Burun Estetiği Olup da Beğenmeyen, Pişman Olanlar

şükürler olsun bu hali atlatmış biri olarak şunu söyleyebilirim canım kendini eve kapama sakın bol bol dışarı çık insan içine karış ve insanların burunlarına bak kendini iyi hissedersin neden burunlarına bak dedim çünkü sen ameliyatlı olduğun için aYNAYA baktığında şuan sadece burnunu görüyorsun bir bütün olarak bakamıyorsun karşıdaki insanlarada bu şeklde baktığında onlarında burunları ne kadar düzgün olursa olsun garip göründüğünü fark edeceksin ama dışarıdaki ameliyatsız insanlar emin ol sana bir bütün olarak bakıyor ama bunu ameliyat olduğunu bilmeyen insaların içinde uygula :KK66:) bakmakla görmek arasındaki fark :KK66: :)

ben ne zaman insan içine çıksam insanların burnunu inceliyorum. benden önce ameliyat olan 2 arkadaşımı gördükçe sinirim tepeme çıkıyor. nasıl burunları ne hale geldi ben niye böyle yamuldum diye:KK1:

manik-depresif hal yaşıyorsun yani bir psikolog edasıyla söyledim kendini beğenmişlik olarak algılama sakın bu konuda eğitim aldığım için :) geçmiş olsun öncelikle ama neden bu haldesin canım yeni mi ameliyat oldun yani burundan dolayımı die soruyorum

Onun da etkisi var, burnum ağrıyor acıyor resmen ama geçecekmiş tabi bu. Ama onun dışında da bir kaygı durumu var. Boşluktan kaynaklanan can sıkıntısı da var.

Çok kötü olduğumu sanmıyorum olsaydım doktora giderdim. Yani doktorluk değilim şimdilik. Ama tabi eğer kötüleşirsem doktora gidecegim.

Onun da etkisi var, burnum ağrıyor acıyor resmen ama geçecekmiş tabi bu. Ama onun dışında da bir kaygı durumu var. Boşluktan kaynaklanan can sıkıntısı da var.

Çok kötü olduğumu sanmıyorum olsaydım doktora giderdim. Yani doktorluk değilim şimdilik. Ama tabi eğer kötüleşirsem doktora gidecegim.

doktorluksun demedim zaten canım bu hali hepimiz yaşıyoruz neredeyse ille burun ameliyatı olmaya gerek yok yada çok sarsıntılı bir şey yaşamaya gerek yok inş bir an önce geçer

ya hiç hiç iyi değilim aslında bir arakdaşa fotoğraf atmak için burnumu çektiğimden beri özellikle. İğrenç ya profiller de kötü güzel olan ön görüntüm de bozuldu. o kadar sinirim bozuk ki aslında eve kapattım kendimi ondan burdayım sürekli. kahkaha atıp duruyorum sinirden:KK9:

Benim burnum eskiden kazma gibiydi. Ve o halde bile bir erkek bana ne demişti biliyor musun, burnun o kadar güzel ki, çok seviyorum burnunu. O kadar şaşırmıştım ki, nesini seviyorsun ya dedim. Çok güzel dedi, tam istediğim gibi bir burun.Cok farklı bir ifaden var, değişik bir hava katıyor sana dedi. Ve ciddiydi bunu soylerken yani şaka yapmıyor veya dalga geçmiyordu. Kimisi kemerli ve büyük burunları sevebiliyor demek ki. Herkesin senin gibi düşündügünü zannetme ve herkes aynaya baktığı zaman senin gördügün şeyi görmüyor. Zaten burnun da cirkin değil. Fotodan gördügüm kadarıyla gayet güzel. Önden görmedigim icin tam ayrıntılı bir yorum yapamıyorum ama yandan kesinlikle cirkin değil.

Ayrıca sen cok güzel bir kızsın.Burnun cirkin bile olsaydı senin güzelliğini perdeleyemezdi. Güzel gözlerin yeter. :KK16:

canım sen revizyonda kesin kararlısın sanırım

yani ewet düşünüyorum ama eski doktorumla son kez görüşücem eski yeni fotolarımı alıcam ve başka doktorlarla görüşücem bir doktor listesi yapama gerek galiba ve arkadaşın birinin yorumunu okumuştum bıkmadan not aldım die bende bıkmadan notlar bile alıcam ve listedeki doktorlarla sorasıyla görüşücem bakalım hayrlısı inş kokrkuyorum ama hiç doktorla görüşmedim bir görüşme yapsam belki açılırım ama bir türlü cesaret edemiyorum nedense :KK43:

yani ewet düşünüyorum ama eski doktorumla son kez görüşücem eski yeni fotolarımı alıcam ve başka doktorlarla görüşücem bir doktor listesi yapama gerek galiba ve arkadaşın birinin yorumunu okumuştum bıkmadan not aldım die bende bıkmadan notlar bile alıcam ve listedeki doktorlarla sorasıyla görüşücem bakalım hayrlısı inş kokrkuyorum ama hiç doktorla görüşmedim bir görüşme yapsam belki açılırım ama bir türlü cesaret edemiyorum nedense :KK43:

cesaretin geldiyse erteleme görüş ya. ben kendi doktoruma gitmeye bile hazır hissedemiyorum henüz

ben ne zaman insan içine çıksam insanların burnunu inceliyorum. benden önce ameliyat olan 2 arkadaşımı gördükçe sinirim tepeme çıkıyor. nasıl burunları ne hale geldi ben niye böyle yamuldum diye:KK1:

Bordelaise, özel mesaj kutun dolmuş. Eski mesajlarını siler misin?

Son düzenleme:
Selam tekrar , ameliyattan sonra üşümek anestezinin etkisi falan değil. tamamen ameliyatta görevli kişilerin eksik hareketleri yüzünden. Şöyle ki, ameliyathaneler bilindiği gibi soğuk oluyor. Ve sen 3 bucuk saat boyunca soğuk 1 yerde cırılcıplak yatıyorsun , üstünde incecik bişey. Hareketsiz yatan bir insanın ne cabuk üşüdügünü hepiimiz biliriz, gir bakalım soğuk bir odaya yat şimdi 3 bucuk saat. Üstüne yorgan morgan örtmeden uyu. Donarsın. Peki bunun cözümü ne? Seni narkozdan uyandırmadan once ısıtmaları gerekiyor. Beni bu kez ısıttılar, sıcacık uyandım ama öteki ameliyatımda amatör doktor ve hemşireler yüzünden ve amatör anestezist yüzünden kalktığımda o kadar üşüyordum ki üşümekten ötürü ağlamaya başladım. Narkozdan nasıl uyandırdıklarını biliyorsundur, damardan bir iğne yaparak. İşte o iğneyi ameliyathanedeyken değil de cıktıktan sonra ve seni sıcak bir odada biraz tuttuktan sonra yapmaları gerekiyor sanırım. Benim tahminim bu sekilde. Bir görevli ile konuşmuştum, sıcak yorgan koyduklarını soylemişti, ayrıca babama da ameliyattan sonra sıcak hava içeren özel bir yorgan örtmüşlerdi. Her hastane yapmıyor bunu ama babama bunu yapan hastane devlet hastanesi idi .Yani devlette varsa özelde de olmalı. Onu belirt istersen, titreyerek uyanmak istemiyorum de. Benim psikolojimi bozmuştu, dişlerim birbirine çarpıyordu ve o yüzden ağlamaya basladım. Cünkü hayatımda o kadar hiç üşüdügümü hatırlamıyorum. Allah bizi sınıyor veya yanlış ameliyatlarla cezalandırıyor diye düşünecegimize bence yaptığımız hataları düşünelim. Yani şunu demek istiyorum, biz acaba gerçekten üzerimize düşen görevleri yerine getirebiliyor muyuz? Bize bir organ verilmiş ve biz o organı ameliyat ettirmeden önce gerçekten iyi araştırma yapıyor muyuz? HAYIR. İlk gördügümüz doktora ameliyat oluyoruz. Bence hata bizde arkadaşım. Hatayı kimsede aramayalım. Ayrıca ucuz etin yahnisi yavan olur diye bir laf var. 1000 liraya ameliyat olmaya kalkınca sonuç da kahredici oluyor. Ama şu da var her zaman büyük para verince de ameliyatın harika geçecek diye bir kaide yok. O yüzden en iyi ve en dürüst en açıksözlü en işinin ehli ve burun alanında uzmanlaşmış doktoru/doktorları bulmamız gerekiyor. Benim sağ tarafım ilk doktorun eksikliği yüzünden hala şiş. İkinci doktorum da buraya pek ellememiş. Sağ deliğimdeki sorun şu. İç hacim dar. Nasıl arabanın iç hacmi olur onun gibi düşün. Bu nefesimi etkiliyor mu etkilemiyor mu, daha çözemedim. 3 ay falan geçmesi lazım ki ben buna net cevap verebileyim. Şu an parmağımı içeri sokamıyorum. Zaten sokmamam gerekiyor ama sokup en azından içini kontrol ettiğimde parmak içine girmiyor, cünkü iç hacim dar. Anlatabildim mi? Sol için aynısı soz konusu değil. Solu birinci doktorum mahvetmediği için orası güzel. Parmağım da giriyor.

Leman tekrar merhaba yazamadım birkaç gündür, msj sayımı da tamamlamak üzereyim, özel mesajına bu msjdan sonra cvp yazabilcem sanırım :) doktorunun ismini merak ediyorum, İstanbulda demiştin sanırım, burnunun dar olan tarafı nasıl oldu acaba şişlikler azalınca orası da açılır mı bilemedim ki, doktorun bu duruma ne diyor ve önceki halinden çok bir değişiklik var mı sence? İyi ki oldum diyor musun bu 2. ameliyatını? Söylediğin gibi ben zaten hep kendimi suçladım neden araştırmadan gidip kendimi teslim ettim diye, bir de asistan doktora düşün. Basiretim mi bağlandı noldu hala inanamıyorum. Bu burnu çok çok deneyimli işinin ehli olmayan birinin yapması mümkün değil, kemik taa en tepeden kırılcak yeniden şekillenecek. bilemiyorum ki belki başka bir doktora da gitseydim aynı talihsizlik olmazdı belki ama yine memnun kalmayabilirdim. Şimdi görüştüğüm doktorlar 1 ay sonra ameliyat olabileceğimi söylüyorlar, yana döne doktor arıyorum ve karar vermeye çalışıyorum, içimde hala korku var ya yine olmazsa diye ama en azından ben elimden geleni yaptım deyip gerisini Allaha bırakcam artık, inş pişman olmam bu kez. Üşüme konusunda da ewet çok haklısın, ben hep sarılı geldim odaya ama Allah bilir tam çıkaracakken sarmışlardır, yoksa bir insan o kadar üşümez, benim son ameliyatım 6 saat sürmüş bir de düşün. Burnumda ağrı yoktu topuklarım nasıl acıdı saatlerce sedyede sabit kaldığı için :KK43: İyi bir doktor bu ayrıntılara da önem vermeli gerçekten, sadece burnu yap çık, robot muyuz makina mıyız, ne ruh sağlığımızı düşünüyorlar ne konforumuzu, işte ucuz etin yahnisi durumu hakkaten. Zaten doktor da öyle dedi "biz burda düşük ücretlere kaç kişi ameliyat ediyoruz" yani seri üretim gibi, hastaya özel muamele yok, herkes aynı onlar için. Özelde böyle mi ama hayır, bence sadece işin içine para girdiği için değil, işini ciddiye alan, kendini sürekli geliştiren, ona hayatını adamış bir doktor her türlü ayrıntıyı düşünür, işte onu başarılı kılan da bu zaten titiz ve ayrıntıcı olması. işte benim talihsizliğim bunları acı tecrübelerle öğrenmiş olmak. İlk ameliyatım buna göre nispeten daha iyiydi, doktorun ilgisi vs. Bunda da olumsuz hiçbir şey getirmedim aklıma, burnum zaten güzel, sadece eğriliğini düzeltcekler işleri daha kolay gibi gelmişti. Ben hatalıyım ama benim hatam onların hatasından kaynaklı bir hata, madem yapamayacaksın bana de ki bu burnu herkes yapamaz, başka doktorlarla görüşün de, neden umut veriyorsun iyi olcak diyorsun. Neyse canım yine aynı acıyı stresi yaşıyorum yazarken de hiç dinmeyecek gibi bu öfke, umarım 1 ay sonra hep olumlu şeyler yazarım, doktorumdan övgüyle bahsederim ben de.

Leman tekrar merhaba yazamadım birkaç gündür, msj sayımı da tamamlamak üzereyim, özel mesajına bu msjdan sonra cvp yazabilcem sanırım :) doktorunun ismini merak ediyorum, İstanbulda demiştin sanırım, burnunun dar olan tarafı nasıl oldu acaba şişlikler azalınca orası da açılır mı bilemedim ki, doktorun bu duruma ne diyor ve önceki halinden çok bir değişiklik var mı sence? İyi ki oldum diyor musun bu 2. ameliyatını? Söylediğin gibi ben zaten hep kendimi suçladım neden araştırmadan gidip kendimi teslim ettim diye, bir de asistan doktora düşün. Basiretim mi bağlandı noldu hala inanamıyorum. Bu burnu çok çok deneyimli işinin ehli olmayan birinin yapması mümkün değil, kemik taa en tepeden kırılcak yeniden şekillenecek. bilemiyorum ki belki başka bir doktora da gitseydim aynı talihsizlik olmazdı belki ama yine memnun kalmayabilirdim. Şimdi görüştüğüm doktorlar 1 ay sonra ameliyat olabileceğimi söylüyorlar, yana döne doktor arıyorum ve karar vermeye çalışıyorum, içimde hala korku var ya yine olmazsa diye ama en azından ben elimden geleni yaptım deyip gerisini Allaha bırakcam artık, inş pişman olmam bu kez. Üşüme konusunda da ewet çok haklısın, ben hep sarılı geldim odaya ama Allah bilir tam çıkaracakken sarmışlardır, yoksa bir insan o kadar üşümez, benim son ameliyatım 6 saat sürmüş bir de düşün. Burnumda ağrı yoktu topuklarım nasıl acıdı saatlerce sedyede sabit kaldığı için :KK43: İyi bir doktor bu ayrıntılara da önem vermeli gerçekten, sadece burnu yap çık, robot muyuz makina mıyız, ne ruh sağlığımızı düşünüyorlar ne konforumuzu, işte ucuz etin yahnisi durumu hakkaten. Zaten doktor da öyle dedi "biz burda düşük ücretlere kaç kişi ameliyat ediyoruz" yani seri üretim gibi, hastaya özel muamele yok, herkes aynı onlar için. Özelde böyle mi ama hayır, bence sadece işin içine para girdiği için değil, işini ciddiye alan, kendini sürekli geliştiren, ona hayatını adamış bir doktor her türlü ayrıntıyı düşünür, işte onu başarılı kılan da bu zaten titiz ve ayrıntıcı olması. işte benim talihsizliğim bunları acı tecrübelerle öğrenmiş olmak. İlk ameliyatım buna göre nispeten daha iyiydi, doktorun ilgisi vs. Bunda da olumsuz hiçbir şey getirmedim aklıma, burnum zaten güzel, sadece eğriliğini düzeltcekler işleri daha kolay gibi gelmişti. Ben hatalıyım ama benim hatam onların hatasından kaynaklı bir hata, madem yapamayacaksın bana de ki bu burnu herkes yapamaz, başka doktorlarla görüşün de, neden umut veriyorsun iyi olcak diyorsun. Neyse canım yine aynı acıyı stresi yaşıyorum yazarken de hiç dinmeyecek gibi bu öfke, umarım 1 ay sonra hep olumlu şeyler yazarım, doktorumdan övgüyle bahsederim ben de.

Yabancı bir video izlemiştim, hastanın ayaklarının altında yastık koyuyorlar. Topukları acımasın diye. Ne kadar düşünceli bir davranış, benim de topuklarım çok acımıştı. Kıpkırmızı olmuşlardı. Canım ben de bir taraftan cok memnunum diyemeyecegim. GErçi henüz yeni ama inecek gibi de durmuyor ya. O da ilk ameliyattan kalan şişlik biliyor musun, ikincisinde üstüne eklendi iyice şişti, parmağım içeri girmiyor. Bir tuhaf yani şimdilik. Umarım düzelir ama umutsuzum. Senin illk ameliyatını olma sebebin neydi estetik mi, benim nefes de var işin icinde ve su an bir taraf iyi bir taraf eh ... Senin nefes ne alemde. İkinci ameliyatını olma sebebin eğrilik miydi sadece?

Yabancı bir video izlemiştim, hastanın ayaklarının altında yastık koyuyorlar. Topukları acımasın diye. Ne kadar düşünceli bir davranış, benim de topuklarım çok acımıştı. Kıpkırmızı olmuşlardı. Canım ben de bir taraftan cok memnunum diyemeyecegim. GErçi henüz yeni ama inecek gibi de durmuyor ya. O da ilk ameliyattan kalan şişlik biliyor musun, ikincisinde üstüne eklendi iyice şişti, parmağım içeri girmiyor. Bir tuhaf yani şimdilik. Umarım düzelir ama umutsuzum. Senin illk ameliyatını olma sebebin neydi estetik mi, benim nefes de var işin icinde ve su an bir taraf iyi bir taraf eh ... Senin nefes ne alemde. İkinci ameliyatını olma sebebin eğrilik miydi sadece?

ya aslinda cok sikayet ediyorum suan goruntuden ama ameliyatimda cidden sizin anlattiklarinizi okudukca sukrediyorum. ben ameliyattan once odama cikarildim doktorum geldi konustuk anestezi doktorum geldi sonra sohbet ettik gerekli belgeleri doldurdum. ameliyat oncesinde rahatlatam bi igne falan yapilmadi ama ameliyathaneye girdigimde yatirildigim yer oyle ayaklarimi acitabilecek bir sey degildi deri koltuk gibiydi kafamin altinda yastik uzerimde tekrardan bir ortu falan vardi. Iceride yine sohbet ettik doktorlarla sonra zaten kaymisim. uyandigimda buhar ufleyen bir sey vardi tepemde yanimda birbhasta daha nefes al diyorlardi ama hic usumuyordum. guluyordum sanirim oradakilerde gulerek ayilani ilk kez goruyoruz diye konusup guluyorlardi baya sacmalamisim gulerken daha sonta anlattilar. odama gelisim de cok net degil ama yanimdakiler cok iyiydi surekli cok guzel oldu burnun diye moral veriyorlardi ben yine sacmalamisim tabi onlara orada da sonra hemsireler surekli jel buzlar getirdi surekli bir ihtiyacim olup olmadigini kontrol ettiler. Ben de ailem de cok memnun ayrildik acikcasi. ozel hastane devlrt hastanesi farki belki olabilir bu noktada evet. Ama sizin yasadiklariniza cok sasiriyorum okudukca.

İnan 1 gün boyunca topuklarım sızladı benim de, bir anlam veremedim napmış olabilirler diye. Halbuki yastık koymak hiç zor bişey değil, 6 saat sabit kalmışım o sedyede. Hem dondum hem 1 gün ayağa kalkamadım. Ama ameliyathaneye gittiğimdeki ilgiye bişey söyleyemem, ordaki doktorların hepsi de ilgilendi muhabbet ettiler, ameliyat stresi yine yaşadım ama niyeyse hep olumlu düşünüyordum. İlk ameliyatımı burnum tıkalı olduğu için kbb de oldum canım, hem büyük hem eğriydi hem de sinüzite ve baş ağrısına sebep oluyordu, ben de kbbde ilk görüştüğüm doktora fazla sorgulamadan ameliyat oldum, estetik de ister misin diye sordular ben de hayır demedim tabi. Önceki haline göre çok çok güzel oldu tabi hakkını yemek istemem doktorumun ama daha iyi olabilirdi, işte zaten o yüzden çekiyorum bu sıkıntıları. Görünüşü güzel oldu belki ama nefesim açılmadı çünkü burnum sola doğru komple yatık duruyor, sağ profilim daha büyük sol daha kibar, önden de eğri olduğu baya belli. Ben bu yüzden 4 sene sonra tekrar ameliyat olmak istedim. Bu sefer plastik cerrahi seçtim ki daha titiz yaparlar diye. Nerden bileyim sadece kıkırdak ekleyerek burnumun ucunu bozacaklarını, aldıkları kıkırdakları burnumun için düzeltirken kullanacaklar sanıyordum. Eğrilik hala aynı olduğu için burnum açılmadı, sadece estetiği bozuldu canım :KK43:

ya aslinda cok sikayet ediyorum suan goruntuden ama ameliyatimda cidden sizin anlattiklarinizi okudukca sukrediyorum. ben ameliyattan once odama cikarildim doktorum geldi konustuk anestezi doktorum geldi sonra sohbet ettik gerekli belgeleri doldurdum. ameliyat oncesinde rahatlatam bi igne falan yapilmadi ama ameliyathaneye girdigimde yatirildigim yer oyle ayaklarimi acitabilecek bir sey degildi deri koltuk gibiydi kafamin altinda yastik uzerimde tekrardan bir ortu falan vardi. Iceride yine sohbet ettik doktorlarla sonra zaten kaymisim. uyandigimda buhar ufleyen bir sey vardi tepemde yanimda birbhasta daha nefes al diyorlardi ama hic usumuyordum. guluyordum sanirim oradakilerde gulerek ayilani ilk kez goruyoruz diye konusup guluyorlardi baya sacmalamisim gulerken daha sonta anlattilar. odama gelisim de cok net degil ama yanimdakiler cok iyiydi surekli cok guzel oldu burnun diye moral veriyorlardi ben yine sacmalamisim tabi onlara orada da sonra hemsireler surekli jel buzlar getirdi surekli bir ihtiyacim olup olmadigini kontrol ettiler. Ben de ailem de cok memnun ayrildik acikcasi. ozel hastane devlrt hastanesi farki belki olabilir bu noktada evet. Ama sizin yasadiklariniza cok sasiriyorum okudukca.

canım ben devlet hastanesinde olmadım. her ikisini de özelde oldum. ama her ikisinde de sıkıntı cektim. özellikle de birincisinde. ne buharı ne bilmem nesi. hiçbişey yok hiçbişey. kan kustum hele o ilk seferinde berbattı aklıma geldikçe deliriyorum . ikincisinde de hemşirelere yalvarıyordum buz getirin diye getirmiyorlardı. iğne vaktimi ben hatırlatıyordum igne yapmıyorlardı, burnumun ucundaki zımbırtıyı değiştirin gazlı bez koyun diyordum tamam diyorlardı iki saat gelmiyorlardı. kan akıp duruyor burnumdan sızıntı şeklinde. bizde gazlı bez yoktu keşke alsaymışım eczaneden onlara muhtac kalacağıma.. rezaletti bu kısımları.

İnan 1 gün boyunca topuklarım sızladı benim de, bir anlam veremedim napmış olabilirler diye. Halbuki yastık koymak hiç zor bişey değil, 6 saat sabit kalmışım o sedyede. Hem dondum hem 1 gün ayağa kalkamadım. Ama ameliyathaneye gittiğimdeki ilgiye bişey söyleyemem, ordaki doktorların hepsi de ilgilendi muhabbet ettiler, ameliyat stresi yine yaşadım ama niyeyse hep olumlu düşünüyordum. İlk ameliyatımı burnum tıkalı olduğu için kbb de oldum canım, hem büyük hem eğriydi hem de sinüzite ve baş ağrısına sebep oluyordu, ben de kbbde ilk görüştüğüm doktora fazla sorgulamadan ameliyat oldum, estetik de ister misin diye sordular ben de hayır demedim tabi. Önceki haline göre çok çok güzel oldu tabi hakkını yemek istemem doktorumun ama daha iyi olabilirdi, işte zaten o yüzden çekiyorum bu sıkıntıları. Görünüşü güzel oldu belki ama nefesim açılmadı çünkü burnum sola doğru komple yatık duruyor, sağ profilim daha büyük sol daha kibar, önden de eğri olduğu baya belli. Ben bu yüzden 4 sene sonra tekrar ameliyat olmak istedim. Bu sefer plastik cerrahi seçtim ki daha titiz yaparlar diye. Nerden bileyim sadece kıkırdak ekleyerek burnumun ucunu bozacaklarını, aldıkları kıkırdakları burnumun için düzeltirken kullanacaklar sanıyordum. Eğrilik hala aynı olduğu için burnum açılmadı, sadece estetiği bozuldu canım :KK43:

cok üzüldüm canım ya, birincisi iyi geçmiş ama nefesini düzeltmemiş. işte bende de aynı sorun vardı. ikincisinde de eğriliği düzeltmesi gerekirken düzeltmemiş anladığım kadarıyla. yani su an hem estetik hem de nefes acisindan memnun degilsin sen ? ben estetigi coktan gectim nefes almak benim icin hayattaki tek amaç oldu. bence en önemli şey bu gercekten. nefes alabilmek. cünkü burnundan nefes alamayanlar kilo da veremiyorlar bunu biliyormuydun. ayrıca kalbe de zarar veriyor. ilginc bir yazı buldum bak paylasiyorum.

BURUN NEDEN İKİ DELİKLİDİR ?

Vücudumuza gereken gıdaların alınması için sindirim sistemimize açılan tek bir giriş varken, solunum sistemimize alınması gereken hava için sağ ve sol burun deliği olarak iki kanal vardır. Sağ veya sol burun deliklerinden nefes almanın ilk bakışta solunumda ve akciğerlerde fark edilir bi değişiklik gözlenmesede, bilimin ortaya çıkardığı son bulgularda çok ilginç enteresan bilgilere ulaşılmıştır.

Araştırmaların sonuçlarına göre nefes alıp- vermek aslında tek bir burun deliği ağırlıklı gerçekleşmektedir. Bir burun deliğinden geçen hava miktarı, diğerinde
göre birkaç kat daha fazla olabilmektedir.

Hangi burun deliğinin kullanılacağı vücudun ihtiyacına bağlı ol mak üzere günün belli zaman dilimlerinde değişmektedir. Her insanda daha yoğun kullandığı eli gibi, daha yoğun kullandığı burun deliği söz konusudur. Buna rağmen ağırlıklı kullandığımız burun deliği, gün içinde ve gecede devamlı değişmektedir. Aynı burun deliğinin sürekliliği yoktur. Yoğunlukla kullanım onbeş dakikayla sekiz saat arasındaki bir periyotta değişmektedir. Bu değişmeye tıp dilinde nazal siklus denmektedir.

Bir burun deliği ağırlıklı olarak kullanıldığında, o kanalı takip eden burnun boşluğundaki damarlar daralırken ( dekonjesyon ), burun boşluğunun kendisi genişler. Bu anda diğer delikte tam tersine burun boşluğundaki damarlar genişlerken ( konjesyon), burun boşluğu daralır.

Burnun yumuşak dokusu altında bulunan sinir uçları doğal ola rak beyinle ilişkilidir ve nazal siklus, beynin normal çalışmasına ve fonksiyonlarına tesir etmektedir. Eğer sağ burundan nefes alınırsa, ki bu diğer diğer burun deliği tıkanarakda uygulanabilir, sol beyin de elektrikî aktivite artar ve bu beyinden elektro ensefalogram ( EEG ) ile izlenebilir.

Tersine eğer sol burundan nefes alınırsa, sağ beyinde elektrikî aktivite artar. Bir burundan aşırı hava geçişi o burun mukozasında mekanik ve dokunma duyuları hâsıl etmektedir. Bu sufilerin ve doğu öğretilerinin kullandığı çapraz nefes çalışmalarının bilim tarafından anlamlandırılmasını ve kabul edilir bir gerçeklik kazanmasını sağlar.

Beyin sağ ve sol olmak üzere iki loptan oluşmuştur. Kişinin iradesi dışında çalışan iç organ faaliyetlerini düzenleyen otonom sinir sisteminin de iki kolu vardır:

Sempatik sinir sistemi,
Parasempatik sinir sistemi.

Beynin sol lobu sempatik sinir sisteminin çalışmalarını düzenlerken, sağ lop parasempatik sinir sisteminin çalışmalarında yetkilidir. Sağ burundan nefes alırken farkında olmadan sempatik sinir sistemine, sol burundan nefes alırken de parasempatik sinir sistemine etki ederek çalışmalarına yün vermiş ve tesir vermiş oluruz

bugüne kadar hangi erkekle gezsem mesela kesin "burnun estetik mi senin" diye sormuştur.ben böyle şıp diye ayan beyan estetikli duran bir şekil istemezdim mesela.ama burnumun doğal orantısı bozuldu sanırım.dün oturup konuşuyordum yine bir erkekle.bana önce burnumun tanyelinin burnu gibi olduğunu ,hiç doğal durmadığını ,estetikli gibi durduğunu söyledi(nitekim öyle).doğal iyidir,burnun hiç doğal değil dedi.bir de üstüne "ucu da basık olsa boxçu burnu gibi" dedi:KK43:

bugüne kadar hangi erkekle gezsem mesela kesin "burnun estetik mi senin" diye sormuştur.ben böyle şıp diye ayan beyan estetikli duran bir şekil istemezdim mesela.ama burnumun doğal orantısı bozuldu sanırım.dün oturup konuşuyordum yine bir erkekle.bana önce burnumun tanyelinin burnu gibi olduğunu ,hiç doğal durmadığını ,estetikli gibi durduğunu söyledi(nitekim öyle).doğal iyidir,burnun hiç doğal değil dedi.bir de üstüne "ucu da basık olsa boxçu burnu gibi" dedi:KK43:

boşver sen takma kafaya onu, erkekler ileri geri konuşurlar kırıcı olduklarını hiç farketmezler. eminim onun da bir sürü kusuru vardır. önemil olan sağlıklı olman. nefes ve koku alabiliyorsan sıkıntı yok.

X