kek yapamıyorum yardım edin

E

EU2

Ziyaretçi
arkadaşlar bir türlü kek yapamıyrum dışı pişiyo ama içi cıvık kalıyo napmalıyım bunun bi püf noktası varmı

canım çok yüksek ısıda pişiriyorsun galiba birde
170 derece de dene ve önce alttan pişir 15-20 dk kadar sonra iki yönlü pişir ben öyle yapıyorum benimkilerde içi kalıyordu şimdi ii herşey yolunda

fırınının derecesi yüksek olabilir dışı birden pişer içi cıvık olabilir.Derecesi150-170 arası olsun ve ön ısıtması fazla olmasın. Keklerde ilk 20 dakika kapağı açılmaz ortalamada 30-35 dakikada pişer.Birde iyice soğumadan kesmeye kalkma kendi kendine dinlensin.Benim klasik kek ölçümde şudur.(1-2-3-4 keki diyede bilinir)1 bardak süt yada yoğurt 2 bardak şeker 2.5 bardak un(normal un ölçüsü 3 bardak ama ben hazır kekler gibi olsun istediğim için yarım bardak azaltım) 4 yumurta 1 bardak sıvıyağ ,kabartma tozu,vanilya varsa limon yada portakal kabuğu rendesi.Yumurta ile şekeri çırp sonra süt ve yağı kat çırp sonrada un,kabartma tozu,vanilya kat.Margarinle yağlanmış kalıba dök 160 derecede pişir.hatta ben ilk 5 dakikasında fırın alt ve üstünü açıyorum sonra 10 dakika yalnız alt ısısını açıyorum üstü kapatıp (altan ısı alıp kabarsın diye) sonra 15 dakika yine alt üst ve üstü açıyorum kızarmadıysa sadece üst ısısını verip öyle pişiriyorum tabi bu biraz can sıkıcı oluyor çünkü hep fırının ayarlarıyla oynuyorsun ama genelde sonuç iyi oluyor (gerçi böyle yapmasamda pişiyor) bu metoduda gönül candaşın yemek kitabı var onda okuyup denemiştim.Biraz uzun oldu ama yardımcı olabilmişimdir inşallah

nasıl fırın kullanıyorsun cnm fırın da etkiliyor

bende eskiden aynı sorunu yaşıyordum.kafaya taktım sağdan soldan araştırıp tüm püf noktalarını birleştirdim ve şimdi sünger gibi harika kek yapıyorum.sana faydası olursa sevinirim.
1.kaliteli bir kek kalıbı.mümkünse silikon
2.kullanacağın unu mutlaka elemek
3.yumurta ve şeker aşamasında uzun süre,kabartma tozu katıldıktan sonra ise çok az çırpmak
4.fırının önce orta kabarma olunca alt rafına koymak
5.önce yüksek sıcaklıkta kabarma gerçekleşince ısıyı düşürmek mesela önce 180 sonra 150 gibi
6.ilk 20 dakika fırını kesinlikle açmamak.
7.içinin pişip pişmediğini anlamak için kürdan sokup bakmak.

bende arkadaşlarımın yazdıklarına katılıyorum ayrıca; ben teflon kalıbta 150 derecede pişirrim ağır ağır pişer ilk 20-25 dk fırın kapağını açmam ısıyı çok yükseğe ayarlamamalısın bide kullanacağım malzemelerin oda sısında olmasına dikkat ederim,şimdilik aklıma gelenler bunlar

canım çok yüksek ısıda pişiriyorsun galiba birde
170 derece de dene ve önce alttan pişir 15-20 dk kadar sonra iki yönlü pişir ben öyle yapıyorum benimkilerde içi kalıyordu şimdi ii herşey yolunda

canım bugün 170 derecede pişirdim ama yine içi pişmedi ama alta koymadım ondanmı oldu acaba sağol cevap için

fırınının derecesi yüksek olabilir dışı birden pişer içi cıvık olabilir.Derecesi150-170 arası olsun ve ön ısıtması fazla olmasın. Keklerde ilk 20 dakika kapağı açılmaz ortalamada 30-35 dakikada pişer.Birde iyice soğumadan kesmeye kalkma kendi kendine dinlensin.Benim klasik kek ölçümde şudur.(1-2-3-4 keki diyede bilinir)1 bardak süt yada yoğurt 2 bardak şeker 2.5 bardak un(normal un ölçüsü 3 bardak ama ben hazır kekler gibi olsun istediğim için yarım bardak azaltım) 4 yumurta 1 bardak sıvıyağ ,kabartma tozu,vanilya varsa limon yada portakal kabuğu rendesi.Yumurta ile şekeri çırp sonra süt ve yağı kat çırp sonrada un,kabartma tozu,vanilya kat.Margarinle yağlanmış kalıba dök 160 derecede pişir.hatta ben ilk 5 dakikasında fırın alt ve üstünü açıyorum sonra 10 dakika yalnız alt ısısını açıyorum üstü kapatıp (altan ısı alıp kabarsın diye) sonra 15 dakika yine alt üst ve üstü açıyorum kızarmadıysa sadece üst ısısını verip öyle pişiriyorum tabi bu biraz can sıkıcı oluyor çünkü hep fırının ayarlarıyla oynuyorsun ama genelde sonuç iyi oluyor (gerçi böyle yapmasamda pişiyor) bu metoduda gönül candaşın yemek kitabı var onda okuyup denemiştim.Biraz uzun oldu ama yardımcı olabilmişimdir inşallah

bende aynı tarifi yapıyorum ama benim fırında alt üst düğmesi yok otomatik yani ama yinede beceremedim sağol cevapladığın için

bende eskiden aynı sorunu yaşıyordum.kafaya taktım sağdan soldan araştırıp tüm püf noktalarını birleştirdim ve şimdi sünger gibi harika kek yapıyorum.sana faydası olursa sevinirim.
1.kaliteli bir kek kalıbı.mümkünse silikon
2.kullanacağın unu mutlaka elemek
3.yumurta ve şeker aşamasında uzun süre,kabartma tozu katıldıktan sonra ise çok az çırpmak
4.fırının önce orta kabarma olunca alt rafına koymak
5.önce yüksek sıcaklıkta kabarma gerçekleşince ısıyı düşürmek mesela önce 180 sonra 150 gibi
6.ilk 20 dakika fırını kesinlikle açmamak.
7.içinin pişip pişmediğini anlamak için kürdan sokup bakmak.

ayarları düşürmedim hiç deneiycem

davul fırın mı kullanıyorsun ? fanlı mı ? mıdı fırın tıpımı ?

once bunu bılmek lazım.. tarıflerım de cok guzel olan bır kek var oradan bakabılırsın..
bende daha oncelerı yapamazdım ama sımd her seferınde aynı guzellıkte oluyor..
denemenı tavsıye edıyorum.. bu arada kek ıcın 180 ı asla gecme 170 derecede ıyıdır.. 35-40 dk da pısmelı..
tarıfım de zaten bunları da yazmıstım bakabılırsın... fırınında her hangı bır arıza yoksa mutlaka cok guzel olucaktır.

dılersen ek malzemelerı koymadan ana malzemelerı koyarak sade kek de yapabılırsın ılk olarak..

http://www.kadinlarkulubu.com/kekler-pastalar/258820-nescafeli-muzlu-cikolatali-kek.html

Son düzenleme:
bende arkadaşlarımın yazdıklarına katılıyorum ayrıca; ben teflon kalıbta 150 derecede pişirrim ağır ağır pişer ilk 20-25 dk fırın kapağını açmam ısıyı çok yükseğe ayarlamamalısın bide kullanacağım malzemelerin oda sısında olmasına dikkat ederim,şimdilik aklıma gelenler bunlar

teşekkür ederim cevapladığın için

davul fırın mı kullanıyorsun ? fanlı mı ? mıdı fırın tıpımı ?

once bunu bılmek lazım.. tarıflerım de cok guzel olan bır kek var oradan bakabılırsın..
bende daha oncelerı yapamazdım ama sımd her seferınde aynı guzellıkte oluyor..
denemenı tavsıye edıyorum.. bu arada kek ıcın 180 ı asla gecme 170 derecede ıyıdır.. 35-40 dk da pısmelı..
tarıfım de zaten bunları da yazmıstım bakabılırsın... fırınında her hangı bır arıza yoksa mutlaka cok guzel olucaktır.

mini fırın kullanıyorum 170 de yapıyorum dışı pişiyo tamma ama içine gelince hamu gibi kalıyo

yukarıda mesajımı edıtledım canım oradakı lınktekı tarıfı dene mutlaka..

kızlar kek yaparken mikser kullanmayın diyolar doğrumu bide kekin hamuru yumuşakmı olucak sertmi değişik tariflerinizi bekliyorum eşim keki çok seviyo ama her seferinde ona rezil oluyorum

mikser yumurtayı iiyce cırptığı için şekerle birlikte kekin dağılmasına neden oluyor ben mikserle yapardım hep dağılırdı bu sefer kaşıkla iyice yumurtayı cırptım dağılmadı ve gayet güzel oldu ben de bundan sonra kek yaparken mikser kullanmayacağıö

Keki yaptıkça elin alışır..Ben hep mikserle çırpıyorum ve hiç keklerim dağılmaz herkes beğenir hazır kek gibi olur.Teflon kalıbım var kalıpta geç oluyor diye genelde borcamda pişiriyorum.Oktay ustadan duymuştum kek çırparken en başta sıvılarda mikser çırpın en son unu ve kabartma tozunu koyduğumuzda çırpma işlemini miksersiz yapın diyordu ve unu katınca çok karıştırmamak lazımmış.Bence senin fırınında 170 derece kek için yüksek geliyor.150-160 derecede pişir sanırım 40 dakikada olur.Kek kıvamı çok sert olmamalı boza kıvamı gibi biraz akıçı yoksa kekin sünger gibi olmaz.Birde 30-35 dakika olunca kekini kürdan batır kürdana cıvık hamur yapışıyorsa biraz daha fırın içinde beklet birde ilk denemelerinde sade kek yap kakaolu kekte seni yanılta bilir.Yada kekler bölümünde tencerede fincan kek tarifi var onu dene ben 5-6 kere yaptım biraz oyalıyor ama oda güzel oluyor.Dediğim gibi yaptıkça el alışkanlığı oluyor fırınını tanıyorsun.

ben neler denedim ve dedim ki en sonunda piyanı vazgeç bu sevdadannn
hazır alıyorum en azından ziyan olmuyor.
vediğiniz bilgiler için çok teşekkürler ama bir kezde bu bilgiler ışığında deneyeceğim

X