bir yığın misafir gelecek ve ben ne yapacağım

Balans

.
tek ayak cezası
Kayıtlı Üye
21 Haziran 2010
949
8
biraz önce halam aradı yarın misafirliğe geleceğiz dediler neyse halam halaım 2 tane evli kızları ve bunların toplam 5 küçük kızı, halaın gelini 2 tane çocuğu yengem ve onun biri özürlü 2 tane çocuğu biryığın kişi, toplanıp geleceklermiş.gelmeyin demeyiz buyursunlarda her seferinde 15-20 işi gelmeleri bize zor oluyor heleki çocuklar bizi çok yoruyor ev dağılacak artık ona lafım yok ta ne yapayım bu kadar misafire. annem yemek yapmazsak olmaz diyor çünkü her geldiklerinde annem onlara yemek hazılar. ee yanına da pasta börek çay böylece şimdiden hazırlanmaya başlayayım dedim.

bizim tahmini yapacaklarımız

1...çorba (kırmızı mercimek yada ayran çorbası vardır bizde onu yapacağız
2..ben mantı yapalım dedim anneme oda sulu köfte olur diyor
3...kavun karpuz salata üzüm
4...yeşil fasulye yemeği
5...pirinç pilavı
6..ben bir tuzlu kurabiye yapayım diyorum
7..tatlı bir şeyler yapmamlazım
(6. ve 7. maddeler için sizlerden pratik tarifler bekliyorum bayanlar.)
bu konuda fikriniz varsa değerlendirebilirzi annemde bende cvplarını bekliyoruz

20 kişiye mantımı yapılır ya, insan bayılır gider valla:KK1::KK1:

kk nın hamur işleri bölümünde güzel tarifler var bi bak istersen tuzlu için:KK34:

kaç tane masa kurucaksın bu kadar kişiye?
iyiki de annen varmış yardımcın :KK31:

bu sefer 20 kişi gelmiyecekler tahminimiz 13 kişi büyüklere ayrı küçüklere yrı masalarda hazırlarız. artık

Kolay gelsin şimdiden:))

Size bir tatlı tarifi vereyim aslında kurabiye ama şerbetli değişik bir tat.Muhakkak deneyin pişman olmazsınız....
Browni Kurabiye Tarifi

Malzemeler

1 adet yumurta
1 çay bardağı sıvı yağ
1 çay bardağı şeker
125 gr. (yarım paket) margarin
4 yemek kaşığı kakao
1 paket kabartma tozu
1 paket vanilya
3 su bardağı un

Şerbeti için;

2 çay bardağı su
2 çay bardağı şeker

Hazırlanışı

Önce su ile şekeri kaynatıp soğumaya bırakalım. 1 adet yumurtayı mikser ile çırpalım. Yağı ve şekeri ilave edip 5 dk. tekrar çırpalım. Kalan malzemelerin tamamını ekleyip yoğuralım. Kulak memesi kıvamında bir hamur elde edelim. Hamurdan küçük parçalar kopararak yuvarlayıp, yağlanmış tepsiye dizelim ve fırında pişirelim. Üzerleri çatlamaya başlayınca kürdan ile pişip pişmediğine bakıp fırını kapatalım. Sıcak kurabiyeleri, önceden hazırlayıp soğuttuğumuz şerbetin içine bırakıp 2-3 sn. sonra tekrar servis tabağına alalım. Afiyet olsun

börek ve ağlayan pasta yapabilirsin pratik ve doyurucu yada havalar sıcak muhallebili tattlı düşünebilirsin mesela yalancı profiterol yaz goggle .a güzel oluyor bence

Menüyü okudum ilk aklıma gelen şey nereli acaba diye oldu.
Sahi memleketiniz neresi sulu köfte mantı bizim fix misafir menülerimizdirde..

Tatlı olarak revani yapabilirsiniz kek gibi iki dklık iş.
Kolay bi de börek yapın bence kurabiye bile uğraştırır sizi..

Annem her ramazanda 20-30 kişi birden çağırır aynı güne.
Oruç oruç canımız çıkar her seferinde ama yetişilir bir şekilde..

bence yemek vereceksin çay yanına aparatif işine hiç girme derim eğerki yemek vermeyeceksen çayın yanına güzel bişeyler yap günü geçiştir,okadar millete hem yemek hem çay hem hamur işi valla sanada ağır gelir onlarada

banada ayda yilda bir gelirler ama hep kalabalik gelirler ben genelde etimek tatlisi yaparim hem cok guzel hemde bayagi cok cikiyor
yemek listen cok guzel
cayin yaninada borek-tatli yapabilirsin
gecen gun kkdan tarif almistim ic malzemesi cooook guzel belki kullanirsin
-1sogan
-2,3dis sarimsak
-1 kabak, havuc, patates(hepsini rendele)
sirasiyla sogan sarimsak ve sebzeleri atarak biraz siviyagda iyice oldur sonra tuz ve karabiber ekle
bugun olmasa bile birgun denemeni tavsiye ederim pisman olmazsin

tarifleriniz için teşekkürler bayanlar eve yine misafir gelmişti o yüzden nete giremedim.

yarın için annemle şunları yapmaya karar verdik

1. ayran çorbası
2.fırında tavuklu patates
3. pirinç pilavı
4.salata kavun komposto
5.belki yaprak sarması (ortaya koyacağız)

çayın yanınada 2 çeşit tatlı ve tuzlu pasta yapacağım o kadar.vallahi misafir ağrlamayı seviyoruz allah eksik etmesinde çok kalabalık gelmeleri özelliklede çocuklar bizi yoruyor ama olsun yinede herkesin başımızın üzerinde yeri var.

bunlar tum gun mu gelecekler?? yani bana kalirsada yemek olursa diger seylere pek gerek yok..sadece bi tatli olabilir..haricinde ise boyle gun menusu gibi birsey hazirlanacaksa yemege gerek yok..bencede kalabalik olmak guzel ama iste ev sahibine cok yorucu oluyor...ve en onemliside evin musait mi? her seferinde kalabalik gelmeleride evet zor olur.

bunlar tum gun mu gelecekler?? yani bana kalirsada yemek olursa diger seylere pek gerek yok..sadece bi tatli olabilir..haricinde ise boyle gun menusu gibi birsey hazirlanacaksa yemege gerek yok..bencede kalabalik olmak guzel ama iste ev sahibine cok yorucu oluyor...ve en onemliside evin musait mi? her seferinde kalabalik gelmeleride evet zor olur.

evet katılıyorum bende aynı şeyi söyledim

Ay bence sarmaya ne gerek var, tavuk da 13 kisiye baya tavuk lazim.

Birde cayin yanina iki tatli iki tuzlu hic gerek yok, bi pasta yada bir tat´li tamam yeterde artar bile.

kızlar sözünüzü dinledim menümü tam olarak yaptık. çayın yanına da birşey hazırlamadım. acıkcası vakit olmadı hazırlamaya erken geldi halam :)) evi bile tam temizleyememiştim. neyse patates yemeğini birlikte yaptık. kızları gelincede biri pilav yaptı diğeri salatayı yaptıbirlikte masayı hazırladık. dünden kalma ıslak kekkim vardı biryığın çocuk vardı onlarda ıslak keki yedi bizde sadece çay içtik iyide oldu.

evet ya allah şükür 12 kişilerdi. yorulmadım desem inanırmıısn. güzel geçti eğlendik yedik içtik.açıkcası herzamanda öyle oluyordu ama ben herzamanki gibi yine telaş sardı o yüzden böle yazdım.darısı herkesin başına

ya bak gelen kişilerde yardım etmiş ne güzel senin adına çok sevindimm...

diyorum hep anlayış herşeyin başı...

biraz önce halam aradı yarın misafirliğe geleceğiz dediler neyse halam halaım 2 tane evli kızları ve bunların toplam 5 küçük kızı, halaın gelini 2 tane çocuğu yengem ve onun biri özürlü 2 tane çocuğu biryığın kişi, toplanıp geleceklermiş.gelmeyin demeyiz buyursunlarda her seferinde 15-20 işi gelmeleri bize zor oluyor heleki çocuklar bizi çok yoruyor ev dağılacak artık ona lafım yok ta ne yapayım bu kadar misafire. annem yemek yapmazsak olmaz diyor çünkü her geldiklerinde annem onlara yemek hazılar. ee yanına da pasta börek çay böylece şimdiden hazırlanmaya başlayayım dedim.

bizim tahmini yapacaklarımız

1...çorba (kırmızı mercimek yada ayran çorbası vardır bizde onu yapacağız
2..ben mantı yapalım dedim anneme oda sulu köfte olur diyor
3...kavun karpuz salata üzüm
4...yeşil fasulye yemeği
5...pirinç pilavı
6..ben bir tuzlu kurabiye yapayım diyorum
7..tatlı bir şeyler yapmamlazım
(6. ve 7. maddeler için sizlerden pratik tarifler bekliyorum bayanlar.)
bu konuda fikriniz varsa değerlendirebilirzi annemde bende cvplarını bekliyoruz

canım öncelikle allah kolaylık versinnnnnn:)
misafirlerin geldimi gittimi bilemiorum ama sana tavsiyem çayla vericeklerinin içine tuzlu bişey eklememennn çünkü yemekte doymuş olucaklar tuzlu hiç yenmiyor onun yerine iki çeşit tatlı yap yeter mesela biri dedikleri gibi etimek tatlısı diyelim yanına ıslak kek yapabilirsin...
oda olmadı şekerpare yanına ekler yapabilirsin bu tarz şeyler yemekten sonra iyi gidiyor:))
yada en güzelii dondurmalı irmik helvası yok tek çeşit buda yeter tuzlularla uğraşma yani...

geçende benimde misfirim vardı benim mönüm
ezogelin çorba
pirinç pilavı
tavuk sote
sebzeli bezelye yemeği az sulu
mevsim salatası
közlenmiş kırmızı biber
yoğurtlu patlıcan kızartması
arnavut biberi
patates püresi
ve içeçeklerr
tatlı olarak ekler ile şerbetli peynir tatlısı yapmıştım