Göz çevresinde beyaz renkli küçük sivilceler için kullanılan göz altındaki yağ bezesi (milia) nedir? Nasıl tedavi edilir? Birden fazla oluşabilen bi cilt problemi doğal ve bitkisel yöntemler ile nasıl giderilir?

Milia ya da millium yanlış beslenme ya da genetik özelliklere bağlı olarak oluşur. Göz altındaki damarlarda yağ birikmesi sonucu ortaya çıkar. Estetik açıdan hoş olmayan bu görüntü vücuttaki farklı hastalıklarında habercisi olabilir. Göz altınızdaki bu bir ya da birkaç taneden oluşan beyaz sivilcelerin oluşmasındaki en önemli nedenlerden biri de kandaki yağ değerlerinin yüksek olmasıdır.

Gün içinde fazla kafein içeren içecekler içilmesi, artan yağ tüketimi milia oluşumuna zemin hazırlayabilir. Uykusuzluk ve sağlıksız hayat tarzda göz altında bu yağ bezelerinin oluşmasına neden olabilir.

Milia Nasıl Tedavi Edilir?

Uzun zamandır cildinizde bulunan küçük yağ bezelerinin neden kaynaklandığınız öğrenmeniz ilk adım olacaktır. Uzman doktordan konu ile ayrıntılı bilgi almanız gerekir. Çok sayıdaki ve uzun zamandır bulunan milialar için cerrahi işlem gerekebilir.

Milia Tedavisinde Doğal Çözüm Önerileri

Cildinizi ve göz çevrenizi temiz tutmak ilk adım olacaktır.

Rezene yağını düzenli olarak kullandığınızda göz çevrenizdeki yağ bezelerinden kolaylıkla kurtulabilirsiniz.

Papatya çayını demleyin ve ılık bir hale geldiğinde cildinizde tonik olarak kullanın. Haftada birkaç defa bu uygulamayı tekrarlayabilirsiniz.

Bir patatesi haşlayın ve kabuklarını soyun. Bir çorba kaşığı patatesi ezin ve püre haline getirin. Göz çevrenize maske olarak uygulayın. 10 dakika sonra cildinizi temizleyebilirsiniz.

milia_dogal_tedavisi_yag_bezesi.jpg

Avokado ve Buğday Yağı Maskesi

1 çorba kaşığı avokado

1 tatlı kaşığı buğday yağı

Hazırlanışı

Avokadoyu cam bir kabın içinde ezin ve püre haline getirin. Buğday yağını ekleyin ve karıştırın. Makyajdan arındırılmış ve temiz olan göz çevreniz hafif bir masaj ile uygulayın. 5 dakika sonra cildinizi temizleyin.