eşimin babasının eşime sürekli kredi çektirmesi ilişkimizi yıpratıyor

cadimaki

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
29 Mart 2012
44
0
2 yıllık evliyim. Ben özel bir şirkette çalışıyorum. Eşimse üniversitede memur olarak çalışıyor. Eşimin ailesi biz nişanlıyken eşime kendi borçları için önce 10.000 liralık kredi çektirmişti. Bu borcun taksitlerini eşim nişanlıyken ödemeye başladı. Bu borcu evlendikten 1 yıl sonraya kadar da eşimle ben birlikte ödedik, temmuz ayında bitti. Yine eşimle biz nişanlıyken ailesi 25.000 liralık daha kredi çektirdiler. Şu an onu kendileri ödüyor. Nişanlıyken eşime yeni bir araba almışlardı. Biz evlendik. Arabanın borcu hala bitmedi. Babasının emekli maaşından kesiliyor. Bir kaç ay önce eşimden, ailesi 10.000 liralık daha kredi çekmesini istedi. Ben zaten eşimle çekmesin diye tartışmıştım, çok ağladım ama "Babama hayır diyemem. Bu kredi borcunu biz ödemeyeceğiz. Onlar ödeyecek." diye çekti. Sadece iki aylık taksidini ödediler sonra bizim üstümüze attılar bu borcu. "Bir kaç ay daha sabredin, biz öderiz." dediler. Ama hala biz ödüyoruz. Şimdi tekrar 15.000 liralık kredi çekmesini istediler. Eşim benim istemediğimi bile bile babasına "Tamam." demiş. Zaten her şeyi konuşup karar vermişler. Akşam bana "Kredi çekmemi istediler." dedi. Yine tartışmalarımız oldu. Yine aynı sözler sarfedildi. Ben onlara güvenmediğimi, yine aynı şeylerin başımıza geleceğini söyledim. Eşim beni dinlemedi. Yine kredi çekti. Sözde bu borcu toplu olarak ödeyip kapatacaklarmış. Eşimle konuştuk. Bana yine onların zor durumda olduğunu, herkese borcu olduğunu, bu borcu ödeyeceklerini söyledi. Onların üzerlerinde bir sürü kredi borcu var. Kaynımın da üzerinde kredi borcu var. (O bekar.) Zaten şu an ödeyeceklerini sanmam. Bu birkaç yıl sürer. Biz kirada oturuyoruz. Ev almak istiyorduk. Çocuk sahibi olmayı düşünüyorduk. Ben onlardan hiçbir mal mülk zaten istemiyorum. Sadece eşimle ve çocuklarımla mutlu bir yuva istiyorum.
Eşim ailesine vefa borcu duyuyor, okuttular diye. Ama eşim öğrenciyken kredi çekip okumuş. Öğrenci kredi borcunu da şu an biz ödüyoruz. Yani anlayacağınız ne onlar rahata erecek ne biz. Elleri sıkışıkken yine borçla yeni arabalar alıyorlar. O kadar gereksiz para harcıyorlar ki. Ellerindeki tarlaları satıp borçları kapatsınlar. Bizi de rahat bıraksınlar kendileri de rahata ersinler istiyorum. Hem onlar da ne zamana kadar çalışacak? Bir şey olduğunda ben eşimden duyuyorum. Beni hiç muhatap almıyorlar. Halbuki benim de fikrim alınsın istiyorum. Ekonomik yönden onlara bağımlıyız. Hala aile ne demek bu kavram bizde oluşmadı. Bu yaz benim biriktirdiğim ufak miktardaki parayla tatile gitmek istesek bir defa daha kredi çekmemizi isterler. İstediğimiz gibi plan dahi yapamıyoruz. Eşim:"Zor durumda kalıyorum, elim sıkışık dese de haklısın ama biz de sıkışığız." diyorlar. Eşimin reddetmeyeceğini bildikleri için sadece ona söylüyorlar. Şu an çok mutsuzum. Ben bu şekilde gelecekle ilgili nasıl plan yapabilirim ki? Yorumlarınızı bekliyorum kızlar. Kafama takmayım isterim ama olmuyor. Eşime de çok kırgınım. Biliyorum ki nasıl ilk değilse ve son da değil bu kredi.

aslında siz onlar için çekilen kredileri ödüyorsunuzya o borcu bitirmeye yakın, tekrar size hemen kredi çektiriyorlarki siz başka bişeye mala mülke falan girmeyesiniz...

işin içinde bu durumda ki gibi bir para söz konusu ise hiiiç gelecek ile ilgili plan yapma... eşin hala ailesinin "sen" olduğunu kavrayamamış...

sizi sömürüyorlar resmen o kadar kredi ödeyene kadar ne birikimler yapardınız yada ev kredisi cekerdiniz
eşim nişandan önce ailesine kredi cekip ödemişti bitene kadar çok zorlanmıstık
evliyiz şimdi deseler kesinlikle kabul etmem
insanlar kolayını bulmus kredi cek biraz ödeyelim yıkalım üstünüze ohh ne ala

nasıl bir emekli bunlar ben üstüme bir hırka alırken düşünüyorum bunlar nasıl bir hayat yaşıyor?

eşin kredi çekince sen maaşını eşine mi veriyorsun?

katiyen verme dinen zaten eşin o evi geçindirmek zorunda

senin parana ilişirse verme bakalım ne yapacak...

sana mı güvenimiş bune ya enayilikten başka birşey değil çok sinir oldum...

ne emekliler var peynir ekmek yıyen ama borçsuz yaşayan senin kayınpeder lord herhalde....

sende eve haciz gelmesin diye acıyıp paranı veriyorsan da acıma. eve de haciz gelsin sende al başını git bakalım ne yapacak otomatik olarak yıne tek maaşa düşer .seninde peşine düşer ne olur gel ben sensız bu kredileri nasıl öderim! diye...

aslında siz onlar için çekilen kredileri ödüyorsunuzya o borcu bitirmeye yakın, tekrar size hemen kredi çektiriyorlarki siz başka bişeye mala mülke falan girmeyesiniz...

Eşimin ailesi bizden 1-2 saat uzakta oturuyor.Eşimin tayini onların memleketine çıkacak diye bekliyorlar. Güya tayin oraya çıkınca ev alacakmışız. Bu arada günümüzü gün yapıp gezmeyelim diye sanırım borca sokuyorlar bizi. Zaten torun sevelim de demiyorlar.Onlar için para kazanmamızı ve onların dükkanlarında çalışmamızı istiyorlar. Bunun için sık sık bizi çağırıp gitmeyince de surat asarlar.
Eşim kredi için tartıştığımız gün benim haklı olduğumu söyledi. Beni ikna etmek için çabaladı.Krediyi çekince onların yanına gitti. Eşimin aklındaki soruları duygu sömürüleriyle cevaplamışlar.Eşim çok yumuşaktır. Babasına hiç "Hayır." diyemez.

işin içinde bu durumda ki gibi bir para söz konusu ise hiiiç gelecek ile ilgili plan yapma... eşin hala ailesinin "sen" olduğunu kavrayamamış...

En çok da buna üzülüyorum. Artık "ailem" diye benim için desin.

eşin seni dinlemiyorsa , sen ne için çalışıyorsun?..millete kredi ödemek için mi?
sen de işten çıkmak istediğin söyle eşine..sen de böyle rest çek:KK19:
ödediğiniz kredilerin size dönüşü oldu mu hiç? nakit veya eşya mülk anlamında..

Ev almayı nişanlıyken planlıyorduk. "Düğün takılarının üstüne kredi çekip öderiz." diyorduk.Düğünde fazla takı gelmedi. Ailesi de bu yüzden sanırım "Bize verin." demedi. Ev eşyamız borçla alınmasın diye düğünü 1 yıl erteledik. Ve eşyaların bir kısmını ailesi aldı.

merhaba, öncelikle allah yardımcınız olsun zor bir durum
ama en azından sizin babanız yaptırıyo. benim eşimin kız kardeşi hatta kocası yaptırtmış yeni evlendiğimiz zamanlarda
sonradan haberim oldu ve kıyameti kopartmıştım

Ev almayı nişanlıyken planlıyorduk. "Düğün takılarının üstüne kredi çekip öderiz." diyorduk.Düğünde fazla takı gelmedi. Ailesi de bu yüzden sanırım "Bize verin." demedi. Ev eşyamız borçla alınmasın diye düğünü 1 yıl erteledik. Ve eşyaların bir kısmını ailesi aldı.

size kredi çektirerek yaptıkları düğün masraflarını sizden tahsil etmişler anlaşılan..öyle görünüyor..
hesaplar biraz karışmış..
araba alınmış,düğün için eşya alınmış..
sonra size kredi çektirilmiş, onlar şimdi size geri ödettiriliyor..
:KK31:

Zor bir durum ama eşiniz artık hayır demesi gerektiğini öğrenmeli. Sonuçta hastalık gibi acil durumlarda elbet yapacak ama keyfi durumlarda da baksın herkes başının çaresine.

Siz de işten ayrılın bir süre yada işvereninizle konuşun 5-6 aylık bir izne ayrılın ücretsiz. Bütün sorumluluk üstünde olursa anlar hatasını.

sizi sömürüyorlar resmen o kadar kredi ödeyene kadar ne birikimler yapardınız yada ev kredisi cekerdiniz
eşim nişandan önce ailesine kredi cekip ödemişti bitene kadar çok zorlanmıstık
evliyiz şimdi deseler kesinlikle kabul etmem
insanlar kolayını bulmus kredi cek biraz ödeyelim yıkalım üstünüze ohh ne ala

Eşim hiç kimseye de "Biz babamların kredisini ödüyoruz." demiyor.Sadece kira ödediğimizi söylüyor.Millet arkamızdan "Ev de almadılar. Çocuk da yok. Napıyolar paraları?" diyormuş. Bir de babası sağda solda "Bu kadar parayı ne yapacaklar?" diyormuş.
Eşim beni biraz dinlese çok farklı olurdu.

Nasıl ödediniz bu kadar borcu yahu?
Biz bir ev kredisi çektik 30.000 tl onu ödeyene kadar da
akla karayı seçtik.Üstelik de 5 seneliğine çekmiştik.
İkimiz de memuruz ama borç kredi hiç bize göre değil.

Ne kadar para alıyorsunuz ki sizin paranıza böyle göz koyuyorlar?

Son düzenleme:
ah canım ya kimseye diyemediğine göre
o da durumdan şikayetci ama ipleri kaptırmıs

Ne kadar sinir bozucu bir durum. Kendi başıma gelmiş kadar sinirlendim bu duruma. Eşin babasına "maddi" anlamdaki vefa borcunu çoktan ödemiş bence. O kredilerin toplamıyla üç üniversite bitirilir. Kaldı ki üniversite yıllarında eşin yine kredi çekerek masraflarını kendisi karşılamış. Bence hem kendi huzurun hem de evliliğinizin geleceği için eşine daha ikna edici uyarılarda bulunmalısın. Gerekirse rest çekmelisin, bu konuda foruma yazan diğer arkadaşlara katılıyorum. Böyle giderse size ait bir hayatınızın olması zor...

2 yıllık evliyim. Ben özel bir şirkette çalışıyorum. Eşimse üniversitede memur olarak çalışıyor. Eşimin ailesi biz nişanlıyken eşime kendi borçları için önce 10.000 liralık kredi çektirmişti. Bu borcun taksitlerini eşim nişanlıyken ödemeye başladı. Bu borcu evlendikten 1 yıl sonraya kadar da eşimle ben birlikte ödedik, temmuz ayında bitti. Yine eşimle biz nişanlıyken ailesi 25.000 liralık daha kredi çektirdiler. Şu an onu kendileri ödüyor. Nişanlıyken eşime yeni bir araba almışlardı. Biz evlendik. Arabanın borcu hala bitmedi. Babasının emekli maaşından kesiliyor. Bir kaç ay önce eşimden, ailesi 10.000 liralık daha kredi çekmesini istedi. Ben zaten eşimle çekmesin diye tartışmıştım, çok ağladım ama "Babama hayır diyemem. Bu kredi borcunu biz ödemeyeceğiz. Onlar ödeyecek." diye çekti. Sadece iki aylık taksidini ödediler sonra bizim üstümüze attılar bu borcu. "Bir kaç ay daha sabredin, biz öderiz." dediler. Ama hala biz ödüyoruz. Şimdi tekrar 15.000 liralık kredi çekmesini istediler. Eşim benim istemediğimi bile bile babasına "Tamam." demiş. Zaten her şeyi konuşup karar vermişler. Akşam bana "Kredi çekmemi istediler." dedi. Yine tartışmalarımız oldu. Yine aynı sözler sarfedildi. Ben onlara güvenmediğimi, yine aynı şeylerin başımıza geleceğini söyledim. Eşim beni dinlemedi. Yine kredi çekti. Sözde bu borcu toplu olarak ödeyip kapatacaklarmış. Eşimle konuştuk. Bana yine onların zor durumda olduğunu, herkese borcu olduğunu, bu borcu ödeyeceklerini söyledi. Onların üzerlerinde bir sürü kredi borcu var. Kaynımın da üzerinde kredi borcu var. (O bekar.) Zaten şu an ödeyeceklerini sanmam. Bu birkaç yıl sürer. Biz kirada oturuyoruz. Ev almak istiyorduk. Çocuk sahibi olmayı düşünüyorduk. Ben onlardan hiçbir mal mülk zaten istemiyorum. Sadece eşimle ve çocuklarımla mutlu bir yuva istiyorum.
Eşim ailesine vefa borcu duyuyor, okuttular diye. Ama eşim öğrenciyken kredi çekip okumuş. Öğrenci kredi borcunu da şu an biz ödüyoruz. Yani anlayacağınız ne onlar rahata erecek ne biz. Elleri sıkışıkken yine borçla yeni arabalar alıyorlar. O kadar gereksiz para harcıyorlar ki. Ellerindeki tarlaları satıp borçları kapatsınlar. Bizi de rahat bıraksınlar kendileri de rahata ersinler istiyorum. Hem onlar da ne zamana kadar çalışacak? Bir şey olduğunda ben eşimden duyuyorum. Beni hiç muhatap almıyorlar. Halbuki benim de fikrim alınsın istiyorum. Ekonomik yönden onlara bağımlıyız. Hala aile ne demek bu kavram bizde oluşmadı. Bu yaz benim biriktirdiğim ufak miktardaki parayla tatile gitmek istesek bir defa daha kredi çekmemizi isterler. İstediğimiz gibi plan dahi yapamıyoruz. Eşim:"Zor durumda kalıyorum, elim sıkışık dese de haklısın ama biz de sıkışığız." diyorlar. Eşimin reddetmeyeceğini bildikleri için sadece ona söylüyorlar. Şu an çok mutsuzum. Ben bu şekilde gelecekle ilgili nasıl plan yapabilirim ki? Yorumlarınızı bekliyorum kızlar. Kafama takmayım isterim ama olmuyor. Eşime de çok kırgınım. Biliyorum ki nasıl ilk değilse ve son da değil bu kredi.

Eşinizin maaşı 5000 falan mı :S Sürekli kredi cekiyor :S Bankaların maaş oranına göre belli bir limiti var cünkü.

Hepimizin ailesi borcla harcla okuttu, bu kadar vefa borcu nedir Allah aşkına? tabi ki ailesidir destek olsun ama bu kadarı cok özür dilerim enayilik. Eğer bu şekilde devam ederse siz ne ev sahibi olursunuz ne de cocuk :S Ya da burnunuz borctan kurtulmaz.

bu kadar sık nasıl kredi çekebiliyorsunuz ki? gerçi anlamam bu işlerden fakat eşinizde bir zahmet ailesine banka artık bana kredi vermiyor desin.ayrıca onun ailesinin borçlarınısadece eşiniz ödemiyor sizde ödüyorsunuz.Hayatınız boyunca onlara mı çalışıcaksınız.Eşiniz hayır demeyi bilmeli .eğer hyır diyebiliirse onlarda eşinize güvenip borç yapmaz :KK34:

nasıl bir emekli bunlar ben üstüme bir hırka alırken düşünüyorum bunlar nasıl bir hayat yaşıyor?

eşin kredi çekince sen maaşını eşine mi veriyorsun?

katiyen verme dinen zaten eşin o evi geçindirmek zorunda

senin parana ilişirse verme bakalım ne yapacak...

sana mı güvenimiş bune ya enayilikten başka birşey değil çok sinir oldum...

ne emekliler var peynir ekmek yıyen ama borçsuz yaşayan senin kayınpeder lord herhalde....

sende eve haciz gelmesin diye acıyıp paranı veriyorsan da acıma. eve de haciz gelsin sende al başını git bakalım ne yapacak otomatik olarak yıne tek maaşa düşer .seninde peşine düşer ne olur gel ben sensız bu kredileri nasıl öderim! diye...

işten çıkacağım dediğimde eşim çık diyor. Ailesi de öyle. Bu kez de bizim yanımıza gel çalış diyorlar.Eşime de istifa et birlikte gelin diyorlar. Bir kaç aydır aldığım maaşı bankadan çekmiyorum. İşten çıkınca lazım olacak diye.

X