Bebekleriniz kusuyor mu?

evla

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
22 Ocak 2009
104
0
Oğlum bugün 24 günlük oldu ve son zamanlarda çok fazla kusuyor,emzirdikten sonra hemen ne varsa midesinde hepsini dışarı çıkarıyor ve tekrar acıkıyor bir süre sonra yine emziriyorum bu defa yine kusuyor.Süt yetiştiremiyorum artık ve korkmaya başladım sadece benmi bunu yaşıyorum içinizde yaşayan varmı?

ahh tam benim topiğim günde kaç posta kıyafet değişiyoz kusmak mıı ahh gel kardeşim bana sor kusmayıı emiyo gazını çıkarıyorumm ardından uzattığım dakika bana yoğurt olarak geri veriyorr sütleri hayde bu sefer tekrar acıkıyor ama bizimkisi ölçüsünü bilmiyorr çokta emiyooo amann kusmak bizden sorulurr ama anneler öle kusması i diyolar sütüm yarıyomuşş gelin bide bana sorun gece uykusuz gündüz bol çamaşırlı günler hahahahhhhhhhhhhh

canım peynir kesiği gibi kusuyorsa yarıyor demekmiş..
bizzde doktora gittik bizim kızda çok kusuyor anlattım doktora oda bana tok karnına emdiği için fazlasını çıkarıyor dedi 2 saat arayla emzir dedi eğer çok meme isterse 1 saat arayla emzir dedi..
tok karnına emzirirsen fazlalığını çıkarır dedi doktor amcamız..

ya kıslar ama benim oğlum yoğurt kesiği gibi kusmuyor her zaman,eğer bir süre sonra kusarsa kesik kesik ama hemen kusarsa direkt sütü geri veriyor.O yüzden korkuyorum acaba mide çıkımında bir sorunmu var diye. :çok üzgünüm:

benimkide cok kusuyor ya. Ondan zaten bizde sürekli kiyafet degisdiriyoruz.
Yatirdigim an agzina gelmeye basliyor hemen kaldiriyorum ve böyle hep kucagimda dolaniyor. Sözde ikinci cocugumu böyle kucaga alistirmicaktim ve evin icinde dolastirmicaktim :kedi: Yere yatirdigim zaman hem agliyor hem kusuyor. Bilmiyorum gazi varmi diye oluyor acaba.

Boşa giden sütlerimemi yanayım,hergün batan kıyafetleremi,yoksa oğlumun sürekli açlıktan ağlamasınamı bilmiyorum.

benim kızımda çok kusuyor 3 saatte bir emziriyorum oda 5 -10 dk emiyo maalesef gaz çıkaramıyoruz ama bol bol kusuyoruz... kesik yoğurt gibi kusuyoo herkes fazlasını kusar diyor ama zaten 3 saatte bir 5-0 dk emiyo oda fazlamı geliyo acaba??

Benim oglum 8 aylik olana kadar adeta fiskirtir gibi kustu.

kimi zaman yogurt gibi kimi zamansa su gibi cikardi.onca tahlil yapildi

acaba reflü olabilirmi diye ama hersey normaldi.hatta öyle normaldiki

¨hep bir ay önde ilerledi gelisimimiz.sanirim biraz ac gözlü doymak bilmeyen

bi tontisti.emzirme araligini 2`n 3 saate cikardik hatta bi ara 4 saat denedim ama

artik deliriyordu meme icin.

dktorum cok hizli emiyor ve fazla hava kaciriyor midesine o yüzdende fazlasini cikartiyor dedi..

ne zaman kati gidalara basladim azaldi kusmasi ve 8.aydada tamamen bitti.

cok yorucu bebklerdir kusanlar,sürekli degis sürekli üzerini kuru tut filan.

insl.kisa sürede atlatirsiniz.

reflü yastiklarindan filan alip deneyin onun bize bir nebzedee olsa faydasi olmustu.

benim kızım da çok kusuyor.. hatta bir gece acili boyladık bu sebepten.. burnundan geliyor bazen ve beni çok korkutuyor. ama birkaç ayrı doktor aynı şeyi söyledi. fazlasını kusarmış. eğer gelişimi iyiyse, kilo alıyorsa ve fışkırır tarzda değilse kusması, sorun yokmuş.. öyle hızlı ve sanki elinden alacaklarmış gibi emiyor ki kızım, bu arada tıkanıyor.. o da ayrı üzüntü.. :sinifsinif: ben zaten evhamlıyım, bunlar da tuzu biberi... ben uyandıkça, emziriyorum.. max. 2 saatte bir. ama çoğunlukla saatte bir emiyor.. kusup tekrar emiyor.. gaz, alt değiştirme derken sabahı ediyoruz.. delikafadulden .. uykum var benim :1shok:

benim kızım da çok kusuyor.. hatta bir gece acili boyladık bu sebepten.. burnundan geliyor bazen ve beni çok korkutuyor. ama birkaç ayrı doktor aynı şeyi söyledi. fazlasını kusarmış. eğer gelişimi iyiyse, kilo alıyorsa ve fışkırır tarzda değilse kusması, sorun yokmuş.. öyle hızlı ve sanki elinden alacaklarmış gibi emiyor ki kızım, bu arada tıkanıyor.. o da ayrı üzüntü.. :sinifsinif: ben zaten evhamlıyım, bunlar da tuzu biberi... ben uyandıkça, emziriyorum.. max. 2 saatte bir. ama çoğunlukla saatte bir emiyor.. kusup tekrar emiyor.. gaz, alt değiştirme derken sabahı ediyoruz.. delikafadulden .. uykum var benim :1shok:

benmde benimdeee :KK43: artık bayılack gibi oluyorum gün içinde gece zaten uyku yok gündüzlerde kıyafetlerini asıp ütülemekle geçiyor,o sırada yine uyanıyor yine kirletiyor...OOOFF OFFF senağlama

cashmir saatde bir biraz fazla gelebilir, miydesinin dinlencek zamani kalmaz ögle. Aralari daha uzatma imkanin yokmi acaba?

Benim oğlanda 2 saatte bir emiyodu genelde ama 2 gündür düzeni sapıttık biraz CADIARZU
Çok sık emmek istiyo bazen yarım saatte bir bazen yatırıyorm geri başlıyo aranmaya,
bu arada bi kç gündürde sanki böle kuscak kusamıyoooo,öğürür gbi oluyo çocuk,özellikle sırt üstü yatıyosa çok korkyorum bi anda sanki boğulcak gibi oluoo böyle olan varmı kafamçokkarıştı

benim kızım da dün gece olumden dondu ben emzirirken bi anda kusması geldi ve tıkandı ne yapacagımı bilemedim gözleri fln döndü acile goturduk bişeyi yok dedi dr. dunku olaydan once ozellikle dikkat ederdim 2 saatte bir emzirmeye ama dun korktum ve bugun saate hiç bakmadım ve sanırım saat ayarı kactı ve aynı olay iki kez tekrarlandı bugun. ve hakkaten kızım sanki meme agzından çalınacakmış gbi iştehla emiyor soluksuz kalıyor iki nefes alıp gene gomuluyo hızlı hızlı emmeye baslıo. sanki uykuya dalsam tekrarlanacak gibi geliyor yuzune bakıp duruyorum surekli acaba anormal bişey var mı die. kesik kesik ve hafif kokulu kusmugu ve fıskırttı kusmuklarını hep.Allahım yavrularımızı korusun...
hamilelik ve doğum hiçbirşeymiş cektigim o dogum sancısını bile unuttum ne büyük sorumlulukmuş annelik Rabbim üstesinden gelmeyi nasip etsin hepimize

kizimi emzirdim ve yatagina yatirdim ..biraz zman gectiki nefessiz kalir sekilde sesi geldi oyle bi kostum ki yanina ,canim benim kusarken tikanmis ..temizledikten sonra basini iyice yana cevirip yatirdim ..10 dak sonra yine birses bu sefer butun emdigini kustu yatagi falan islandi..ilkkez boyle birsey oldu sanirim usuttu sabahtan banyo yaptirmistim.bebeklerimiz Allaha emanet...Allah hepimize yardimci olsun...

gecmis olsun kizlar Allah korusun cok tehlikeli ben de en ufak bir seste hemen bakiyorum en buyuk korkularimdan biri de bu o yuzden yatis pozisyonlarina surekli dikkat etmek lazim.Benimki simdilik kusmuyor sonra ne olur bilemem bana da hemsireler kusmamasi iyi dediler size kusmasi iyi demisler kafam karisti.

benimde bebek kusuyor eğer yan olmasa boğulur gibi oluyor.. Kaç kere yaşadım :KK43:( bi keresinde kvalidemin yanında olmuş ebn banyodayken ilk defa mama yemişti sonrasında oldu kötü bi ses çıkamrış kızarmışken kvalidem ters çevirmiş bide balgamı takılmış boğazında parmkala çıkarmış bütün gün ağladım kucağıma aldım kokladım yapma annem dedim :KK43:(
bi kaç kere oldu aşırı olmadıkça korkmuyroum yan yastığımız var sürekli yan yatıyor yana doğru kusuyor

ya kıslar ama benim oğlum yoğurt kesiği gibi kusmuyor her zaman,eğer bir süre sonra kusarsa kesik kesik ama hemen kusarsa direkt sütü geri veriyor.O yüzden korkuyorum acaba mide çıkımında bir sorunmu var diye. :çok üzgünüm:

bu hafta başından bu yana kızım sürekli kusuyor benimdemafoldumben bazen emdikten hemen sonra direk süt geri geliyo, bazende bi süre sonra yoğurt kesiği şeklindemafoldumben nette günde 10dan fazla kusarsa doktora götürün diyodu, hepten tırstımmafoldumben sanırım pazartesi doktora gittiğimizde çocuğu giydir çıkart giydir çıkart üşüttüm, o günden sonra başladı çünkü kusmayaakannehir
eğer üşüttüysem ne yapmam gerekiyo kızlar? bunun için doktora giden oldu mu?

slm ekimin güzel anneleria.s.
bu kusma olayı herkesin başında var galiba kızımda çok kusuyo büyükler sütün yarıyo diyoo ama elalımın dediği gibi bende tırsıyorum emdikten hemen snr kusarsa süt geri geliyo daha snr kusarsa kesilmiş olarak geri geliyo pzt. knt var bakalım dr ne dicek kusmanın gazla alakası olabilirmi acaba??:uhm:

Kusma (yenidoğan)

Yeni doğan bir bebek için, hatta daha büyük bebekler için bile beslenme sonrasında bir miktar besini dışarı çıkarmak az rastlanan şey değildir.

"Çıkarma" (yenen gıdaların çıkarılması), bebeğin ağzından küçük miktarda sütün dışarı çıkmasıdır, çıkarma, kusma ile karıştırılmamalıdır. Kusma esnasında bebeğin midesindeki her şey güçlü bir şekilde ağızdan dışarı çıkarılmaktadır.

Kimi yeni doğmuş bebekler her beslenme sonrası yedikleri gıdanın bir miktarını çıkarırlar, kimi bebekler yalnızca çok nadir aralarla çıkarırlar. Çıkarma çoğu anne babalar için çok sorunlu bir olaydır (çünkü çoğu anne baba, omuzlarında bir bez olmadan bebeklerini kucaklarına almamaları gerektiğini öğrenmişlerdir; oysa, bu nadiren bir probleme yol açar. Genelikle çocuk 7 aylık ile 12 aylık arasında bir yaşa geldiğinde, yeni bebek oturtulabiliyor ya da hareket edebiliyor ise problem kendiliğinden ortadan kalkacaktır.

Bebeğin yediği gıdaları neden çıkardığı tam olarak bilinmemektedir; bunun sebebi belki de olgunlaşmamış bir sindirim sistemi yüzündendir. Daha büyük çocukların ya da yetişkinlerin aksine küçük bebeğin yemek borusu ile midesinin üst kısmı arasındaki kaslar henüz mide içeriğini aşağı doğru itecek sekide gelişmemiştir. Dolayısıyla, herhangi bir hareket, hatta bebeği yatırmak kadar bir hareket bile ya da sindirim sisteminin kendi tepkisi dolayısıyla beslenme esnasında alman süt dışarı çıkmaktadır.

Bebeğin ağzından çıkan süt genelikle biraz ekşimsidir ve süt pıhtısı içeriyor olabilir. Bu konuda endişelenmeye gerek yoktur; çünkü dışarı çıkarılan süt sindirilme aşamasındadır.

Bebeğiniz yediği gıdaları çıkartıyor ise ne yapmalısınız?

Bazen bebekler midelerindeki gaz yüzünden yedikleri gıdaları çıkartırlar. Bu yüzden beslenme sonrasında bebeğinizi geğirtmek çok önemlidir. Biraz zamanlarını alsa bile, anne ve babalar bebeklerini her beslenme sonrasında geğirtmeye çalışmalıdırlar. Bazı doktorlar bebeklerin mama sandalyesi gibi bir yerde beslenme sonrasında yarım saat kadar dikine oturtulmasını da tavsiye etmektedirler.

Eğer yediği gıdaları çıkaran bir bebeğiniz varsa, bu problem muhtemelen ne yaparsanız yapın devam edecektir. Bebeğiniz sağlıklı olduğu ve kilo almaya devam ettiği sürece doktorunuz bunu önemsemeyecektir; bu sizin için de önemsenmeyecek bir olay olmalıdır.

Bununla beraber, kusmak endişe gerektiren bir olaydır. Yeni doğmuş bir bebek, doğumdan birkaç saat sonra, hafif kan karışmış olarak sümüksü bir sıvı kusar. Bu, genellikle endişe gerektirmeyen bir olaydır. Çünkü bu kan doğum esnasında annedeki kanamanın bebek tarafından yutulması nedeniyle kusmuğa karışmıştır. Kusma genellikle birkaç emzirme sonrasında da ortaya çıkabilir. Bununla beraber, daha fazla sürerse, bu yemek borusu ya da bağırsaklarda daha ayrıntılı bir incelemeyi gerektiren bir engel ya da tıkanıklık yüzünden olabilir.

Kusma ayrıca süte toleranssızlık ya da başka bir hastalığın başlangıç işareti olarak da ortaya çıkabilir.

Bebeğiniz kusarsa ne yapmalı?

Beslenme sonrasında gıdasını çıkarma adetinde olan bazı bebekler günde bir defa gibi sık aralıklarla büyük miktarlarda kusarlar. Bu durumda doktorunuza durumu bildirebilirsiniz; fakat yine de yukarıda söylendiği gibi bebek sağlıklı görünüyor ve kilo almaya devam ediyorsa muhtemelen endişelenecek herhangi bir neden yoktur.

Eğer kusmukta kan ya da yeşil safra varsa bebek derhal tıbbi muayene görmelidir, çünkü böyle bir durum ciddi bir hastalık belirtisi olabilir.

Kusmak kimi zaman bir enfeksiyon belirtisi olabildiği için, aslında hiç çıkartma adetinde olmayan bebeğiniz aniden kusarsa, bebeğin vücut ısısını almalısınız. Eğer vücut ısısı normal ise ve bebeğin davranışları bir anormallik göstermiyorsa muhtemelen her şey yolundadır. Eğer bebek kusmaya devam ederse doktorunuza haber veriniz.

alıntıdır...........

slm ekimin güzel anneleria.s.
bu kusma olayı herkesin başında var galiba kızımda çok kusuyo büyükler sütün yarıyo diyoo ama elalımın dediği gibi bende tırsıyorum emdikten hemen snr kusarsa süt geri geliyo daha snr kusarsa kesilmiş olarak geri geliyo pzt. knt var bakalım dr ne dicek kusmanın gazla alakası olabilirmi acaba??:uhm:

cnm doktordan sonra ne dediğini sölermisin bizedee...
eğer hafta başına kadar geçmesse sırf bunun için bende doktora götürmeyi düşünüyorum da:kedi:

X