Doktoruma danıştım ve biraz daha bekle dedi. Çocuk türkçeyi tam ğrensin sonra ikinci dili ögrensin dedi.
Ama benim kafama işte bu pek yatmamıştı.

2 dılı bırlıkte ogrenen cocuklar bıraz gec konusuyor cunku kafasında hangısını konusması gerektıgını sasırıyor..
ama benım kuzenım cocuklarını 3 dılle yetıstırdı
almanca turkce ıspanyolca bılıyolar..
ılerde cok rahat edecek cocuklar..

peki bu çocuklar bütün dilleri aynı seviyede biliyorlarmı?
aksan varmı?
Kiminle hangi dil de konuşacaklarını biliyorlarmı peki?

canım bende ıkı dıl konusmasını ıstıyorum ama doktorumla konustum
2 yasından ıtıbaren dedı
2 yasına kadar cocuk ana dılı turkcede kelımelerı tam olarak soyleyebılıyor
sonrasında ıkıncı dılı vermek daha kolay oluyor

abım hem ıngılızce hemde fransızca ogretmenı yurt dısında
kendı cocuklarına bıle 2 yasından sonra basladı bu egıtıme

Bende çok istiyorum ama nasıl yapacağımı bilmiyorum.Bende bi çocuk gelişim uzmanına sorayım

ben yurtdisinda oldugumdan,cocuklarim zaten iki dilide biliyolar,benimde bu cok hosuma gidiyo,,,extra bi cabaya gerek yok yani,,,,,,,

Ben bunun zor olacağını düşünüyorum,yani ben başka dilde babası başka dilde nasıl konuşucaz aynı evin içinde kafam almıyor.Bu arada yabancı dil öğretmeniyim.Benim kızım zaten daha tam konuşamıyor bile,benim niyetim 3 yaştan itibaren eğitim araçları kullanarak öğretmek şimdilik.

Türkçesi oturmadan aklını bulandırmak istemiyorum yani,bir de kendim evde sürekli başka bir dilde konuşmak istemiyorum,bu benim bakış açım tabi

X