Balın Saçlara Faydaları

Bal, saçın donukluk, kuruluk ve saç dökülmesiyle mücadele etmesi için en iyi doğal bileşenlerden biridir. Bal, saçlar için birçok faydası olan doğal bir bileşendir. Evet, yapışkan ama vitamin ve minerallerle dolu. Demir, kalsiyum, bakır, fosfor, çinko, magnezyum, potasyum ve kalsiyum içerir.

Evde bal maskesi yapabileceğinizi ve saçınızın parlaklığını geri getirebileceğinizi biliyor muydunuz? Balın saçınız için faydaları hakkında her şeyi öğrenmek için okumaya devam edin.
balin_saca_faydalari.jpg

Saç Büyümesini Destekler​


Antioksidanlar açısından zengin olan bal, saç derinizin sağlığını iyileştirmeye yardımcı olur. Kırılmayı azaltarak ve saç köklerini güçlendirerek saç büyümesini destekler. Aynı zamanda yeni ipliklerin büyümesini teşvik eder.

Bir Healthline raporu, balın cilt (epitelyal) hücrelerinin büyümesini uyardığını bulan bir 2013 çalışmasına atıfta bulundu. Saç deriniz bu hücrelerle doludur ve ev yapımı saç maskelerine bal eklemek bu şekilde saç uzamasına yardımcı olabilir.

Saç Rengini Açar​


Bal, glikoz bileşikleri ve bir enzim olan glikoz oksidaz içerir. Enzim glikozu kırdığında, saçları beyazlatmak için bir ağartma maddesi görevi gören hidrojen peroksit oluşturur. Saç rengini açmak için kimyasal ağartıcıya alternatif olarak bal kullanabilirsiniz. Bununla birlikte, güzellik salonlarında kullanılan daha güçlü ağartıcıya kıyasla rengin açılmasının ince olacağını unutmamalısınız.

Saç Derisi Enfeksiyonunu Önler​

balli_sac_maskeleri.jpg
Bal kafa derisi enfeksiyonunu önleyebilir. Antiseptik ve antibakteriyel özelliklere sahiptir. Bileşen ayrıca kiri, yağı ve tozu temizlemeye yardımcı olur. Kepek oluşumunu engeller ve diğer enfeksiyonları uzak tutmaya yardımcı olur.

Parlaklık Kazandırır​


Baldaki nemlendirici ve yumuşatıcı özellikler onu saç köklerini ve tellerini nemlendirmek için en iyi bileşenlerden biri yapar. Bal, donukluğun giderilmesine yardımcı olur ve parlaklık katar. Böylece cansız ve kuru saçlarınızı pürüzsüz ve parlak hale getirmek istiyorsanız, bal ile yapılan ev yapımı maskeleri kullanabilirsiniz. Aynı zamanda bir kabarma önleyici madde olarak da işlev görür. Bu nedenle, musonlar sırasında bir kadının en iyi arkadaşı olabilir.

Saç Kırılmasını Önler​


Keratin, ipliklerinizi sağlıklı tutan temel bir proteindir. Ve bal, esasen protein bileşenleri açısından zengindir. Kırılganlıkla savaşmaya, hasarlı telleri onarmaya ve sağlıklı ve parlak görünmelerine yardımcı olabilir.

Bal, birçok markalı saç kreminde bulabileceğiniz antioksidanlar, vitaminler, amino asitler ve minerallere sahiptir. Nemi geri kazanmaya ve telleri şartlandırmaya yardımcı olurlar.
  • Beğen
Reactions: Bal0ncuk