Emisyonları azaltmak, sağlığımızı korumak anlamına gelir: hafifletilmezse, iklim değişikliği insan refahı için giderek daha ciddi zorluklar doğuracaktır.

Etkileri arasında iklim değişikliği; yağış değişiklikleri, daha yoğun kuraklık ve sıcak hava dalgaları, deniz seviyesi yükselmesi ve daha güçlü kasırgalar gibi, dünyanın her yerinden insan sağlığını etkileyecektir. Bu yılın başlarında yayınlanan The Costs of Inaction adlı rapora göre, yalnızca Amerika Birleşik Devletleri'nde , iklim değişikliği ve hava kirliliğinin sağlık maliyetleri şu anda yılda 800 milyar ABD dolarını aşıyor ve artmaya devam edecek.

ABD'nin Los Angeles şehrinde hava kirliliği © David McNew/Getty Images

ABD'nin Los Angeles şehrinde hava kirliliği © David McNew/Getty Images

İklim değişikliği ve sağlık üzerindeki etkisi​


Amerikan Sağlık Örgütü, sıcak hava dalgaları, kuraklıklar, hortumlar, sel ve kasırgalar gibi aşırı hava olaylarının neden olduğu ölüm, hastalık ve yaralanmaları iklim değişikliğinin insan sağlığı üzerindeki doğrudan etkileri olarak tanımlamaktadır. Bunlar kişilerin yaşına, cinsiyetine, sağlık ve sosyoekonomik durumuna, ikamet yerine göre değişen yoğunlukta hissedilir.

ABD Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi'nin 2020 Yıllık İklim Raporu'na göre kaydedilen 141 yıldan en sıcak ikinci yıldı ve 1880'den bu yana, yıllık kara ve okyanus sıcaklıkları her on yılda bir ortalama 0,08 santigrat derece arttı . Ayrıca, 1981'den bu yana, ortalama artış oranı iki katından fazla artarak 0.18 dereceye ulaştı.

Yüksek sıcaklıklara maruz kalmak, sıcak çarpması, sıcak bitkinliği ve sıcak krampları gibi ısı stresi koşullarına neden olabilir: İklim Koalisyonu 2021 Sağlık Raporu, Birleşik Krallık'ta yaklaşık 12 milyon insanın yaz sıcak dalgalarına karşı savunmasız olduğunu belirtiyor. Küresel ısınma, onları taşıyan ektotermler (dış vücut ısısı kaynaklarına bağımlı) daha sıcak bir iklimde geliştikçe, vektör kaynaklı hastalıkların bulaşmasını da kolaylaştırıyor. Örneğin, Güney Amerika'da sıtmaya yakalanma riski altındaki insan sayısının 2020'de 25 milyondan 2080'de 50 milyona çıkacağı tahmin ediliyor.

Ayrıca, artan sel yoğunluğu ve aşırı yağışlar su kaynaklı hastalık riskini artırmaktadır. Seller ayrıca insan yaşamının kaybına ve mülkün zarar görmesine neden olarak, dünya çapında 0,15 metrenin üzerindeki su baskını derinliklerine karşı savunmasız olan yaklaşık 1,47 milyar insanı tehdit ediyor.

İklim kaynaklı sağlık krizinin maliyeti​


Dünya Sağlık Örgütü, iklim değişikliğinin 2030 ile 2050 yılları arasında sıcak hava nedeniyle ishalden yılda yaklaşık 250.000 ek ölüme neden olmasıyla birlikte, dünya çapında sağlığa doğrudan zarar maliyetinin 2030 yılına kadar yılda 2 ila 4 milyar ABD doları arasında olacağını tahmin ediyor.

İklim krizi ve etkisi sağlık sistemlerini ciddi şekilde zorlayabilir ve kamu maliyetlerini artırabilir. Örneğin, Kanada'da, düşük bir küresel sera gazı emisyonu senaryosunda, ısıya bağlı üretkenlik kayıplarının maliyeti yüzyılın ortasına kadar 3,9 milyardan 5,4 milyar Kanada dolarına (3,3 milyar ila 4,3 milyar ABD doları) çıkacaktır. Aynı zamanda, ısıya bağlı ölümlerin ekonomik etkisi 3 milyardan 3,9 milyar Kanada dolarına (2,4 milyardan 3,3 milyar ABD dolarına) yükselecek ve yer seviyesindeki ozon kirliliğinin neden olduğu hastalıkların maliyeti de artacak. 352 milyon Kanada dolarına (283 milyon ABD doları) ulaşacak.

kuresel_isinma_sel_2030_yili.jpg

Seller, insan yaşamının kaybı ve mal hasarının yanı sıra su kaynaklı hastalık riskini de artırıyor © Spencer Platt/Getty Images

Avrupa'da, tüm enerji kaynakları arasında bir dengenin sağlandığı IPCC'nin A1B senaryosunda, yüzyılın sonuna kadar iklim değişikliğinin neden olduğu ek ölümlerin maliyetinin yılda yaklaşık 12 milyar avroya (14,2 milyar ABD doları) ulaşması bekleniyor. “Çok hızlı ekonomik büyümenin ve yeni ve daha verimli teknolojilerin hızlı tanıtımının olacağı bir gelecek dünyası” bağlamında.

Genel olarak, sadece 20 ülke mevcut tüm sera gazı emisyonlarının yüzde 80'inden fazlasını salıyor. Ekonomilerini, enerjilerini, gıda ve ulaşım sistemlerini karbondan arındırırlarsa, bu sadece iklim krizinin hafifletilmesine katkıda bulunmakla kalmayacak, aynı zamanda küresel sağlık ve refah da iyileşecektir.