Faranjit için doğal çözümlerden bir tanesi adaçayıdır. Bunun dışında gentian kökü çayı, ıhlamur çiçeği çayı gibi faranjit tedavisi için önerilebilecek birçok çay mevcuttur. Faranjit bir çeşit boğaz iltihaplanmasıdır. Faranjit belirtilerinden bir tanesi şiddetli ağrı ve hafif ateşlenmedir. Şayet faranjit kronikleşmişse de bunun nedeni çeşitli hastalıklar olabilir. Faranjitin tedavisi için en sık başvurulacak yöntemlerden bir tanesi bol su tüketmektir. Ayrıca dinlenmek de bu rahatsızlığın hızlı bir şekilde geçmesi için çok önemlidir.

Faranjit Tedavisi İçin Süt İle Tüketilebilecek Besinler

Faranjit genellikle boğaz ağrısı ve ateşlenmeye neden olur. Bundan dolayı da insanlar büyük sıkıntılar çeker. Faranjit kaç günde geçer sorusunun cevabı ise iltihabın boyutuna ve tedavi yöntemine göre değişse de çok uzun sürebilir. Faranjitten kısa sürede kurtulmak isteyen kişilere gösterilebilecek çözüm önerilerinden bir tanesi sütün içerisine karıştırılarak içilebilecek besinlerdir. Bu besinlerden bir tanesi de zencefildir. Zencefil hastalıklar için birebir olan bir besindir. Sütün içerisine katılacak olan zencefil mikrop kırma özelliği ile faranjiti de geçirecektir. Bunun daha etkili olmasını isteyen kişiler sütün içerisine ayrıca bal da ekleyebilirler. Bunun dışında sütün içerisine zerdeçal ya da nane konularak içilmesi de yine oldukça etkili çözüm önerilerinden bir tanesidir.

Faranjit Geçiren Gargaralar

faranjit_geciren_gargaralar.jpg

Faranjit tedavilerinde gargaralara sıklıkla başvurulur. Eczaneden alınabilecek gargaralar vardır. Fakat evde de kolay bir şekilde gargara hazırlanabilir. Örneğin limonlu su ile gargara yapmak faranjitin en etkili ilacı arasındadır. Bunun dışında sıklıkla önerilen bir başka gargara ise kekik ile hazırlanandır. Kekik yaprağının limonsuyu, bal ve su ile karıştırılmasından hazırlanan bu gargara faranjit için çok etkili bir çözümdür. Bu karışım çay şekilde de içilebilir.

Ilık tuzlu suyla gargara yapmak boğaz ağrısını yatıştırmaya ve salgıları parçalamaya yardımcı olabilir. Boğazdaki bakterileri öldürmeye de yardımcı olduğu bilinmektedir. Tam bir bardak ılık suya yarım çay kaşığı tuz içeren bir tuzlu su çözeltisi hazırlayın. Şişliği azaltmak ve boğazı temiz tutmak için gargara yapın. Üç saatte bir yapılmalıdır.

Papatya çayı doğal olarak rahatlatıcıdır. Boğaz ağrısını yatıştırmak gibi tıbbi amaçlar için uzun süredir kullanılmaktadır. Genellikle antienflamatuvar, antioksidan ve büzücü özelliklerinden dolayı kullanılır.
  • Beğen
Reactions: Secrets_ofonefemale