esime ev isini zorla yaptiriyorum artik..sinir oldumm

Aynı şeyi söylüyoruz aslında. Benim de söylemek istediğim bu. O sorumluluğu almamak genlerine işlemiş erkeklerin. Annesi yaptırsın ya da yaptırmasın bir toplumsal kimlik var binlerce yıllık içlerine işlemiş. Ama çalışan kadınla evlenince bu oluşan arada kalmış yanlış düzeni görüyorlar. Konu sahibinin de yaptığı gibi kendilerine anlatılıyor defalarca. Azcık mantıkları varsa anlıyorlar durumu. Ama işlerine gelmiyor o sorumluluğu almak, zor geliyor. Kasti olarak o bilinci kendilerinde oluşturmayı reddediyorlar.

iPad 'den Kadınlar Kulübü aracılığı ile gönderildi

Evet, işte o yüzden bu durumda bence çözümü sabırlı olmaktan ve taktik belirlemekten geçiyor. Öyle yaptım olmadı böyle yaptım olmadı derler ya hani belki de ne yaptıysak aslında doğru olanı yapmamışızdır ya da doğru olanı yapmışızdır ama istediğimiz anda sonucu göremediğimiz için vazgeçmişizdir. İşte burada da olayı yine başta dediğime bağlayabilirim. Sonuçta o kişinin de senelerce doğru bildiği bazı şeyler var, bu şeylerin de aslında doğru olmadığını ya da en azından yeni evinde geçerli olmadığını da kabul etmesi yine biraz zaman alacaktır. Şu durumda ben gelinlerin biraz kayınvalidelerini taklit etmelerini mantıklı bir çözüm olarak görüyorum (her koşulda değil ama). Şöyle ki, bir tarafta anneniz var her zaman anaç, şefkatli vs. Diğer tarafta ise orayı topla, onu dağıtma, bana yardım et, salonu süpür diyen bir diktatör! Siz olsanız hangisini tercih edersiniz? Yani o kadın tarafından büyütülen erkeğin anladığı dilden konuşmak gerekiyor biraz, yoksa kendi bildiğimiz gibi konuşursak bu konuşmalar ona yabancı olduğu için, uygulaması da daha zor olduğu için bu erkek bizden korkar.

Ne cok insan dertliymis bu konuda.
Yanlis anlamazsaniz bir sey sorucam. Peki bu adamlarin boyle olduğunu bilmiyo muydunuz evlenmeden once. Ayni evde yasamaya gerek yok bilmek icin. Bence bastan ona göre hareket etmek gerek.

Kadınlar Kulübü Mobil uygulaması kullanılarak gönderilmiştir.

Şöyle olabilir......mutfak alışverişinizi eşiniz yapsın........siz yemek yaparsınız........alışveriş yapmazsa yorgunum derse siz de yapmazsınız yorgunum deyin dışardan sipari§ verin...........eve temizliğe haftada bir gun kadın alın...........eşinizin dökuntülerini çoraplarını toplamayın birgün rahasız olup yada çorapları bittiğinde kendisi toplayacaktır.........aklıma başka birşey gelmedi
Kisacası eşinizden beklentiniz giysilerini toplamasi alişveriş yapması ve ütülerini yapmasıyla sınırlı olsun......kolay gelsin

yanlış anlamadıysam sadece siz 3.500 maaş alıyorsanız, eşiniz de bir o kadar alıyorsa yardımcı tutmanız sizi sıkıntıya sokmaz.

Yanlis anlamazsaniz bir sey sorucam. Peki bu adamlarin boyle olduğunu bilmiyo muydunuz evlenmeden once. Ayni evde yasamaya gerek yok bilmek icin. Bence bastan ona göre hareket etmek gerek.

:KK9: evlenmeden önce ve yeni evliyken abisi kılıbıksın sen oğlum dediğinde beni savunuyordu yapıcam tabi benim karım çalışıyo yardım ederim falan diyodu.
evlendikten 2 ay sonra niye yardım etmiyosun dediğimde kavga etmeye başladık bu böyle böyle devam etti her ay büyük bi kavga sonra biraz düzelme 2 - 3 hafta falan sürerdi sonra yine kavga.
evlenmeden öncekiyle sonrası arasında çook fark oluyo yanii :KK14:

iyi ve güvenilir birini bulmak zor ama sen bi yardımcı bul, haftada bir gelsin. eşin de buna alışsın. daha çocuğunuz olmadan bu durumu bi düzene koymuş olursun.
hiç bekleme eşin değişmez. ben her şeye koşturmuyorum bence iki kişi de çalışıyorsa ev işi de beraber yapılmalı. ama çocuk bugün beni yordu desen bile bozuluyorlar.
geçen hafta sonu evi süpürdü eşim, onu da kıyı köşeyi atlayarak yapar ama erkek bu kadar olur diyorum teşekkür ediyorum. o evi süpürürken ben de banyo tuvaleti temizledim, neymiş çok yavaşmışım. yani yapsalar da ya istediğin gibi yapmıyorlar ya da böyle garip laflar ediyorlar.
çocuk da olunca yemeği dışarda yer olduk, işten benden erken çıkar ama bi kere de gelip makarna suyu koymuşluğu yoktur.
ne kadar az beklentin olursa o kadar rahat edersin. en kısa zamanda bi yardımcı edin.

Siz farkındasınız ama belki de o farkında değil artık çocuk olmadığının? Az önce de yazdım burada önemli olan geçmişte o işi yapıp yapmaması değil aslında. Sahip olduğu "sorumluluk, görev" bilinci. İşte bu da yine aileden geliyor, kabul edersiniz ya da etmezsiniz :) bilemiyorum. Dediklerim yanlış anlaşıldı caninfistigi'na da kendi adıma açıklamamı yaptım, size de yapma gereği duydum kendimi anlatabilmek adına :KK42:
sana kesinlikle katiliyorum bu konuda iste cunku ben hep bunu fark ediyorum esimin cokta sorumluluk duygusu yok. Aslında babam bile bunu fark etmis söylemişti zamaninda.
E tamam diyelim sorunun ne oldugunu buldum peki bunun cozumu ne. Otuz yasina gelmis bi adama sorumluluk duygusu nasil kazandirabilirim
Anasi overde over oglum soyle iyi oglum boyle iyi diye..
Delirecegim yakinda.
Ama dedim ya evde bisuru is var ama dokunmuyorum bakalim.ne olacak

eşinizin kafasına bir tane patlatasım geldi:) hem dışarda çalışıyorsun hem de eve yetişmeye çabalıyorsun, adam tabağını koltuğa bırakıyor:KK47: acilen sarsman lazım. böyle alışırsa hiç değiştiremezsin.

Srsicm

Evlimisin bilmiyorum ama kimse evlilikten once kolay kolay anlasilmiyor

daha sende çocukta yok canım bu hengamenin içine birde çocuğu kattın mı durum 10 katına çıkıyor nerdeyse
benim eşim içinde derlerdi sofra ayağına gelecek masada yemez cart curtlarını ama ilk zamanlar çok yardımcı olurdu ama şuan tatili olmadığı için akşamlarıda geç geldiği için sadece çocuğa süt yapar yatmadan önce ve geceleri
bazen çok yorgun oldugumda git kendin hazırla derim bende senle aynı görevi yapıyorum mecbur felan değilim derim haklısın der yine yaparım ama birşey değişmez
huyuna gidersen emreder gibi değilde güzellikle belki yaptırabilirsin bazı şeyleri ben oğlumu şimdiden alıştırıyorum evi ben süpürmesem 3 yaşındaki oğlum anne çok kirlendi süpüreyim ben der süpürür sıpam :KK52::KK52::KK52::KK52:

Daha yeni evli sayılırım..İlk ay yemeği herşeyi yaptı.. 2. ay bütün işler tabi bana kaldı :KK31: bende sizin gibi üzüldüm.. 3. ayda ise alıştım.. :KK1:

Sürekli ev düzenli olsun ortada bir iğne olmasın diye kendimi çok yıprattım eşimin de canına okudum.. Şimdi akşam geliyor eve kuruyemiş yemek battaniye çay.. Tv karşısında uzanıyoruz.. Sabah kalkınca topluyorum.. Böyle hem eşim rahat ediyor hemde ben fazla takmamaya alışıyorum :KK53:

Ama tabi ben çalışmıyorum ondan işlerimi yetiştirebiliyorum.. Çalışan hanımlara hayranım.. Ben şimdi düşünüyorum da hayatta hem eve hem işe yetişemezdim.. Çamaşır,ütü,bulaşık,yemek,temizlik..:KK53: Hepsini akşam işten gelince halletmesi yada bir izin gününde dinlenemeyip de iş yapması can sıkıcı olmalı ..

Son düzenleme:
Oturup iyice konusmaniz lazim bence. Is bolumu yapin zorlada olsa yaptirin. Haftada iki gun bulasikla ugrassin evi roplasin. Azar azar alasir belki.
Benim esimde biraksan hic birseye elini surmez cikardigini orda birakir dagitir toplamaz. Eskiden soylenmeyip kendi kendime sinir oluyordum. Simdi soyluyorum herseyi arada temizlik yapar. Bulasik yikar. Cikardiklarini toplar en azindan. Ama en onemlisi sanirim yaptigin isi gozune iyice sokmak. Ne kadar cok is yapiyorum yoruluyorumu iyice anlamasi lazim.
Anneler ogullarini ne yazikki pasa gibi yetistirme egilimindeler. Hos benim annemde bana evde pek is yaptirmazdi ama is basa dusunce yapiyorum bir sekilde. Ama erkeklerinki erkek evde is yapmaz yan gelip yatar anlayisunda. Esimin annesi geldi uc ay kaldi bizimle tum ayarlarimiz eskiye dondu. Daha yeni yeni duzeltiyoruz. Anne buyuk etken bencede

Ya kizlar Allah aşkına. Ben kadinim diye dogustan sanssizmiyim ya. Su an cok ofkeliyim zaten esimle de kavga ettim. Ilk zamanlarda yapiyordu söylediklerimi artik hic sallamiyor. Tişörtü cikartip yere atiyor. Kirli sepeti yani basinda halbuki. Aksam dusa girmis atleti pijamasi çamasir makinesinin ustunde. Yemek yemis tabagi salonda kanepenin ustunde. Ok anlıyorum tamam bizim kulturde dogulularda erkek pek is yapmaz diyor. Ilk zamanlar en azindan gayreti vardi simdi o da yok. Ben niye disarda calisitorum ki o zaman. Yanlis anlasilmasin ama sabah altida kalkiyorum evi toplayip ise gidiyorum aksam altida geliyorum hurraaa yemege giris. Cunku beyimiz ac. Ayin on besindede eve 3500 tl maas getir aile butcesine katkida bulun. Allah icin parayi saga sola harcamiyor borclarimizi oduyoruZ . Neyse onu hallet bu sefer baska biswy. Ya bir yıllık evliyim ama yeminle yoruldum artik ya
Esimi annesi bana yardımcı olacagi sekilde yetistirmemis ya
Birazda sorumsuz ya bazen cok bunaliyorum vallahi pisman oldugum oliyo bazen evlendigime..

onumuzdeki iki ay maasindan bir kurus eve harcama,neden diye sorarsa affedersin ben e...k gibi calisip ev butcesine ortak oluyorum hayat musterekse sende ev islerinde e...k gibi bana yardimci olmak zorundasin dersin.ayrica sen calismiyor olsanda evin tum isini yapmak zorunda degilsin,onun arkasini toplamak zorunda degilsin,sen hizmetci degil o evin hanimisin,herkes uzerine duseni yapmali.erkeklerin nasil olsa toplayan var diye saca saca dolasmasindan nefret ediyorum,benimki de ilk evlendigimiz gunlerde sacardi,bir daha yerlerde gorursem copten toplarsin dedim,iste ben aliskin degilim unutuyorum falan diye geveledi,alisirsin merak etme dedim,temizlik yaparken de adam gibi yapmiyordu ben amaaan yapamiyorsun birak madem diyeyim diye,ben sana ogretirim gulum dedim sen hiiic takma kafana :KK53:
Nitekim birkac ders sonrasi benim bey ev hanimlarina tas cikartacak kadar kivama geldi.:KK53:
Ha butun temizligi ona mi yaptiriyorum hayir birlikte yapiyoruz is yuku esit hatta fazlsini ben yapiyorum,erkekler bilmeli herseyi, simdi ben hasta oldugumda kocisim kimseden destek almadan evi idare edebiliyor yada ben is icin seyahate cikarsam :KK55:

Borcunuz olabilir ama maaşınız da iyi haftada 1 kerekadın çağırmak sizin en doğal hakkınız hatta anlaşın bir kadınla aylık para üstünden haftada 2 gelsin epey işinizi halleder borçlar bklesin biraz vadesiniuzatın. eşiniz bencil davranıyor sizi hem iş hem ev işi yaptırıyor kadın halinizle siz ikisini de yapıyorsanız o kat kat yapar ama sizi kullanmak hoş gelior tabi
işinizi bırakmanızı tavsiye etmem çünkü dediğim gibi iyi bir maaş ev kadınlığı nedir max 1000-1200 para verseniz hergün çalışacak kadın dolu yani elini bir işe sürmessin ve geriye sana hatırı sayılırbir para kalacak ve emekliliğin olacak
sözün kısası işi bırakıp pireye kızıp yorgan yakma ama canını da fazla yorma sinirlerini de bozma.

ben çamaşır olayından vazgeçtim çıkarıp sallıyor sağa sola alıp atıyorum kirliye... yemek yapmama çoğu zaman yardımcı olur ben salata yapıyorsam o etleri pişirir yada tabakları falan götürür ama çamaşır asma, katlama asla...ve kirli sepetine atma alışkanlığı sıfır... ben de çalışıyorum çok yoğun çalışmıyorum çok şükür ama özllikle cuma günleri çok bitkin olurum genelde... o günlerde dışardan yiyoruz artık..... en önemlisi karşılıklı anlayış... Allahı var bir kere demedi sen evin hanımısın tabiki sen yapacaksın diye...

Son düzenleme:
onumuzdeki iki ay maasindan bir kurus eve harcama,neden diye sorarsa affedersin ben e...k gibi calisip ev butcesine ortak oluyorum hayat musterekse sende ev islerinde e...k gibi bana yardimci olmak zorundasin dersin.ayrica sen calismiyor olsanda evin tum isini yapmak zorunda degilsin,onun arkasini toplamak zorunda degilsin,sen hizmetci degil o evin hanimisin,herkes uzerine duseni yapmali.erkeklerin nasil olsa toplayan var diye saca saca dolasmasindan nefret ediyorum,benimki de ilk evlendigimiz gunlerde sacardi,bir daha yerlerde gorursem copten toplarsin dedim,iste ben aliskin degilim unutuyorum falan diye geveledi,alisirsin merak etme dedim,temizlik yaparken de adam gibi yapmiyordu ben amaaan yapamiyorsun birak madem diyeyim diye,ben sana ogretirim gulum dedim sen hiiic takma kafana :KK53:
Nitekim birkac ders sonrasi benim bey ev hanimlarina tas cikartacak kadar kivama geldi.:KK53:
Ha butun temizligi ona mi yaptiriyorum hayir birlikte yapiyoruz is yuku esit hatta fazlsini ben yapiyorum,erkekler bilmeli herseyi, simdi ben hasta oldugumda kocisim kimseden destek almadan evi idare edebiliyor yada ben is icin seyahate cikarsam :KK55:
Cok guzel yollar bulmussun canim.
Bende editledim bi baksana :KK66:
Borcunuz olabilir ama maaşınız da iyi haftada 1 kerekadın çağırmak sizin en doğal hakkınız hatta anlaşın bir kadınla aylık para üstünden haftada 2 gelsin epey işinizi halleder borçlar bklesin biraz vadesiniuzatın. eşiniz bencil davranıyor sizi hem iş hem ev işi yaptırıyor kadın halinizle siz ikisini de yapıyorsanız o kat kat yapar ama sizi kullanmak hoş gelior tabi
işinizi bırakmanızı tavsiye etmem çünkü dediğim gibi iyi bir maaş ev kadınlığı nedir max 1000-1200 para verseniz hergün çalışacak kadın dolu yani elini bir işe sürmessin ve geriye sana hatırı sayılırbir para kalacak ve emekliliğin olacak
sözün kısası işi bırakıp pireye kızıp yorgan yakma ama canını da fazla yorma sinirlerini de bozma.

Bizim toplumda nedense erkekler ev işi yapmaz yanılgısı hat safhada.
Kadının düşmanı maalesef yine kadın bence
Çünkü anneler oğullarını aman oğlum yapamaz, aman oğlum anlamaz yorulmasın diye yetiştirdikleri için böyle oluyor
Doğusu batısı farketmez. Ev işine yardım eden erkek azınlıktadır
Hatta suyunu bile kendi almaz çoğu eşini/ kardeşine/ annesine getirttirir
Niye, çünkü insanlığımız değil cinsiyetlerimiz konuşuyor bizim ülkemizde

Ya kizlar Allah aşkına. Ben kadinim diye dogustan sanssizmiyim ya. Su an cok ofkeliyim zaten esimle de kavga ettim. Ilk zamanlarda yapiyordu söylediklerimi artik hic sallamiyor. Tişörtü cikartip yere atiyor. Kirli sepeti yani basinda halbuki. Aksam dusa girmis atleti pijamasi çamasir makinesinin ustunde. Yemek yemis tabagi salonda kanepenin ustunde. Ok anlıyorum tamam bizim kulturde dogulularda erkek pek is yapmaz diyor. Ilk zamanlar en azindan gayreti vardi simdi o da yok. Ben niye disarda calisitorum ki o zaman. Yanlis anlasilmasin ama sabah altida kalkiyorum evi toplayip ise gidiyorum aksam altida geliyorum hurraaa yemege giris. Cunku beyimiz ac. Ayin on besindede eve 3500 tl maas getir aile butcesine katkida bulun. Allah icin parayi saga sola harcamiyor borclarimizi oduyoruZ . Neyse onu hallet bu sefer baska biswy. Ya bir yıllık evliyim ama yeminle yoruldum artik ya
Esimi annesi bana yardımcı olacagi sekilde yetistirmemis ya
Birazda sorumsuz ya bazen cok bunaliyorum vallahi pisman oldugum oliyo bazen evlendigime..
EDIT SON DURUM :

Evet kizlar dedigim gibi esimi aldim karsima konustum .
Artik evlendin ve burasi annenin evi gibi olamaz bunu sende biliyorsun . Annen ev hanimiydi vakti vardi ama sen artik calisan bir bayanla evlisin dedim. Ben hem ise hem eve yetisemiyorum. Sana uc secenek sunuyorum birinde anlasalim dedim 1- eve yardımcı alalim benim icin ve maasimin belli bi kismini ona ayıralım . 2- ben devlet memeuruyum ama yinede olmuyo ben istifa edeyim o zaman senden hic bir is beklemeyecegim. 3- elini tasin altina koy ve bana yardımcı ol...........
Esim once geveledi ben dagitmiyorumki evi ben yardımcı zaten oluyorum ki sana fln.. ama ben hazirlikliydim canlar tek tek önüne sayip koydum herşeyi.
Çamaşır makinesinin üstündeki atletinden girdim elime toz bezi almam demesinden çıktım. Afalladi ama biraz dusundu sonra hakli oldugumu soyledi. Ve yarin ilk isinin tüm evi silip süpürmek olacagini, bu soylediklerimin aslında hic farkinda olmadigini ve unuttugunu soyledi.
Ona guvendigimi soyledim ve beni hayal kırıklığına ugratmayacagina inandigimi soyledim. Beni sevdigini , ilerde bi bebegimiz olursa benim eve geldigimde sadece bebekle ilgilenmemi, kendisinin herşeyi halledebilecegini soyledi. ...
Demekki neymis olabiliyormus
..sesimi cikattmasam hic seslenmeyecekti. Demem o ki ; ara sira kazan kaldirmak lazim kizlar.
Konuma yorum yapan herkese teşekkür ederim
Ozellikle akil verenlere :KK66:))

gozunaydin diyelim o zaman canim :KK1:
yalniz dikkat et bastan savma hareketler yapmasin hemen dogrusunu goster sonra bir de arkasindan yeniden is yapmak var.
Sen bildigin gelinlik kiz gibi egitim ver :KK52:
ipleri de siki tut,cunku simdi yorulup anlayacak neler cektigini bir daha ki seferde de kaytarmaya kalkmasin :KK53:
ohhhhhhh....yasasin kadinlarin zaferi :KK9::KK8:

yalniz dikkat et bastan savma hareketler yapmasin hemen dogrusunu goster sonra bir de arkasindan yeniden is yapmak var.
ipleri de siki tut,cunku simdi yorulup anlayacak neler cektigini bir daha ki seferde de kaytarmaya kalkmasin :KK53:

Aynen canim yarin aksam basliyoruz egitime :)))
Nereden baslasam onu dusunuyorum bende :))) çamaşır asmayi mi ogretsem acaba ilk ????
Ipler sıkı tutulacak küçük bey sert taşa tosladi haberi yok :)))))))((((

Haa bide yazmayi unutmusum canim.
Dedim ki ev isleri icin onlar kadin isidir erkek yapmaz diyorsun ya dedim ona bakarsan disarda calisip eve ekmek getirmek te kadinin isi degildir. Ama ben ikimizi dusundugum icin hic gocunmuyorum sabahin korunde evden cikip elalem kahri cekip eve ekmek getirip sana yardımcı oluyorum. Dedim ve sustu :))))))

sana kesinlikle katiliyorum bu konuda iste cunku ben hep bunu fark ediyorum esimin cokta sorumluluk duygusu yok. Aslında babam bile bunu fark etmis söylemişti zamaninda.
E tamam diyelim sorunun ne oldugunu buldum peki bunun cozumu ne. Otuz yasina gelmis bi adama sorumluluk duygusu nasil kazandirabilirim
Anasi overde over oglum soyle iyi oglum boyle iyi diye..
Delirecegim yakinda.
Ama dedim ya evde bisuru is var ama dokunmuyorum bakalim.ne olacak

Bir şeyler yazacaktım ama siz görünen o ki zaten sorunları halletme yoluna girmişsiniz. Düzenlediğiniz kısmı okudum da tavrınızı gerçekten yerinde buldum. İşte bağırıp çağırmak her zaman bir şeyleri çözmeyebilir siz de görmüşsünüzdür. Dün de konuştuğumuz şu sorumluluk duygusunu kazandırma adına ilk adımı gayet güzel atmışsınız, karşınıza alıp "konuşmuşsunuz". İşte gereken buydu zaten. Onların tabiriyle "dırdır" etmeden anlatmışsınız sıkıntılarınızı. Genelde erkekler "zorundasın"la başlayan ya da biten cümlelerden pek hoşlanmazlar. Ama siz sıkıntım var şunu bir çözelim şeklinde yaklaştığınız için o da sizi anlamış. Sevindim adınıza :13:

X