İster zayıf ister fazla kilolu olsun, çatlak her yaştaki kadının başına gelebilecek cilt sorunlarından biri. Sen de çatlakların geçmediğine inananlardansan aşağıdaki yazıyı mutlaka okumalısın. Yok edilemediği düşünüldüğü için birçok kadının kabusu olan çatlaklar, cildin herhangi bir nedenle gerilmesiyle ya da genişlemesiyle ortaya çıkıyor. Hızlı kilo almak, gelişim çağında olmak, hormon değişimleri, hamilelik, vücut geliştirme gibi birçok farklı etkenle ortaya çıkan çatlaklar, hamilelik sırasında daha yaygın görülüyor. Ergenlik döneminde çocukların aniden uzaması ya da kilo alması da çatlaklara neden olabiliyor ya da vücut geliştirme sporuyla uğraşanlarda kaslar büyüdükçe ortaya çıkabiliyor.

bio-oil-catlak-kremi.jpg


Çatlak nasıl oluşuyor? Cildin derin katmanlarınının yırtılmasıyla ortaya çıkıyor

Kolajen ve elastin, cildin yapı taşları olarak işlev gören proteinlerdir ve cildin elastikiyeti ile esnekliğinden sorumludur. Vücut ciltten daha hızlı büyürse, kolajen ve elastin bu duruma ayak uyduramayabilir. Başka bir deyişle, cilt bu hızlı değişikliklere uyum sağlayacak kadar elastik olmayabilir. Cildiniz aşırı gerildiğinde bağlayıcı lifler elastik kapasitelerinin ötesine geçebilir ve basınç altına girebilir. Cilt kendini onarmaya ve orijinal şeklini geri almaya çalışırken, cildin orta tabakalarında çatlaklar oluşur. Cilt gerilebilecek kadar esnek olmadığı bir noktaya geldiğinde, daha derin katmanları yırtıp açığa çıkarır. Bu katmanlar ise cildin yüzeyinde kırmızımsı çatlaklar olarak görünür. İlk ortaya çıktıklarında ten renginize bağlı olarak kırmızı, mor, pembe, kırmızımsı kahverengi veya koyu kahverengi tonlarında görünebilirler; ancak zamanla renkleri solarak beyaz ya da gümüşi bir renk alırlar. Çatlaklara dokunduğunuzda cildinizde hafif bir kabartı veya girinti hissedebilirsiniz. Çatlaklar cildinizin her yerinde görülebilir ama en yaygın görüldüğü yerler karın, bacak ve kalçalardır.

bio-oil-vucut-bakim-urunu-780x470.jpg


Cildinizini nemli tutmak için bol sıvı tüketmelisiniz

Çatlakların oluşumunu önlemenin yanı sıra oluşmuş çatlakların görünümünü en aza indirmek ve renklerinin daha çabuk solmalarını sağlamak için testlerle onaylanmış ürünler bulunuyor. Ürünlerin yanı sıra iyi beslenerek ve düzenli egzersiz yaparak kilonuzu sağlıklı bir aralıkta tutmak, ani kilo alımı veya kaybından kaynaklanan çatlakları önlemeye yardımcı olabilir. Kuru bir cilde sahipseniz cildinizi düzenli olarak nemlendirici yağlar ve kremlerle nemlendirmelisiniz. Dışardan uyguladığınız ürünlerin yanında bol bol sıvı tüketmeli, günde en az 8 bardak su içmeye özen göstermelisiniz; çünkü iyice nemlendirilmiş bir cildin esnekliği ve elastikiyeti daha fazladır.

hamilelik-catlagi-nasil-gecer.jpg


Özellikle hamilelik ve hızlı kilo alıp verme, hızlı boy uzama dönemlerinde dikkat!

Yaygın inanışın aksine çatlak görünümünü geçirmek imkânsız değil. Hatta sadece 8 haftada çatlak görünümünde gözle görülür azalma sağlamak mümkün. Dermatalojik ve klinik olarak test edilmiş Bio-Oil düzenli kullanıldığında içeriğindeki PurCellin Oil, biberiye, papatya, kalendula, lavanta yağı, A ve E vitaminleriyle cildinizde oluşan çatlak, leke, sivilce ve yaşlanmanın önüne geçer.

bio-oil-cilt-bakim-yagi-kullanimi.jpg

Ünlüler de çatlak problemlerinle karşı Bio-Oil’i tercih ediyor..

Kanıtlanmış faydalarının yanı sıra dünyada 137 ülkede satışı olan Bio-Oil vücut bakım ve çatlak kategorilerde farklı ülkelerden 190’ı aşkın ödülün sahibi. Dünyanın bir numaralı çatlak bakım ürünü Bio-Oil, TV yıldızı Kim Kardashian ve eski Sussex Düşesi Meghan Markle gibi bir çok ünlünün de hamilelik döneminde vücutlarındaki çatlaklarla mücadele için tercihiydi. Detaylı bilgi için tıklayınız.

bio-oil-kullananlar.jpg