Finlandiya Paylasim Alani(Tanisma)

ben de espoo da yasiyorum.daha once ankara da yasiyordum.buraya geleli 1 sene oldu,hala alismaya calisiyorum:)bu siteye tesadufen girdim.2 aylik bir bebegim var onunla ilgili birkac arastirma yapiyordum ki mesajini gordum,birseyler yazmak istedim
simdilik hoscakal...

cok sukur cevap geldi. Merhabalar bende burda 1 senedir yasiyorum. alismaya calisiyorum.benimde 8 yasinda oglum var.Lauttasari de oturuyorum.Yeni anne olmussunuz Allah bebeginize uzun ömur versin. Görusmek uzere.

tsk ederim,hepimizinkine allah uzun omur versin.ben evlenip geldim buraya,esim 15 senedir burada yasiyor.gercekten alismak zor buraya,ilk geldigim gunlerde guzeldi alisirim diyordum ama alisamadim.iki ay dil kursuna gittim devam etmedim,zor geldi.birde hamileligimin ilk haftalariydi zor oluyordu.sen dil isini halledebildin mi?
oglun okula baslamistir sanirim,onunla birlikte daha rahat geciyordur gunler.hem finceyi onunla beraber cabuk ogrenirsin:)
burada epey turk var,ama yinede insan yalniz hissediyor kendini.eski yasantimi,ailemi ozluyorum.
neyse cok uzattim:),gorusmek uzere...

Tekrar merhaba.Biraz kendımden bahsedeyim.32 yaşındayım. Adım Müge.Balıkesirliyim.Burada 2. senem. Buraya geldiğim günden beri vatan hasretiyle yanıp tutuşuyorum. Yemek yapmak, Kitap okumak(izinden gelirken çok aldım) Ve dantel en sevdiğim hobiler. Geçensene zor bir seneydi. Geçmek bilmedi oğlum çok zorlandı tabiki bende. Ama herşey yoluna girdi çok şükür.Bugün türk markete gittim alışveriş yaptım sende biliyorsundur orayı.10 günde bir sebze getiriyor.(Vuosaren) Ben çoğunlukla dışardayım.Oğlumu okula bırakıyorum almaya gidiyorum. Spor yapıyorum. Bisiklet vs.Zamanı öldürmeye çalışıyorum.
Kış zamanıda sıkıntıdan bol bol kilo alıyorum:) Fince öğrenmek gibi bir niyetim yok daha doğrusu hiç uğraşamam ama ben dışarda işlerimi bana kadar ing hallediyorum. İng ilerletmeye çalışıyorum. Oğlum artık her işimde bana yardımcı oluyor.Oğlumla ödev yaparken fince bir sürü kelime öğrendim Senin bebek bütün zamanını alıyordur.Daha çok küçük.Ama zamanın nasıl geçtiğini anlamazsın. Evet burda çok Türk var ama herkesle görüşülmüyor işte maalesef.Kafa dengi olacak elbette.Biraz mektup gibi oldu ama şu an aklıma bunlar geldi. gene yazarım.

ozlem benim naz da kizimin ismi.ankaradan geldim ben de.bazen gelmez olaydim diyorum:)
arap marketini biliyorum iyi ki var orasida,bizde 20 gunde bir gideriz.haukilahtide oturuyoruz bize uzak geliyor ama ne yapalim bogazimiz icin:)
dedigin gibi kizim butun vaktimi aliyor,dogumuma annemle kiz kardesim gelmisti 2,5 ay kaldilar.temmuzun sonunda gittiler.cisiydi gaziydi derken geciyor gunler.zorlansamda basediyorum artik.o toparladi kendini de ben duzelemedim.zorlu bir normal dogum yaptim,iltihaplanma var su anda antibiyotik kullaniyorum.buranin saglik sistemide bir garip,neyse.. gununun disarda gecmesi guzel,kizim daha alisamadi arabasina o yuzden ben cok gezemiyorum:KK43:halbuki hamileyken onu bekliyordum, arkadas olursun bana diye konusurdum,birlikte gezeriz derdim.pek niyeti yok simdilik...
bize yakin iso omena diye bir carsi var duymussundur,oraya gidiyorum genellikle.helsinkiye hic gidemedik kizimla basbasa...arabasinda yatmiyor,kucaga alisti surekli agliyor bende hem onu tasiyoum hem arabayi suruyorum anlayacagin cok zor oluyor.
iki gundur kaloriferleri yakiyorlar burada,kis geliyor...annemlerle gorusuyorum onlarda orada yaniyorlar:)
evdeysem genellikle tv izlerim,dizi tekrarlarini,tekrarlarin tekrarlarini:)kitap getirmedim hic,zaten geldigimden bu yana hic gitmedim turkiyeye .annemler bebekle ilgili birkac sey getirmis onlari okuyorum.temizlik,yemek falan gunler geciyordu artik kizim butun zamanimi aliyor.
bak senden cok yazdim:)bir taraftan kizimi salliyorum,arada uyaniyor.simdilik bu kadar olsun,gorusmek uzere...

Özlem merhaba,

Öncelikli dizilerin tekrarlarinin tekrarlarini bende izliyorum. Cunku yapacak seyler cok kisitli. Evet gecen sene hergun bunalimdaydim ama artik gecti. Hersey normal.Burasini sevmedim sevmeyecegimde. Ama artik karamsar degilim. Isoomena ya her hafta geliyoruz. Benim esim hafta sonu evde calismiyor. Senin de esin hafta sonu evde mi? Haftasonu alisveris vs. zaman geciyor. Espoo da oturan bir arkadas var. Ailece görusuyoruz. Dogumun zor olmus ama kurtulmussun sonucta. Ben burda dogum dusunemiyorum. Bizde bebek istiyoruz ama tabi hayirlisi artik. Ilk dogumum sezeryan benim. Burda normal dogum yaptiriyorlarmis. Bu konuda ilerleyen zamanlarda tecrubelerini ögrenmek isterim..Mesajini görunce hemen cevap yazmaya calisiyorum. Aslinda imlaya falan dikkat de etmiyorum. Kusura bakma. Kizin konusunda zor gunleri atlatmissin. Her gecen gun daha guzel olacak. Finlilerin cocuklari hep disarda karda kista bile. Citlari cikmiyor. Hasta da olmuyorlar galiba. Senin bebeginde arabaya alisir ama daha cok kucuk. Vuosaari`deki Turk marketi biliyorsundur. Oraya 10 gunde bir sebze geliyor turkiye`den. Dolmabiber kabak vs. burda olmayan seyler. Kisin ispanak vs.market sahibi mesaj cekiyor telefonlara almaya gidiyoruz bizde. Su an bebekle gidemeyebilirsin ama esinin haberi oluyordur. Biz ailece sebzeciyiz etle pek aramiz yok. Ramazanda her hafta getirecekmis sebze haberiniz olsun. Bugun alisveris gunum bir yandan da kahvalti hazirliyorum . Simdilik bu kadar gene görusuruz.

benim ki cok kotu bir dogum tecrubesi oldu normal ama vakum yardimiyla dogum yaptim,ama hastane ve hastanedeki bakim superdi.dedigin gibi sezaryen cok zor durumda kalmadikca yapmiyorlarmis.burada dogum yapmani isterim aslinda hersey hijyenik,temiz.jorvide yaptim dogumu,tek biz kaldik odada rahattik yani.turkiyede ki ozel hastanelerden kat kat daha iyi burasi dogum icin.ama sonrasi...dogumdan sonra hastalanmayacaksin...
esimin calisma gunleri ve saatleri degisiyor.vardiyali calisiyor,haftasonlari bazen evde bazen degil.kizim bir alissa arabasina:)cok gezecegiz de..gercekten finlilere imreniyorum,kucucuk bebeklerle bile cok rahatlar.aglasalarda,yirtinsalarda cok ilgilenmiyorlar.oylede alisiyor cocuklar.bizimki bir mizmizlansa hemen kucakta.
markete sevindim her hafta getirmesi iyi olur,yalniz ayni yerden mi bahsediyoruz bilemiyorum.benim dedigimi araplar isletiyor,hangi semtte oldugunu bilmiyorum. en cok biber,kuru bakliyat,zytin,peynir falan aliyoruz bizde.
aslinda burada hersey insani ete yoneltiyor,fin marketlerinde hic bir sey bulamiyorum.zaten yemek konusunda cok super degilim:)
hicbir sey de tat yok,lezzetli degil.alistik artik degil mi?
kizim uyansin biraz bizde cikariz gezmeye,aksamda yazarim.gorsmek uzere...
bu arada istedigin gibi yazabilirsin,niye kusura bakayim.imla kurallari turkiyede kaldi:)

Benim eve gelince ilk isim bilgisayari acmaktir.Msn mesajlar derken bilgisayarda biraz zaman geciririm.Takip ettigim sitelerde var.Simdi birde tesaduf eseri buldugum kadinlar kulubu... bu siteye uye oldum 5 gun sonra sifre onayim geldi. Artik vazgecmistim.hatta baslarda mesaj yazdim sonra cevap varmi diye bakmayi bile unuttum.Senin ilk mesajini 5 gun sonra gördum.Bu arada beni baskalarida eklemis onlara cevap yazmadim.(Turkiyeden)Bugun ailece Porvoo diye bir kasabaya gittik yarin da insalah Turku ya gitmek istiyoruz.Hava iyi olursa tabii. Bugun espoo ya hic gelmedik.Isoomena aglar artik ben gelmedim diye:) O kadar yer biliyorum ki(esimden daha fazla) buraya gidelim suraya gidelim hafta sonu ne yapacagimizi sasiriyoruz.Gerci fazla bir yer yok ama olsun. ben her zaman elimdekilerle mutlu olurum.
Market konusunda ayni yerden bahsetmiyoruz. Ben itekeskus dan ileride (esin bilir) Vuosareen diye bir semt var orda itakeskus gibi bir alisveris merkezi var. orda Istanbul market var sahibi turk. Oraya 10 gunde bir (ramazanda her hafta) dolmabiber kabak patlican biber vs.turkiyeden sebze geliyor.Ama aat 11.00 geliyor butun turkler orda oluyor. 2-3 saat icinde bitiyor.Kapis kapis gidiyor.Bende cocugu okula birakiyorum sonra bazen arabayla bazen metroyla gidiyorum.Sebze yemessem ölurum Burda ben kuru patlican bile buldum hemen aldim Yemekle aram iyidir. Burda hazir alma imkani olmayinca herseyi kendim yapiyorum. Tatli tuzlu. Hayatinda yufka acmasi imkansiz olan ben burda böreklik yufka aciyorum.Cunku oglum herseyi biliyor ve istiyor. Biz bide ailece damak zevkine cok duskunuz.
Not: Bu satira gelene kadar durmadim.Yukariya baktim cok yazmisim:)Mektup gibi yazan bizden baska yok.:)resim ekleyecegim yapabilirsem iste bendeniz... görusuruz

benim bilgisayarla aram iyi degildir.msn de annemlerle gorusurum,maillerime bakarim(turkiyeden eglenceli mailler geliyor bazen)gazete okurum artik kizimla ilgili seylere bakiyorum.pediatri portali diye bir site var bebek-cocuk sagligiyla ilgili herkes soru soruyor doktorlarda cevapliyor.guzel bir site.
ben cok onceden de girmistim bu siteye uye olmamistim.o zaman hamileydim,yine birseye bakmak icin girmistim.o zaman gormedim zaten finlandiya diye acilan bir konu,isvec vardi.onlarida okudum biraz,ortak noktalar bulurmuyum diye:)
iyi yapmisisniz porvo guzel,bizde en son annemlerle gitmistik.burada bir orayi bir de hamelinayi gordum.turkuda guzel diyorlar. esim eskiden pori de yasiyormus orasida guzelmis.ama hepsi sehir olmasina ragmen kucuk kasaba gibi.hava iyi olur insallah,hava kotude olsa gidin bence. finliler gibi hava sizi etkilemesin insanlar sakir sakir yagmurda,karda spor yapiyorlar ya cok sasiriyorum.
evet ayni marketten bahsetmiyoruz,sordum esime.hic gitmedik biz,en kisa zamanda gideriz.sen bayagi maharetliymissin,aslinda is basa dusunce mecbur kaliyorsun.oglusunun cani istiyordur.annemler gelirken bircok sey getirdi sagolsun ama cabuk tukeniyor.taze cekirdege bile hasretiz burada:)
bugun ben cikamadim kiz pek uyumadi,mizmizlandi.tam cikaryim disarda uyusun dedim yagmur yagdi.
iste boyle...resminizi gordum oglusunla.kisin kilo aldim falan deyince kilolusun sandim.19 kilo aldim hamilelikte,10 kilosu gitti ama digerleri kalacak gibi:)
simdilik hoscakal!

gunaydin;hava ne kadar kotu.insanin icini karartiyor.umarim oglene dogru duzelir.soguklar cok erken basladi.
bugun becerebilirsem bende resim koymayi deneyecegim.gorusmek uzere

resim yuklemek kolaymis,sabah hava kotuydu ama acacak gibi.ne zaman bilgisayrin basina otursam kizim huysuzluk yapiyor,o yuzden girip cikiyorum.bazen iyi ki dogurmusum diyorum:)hani derler ya...
zaman nasil geciyor anlamiyoruz.simdi gulucuklere de basladi,tadina doyulmuyor.tavsiye ederim:)
oglunda cok tatli gorunuyor,kardes istiyor mu?kesin erkek kardes istiyordur.burada arkadas cok lazim,kardesler arkadas olurlar birbirlerine.

Özlem selam

Dün Porvoo ya gittik demiştim. Orda hiç bişey yok. Dediğin gibi küçük bir kasaba. Helsınkıde yasadığım için şükrettim. Oralarda yaşasaydım çatlardım heralde. Ay ne kadar sıkıcı. Eşim bişey al diyor ne alayım bana göre hepsi uyduruk Türkiyede daha güzel şeyler var. Burada bir tek şeyi seviyorum yaban mersini (mustikka), Bögürtlenler . en çok mustikkalı dondurma denemediysen denemeni tavsiye ederim. Butun yaz mustikka yedim . ama artık bitiyor her yerde bulamıyorum. Oğlumla havalar sıcakken bisikletle helsinkiye dondurma yemeğe gidiyorduk. Şimdi sadece stockmann binasının giriş katında ve itakeskusda satılıyor. Ben kilolu değilim. Normalim 59 kiloyum.Marketlerde bişey yok yaz kış Karnıbahar. Evimin çok yakınında (yürüme 2-3 dk) k market s market var ben Ruoholahti ye de yakınım sayılır.Ben evden okula kadar yazın yürüdüm hep spor olsun diye 6 km. arabayla ölçtüm.Oturduğumuz yer bir ada.(burası zaten adalar ülkesi değilmi?) Spor yaparken bu adanın sahil kenarından dolaşıyorum. Eşim hala buraları görmüş değil. Oğlum büyük olduğu için arkadaşım gibi. Herşeyi onla yapıyoruz. Burası biliyorsundur köprüyle helsinkiye baglanıyor.Bizde o köprüye oğlumla balık tutmaya gidiyoruz. Şu an balık tutmak yasak Ama onda bir olta bende olta. tutuyoruz da. Kadınlarda balık tutmaya geliyor.Ama tutulan balıklar lezzetsiz. temizlemeside dert.Bide burda ne pişircem derdi olmasa. Ama dediğim türk markete gidin orda türk malzemesi bulabilirsin. Sebze geldiğinde de haber verir adam yada karısı yada ben sana haber veririm. Adamın eşi mesaj cekiyor sebze gelmeden 1 gün önce ama ben sana oranın tlf vereyim 093433334 Ebubekir bey İstanbul market Vousareen .
görüşürüz

tesekkur ederim tel icin,bizde gidelim gorelim.dedigin gibi bende bazen ne yapacagimi sasiriyorum.ben bir de her sebzeyi yemem,secenekler iyice azaliyor.buradaki baliklari bende sevmiyorum garip geliyor tatlari sadece somon yiyebiliyorum.artik marketler pazarlari acik olmayacakmis:KK43:jouluya kadar sanirim.
linnanmäkiye goturdunuz mu oglunuzu,genclik parki gibi oyun parki.sincapli adaya gitmissinizdir,hayvanat bahcesine gitmissinizdir.baska gezilecek bir yer yok zaten.hiii birde meshur beyaz kilise.
artik alisveris merkezi gezmekten biktim,zaten iso omenadakiler tanidilar beni.kis doneminde kuzeye gittiniz mi hic kayak yapmaya?gecen sene hamileydim gidemedik bu sene istiyoruz bakalim.
ara ara girip yazarim ben,simdilik hoscakal

özlem disardan yeni geldim. Evet bugun her yer kapaliymis. Tatile girdigini ögrendik. ama olsun sincap adasinda dondurma yedik geldik.Esim sabah kalkmis bilgisayardan Kocalar kulubu varmi diye bakmis. VAR.:)Ona gulduk sabah.dedigin yerlere coookkkkkk gittik. Lunaparka havalar guzeldi gitmistik gecen senede gitmistik Orasi cok guzel. (Radar vs )bindik hepimiz . Guzel bir gundu. Oglum gecen sene buz pateni ögrendi Onu hep buz pistine göturdum . Okulda da kurs vardi zaten. Biz kuzeye hic gitmedik gecen sene bizim icin alisma fasliydi.Ama kuzeye cok gitmek istiyorum arkadaslar Pazartesi gidiyor arabalarini trene koyacaklar Ravoniemi ye kadar trenle ondan sonra arabayla..Biz belki kisin ama nasip. Oglumun okulunda sosyal etkinlik cok fazla canlari sikilmiyor. Arkadaslarida bize yakin. Oturdugumuz yerde de yasit erkek cocuklari var . Futbol vs oynuyorlar.bugun turku isinden vazgectik ben cok usuyorum. Kesin hasta olacagim.Ben gene girerim bilgisayara görusuruz

gecmis olsun,bu havalara dikkat etmek lazim.bizde disari ciktik bugun,gezdik biraz.aksam yemegi,kizin banyosu,uykusu derken bu saat oldu.
cocuklar yonunden burada yasamak cok avantajli,hem iyi egitim alip ikinci ucuncu dil ogreniyorlar hem de sosyal aktivitelerde bulunuyorlar.bebekli anneler icin bile bebekleriyle birlikte bir suru aktiviteler varmis.arkadasim 10 aylik bebegiyle yuzmeye gitmeyi dusunuyordu.
burada yasamanin iyi taraflarida var hani:)oglunun finlilerle arkadaslik etmeside cok guzel,eskiden yabancilari bayagi dislarlarmis.
yarin devam ederim yazmaya,gorusmek uzere...

gunaydin Özlem

Bugun malum Pazartesi sendoromu. Oglum okula hazirlaniyor. biraz sonra cikicaz benimde carsida biraz islerim var. 9.30 okul basliyor. 13.30 kadar.
Bizimde petekler yanmaya basladi. Evet hava lar serin ama kis gelsin bir an öncede bitsin. Sonra yaz gelsin:) Seninde bebisin buyuyecek ne guzel:)
Ins rahatsizligindan gecerde Guzel gunler ilerde. Kizin sana en buyuk arkadas olacak burda sana. Aklima geldi 19 kilo aldim dmissin 10 kilosu gitmis . Kilolari verirsin Sen o kilolari 9 ayda aldin acele etme 9 ayda da verirsin. Ben 30 kilo almistim ( Saka gibi) 90 kiloyla doguma girdim. Ay aklima gelince ates basiyor gene yazarim biraz sonra cikicaz. hoscakal

onceden calistigim icin bilirim pazrtesi sendromunu,pazar gununu hic sevmezdim.gun cabucak bitiverirdi sonra pazartesi.burada o gunleri ozluyorum...
calismak guzel bir seymis:) bos oturunca insan anliyor,neyse ki artik kizim var.
hamileliginde cok kilo almissin,herhalde turkiyede olsaydim bende daha fazla alirdim.ozellikle hamur isi cok aserdim ama:KK43:bazen burada olmanin faydalarinida yasiyoruz.
tv de yeni sezon basladi,hayirli olsun!:))
gorusmek uzere...

tekrar merhaba

tv yeni sezon basladi sana da hayirli olsun. butun sene bu sekilde gececek. Artik kizinla izlesiniz dizileri. benim SILA, Hatirla Sevgili,Yemin, Bu dizileri kacirmiyorum.Ama guzel diziler var galiba bu sezon. artik hayirlisi bakcaz.Senin icin daha zor olmustur calisirken evde oturmak. Nerde calisiyodun. Meslegin neydi. Kizini merak ediyorum Sanami benziyor.Gelirken markete ugradim Bugun Meyve vedomates vs. 1 euro. Muz. elma.Domates Kmarket ve S markette Haberin olsun Bugun hava guzel. Belki prensesle cikarsin

evet gunesli bugun bende cikmayi dusunuyorum birazdan,kizim bana da esimede benzemiyor aslinda.degisir diyorlar bakalim,zaten dogdugunda ayni babasiydi.hatta 28 haftalikken´4 boyutlu ultrasona girmistim,verdikleri goruntulerde bile babasinin aynisiydi.
ankara universitesi dil ve tarih cografya fak. mezunuyum ben meslegimi sadece devlet memurlugunda yapabilirdim ozellikle kultur bakanliginda ama pek mumkun olmadi.cok sinava girdim,cok iyi puanlar alamadim.volvoda calisiyordum gelmeden once.isimi seviyordum...
benimde izledigim bir suru dizi var,silayi pek sevmiyorum.guzel diziler baslayacak.neyse sonra devam ederim
gorusuruz

X