Ansızın Gelen Misafire Tarifler

Çek biz kendimizi kasıyoruz yok misafir yok şöyle böyle diye.. bazıları o kadar rahat ki..
Bizim apartmana eşimin çalıştığı yerden biri taşınmıştı bir de lojman biliyorsun..
Hem de yeni bebekleri oldu, hoş geldine gidelim dedim 2 aile. Bir taşla iki kuş misali ve 1 gün önceden haber verdik.
Hediyemiz falan da hazır tabi. Gittik 9 da anca çay geldi. Kadın girdi mutfağa inan bak çıkmak nedir bilmedi. Ana dedik ne hazırladı ki bu kadar ayıp oldu keşke aynı gün haber verseydik. Biz de bebek küçük diye 1 gün önceden dedik hani belki müsait olmaz diye. Tabaklar bir geldi 3 tatlı 2 tuzlu kuru pasta. Bu kadar valla da billa da.. çayı 2. Yi sormadı içer misiniz diye…

Ben yeni evliyken bende çok kasıyodum
Sonra baktım ev hanımları bile benim kadar hazırlık yapmıyo
Aman dedim bana ne bende kasmam artık
4 çeşit yapıyorum haberli gelene

Son dk haber verene de bisküvi çay çok bile
Bazen kabul etmiyorum
Müsait değilsem, çıkıcaz birazdan haberimiz yoktu diyorum. Haber vermeye alışsınlar diye

kısır
milföyden börek
ya da az kişi geliyorsa tavada 3 yufkadan börek çabuk olyor hazırla pişir 20 dk.
tatlıda kek yada yalancı tavuk göğsü yada sütlü irmik tatlısı...
ya da patates çok kurtarıcı düdüklüde 5 dk da haşla ister salatısını yap ister küp küp doğra yada ez üzerine yoğurt pul biber nane dök
ya da evde garnitür bulundur..
haşla makarnayı garnitür,yoğurt bi kaşık mayonez ya da 1 diş sarımsakla karıştır tamam..
bunlar çok işe yarıyor..

son dakika arayıp geliyorum diyen toktur zaten tuzlu yiyemez.

mikrodalgada sufle ve kahve çok ideal bence..
bir saat önceden ararsa derin dondurucudan börek ve haşlanmış börülce çıkararım içine kurutulmuş domates, yeşillik, konserve mısır ve kornişon koyarım.
gene mikrodalga sufle ve ya brownie yeter bence.

suflenin tarifini vereyim . aşırı pratik hem.

1 yumurta 4 ç.kaşığı şekerle biraz çırıpılır. çattalla çırpıyorum iki dk
içine 10 ç.kaşığı süt ve 4 ç.kaşığı sıvı yağ gene çırpıyorum
sonra 6 ç.kaşığı un yarım paket kabartma tozu ve göz kararı kakao ki bence dark kullanın ve bol tutun
ve vanilya karıştıryourm gene çatalla.
4 küçük sufle kabına paylaştırıyorum.
600w'da 3dk yeterli..
içi akışkan dışı sert süper oluyor...

Yinede bi kahve yapsak nasil olur :KK1:
Ben az kalacaksa kahve eger zaman varsa cay yaparim
Yaninada evde dalapta ne varsa artik kusura bakmayacak misafirler:KK23:

En pratik ve doyurucu hızlı ikramlığım ekmeği dilimleyip sütlü yumurtaya batırıp üstüne kaşar koyup fırınlamak 4 5 dk sürüyo sürmüyo pişmeside10 dk kadar
Salata olarak
Hemen bir havuç rendeleyip az yağda kavrup mısır ekliyorum soğuyncada mayonez
Kek olarak fırını açıp hemen mikserin içine
3 yumurta, 1 bardak şeker , yarım bardak sıvı yağ , 1 bardak yoğurt yada süt , kabartma tozu ,2 bardak un tıkıştırıp olduğu gibi 2 3 dk çevirip kalıba döküp fırınlıyorum
evde varsa kemalpaşa ıslatıyorum
Bazende fırından ekmek hamuru alıp pizza yapıyorum.

Son düzenleme:
milföyden börek cok pratik yani cay demlenene kadar oluyor zaten. ya da boş bir vaktiniz de hazır yufkadan mercimekli ya da peynirli harçtan börekler sararak derin dondurucuya atın. ben hep öyle yapıyorum.
hazır kurabiyelerden alıp evde bulundurun onlardacok işe yarar.
tatlı olarak puding yaapabilirsiniz.

Kapıyı açmıyacagız zili çalsın çalsın gitsin.:KK60::KK60:

Eşimin ailesinin sürekli geliş şekli bu :KK1: tedirgin geyikler gibi habire ev toplayıp dolapta hazır bişiler buluduruyorum :KK1:

bu nası bişeydir arkadaş, bunu yazar yazmaz tel çaldı, aşağıdayım müsaitsen geliyorum diye. evi oyuncakları anca toparladım 2 dkda.

oglanın da uyanacağı tuttu. çay kahve ne içersin dedim. yok dedi, 1 saat dedikodu yaptık gitti. :KK1:

valla o sekıl gelen mısafıre ne ıkram edılecegını esım dusunur..gıder bıseyler alır..
bense hızlı hızlı,evı toplar,camasırları katlar,lavaboyu cıfler oda parfümü sıkmakla uğraşırım:KK1:

haa gelen gunduz gelıosa ben zaten calan zıle bakmam..
arayan telı açmam pat dıye:KK1:
zaten evımde bebegım var telımın sesı hep kısıktır..
kımse nıye arıyomda acmıooon diyemez:KK53:

misafir gelceğinde ben deli olurum yani olurdum yeni yeni bu fikrimi aşmaya başlıorum vede çalışıorum
çünkü gelenlere gittiğinde sarna aynı değerin ve verilmediğinde gördüğünde sinirleniosun
bende rahat olcam arkadaş diosun vede artık çok özel misafirleirm dışında cidden rahatım

çalıştığım için bana öle çat kapı misafir falan gelmez şimdiye kadar başıma 2 kez geldi öğlen ben işteyken arayıp akşama sana yemekteyiz dediler :)))

ben evime gelene dünyanın en kıymetli insanı muamelesi yapıyorum yani yapıodum kendini özel hissetmesini sağlıodum ama artık yapmıorum çünkü bi kaç kşi hariç değmiyor ben onlara gitttiğimde kendimi hiçde özel falan hissetmiyorum çünkü

ama eğer 1-2 saatiniz varsa
evde garnitür her daim bulundurun hemen makarna haşlayıp yoğurt mayonez ve garnitürle makarna salatası yapabilirsiniz bu bana kısır , patates salatası ve merciemk köftesinden daha kolay geliyo
kekin kuru malzemelerini buzdolabı poşetine koyup karıkta yştırıp buzdolabında saklayabilirsiniz ani misafirde sıvılarını içine ekleyip hemen fırına girebiir
milföy kurtarıcı benim buzluğumda yemeklerede kullandığım için doğranmış maydonozum bulunur hemen peynirli bi iç hazırlayıp fırına verebiliyorum
kakolu puding yapıp kupların altına hazır kek dilimleri koyup pudingide üstüne dökünce çakma suphangle oluyo
elmalı kurabiye yapıp buzlukta saklayabilirsiniz vs vs.....

ama ben misafir gelcende eskiden kriterim şuydu
2 tatlı biri sütlü biri şerbetli
2 tuzlu biri börek biri poğaça yada kurabiye
2 salata biri yoğurtlu diğeri kısır vs tarzı...... toplam 6 çeşit

akşam yemeğe ortaya 3 çeşit meze(kırmızı biber,yeşil fasulye,patlıcan közleme ,tarator,biber dolma)
çorba
etli ana yemek
pilav , yanına tavuklu sote tarzı bişey salata yoğurt cacık hoşaf vs..

ama artık yapmıyorum bitti benden size tavsiye eziyetten başka bişi diilmiş çünkü kimse bu kadar umursamıyor sadece 1-2 kişi dışında bir daha bitti.....

Konunun dert kısmına katılmakla birlikte, tarifler çok faydalı oldu benim için demeden geçemeyeceğim. :KK1:

Habersiz gelene ancak çerez aldırırım eşime. Bu kadarcık.

Tabii haberli olana hazırlığımı yaparım güzelce.

TV'de gördüm tarifi, kırpık böreği diye bir şey.

3 yufyayı elinle gelişi güzel parçalıyorsun.

Harıcına 2 yumurta, 2 bardak süt ve 1 çay bardağı sıvı yağla 1 pk kabartma tozu atıyorsun.

Kırpık yufkaların yarısının yayıyorsun, sıvı harcın yarısını da yufkaların üstüne yayıyorsun. Harcını koyup, kalan yufkayı yayıp, sıvı harcı da üstüne eşit şekilde döküyorsun. Hafif böyle kabarık bir börek oluyor, yiyen arkadaşlar beğenmişler çok. Deneyeceğim ben de.

Peki kızlar öğlenden haber verdiniz gideceğimiz yere akşam eşinizle beraber gittiniz. Sadece çay ve kuruyemiş ikram edildi ne düşünürsünüz. Tuhafınıza mı gider, öemsenmediğinizi mi düşünürsünüz
yoksa normal mi karşılarsınız :26: maddi sıkıntıları da yoksa üstelik

Son düzenleme:
Peki kızlar öğlenden haber verdiniz gideceğimiz yere akşam eşinizle beraber gittiniz. Sadece çay ve kuruyemiş ikram edildi ne düşünürsünüz. Tuhafınıza mı gider, öemsenmediğinizi mi düşünürsünüz
yoksa normal mi karşılarsınız :26: maddi sıkıntıları da yoksa üstelik

Sahsen cnm skilir bnde bir suru hazirlaniyorum karsilik gormezsem bnde bi daha yapmam diyorum yine yapiyorum:KK1:

Önceden dondurulmuş sigara böreği yine bikaç dondurulmuş hazır bişiler alıp saklıyordum aniden gelsede zehirlenmek gibi bir cezalandırılmayı hak etmiyorlar dedim :KK1:

Belki firmalar sağlıklı üretiyor olabilirler ama bunlar çözülüp tekrar donunca zehir gibi toksinle doluyorlarmış malum Türkiyede bi sebepten çözülse tekrar dondurup satmaya çalışırlar en iyisi almamak

küçük çocuğum olduğundan dolayı evim çok dağılıyor, o yüzden ani gelen misafiri sevmiyorum... ttitizlik işe yaramıyor, çocuklar bambaşka altını üstüne getiriyorlar evin...onları toparlayacam diye uğraşmaktan, mutfağa girip hazırlık yapamıyorum...
en iyisi evde hazır kurabiyeler çay gevrekleri vs olmalı...
yanına bir makarna salatası veya patates salatası yapılabilir çabucak....
habersiz gelen bisküviye razı olsun napalaım :KK34:

X