Hamilelikte hipotiroid

lale74

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
5 Kasım 2009
4
0
merhaba.ben daha yeni üye oldum.4 haftalık hamileyim ve tsh 7.2 çıktı.hipotiroidim var daha yeni ilaca başladım.gunde 1 adat alıyorum.çok endişeliyim.düşük tehlikem var.bu tiroid bebeğin zekasına etkılermı.bu şekilde gebelik geçiren varmı?lütfen yardımcı olun...:a015:

canım mrb benimde senle aynı ilk gittiğimde 10 du sonra 10 gün çeyrek kulandım 7 ye düşmüş yarıma geçtim 1 haftada değişmemiş neyapacağımı bilmiyom sen neyaptın doktor niye 1 le başladı durumundan haberdar et merak ettim canım

merhaba arkadaşlar bende hipotroidi hastasıyım ama sizinkinden farklı benim hem tsh hemde t3 ve t4 hormonlarım düşük tsh ı biraz yükselttiğimizde diğerleri düşüyor diğerlerini yükselttiğimizde ise tsh ım düşüyor tedavimi oluyorum ama içimde hep bir korku var. Allah bebeklerimizi korusun.
sizin duruma gelince ilaç düzeyinin azaltılması gerekiyor tsh seviyeniz hamilelikte 2 ile 2.5 arasında olmalı 2.5 u geçmemeli. mutlaka bir endokrin uzmanına görünün ve hamile olduğunuzu özellikle belirtin. tüm kaygı ve korkularımıza rağmen inşallah bebeklerimizi sağlıkla dünyaya getirebiliriz.

Ben de 4 haftalık hamileyken başladım hormon hapını kullanmaya.
4,95 TSH değeriyle başlamıştım. Hamileliğimin sonunda 1,5 lara düşmüştü.
Her ay kan verşp değerime bakıyorlardı.

valla bilmiyorum bana tam başlattı.yarın kontrolüm var tıroid den kan vercem gene her 15 günde bir tsh tahlil yaptırcam.ama çok endişeliyim bebeğime birşey olcak diye.gene haberdar ederim.:)

valla bilmiyorum bana tam başlattı.yarın kontrolüm var tıroid den kan vercem gene her 15 günde bir tsh tahlil yaptırcam.ama çok endişeliyim bebeğime birşey olcak diye.gene haberdar ederim.:)

canım Allah yardımcımız olsun biz elimizden geleni yapalım artık. benimde yarın kontrolüm var. görüşürüz.

lale 74 anım tahlilin belli oldumu sonuç nasıl bide sen antikor testi yaptırdınmı

Test Adı Sonuç Durum Birim Referans Aralığı Açıklama

Thyroglobulin Ab 0.00 0 - 150
Mikrozomal Ab 0.00 0 - 150

benim sonuçlarım yukardaki gibi heralde haşimato yokmuş durumundan haberdar et benide

Son düzenleme:
merhabalar.doktora gittim bartında endokrin olmadığı için genel cerraha gidiyorum her 15 gunde bır tahlıl verıyorum tiroid için.tsh 7.2 ken tsh 0.26 düştü t3 3.17 t4 0.80 benım ilacı tam alıyordum yarıma düşürdü 15 gun sonra gene gıtcem belkı ilacı keserız dedı.benım korkum gebeliğin 4 .haftasında gıttım doktora ve o zaman 7.2 ydı acaba o süreçte bebeğin gelişimıne bişiy oldumu korkum o şu an 8 haftalık oldu 4 haftadır ilaç alıyorum tiroid ilacı .bana tıroidle ilgili sadece bu tahlıller oluyo tsh t3 t4 .önemsiz dıyolar ama gene tedırgınım .korkuyorum ağlıyorum.

canım benim tsh ım çoooook düşük çıkıyor t3 ve t4 değerlerim ise normal çıktı.doktor korkulacak birşey yok dedi ama benim içime sinmiyor. valla bir ortasını kimse bulamadı. benim hipotiroidim doğuştan hipofiz bezim tsh ımı salgılamıyor.şuan görev icabı batmandayım ve doktor alternatifim yok. dr ne dediyse inanmak zorunda kalıyorum inşallah hamileliğimiz sorunsuz geçer. ben 4 ayımı geride bıraktım kaldı 5 ay hayırlısı artık

Son düzenleme:
Arkadaşlar internette Dr.Kaan Kocatepenin gebelik.org diye sitesi var. Ordan bu tip şeyleri okusanıza. Bu güne kadar gördüüm en bilgili site.buyrunnnnnnnnn

Bu arada t3-t4 seviyeleriniz normalse korkmayın. benim ilk hamileliimde doktorum tiroid problemini atlamıştı. Çok şükür birşey olmadı. 2. de ilaç kullandım.aylık test yaptırdım.t4 seviyem düşünce ilaç dozu arttırıldı. hiç bir sıkıntı olmadı. Kendinizi üzmeyin lütfen. ılaç tedavisi ve kontroller yeterli olacaktır.

Bu arada t3-t4 seviyeleriniz normalse korkmayın. benim ilk hamileliimde doktorum tiroid problemini atlamıştı. Çok şükür birşey olmadı. 2. de ilaç kullandım.aylık test yaptırdım.t4 seviyem düşünce ilaç dozu arttırıldı. hiç bir sıkıntı olmadı. Kendinizi üzmeyin lütfen. İlaç tedavisi ve kontroller yeterli olacaktır.

çok teşekkür ederim biraz olsun içimi rahatlattınız.ben tsh ı çok takmıştım kafaya. ilacımı düzenli alıyorum inşallah bizim bebişlerde sağlıklı oluropuyorumnanaktan

canım bana ilk gittiğimde doktor uzmandı işte dediki 7 haftalıkken endişelenme senin t3 normal zaten bebkte direk bunu kullanıyo o yüzden 1 ay çeyrek kullan bakalım antikor sonuçlarıyla iyice net bir uygulama yaparız bende endişeliydim nereyi okusam benim değerlerimde en az yarım kullanıyo 3 hafta sonra gidipte düçmediğini görünce bıraktım üniversitedeki en iyi bilen güya ona giittim oda yarım kullan dedi düşer dedi endişelnme beğe bişey olmamıştır dedi 1ay sonra gel dedi ben dayanamadım 2 hafta sonra bidaha tahlil yaptırdım değer yine 5 civarı ve t3 düşmeye başlıyo kadın doğumcumda endişelenme yetmiyo demekki 1 kullan dedi bende 10 gün kullandım işte t3 yine 1.1 yani daha da düşmüş tsh 3.1 t4 normale gelmiş 0.8 olmuş

6 haftalıkken öğrendim inanılmaz rahattım ilk tsh ayrıntısını burda duydum asklımın ucundan geçmemişti hatta 1 haftada geç gittim iyce belli olsun diye tabi işin ciddiyetiniöğrendikten sonra çok telaşlandım 2 aydır hiç rahat değilim sürekli rüyalarımda halbuki hamileliğim çok rahat hiç sorun yok

canım bana ilk gittiğimde doktor uzmandı işte dediki 7 haftalıkken endişelenme senin t3 normal zaten bebkte direk bunu kullanıyo o yüzden 1 ay çeyrek kullan bakalım antikor sonuçlarıyla iyice net bir uygulama yaparız bende endişeliydim nereyi okusam benim değerlerimde en az yarım kullanıyo 3 hafta sonra gidipte düçmediğini görünce bıraktım üniversitedeki en iyi bilen güya ona giittim oda yarım kullan dedi düşer dedi endişelnme beğe bişey olmamıştır dedi 1ay sonra gel dedi ben dayanamadım 2 hafta sonra bidaha tahlil yaptırdım değer yine 5 civarı ve t3 düşmeye başlıyo kadın doğumcumda endişelenme yetmiyo demekki 1 kullan dedi bende 10 gün kullandım işte t3 yine 1.1 yani daha da düşmüş tsh 3.1 t4 normale gelmiş 0.8 olmuş

canım yani sen hamile kalınca öğrendin..bende öğrendikten sonra 6 ayda bir kontrole gittim ama ilacı kullanmaya başladıktan sonra değerlerim normale döndü..en son hamile kalmadan 1 ay önce kontrole gitmiştim ve dr a bebek istediğimizi ve bir sorun olup olmayacağını sordum dr da olmaz ama belki hemen hamile kalamayabilirsin dedi ama t3 de bakalım bebek için hazırlık olsun dedi, normal çıktı..zaten tesadüfen o ay hamile kalmışım..sonra tekrar gittim bütün hormonlar normaldi ama antikorlar yüksekti..işte onlarda 3. aydan itibaren düşecek dedi..yaklaşık 2hafta sonra gidicem tekrar bakalım..dedğin gibi t3 önemli ama diğerleride çok önemli...örneğin antikorlar 3. ayda ya düşmezse ne olur diye sordum o da büyük ihtimalle düşer,söylemek bile istemiyorum ama düşmezse allah korusun tiroid krizine neden olurmuş ve bebeği alabiliriz dedi..

hımmm sizdeki antikorların yüksekliğimi bebği düşürüyo dedi benim de ilk başta düşük tehlikem vardı oda hiç kanamamfalan olmadığı halde ama yinde 7 hafta progesteron habı kullandım bu düşüğü engelleyip bebeğin rahme iyce tutunmasını sağlıyomuş senin doktor sana vermedimi kadın doğumcun yani

aslında doktorun endişelenme demiş anormalde değil değerlerin ama başka bir dr a daha görünürsen için rahatlar canım

hımmm sizdeki antikorların yüksekliğimi bebği düşürüyo dedi benim de ilk başta düşük tehlikem vardı oda hiç kanamamfalan olmadığı halde ama yinde 7 hafta progesteron habı kullandım bu düşüğü engelleyip bebeğin rahme iyce tutunmasını sağlıyomuş senin doktor sana vermedimi kadın doğumcun yani

hayır canım benim düşük tehlikem yok yani her gebelikte risk vardır ama benim dediğim antikorların düşmemesi durumunda bebeği alabiliriz dedi.bebek kendiliğinden düşer demedi

X