bebeğinde böbrek genişlemesi yaşayanlar!!!!

slm kızlar bugun çektirdim 2 düzey ultrasyonu böbreklerimizin dışında hepsi normal çıktı 2 düzey ultrasyonu çeken doktor baya sinir etti beni sağ 1 cm sol 8 mm olmuş dedi ilk öğrendiğimde sol 3.48 mm sağ 6,1 mm tabi ölçüleri duyunca şok oldum sonuçları verdi kendi doktorunuz baksın dedi o sizi farklı bi böyüme yönlendirir dedi sonra kendi doktoruma çıktım ve muayene oldum bebeğimin böbreklerinin ikisine 5,5 mm civarındaymış yani biri küçülmüş biri büyümüş detaylı usg dikey ölçüm yapılıyormuş ondan okadar fazla çıkmış korkulacak bişey yok dedi kafana takma dedi beni hiç bi bölüme sevk etmedi bir ay sonra gel rutin kontrolunde bakarız dedi bu olayın tüm gelişimi bebeğin kendisiyle ilğili bişey dedi küçülme olmasıda doğuma kadar mümkün dedi buna balı su kaymı oluyormuş ama benim suyum yeterliymiş bide down sendromu riskini sordum genelde down sendromu çoçuklarda göründüğü için söz konusuymuş yani böbrek büyümesi demek down sendromu demek değilmiş ama egerki annenin yaşı 35 ve üzeri bide 2li 3lü bide ense kalınlığı sorunlu çıkan anne adaylarında böbrek büyümesi down sendromu riskini arttırıyormuş ALLAHA şükürler olsun bizim 2li 3lü ense kalınlığımızda sorun yoktu yaşımda 27 amniyosentezle ilğili hiç bişey demediler ben zaten kızıma güveniyorum o benim mucizem o bize 5.yılımızın hediyesi kızlar benden bilgiler bu kadar sizde ne gibi değişimler var

cnm bu doktorların bi dediği digerini tutmuyor malesef.bnm bebeğinde böbrek genişlemesi var diyen doktorum ilk defa gittiğim en iyi hastanelerden birinin doktoruydu bizi prof.a yönlendirdi randevumuz 11 inde.ben 2 gün önce devamlı gittiğim doktoruma gittim rutin aylık kontrole gitmiycektim artık ona ama bide o görsün istedim ddm böyle böyle başka bi doktora gitmiştim bebeğin böbreklerinde sorun olabilir fln ddi dedim çok ayrıntıya girmeden,kesinlikle öyle bişey yok ben dünyanın en iyi cihazlarından biriyle bakıyorum şu an için rahat olsun dedi kaileye bile almadı üstten bi baktı geçti ölçmedi bile.şaşırdım kaldım bende bi yanda böbreklerin biri 7.6 biri 7.1 ilerlerse gebelik sonlandırılır diyen bi doktor bi yanda hiçbişey yok için rahat olsun diyen başka bi doktor hayırlısıyla şu prof.ta bi baksa ondan sonra bende ne yapacagımı bilsem.allah hepimizin bebeğine sağlık versin inşl.

kızlar bende hamileyken bunu yaşadım tam bir kabustu oğlum şuanda 18 aylık.Ben 16 haftalık hamileyken görüldü ve 5,5 ay bana hiç bitmedi.Ölçülere fazla takılmayın ama çok ileri bişey olursa zaten suyu azaltıyo sadece o zaman erken doğum v.s. olur onuda hiç duymadım.Benim oğlumda böbreklerde reflü varmış büyük olasılıkla zaten reflü oluyoır bu böbrek büyümelerinde.Biz hala kontrol altındayız.Şubat sonu tekrar kontrolümüz var bu sefer makinelere girecek ve eğer düzelme yoksa muhtemelen ameliyat olacak.Ama siz sakın korkmayın genelde düzeyleri düşük oluyor malesef benim oğlumunki yüksek o yüzden ameliyat gündemde.Şunuda söyleyim ben hamileyken de böyle bi başlık açmıştım 15 kişi filan olmuştuk.Ve o 15 kişiden sadece ben ve 1 arkadaşın oğlunda bu sorun doğum sonrası devam etti.Diğerleri doğumla beraber düzeldi.İnş.sizinkide düzelir.bişey sormak isterseniz özelden mail adreside verebilirim yardımcı olurum her türlü sorununuza çünkü sizi çok iyi anlıyorum.

kızlar bende hamileyken bunu yaşadım tam bir kabustu oğlum şuanda 18 aylık.Ben 16 haftalık hamileyken görüldü ve 5,5 ay bana hiç bitmedi.Ölçülere fazla takılmayın ama çok ileri bişey olursa zaten suyu azaltıyo sadece o zaman erken doğum v.s. olur onuda hiç duymadım.Benim oğlumda böbreklerde reflü varmış büyük olasılıkla zaten reflü oluyoır bu böbrek büyümelerinde.Biz hala kontrol altındayız.Şubat sonu tekrar kontrolümüz var bu sefer makinelere girecek ve eğer düzelme yoksa muhtemelen ameliyat olacak.Ama siz sakın korkmayın genelde düzeyleri düşük oluyor malesef benim oğlumunki yüksek o yüzden ameliyat gündemde.Şunuda söyleyim ben hamileyken de böyle bi başlık açmıştım 15 kişi filan olmuştuk.Ve o 15 kişiden sadece ben ve 1 arkadaşın oğlunda bu sorun doğum sonrası devam etti.Diğerleri doğumla beraber düzeldi.İnş.sizinkide düzelir.bişey sormak isterseniz özelden mail adreside verebilirim yardımcı olurum her türlü sorununuza çünkü sizi çok iyi anlıyorum.

cnm çok geçmiş olsun oğluna inşl.ameliyata gerek kalmadan düzelir.bnm ilk gittiğim doktor en kötü ihtimalleri söylediği için sanırım çok korkmuştum ben ama dgr doktorum beni biraz rahatlattı önümüzdeki hafta ayrıntılıdan sonra netlik kazanıcak durumumuz.inşl.kötü bişey yoktur die dua etmekten başka bi çare gelmiyor elimden.sana söylemişlermiydi cnm neden olurmuş bu sorun ben o anki şoktan soramamıştım doktora

Bizim şuan 3 doktorumuz var 3 de prof ama hepsinin cevabı sebebi bilinmiyor.Genelde genetikmiş ama benimde eşiminde ailesinde hiç yok araştırdık.Valla bende çok zor günler geçirdim ilk duyduğumda resmen bunalıma girmiştim araştırmaktan delirecektim.9,5 aylık doğdu benim oğlum.Ben kendimi suçlamıştım ilk duyduğumda ama hiçbirimizin şuçu yok Allah böyle nasip etmiş çok şükür Allahıma oğlum sağlıklı sıhhatli doğdu bu sorununda çözüleceğine inanıyorum.Ama mutlaka bebeğiniz doğduğunda ultrasonla kontrol yaptırın ve 10 gün olsun doğumla ultrason arası.Benim 2.gün baktılar söylememe rağmen ve sorun yok idrar birikmiyor dediler.meğer doğumdan sonra sıvı az olduğundan doğru çıkmazmış ultrason o yüzden benim oğlum 1,5 aylıkken enf.oldu.Mutlaka kontrolünüzü yaptırın ve çok kafaya takmayın.Doğumdan sonra bişey çıksa bile tedavisi var çok şükür.

canım sen heralde böbrekteki büyümenin sebebini sordun ben bizim oğlanın rahatsızlığının sandım.Benim kadın doğumcum 3 sebep söylemişti.Aslında böbrekte büyüme diyolar ama gerçeği içerde idrar birikiyor idrar tam dışarı çıkmıyor bunada böbrekte büyüme diyolar.
1.annenin hamilelik hormonlarından bazen içerde idrar birikebilir demişti buda doğumla son buluyor.
2.böbreklerde reflü yani idrar yollarında kaçak oluyor ve idrarın bi kısmı böbreğe geri kaçıyor benim oğlumda bu var.
3.idrar yollarında darlık oluyor ve idrar yine böbreğe geri kaçıyor.sebepler bunlar inş.sizinki 1.sidir ve doğumla son bulur.

canım sen heralde böbrekteki büyümenin sebebini sordun ben bizim oğlanın rahatsızlığının sandım.Benim kadın doğumcum 3 sebep söylemişti.Aslında böbrekte büyüme diyolar ama gerçeği içerde idrar birikiyor idrar tam dışarı çıkmıyor bunada böbrekte büyüme diyolar.
1.annenin hamilelik hormonlarından bazen içerde idrar birikebilir demişti buda doğumla son buluyor.
2.böbreklerde reflü yani idrar yollarında kaçak oluyor ve idrarın bi kısmı böbreğe geri kaçıyor benim oğlumda bu var.
3.idrar yollarında darlık oluyor ve idrar yine böbreğe geri kaçıyor.sebepler bunlar inş.sizinki 1.sidir ve doğumla son bulur.

inşl.öyledir cnm.yok tatlım genel olarak sebebini sormuştum bu hastalığın.banada doktor ilk ailede varmı dedi bendede eşimim ailesindede bilinen bi böbrek hastalığı yok bende kendimi çok suçladım ama sanırım benden kaynaklanan bi sorun diil bu.bu gittiğimde herşeyi ayrıntılı sorucam.

cellinn
canım doktordan sonra yorumlarını bekliyorum inşallah kendi doktoreun haklı çıkar

cellinn
canım doktordan sonra yorumlarını bekliyorum inşallah kendi doktoreun haklı çıkar

cnm bgn girdim detaylıya senin doktorunun dediği gibi detaylıyı yapan prof.dediki böyle ölçersek yüksek çıkar uzunlamasına ölçüyo çünkü bu aletler dedi ilk 8 mm çıktı ama doğrusu başka türlü ölçüm ddi öyle ölçtü sol böbreği 5 mm ölçtü sağda bişey yok ddi.sol içinde çok büyük diil bana kalırsa düzelir normal kontrollerin devam etsin bebek doğduktan sonrada 2 3 ayda bir ultrasonla kontrol edilmesi yeterli ddi.sanmıyorum ama çokta ilerlerse çaresi olmayan bi problem diil dedi.içim çok rahatladı umarım bundan sonra büyüme olmaz.diğer bütün organları herşeyi çok iyi maşallah inşl.bu sorunuda geçer bnm bebeğiminde herkesin bebeğininde.

cnm bgn girdim detaylıya senin doktorunun dediği gibi detaylıyı yapan prof.dediki böyle ölçersek yüksek çıkar uzunlamasına ölçüyo çünkü bu aletler dedi ilk 8 mm çıktı ama doğrusu başka türlü ölçüm ddi öyle ölçtü sol böbreği 5 mm ölçtü sağda bişey yok ddi.sol içinde çok büyük diil bana kalırsa düzelir normal kontrollerin devam etsin bebek doğduktan sonrada 2 3 ayda bir ultrasonla kontrol edilmesi yeterli ddi.sanmıyorum ama çokta ilerlerse çaresi olmayan bi problem diil dedi.içim çok rahatladı umarım bundan sonra büyüme olmaz.diğer bütün organları herşeyi çok iyi maşallah inşl.bu sorunuda geçer bnm bebeğiminde herkesin bebeğininde.

çok sevinim canım benimde doktorum aynı şeyleri söylemişti inşallah hayırlısıyla sağlıklı bi şekilde ALLAHIM bize doğurmayı nasip eder :nazar:

benim bebegiminde iki böbregınde genişleme var ikiside 5 mm civarında ...cok strese girdim hala süphedeyım ..gercekten down sendromu olmasa bile zeka da bir problem yaratıyormu arakdaslar bilen var mı ?

benim bebegiminde iki böbregınde genişleme var ikiside 5 mm civarında ...cok strese girdim hala süphedeyım ..gercekten down sendromu olmasa bile zeka da bir problem yaratıyormu arakdaslar bilen var mı ?

5mm alt sınırda bi rakam oldugu için çok sorun yaşatmıyor bildiğim kadarıyla cnm bizimkine önce 7.6 mm dediler sonra prof. gittik 5 mm dedi sorun olmaz sadece doğumdan sonra kontrol ettirin aksatmayın dedi.umarım senin bebeğindede ilerleme olmaz.

ben de şoktayım bugün ayrıntılı ultrasona girdik. böbreklerden biri 8.3 diğeri 9.5 çıktı..doktorum üniversiteye gidin mutlaka bu hafta içinde dedi..ben mardinde çalışıyorum ve burası küçük bi yer.en yakın diyarbakırda prof var.universesine de pek güvenmiyorum açıkcası.ne yapacağımı şaşırmış durumdayım elim ayağım birbirine dolaştı...doktorum şimdilik diğer organlarda bişey yok ama bebek büyüdükçe diğer organları hatta beyni bile etkileyebilir dedi.bebeğin şimdilik küçük olduğundan sorun görünmüyor dedi.

kızlar cok yakın bir arkadaşıma doktor aynı teşhisi koydu renkli ultrasonda.kız çocuğuydu.doktor ısrarla doğmadan geçer demesine rağmen arkadaşım kafaya taka taka 9 ay ağladı.doğumdan hemen sonra kontrole götürmedikleri yer kalmadı .bebek sapasağlam maşallah. boşuna kendiniz yıpratmayın lütfen.taşhisi koyan doktor bursa uludağ ünv.sitesinde cok iyi bir profösördü.ısrarla bu durumuların doğumdan önce düzeldiğini söylemişti.

offff hala ne yapacağımı düşünüyorum...şimdi ben ünv. gidip bi radyoloji profuna görünecem demi??
yarın hemen randevu almam lazım..

offff hala ne yapacağımı düşünüyorum...şimdi ben ünv. gidip bi radyoloji profuna görünecem demi??
yarın hemen randevu almam lazım..

cnm bi prof.a hatta varsa riskli gebelik uzmanına görün derim onların ölçümleri farklı oluyor bu mm ler düşüyor.banada 20.haftada teşhis koymuşlardı şimdi 35.haftadayız şükür ilerleme yok hala aynı.prof.a gözükmeden canını çok sıkma.diyelimki sorun var o zmnda çok üzme kendini ben çok araştırdım çaresi olmayan bi sorun diil allaha şükür

bugün üniversiteye gittik radyolojiye daha sonrada çocuk cerrahiye gideceksiniz dediler..
niye çocuk cerrahi acaba bilen var mı?hiçbişey söylemedi sonuçları hakkında:KK14::KK14:

buraya sadece ben yazıyorum belki birileri görür diye :KK43:(
ünv. gittik ayrıntılı ultrason sonucunda sağ böbrekte 8.8 solda ise 9 mm büyüme görüldü..doktor eğer ilerlerse anne karnında müdahale gerekir dedi..böbreğine girilip biriken sıvı alınacakmış..inşaallah büyüme olmaz ve böyle bişeye ihtiyaç kalmaz çünkü ço korkuyorum..amniyosentezde bile bebeğe dokunulmadığı halde risk var :KK43:(çok endişeliyim..inşaallah bebeğim sağ salim doğar ve yaşar..

Arkadaşlar ben daha öncede yazdım buraya okudunuzmu bilmiyorum ama benim oğlumda 16 haftalıkken görüldü çift taraflıydı.Önce 4 mm lerdeydi en son 7 lerde filandı ama bu mm lerin çok önemi yok yani hamilelikteki mm lerin.Çünkü benimkinin mm leri düşük olduğu halde rahatsızlığı nerdeyse en üst seviyede.Bende çok korktum zehir oldu hamileliğim hergün ağladım ama çok şükür oğlum şuanda 22 aylık ve çok iyi.Sorunumuz devam ediyor idrar yollarından böbreğe kaçak var hamileliktede ondan dolayı böbrekte büyüme olarak görüldü.oğlum şuan takip altında 2 yaşındaki kontrolünde düzelme olmamışsa ameliyat olacak.Ama çoğu yani hamilelikte görülen büyümenin çoğu doğunca geçiyor bizimki geçmeyenden oldu.Tek tavsiyem üzülmeyin ama mutlaka çocuk doğunca çocuk nefroloğuna götürün kontrolünü yaptırın.Oğlum gayette zeki zekasında filan hiçbişey yok çok şükür.Down sendromu içinde banada demişlerdi hemen ayrıntılıya girdim ve yanında ekbir anomali görülmediği için risk yok dediler bende çok korkmuştum.Yani dermansız bir rahatsızlık değil hamileliğinizi benim gibi zehir etmeyin kendinize.Bişey sormak isterseniz yanıtlarım.

Arkadaşlar ben daha öncede yazdım buraya okudunuzmu bilmiyorum ama benim oğlumda 16 haftalıkken görüldü çift taraflıydı.Önce 4 mm lerdeydi en son 7 lerde filandı ama bu mm lerin çok önemi yok yani hamilelikteki mm lerin.Çünkü benimkinin mm leri düşük olduğu halde rahatsızlığı nerdeyse en üst seviyede.Bende çok korktum zehir oldu hamileliğim hergün ağladım ama çok şükür oğlum şuanda 22 aylık ve çok iyi.Sorunumuz devam ediyor idrar yollarından böbreğe kaçak var hamileliktede ondan dolayı böbrekte büyüme olarak görüldü.oğlum şuan takip altında 2 yaşındaki kontrolünde düzelme olmamışsa ameliyat olacak.Ama çoğu yani hamilelikte görülen büyümenin çoğu doğunca geçiyor bizimki geçmeyenden oldu.Tek tavsiyem üzülmeyin ama mutlaka çocuk doğunca çocuk nefroloğuna götürün kontrolünü yaptırın.Oğlum gayette zeki zekasında filan hiçbişey yok çok şükür.Down sendromu içinde banada demişlerdi hemen ayrıntılıya girdim ve yanında ekbir anomali görülmediği için risk yok dediler bende çok korkmuştum.Yani dermansız bir rahatsızlık değil hamileliğinizi benim gibi zehir etmeyin kendinize.Bişey sormak isterseniz yanıtlarım.

çok teşekkür ederim.sakin olmaya çalışıyorum . bana 10un üstü çok riskli dendiği için korkuyorum.bebeğimin kız olması avantajmış..inşaallah sağ salim doğar bebeğim :))

23. haftalık hamileyim bir kız bebek bekliyorum. Bebeğimde sol böbrek 4.0 mm sağ böbrek 6.0 mm böbrek genişlemesi var 32. haftada bi daha kontrole gidicem özellikle geçmiş dönemde aynı sorunu yaşayanlar siz yazdığınızdan beri epey zaman geçmiş merak ettim ne oldu bebeğiniz şimdi nasıl? Sonrasında neler yaşadınız merak ediyorum ve endişeliyim cevap yazarsanız sevinirim.

X