Vücut kıllarından kurtulmak yüz yılardır kullanılan hamam otu ciltte tahrişe ve sorunlara neden olabilir. Güçlü etkisi ile kılları vücuttan uzaklaştırır ancak tamamen epilasyon etkisi göstermez. Hamam otu vücuttaki tüylerin alınmasında jilet kullanımı ile benzer etki gösterebilir. Kılların daha sert bir şekilde çıkmasına neden olabilir.

Hamam Otunun Cilde Zararları

Hamam otunun kendisi ya da yağı güçlü etkiye sahiptir. Kıllardan kurtulmak için kullanıldığında ciltte tahriş yapabilir. Hassas ciltlerde yara oluşumuna ya da aşırı kuruluğa neden olabilir. Hamam otunu sivilceli ciltlerin kullanmaması gerekir. Soyucu etkisi ile sivilcelerin açılmasını sağlar. Açılan sivilce yüzeyi iltihabın dağılmasına ve daha çok sivilce oluşmasına neden olabilir.

Hamam otunun dikkatli kullanılması gerekir. Hassas, çabuk tahriş olan, sivilceli ve alerjik cilt yapısına sahip kişiler için uygun bir ürün değildir.

Hamam otundan elde edilen kremler kullanılabilir ancak doğrudan hamam otunun kullanılması çeşitli cilt problemlerine zemin hazırlayacaktır.