Kişisel tarihime bir not düşmek istedim

Genetiğime bakarsak; beslenme alışkanlıklarım baba tarafıma çekmiş. Doyma hissim çok geç geliyor. tatlıya çok düşkünüm..1 saat çiğneme yapmadan doyuma ulaşmıyorum. ( bunu şöyle çözdüm. çiğneme ihtiyacımı karşılamak içinsofradaki yemeklerim bitince marul yiyorum. yağsız, tuzsuz.bazen limonlu, bazen limonsuz. 1 yaprağı 2 kalori. ağzımda uzun sure tutmaya çalışıyorum. çiğneme hissim tatmin oluncaya kadar marul çiğniyorum. su içmekte tokluk hissi veriyor ama şişkinlik yapıyor ve çok rahatsız ediyor. Ben çiğneme güdümü tatmin etmeden doyuma ulaşmıyormuşum.
Eskiden sofrada ne varsa onları fazla fazla yerdim. bu en son 5 kilo verme sürecimde kalori sepetinden günlük naldığım kalorileri hesap etmek çok işime yaradı. Artık her gün düzenli yazmıyorum ama kafamda bir fikir oluştu en azından. Aşağı yukarı günlük aldığım kaloriyi kafamdan hesaplayabiliyorum.

bu son yaşadığım 5 kilo verme sürecimde; yaptığım egzersizlerin hakkını yememek lazım.
Tartıda 58' I görünce; hemen küçük bir not defterine günlük ne yediimi ve ne kadar egzersiz yaptığımı yazmaya başladım. geçenlerde geri dönüp okudum. Tam 2,5 ay düzenli olarak hergün egzersiz yapmışım. Kalori bazen 2000 e yaklaştığım oldu ama ertesi gün 900- 1000 kalori alarak hemen dengeledim. Karbonhidrat alımını minimum indirgemek istememe ragmen; bir türlü başaramadım. günlük vücudun ihtiyacı olan kadar karbonhidrat alıp; geri kalan kaloriyi protein ve minerallerden karşılamak istiyorum ama karbonhidratı hep fazla kaçırdığım için bu sefer proteinden kesmek zorunda kalıyorum. buda sağlıklı olmuyor...

bu arada kişisel tarihime düşmek istediğim bir notum daha var.

9. haziran 2014 tarihinden bu yana iğne kullanıyorum. Bu da; ayda 2 kez regl olmama yol açtı.
ve mens dönemin bünyeme etkisini iyice irdelememe sebep oldu.
gerçektende; mens dönemde gözümde midemde hiç doymuyor. Çok aç gözlü oluyorum. sonrasında kendimden tiksinecek kadar, pişman olacak kadar yiyorum.( duygusal açlığın en büyük işareti ; yedikten sonar pişmanlık duymak. gerçekten açken yersen fizyolojik olarak tatmine ulaştığın için pişman olmuyorsun.) bzı dönemler canım aşırı tatlı istiyor; bazen bulgur, bazen tuzlu tuzlu çeşit çeşit peynirler... bazen tuzlu kurabiye . sanırım vücudumun o dönemki ihtiyaçlarına gore değişiyor.

İğne kullanmadan önceki en büyük endişelerimden bir tanesi ayda 2 kez mens dönemi yaşayıp kilo almaktı ama şimdi tüm bu özel durumlara ragmen çok güzel kilo verdiğimi görmek kendimi çok sevmeme, çok mutlu hissetmeme kendimle ve aynalarla barışmama yol açtı. Özgüvenim tavan yaptı diyebilirim.

EN ÖNEMLİSİ KENDİLE BARIŞIK VE İÇ HUZURU YAKALAMIŞ OLDUĞUMU EŞİMDE FARK ETTİ.

dışardan görülecek kadar içim rahat demekki.

ALLAHIM SANA ; BANA YAŞATTIĞIN HERŞEY İÇİN BİNLERCE KEZ ŞÜKREDİYOUM...

son bir hatırlatma yapmam gerek...

haziran ayı itibariyle okuldaki yoğunluk azaldı ve eve daha dinç dönüyorum...

düzenli egzersize tekrar başladım.
1 gün kardiyo ( en az 45 dk ), bir günde karın, kol, sırt egzersizleriyle üst bölgemi çalıştıracağım. haftada 1 gün dinlenme günü olacak.
şimdilik güzel gidiyor. umarım bu düzen çoooooooooooook uzun yıllar dvam eder.
Önceden çok spor yapıp kendime çok yükleniyordum. sanırım bu yüzden fazla uzun sürmüyordu. tıpkı kilo verme macaralarım gibi. Bedenimi hırpalayıp sonrada tamamen vazgeçiyordum.
İdeali haftada 5-6 gün kardiyo, en az 3-4 gün kas çalışması yapmak - mış ...
Bakalım ne kadar uygulayabileceğim ....

Benimki 3-4 gün kardiyo; 3-4 gün kas çalışması gibi olacak sanırım ....
Tatile gitsem bile egzersizlerimi bırakmayacağım :}}}}}}}}}}}}}

tam 1 aydır yazmamışım.

spor, ramazan, oruç darken güzel bir düzen tutturmuş gidiyordum ki.........

son günlerdeki sıkıntım, duş alınca reglimin kesilmesi.
çarşamba günü egzersizden sonar hemen duşa girdim. regl nişanı gelmişti ama devamı gelmedi. o günden beri hala nişan gibi birşey geliyor günde bir kez ve devamı yok.
dün akşamüzerinden itşbaren maydanoz suyu içmeye başladım. bugün pazardan aldığım kirazları saplarınıda attım içine. ödem attırıcı ne varsa yapıyorum. oysa vücudum kendi haline bıraksam ne kadarda düzenliydi. sapasağlam bünyeyi alt üst ettim; şimdi tekrardan düzeltmeye çalışıyorum.

içim bir güzel temizlense de ; oruç - egzersiz düzenime dönsem bir an once....

bugün 2000 kalori almışım. yediklerimi yazınca kendimden tiksindim. üst sınırım 1200 dü ama 2 katına çıkmışım. yarın almam gereken kaloriyi şimdiden almışım bile. aferin bana....

regl bitmeden bana rahat yüzü yok... belim bacağım da ağrıyor ama tık yok ....:KK50:

kalori sepetine ; fırsat bulursam günlük yediklerimi yazıyorum. bugün en son 2000 küsürlerde kalmıştım ama, üstüne 500 - 1000 kalori arası almışımdır. ıspanaklı börek ve çubuk kraker çok fazla yedim...
pazardan dönünce bel - bacak ağrısıyla birlikte yeme krizide geldi. gözüm dönmüş gibi yedim. şuursuzca... bu sefer tatlı değilde, tuzlu istedi canım. ev svdiğim bisküvilerle dolu ama ağzıma dahi sürmedim.
tuzlulara dadandım.
sonuç; artık eski ben değilim. midem iyice küçülmüş. bu kadar aşırı yiyince mide aside ağzıma geldi, peşindende midemde ne varsa onlar geldi...
ve kendimden tiksinme hissi de geldi taibiki...

midem ne kadar boşsa, o kadar rahat hissediyorum.
midem ne kadar rahasa psikolojimde o kadar ahat oluyor...

psiklolojim midemden, sindirim sistemimde:KK50:n direk etkileniyor...

2 hafta once üstteki tavşan dişimin dişetiyle birleştiğiyere dolgu yapıldı. iyice aşınmıştı. soğuk hassasiyeti başlamıştı.
doctor, sert fırçalamaktan dedi ama reflü olduğumu bilmiyordu .
bence mide asidinin sürekli ağza kaçmasından oldu.

4 aydır; aylık iğne vuruluyorum ve ayda 2 kez regl oluyorum. yani bu yeme ataklarını ayda 2 kez mutlaka yaşıyorum. regl haricinde sorun yok. normal porsiyonlarla doyuyorum ama regl döneminde kendimi kaybediyorum ve sık sık bu aşırı yeme ve çıkarma olayını yaşadım.
dolgu yapılan haricinde, arkalarda 3-4 dişimde daha erozyon var... mide asidinden...

kısacası bu mens dönemi düzene sokmam lazım... yoksa ağzımda sağlam diş kalmayacak....
iradesizliğmden dolayı kendimden nefret etme halleride cabası .....:KK45:

kalori sepetine ; fırsat bulursam günlük yediklerimi yazıyorum. bugün en son 2000 küsürlerde kalmıştım ama, üstüne 500 - 1000 kalori arası almışımdır. ıspanaklı börek ve çubuk kraker çok fazla yedim...
pazardan dönünce bel - bacak ağrısıyla birlikte yeme krizide geldi. gözüm dönmüş gibi yedim. şuursuzca... bu sefer tatlı değilde, tuzlu istedi canım. ev svdiğim bisküvilerle dolu ama ağzıma dahi sürmedim.
tuzlulara dadandım.
sonuç; artık eski ben değilim. midem iyice küçülmüş. bu kadar aşırı yiyince mide aside ağzıma geldi, peşindende midemde ne varsa onlar geldi...
ve kendimden tiksinme hissi de geldi taibiki...

midem ne kadar boşsa, o kadar rahat hissediyorum.
midem ne kadar rahasa psikolojimde o kadar ahat oluyor...

psiklolojim midemden, sindirim sistemimde:KK50:n direk etkileniyor...

2 hafta once üstteki tavşan dişimin dişetiyle birleştiğiyere dolgu yapıldı. iyice aşınmıştı. soğuk hassasiyeti başlamıştı.
doctor, sert fırçalamaktan dedi ama reflü olduğumu bilmiyordu .
bence mide asidinin sürekli ağza kaçmasından oldu.

4 aydır; aylık iğne vuruluyorum ve ayda 2 kez regl oluyorum. yani bu yeme ataklarını ayda 2 kez mutlaka yaşıyorum. regl haricinde sorun yok. normal porsiyonlarla doyuyorum ama regl döneminde kendimi kaybediyorum ve sık sık bu aşırı yeme ve çıkarma olayını yaşadım.
dolgu yapılan haricinde, arkalarda 3-4 dişimde daha erozyon var... mide asidinden...

kısacası bu mens dönemi düzene sokmam lazım... yoksa ağzımda sağlam diş kalmayacak....
iradesizliğmden dolayı kendimden nefret etme halleride cabası .....:KK45:

sizin konunuzu uzun zamandan beri okuyorum. yeme ataklarınız da epey zamandır var ve sürekli bu durumdan şikayetçisiniz.
artık bir de aşırı yediklerinizi çıkarmaya başlamışsınız :18:.
bence aşırı yediklerinizi çıkarmanız reflünüzden değil, başka bir psikolojik sorundan kaynaklanıyor sanki.
canan karatay omega 3 kullanın diyor, böylelikle regl dönemlerinde hiç o bahsettiğiniz ataklar olmuyormuş.
her ne kadar zayıf olsanız da bir sorununuz var;
aşırı yeme sorunu ve bu bulimia nervosa'ya dönmeden bir çıkış yolu bulmalısınız, çünkü yediklerinizi çıkarmaya da başlamışsınız.
geçmiş olsun.

sizin konunuzu uzun zamandan beri okuyorum. yeme ataklarınız da epey zamandır var ve sürekli bu durumdan şikayetçisiniz.
artık bir de aşırı yediklerinizi çıkarmaya başlamışsınız :18:.
bence aşırı yediklerinizi çıkarmanız reflünüzden değil, başka bir psikolojik sorundan kaynaklanıyor sanki.
canan karatay omega 3 kullanın diyor, böylelikle regl dönemlerinde hiç o bahsettiğiniz ataklar olmuyormuş.
her ne kadar zayıf olsanız da bir sorununuz var;
aşırı yeme sorunu ve bu bulimia nervosa'ya dönmeden bir çıkış yolu bulmalısınız, çünkü yediklerinizi çıkarmaya da başlamışsınız.
geçmiş olsun.

canım ilgilenmişsin çok sağol....
sanırım midm iyice küçülmüş. yemeği biraz fazla kaçırsam, çok rahatsız oluyorum. midemdeki acı su yemek borumu yakıp bazende ağzıma geliyor.
kesinlikle psikolojik bir durum, bende farkındayım.
ve regl dönemlerinde nüksediyor. normal zamanlarda, küçük porsiyonlarla doyuyorum. karnımda , gözümde tok oluyor. rahatlamyı yemeklerde aramıyorum zaten ama regl öncesi vs. 1 haftam çok sıkıntılı geçiyor.gergin, mutsuz, önüne yal bile koysan ağzına atabilecek kadar şuursuz...
sonraki 3 hafta normal beslenip, karbonhidratı minimum alıp şişkinliğimi atıyorum zaten.
bir ara omega 3 kullanıyordum nasıl etki etiğine dikkt etmedim.yine başlasam iyi olacak bencede. karatay diyeti bana çok uygun gelmişti.kesin kuralları beni iyi fenliyordu ama yazın dolaptaki meyve bolluğunun içinde karatay a uymak mümkün olmuyor benim için.
bence en güzeli Akdeniz tipi beslenme. herşeyde azcık, vücudun ihtiyacı kadar yiyip, doymayı öğrenmek.
ben porsiyon kontrolünü hala başaramadım :KK50:

bugün evde durmamam lazım. zaten dışarda işlerim var ama sıcaktan dışarı çıkmaya korkuyorum.
evde kalırsam da eşimle birbirimize girecek gibiyiz.
( adam durumumu biliyor, anlayışlı olmaya çalışıyor ama bana yaranılmıyor işte, napsın...)
ayın 8 inde regl olmam gerekiyordu, olsaydım çoktan bitmiş rahatlamış olacaktım ama olmadı. gerginlik,hüzün,huzursuzluk, saçma sapan ağlama isteği ne ararsan var üzerimde.
dün gece yatarken doğum sancısının başlangıç evrelerine benzeyen bel ve kasık ağrılarından 2-3 saat uyuyamadım, Sabah hastalanır rahatlarım dedim ama nerdeeeeeeee....:KK43:

canım ilgilenmişsin çok sağol....
sanırım midm iyice küçülmüş. yemeği biraz fazla kaçırsam, çok rahatsız oluyorum. midemdeki acı su yemek borumu yakıp bazende ağzıma geliyor.
kesinlikle psikolojik bir durum, bende farkındayım.
ve regl dönemlerinde nüksediyor. normal zamanlarda, küçük porsiyonlarla doyuyorum. karnımda , gözümde tok oluyor. rahatlamyı yemeklerde aramıyorum zaten ama regl öncesi vs. 1 haftam çok sıkıntılı geçiyor.gergin, mutsuz, önüne yal bile koysan ağzına atabilecek kadar şuursuz...
sonraki 3 hafta normal beslenip, karbonhidratı minimum alıp şişkinliğimi atıyorum zaten.
bir ara omega 3 kullanıyordum nasıl etki etiğine dikkt etmedim.yine başlasam iyi olacak bencede. karatay diyeti bana çok uygun gelmişti.kesin kuralları beni iyi fenliyordu ama yazın dolaptaki meyve bolluğunun içinde karatay a uymak mümkün olmuyor benim için.
bence en güzeli Akdeniz tipi beslenme. herşeyde azcık, vücudun ihtiyacı kadar yiyip, doymayı öğrenmek.
ben porsiyon kontrolünü hala başaramadım :KK50:

canım 2008 - 2012 yılları arasında üstüste 2 hamilelik ve emzirme dönemi geçirdim. ve bu süreçte sadece bebeğe odaklandığım için kilo falan hiç umrumda olmadı . sahalardan uzak kaldım anlayacağın...
2012 nin sonlarına doğru emzirmeyi bırakınca kendime dönmeye başladım. ( tartı 72 yi gösteriyordu. ben zaten 73 kiloyla doğum yapmıştım.)
doğru bildiğim bir sürü yanlışlar varmış....
dikkat ettiğim çoğu şeyi unutmuşum.
buray günlük gii kullanıp kendimi gözlemliyorum aslında....
buralar bana iyi geliyor. kadın dayanışmasının yerini hiç birşey tutmuyor. benim gibi gurbet ellerde, yalnız başına kalanalr için sosyalleşme imkanı doğuyor....
çoğu psikologtan daha verimli bence...
Allah ın izniyle bunun da üstesinden geleceğim....
nelere göğüs germedikkişu hayatta...
en kötü günümüz böyle olsun diyorum ve yaşadığım herşey için şükrediyorum....:KK39:

canım 2008 - 2012 yılları arasında üstüste 2 hamilelik ve emzirme dönemi geçirdim. ve bu süreçte sadece bebeğe odaklandığım için kilo falan hiç umrumda olmadı . sahalardan uzak kaldım anlayacağın...
2012 nin sonlarına doğru emzirmeyi bırakınca kendime dönmeye başladım. ( tartı 72 yi gösteriyordu. ben zaten 73 kiloyla doğum yapmıştım.)
doğru bildiğim bir sürü yanlışlar varmış....
dikkat ettiğim çoğu şeyi unutmuşum.
buray günlük gii kullanıp kendimi gözlemliyorum aslında....
buralar bana iyi geliyor. kadın dayanışmasının yerini hiç birşey tutmuyor. benim gibi gurbet ellerde, yalnız başına kalanalr için sosyalleşme imkanı doğuyor....
çoğu psikologtan daha verimli bence...
Allah ın izniyle bunun da üstesinden geleceğim....
nelere göğüs germedikkişu hayatta...
en kötü günümüz böyle olsun diyorum ve yaşadığım herşey için şükrediyorum....:KK39:

Şu anda kaç kilosun? Kilonu koruyabildin mi?

perşembe günü okulda iftar yaptık.
iftardan once tartıldım.
güncel kilom : 51.7 :KK76::KK76::KK76:

tabii bu oruçlu bünyenin sonucu.
tatile çıkmadan once 53.3 tüm.

kilo vermek gibi bir derdim yok. ramazan ın ilk günlerinde dikkatli besleniyordum. 1 hafta sonar gözlerimin altı simsiyah oldu. aynaya bakınca kendimi çok iğrenç görüyordum. o yüzden ipin ucunu saldım. karbonhidratlara çok saldırmadan, sebze yemeklerinden, meyvelerden , kuruyemişlerden iyice doyana kadar yiyorum. ( bizde doğru dürüst tatlı yapılmaz zaten. bol bol karpuz yiyorum. kendime vişne, hibüsküs şerbeti yapıyorum. hem tatlı ihtiyacımı hem susuzluğumu gideriyor. sahurdan iftara kadar 2- 2,5 litre içiyorum. şekerini çok az koyuyorum. normaldede çok ağır şerbetli tatlıları sevmem.)

ramazanı kilo almadan kapatıcam inşallah... bu yemeyle alırım diye korkuyordum ama bilinçli beslenme içime işlemiş sanırım.
tabi her akşam iftardan sonar en az 45 dk , hafif tempolu koşu yapmamında faydasını görüyorum...:emir_bebek:nazar::nazar::nazar:

herkes uyuyor. bende fırsat bu fırsat topiğimi güncellemek istedim.....

itiraf ediyoru; oruç boyuna kahve içmeyi çok özledim...
oruç boyunca hiç içmedim, çünkü hem uykusuzluk yapıyor hemde besinlerin vitaminini öldürüyor...
Sabah uyanır uyanmaz ilk işim kendime güzel bir neskafe yaptım, çok mtluyum....

gece yatarken tv de Karatay Hoca vardı.onu dinleyerek uyudum... tabii bollllll tereyağlı yumurta hayaliyle.....
iftarda bollllllll karpuz ve pide peynir yedim. 2-3 kaşık taze fasulye.kendi yaptığım azcık şekerli vişne suyu, 1 saat sonrada 1 kase siyah üzüm.
12.30 da yattım, karnım çok açtı. yarın oruç tutacak olsam birsürü şey yerdim ama hevesimi kahvaltıya sakladım...:KK56::KK56::KK56:

güncel kilo : 53.8

öğlen 14 de sağlık ocağında tartıldım. Sabah açken 53 falandırım. mutluyum.
b 12 iğnesi vuruluyorum. bugün 3. vuruldu. 7 tane kaldı.
geçen yıl eylül ayında vurulmuştum. o zaman gore bu sefer iştah kontrolüm daha başarılı... :KK76::KK76::KK76:

12. ağustos. 2014. salı

güncel kilo : 53.1
yine sağlık ocağında, yine öğlen 14 civarında tartıldım.
haftaya 52 li bir sonuç görürüm diye düşünmüştüm ama bende bu boğaz varken çok zor...

şu an çok şişim.
çok güzel tereyağlı, yumurtalı makarna yaptım. börek gibiydi. güya 2-3 çatal alıp sadece tadına bakacaktım ama tavanın altında iyice kızaran yerlerini tırtıklarken 1 porsiyonu götürdüm.
oysa makarnadan az yemek için koca bir kase salata yaptım kendime.

KURAL 1 : ORTADAN YEMEK YEME. KÜÇÜK BİR TABAĞA KÜÇÜK BİR PORSİYON YEMEK KOY VE
ASLA 2. PORSİYONU ALMA....

bu kuralı oturtmaya çalışıyorum şimdilerde.
3-4 gündür iyi gidiyordum. midemde rahattı, tüm bedenimde; vicdanımda...

tabi son 3 gündür b 12 vurulmayışımın ; iştah kontrolüm üzerindeki etkisi yadsınamaz...
bugünkü midem patlayana kadar yiyip ; beynimin hala daha tokluk hissi yaymayışının tek nedeni bu iğne...
neyse, son 5 iğne kaldı. onlarda haftada 1 kez vurulacak. 1 gün dişimi sıkacağım artık....

bugün yediklerim: 3 kepçe taze fasulye, 2 yemek tabağı kadar marul salatası, 1 porsiyon kadar makarna, 1 su bardağı kadar yogurt.
1 saat sonar 1 yemek tabağı kadar karpuz ( insan yemekten patlamak üzereyken üstüne 1 yemek tabağı dolusu karpuz yiyebilir mi? söz konusu kişi bensem yiyebilir...
( karpuzu eşim eve yeni getirmişti. dolaba koymak zorundaydım. haliyle kesmek zorundaydım. rengi ve kokusu öyle güzeldi ki... dayanmam mümkün değildİ. o an elimin altında olmasaydı yemezdim belkide.... )

YİYECEKLER KONUSUNDAKİ ZAYIF NOKTALARIMI GÖZLEMLİYORUM BU SIRALAR.

malum tatildeyim, evde sadece çekirdek ailemle birlikteyim... kendime istediğim gibi zaman ayırabiliyorum.

BEN BİR DUYGUSAL YİYİCİYİM....

bundan kesinlikle emin oldum.
hangi duygu dalgalanmalarıyla hangi yiyeceği canım çekiyor, bunları ince ince gözlemlemeye çalışıyorum...
bugün beni rahatsız eden bir beslenme hatam daha oldu mesela...
kahvaltıdan 2 saat sonar kahvemi içiyorum. yaklaşık 1 yıldır; kafeinli içeceklerle ;yiyecek tüketimim arasında 2 saat bırakmaya çok dikkat ediyorum. ( bir sürü hap içtiğim halde bir türlü düzelmeyen kansızlığımı düzeltmek için çok dikkat ediyorum ama Ramazan dan once kan tahlili yaptırmıştım.hafif derecede kansızlığım vardı . nedeni b 12 eksikliğiymiş.)
neyse asıl konumuza dönersek...
kahveyi 2 kupa üst üste içmem beni rahatsız etti. içmemek için kendi kendimle çok mücadele ettim ama canım istedi ve içtim... sanırım nedeni evde can sıkıntısından içmekti... başka bir açıklama getiremedim.
son aylarda ; en çok mutlu hissettiğim öğün saatleri; kahvaltıdan sonraki ara öğün saatim.. 1 veya 1,5 bazende bugünkü gibi sırf can sıkıntısından 2 kupa içtiğim neskafe . bazende sek sütlü türk kahvesi.... ( tabi o da en az 1 kupa )
ve yanında mutlaka yediğim tatlı bisküvi, kurabiye, kek tarzı şeyler.
illaki ısırılacak bir şey olacak. Evde o an hiçbiri yoksa; badem, ceviz, fındık hangisi varsa onu kahvenin yanında tüketiyorum. normalde kahveyle çikolata tüketilir ama ben evde olduğu halde doğru dürüst çikolata yemiyorum. kahveyi sıcak içince çikolata eriyip gidiyor, hiç bir anlamı kalmıyor...
ben mutlaka ısırma hissimi tatmin etmek zorundayım. yoksa o hissi geçirecek birşey mutlaka ağzıma atıyorum..

X