İnce yapılı ve hassas olan cildinize peeling yapmaktan korkuyorsanız sizin için önerilerimiz var. Hassas ve kuru cilde peeling nasıl yapılır? Hangi maske kullanılmalıdır? Nelere dikkat edilmelidir?

Peeling tüm cilt tipleri için önemli olan bir cilt bakım işlemidir. Cildin sağlıklı ve genç kalması, doğal canlılığına kavuşması için mevsime ve cilt tipine uygun olarak düzenli aralıklarla peeling yapılması önerilir. Ölü deriyi arındırma ve soyma işlemi olan peeling çabuk kızaran ve tahriş olabilen ciltler için zor bir işlem gibi görünebilir.

Doğru bakım ürünleri ya da doğal malzemeleri seçtiğinizde ise cildinizin canlanmasına ve dış etkilerden korunmasına yardımcı olur. Kuru ciltlerin yüzeyinde oluşan kuruluk ve mat görüntüyü yok eder. Evde basit bir şekilde hazırlayabileceğiniz peeling tarifi hazırladık.

Ev Yapımı Hassas ve Kuru Cilt Peelingleri

ananas_peeling.jpg

Ananas Peelingi


2 dilim ananas

1 çorba kaşığı süt

1 çorba kaşığı bal

Hazırlanışı

Ananasları ezin ve püre haline getirin. Süt ve balı ekleyin tamamen homojen bir kıvama gelene kadar karıştırın ve temiz cildinize sürün.

Uyguladıktan 15 dakika sonra ılık su ile çıkarın. Nemlendirici uygulayın. Hassas ciltlerin haftada bir defa uygulaması yeterli olacaktır.

Ananas doğal bir nemlendiricidir. Süt cildin onarılmasını sağlar. Bal ise cildi yumuşatır ve daha parlak görünmesine yardımcı olur.

sekerli_yogurt_peeling.jpg

Şekerli Yoğurt Peelingi

1 çorba kaşığı toz şeker

2 çorba kaşığı yoğurt

1 çay kaşığı bal

Hazırlanışı

Yoğurdun içine toz şeker ve balı ekleyin ve karıştırın. Temiz cildinize uygulayın. 10 dakika beklettikten sonra hafif bir masaj ile maskeyi çıkarın. Ilık su ile durulayın.

Kuru cildinizin yorulmasını engellemek için uygulamadan sonra mutlaka kaliteli bir nemlendirici krem kullanın. Maskeyi akşam saatlerinde uygulamaya özen gösterin.

Maskenin içindeki şeker cildi ölü derilerden arındırırken yoğurt içerdiği doğal yağ asitleri ile cildi nemlendirir. Bal ise yumuşamasını sağlar.