Sonbahar, renk ve lezzetiyle yemeklerinize hayat veren çok sayıda lezzetli meyve ve sebze sunuyor.


Hepsi vücudumuzun sağlıklı ve güçlü kalması için ihtiyaç duyduğu besinleri sunarken, genellikle onları cildimizi koruma ve besleme çabalarımızın bir parçası olarak düşünmüyoruz. Parlak, esnek bir cilt için bunları çeşitli şekillerde servis edin.

1. Havuç​

havuc_yemenin_cilde_faydalari.jpg

Bu klasik kök sebze, vücudunuzda A vitaminine dönüşen ve serbest radikal hasarını önleyerek cildinizi güneş ışınlarından korumaya yardımcı olan bir antioksidan olan beta-karoten için en iyi besin kaynağıdır. Halihazırda güneş yanığıysanız veya cildinizde herhangi bir kesik varsa, A vitamini cildinizin daha hızlı iyileşmesine de yardımcı olabilir.



2. Nar​

nar_yemenin_cilde_faydalari.jpg

Bu güçlü meyvenin tadını nasıl çıkarırsanız çıkarın. Kollajen (cildinizin destek yapısı) üretimine yardımcı olarak, yaşlanma belirtilerini ortadan kaldırabilir. Nar, ellagik asit gibi fenolik bileşikleri sayesinde kolajeni parçalayan enzimleri de engeller. Nar ayrıca serbest radikal hasarından korunmak için zengin bir antioksidan E vitamini kaynağı sağlar. Bu yakut renkli “incileri” basit bir atıştırmalık olarak, salatada yiyebilir veya meyve suyu olarak tüketebilirsiniz.


3. Kabak Çekirdeği​

kabak_cekirdegi_cilde_saca_faydalari.jpg

Tohumları, hücre yenilenmesini teşvik eden ve cildi enfeksiyona karşı koruyan çinko ve güneş korumasıyla birlikte cilde güzel bir parlaklık veren beta karoten ile yüklüdür.

Kabak çekirdeği, saç uzamasına yardımcı olan benzersiz bir amino asit olan cucurbitacin içerir. Bunlar ayrıca saç büyümesinde önemli bir rol oynayan C vitamini açısından da zengindir. Sonuçları görmek için kafa derisine kabak çekirdeği yağı uygulayabilir veya günlük bir avuç kabak çekirdeği tüketebilirsiniz.


4. Pancar​

pancarin_cilde_faydalari.jpg

Bu lezzetli sebze, çocukken favoriniz olmayabilir, ancak ona bir şans vermenin zamanı geldi. Pancar, potasyum, lif, demir, A, B ve C vitaminleri gibi çeşitli vitamin ve minerallerin yanı sıra ince çizgilere ve kırışıklıklara yol açan serbest radikalleri engelleyen magnezyum içerir. Magnezyum ayrıca, bu koşulları yaşayanlar için cilt alerjilerini ve egzama alevlenmelerini önlemeye yardımcı olur.


5. Kızılcık​

kizilcik_cilde_faydalari.jpeg

Bu tatlı ama ekşi meyve, sonbaharın vazgeçilmezidir ve bu, teniniz için iyi bir haber. Kızılcıktaki ve meyve suyundaki fitokimyasallar, güçlü anti-inflamatuar özelliklere sahiptir ve sivilceleri ve hatta daha uzun süreli kistik sivilceleri uzak tutmaya yardımcı olur.

6. Elmalar​

elmanin_cilde_faydalari.jpg

Elmalar, en fazla antioksidan içeren (üçte ikisi kabuğunda bulunan) gıdaların ilk 20 listesinde yer alır ve cilt hücresi hasarını önlemeye yardımcı olur. Süper meyve olan elma ayrıca akne ve diğer cilt tahrişleriyle mücadeleye yardımcı olan B vitaminleri içerir.


7. Brüksel Lahanası​

bruksel_lahanasi_cilde_faydalari.jpg

"Bebek lahanaları" olarak da bilinen bu popüler sonbahar turpgiller sebzesi, şu andan kış sonuna kadar mevsimindedir. C vitamini ile dolu Brüksel lahanası, güneş lekeleri ve kuru cilt görünümünü azaltırken cildin daha sıkı ve pürüzsüz görünmesine yardımcı olur.


8. Karnabahar​

karnabaharin_cilde_faydalari.jpg

Yılın bu zamanında sıklıkla yenen bir başka turpgiller sebzesi olan folatla dolu karnabahar, cildin nemi korumasına yardımcı olur ve hücrelerin büyümesini ve bölünmesini teşvik eder. Sonbaharda en sevdiğiniz yiyeceklerden ve cilt bakımı sırlarından biri olabilir.

  • Muhteşem
Reactions: ASSOSyal