Merhaba, kış kepeği! Haber vermeden geldiniz. Ve şimdi kar tanelerinin tadını çıkarmak yerine omuzlarımdaki pullar için endişelenmeliyim. Ama tahmin et ne oldu? Burada kalmanız geçicidir. Çünkü senden kurtulmak için en iyi kendin yap yöntemlerini bulmak üzereyim. Doğal bileşenler saç derisini yatıştırmaya ve saçı nemli tutmaya yardımcı olur. Son günlerinizi saymaya başlayabilirsiniz. Hadi başlayalım! Kışın Kepekten Doğal Yollarla Nasıl Kurtulur...

Doğal Olarak Kış Kepeğini Önleyen 4 Maske Tarifi​


1. Hindistan Cevizi Yağı ve Limon Suyu​

hindistan_cevizi_yagi_limon_suyu_sac_kepegi_tedavisi.jpg
Hindistan cevizi yağının nemlendirici özellikleri ve limon suyunun asidik pH'ı kış kepekleri için mükemmeldir. Limon suyu saç derisini temizler ve derinin pH'ını ayarlayan sitrik asit içerir. Bu, kepek mantarının büyümesini ve gelişmesini engeller. Hindistan cevizi yağı saç derisini ve saç tellerini nemlendirir ve saçı sağlıklı ve parlak tutar.

Malzemeler:
  • Hindistancevizi yağı
  • 1 çay kaşığı limon suyu
  • 6 çay kaşığı su
  • Pamuk topu
Yapılışı: Hindistan cevizi yağını saç derinize dairesel hareketlerle masaj yapın. Limon suyunu ve su ile seyreltin. Bu karışımı kafa derisine sürmek için pamuk topunu kullanın. 20 dakika bekletin. Kepek önleyici bir şampuanla yıkayın.

Not: Limon suyu seyreltilmezse tahrişe neden olabilir. Seyrelttikten sonra bile kaşınıyorsa, hemen yıkayın ve bir kat hindistancevizi yağı sürün.

2. Aloe Vera ve Neem​

neem_yapraklari_sac_kepegi_tedavisi.jpg
Aloe vera, kaşıntıyı, pullanmayı ve kepekten etkilenen alanları azaltırken, neem antibakteriyel ve antifungal özelliklere sahiptir. Kombinasyon halinde kullanıldıklarında, kışın kepekten kurtulmak için mükemmel bir kendin yap maskesi oluştururlar.

Malzemeler:
  • 2 yemek kaşığı aloe vera jeli
  • 10-15 taze neem yaprağı
Yapılışı: Aloe vera jeli ve neem yapraklarını karıştırın. 6-7 saniye boyunca çırpın. Bu karışımı saç derisine uygulayın ve 30 dakika bekletin. Kepek önleyici bir şampuanla yıkayın.

3. Çay Ağacı Yağı ve Badem Yağı​

cay_agaci_yagi_neem_yapraklari_kepekten_kurtulma_maskesi.jpg
Çay ağacı yağının mantar önleyici özellikleri ve badem yağının besleyici özellikleri, bu karışımı kepeği gidermek ve kuru ve kaşıntılı saç derisini tedavi etmek için mükemmel hale getirir.

Malzemeler:
  • 2 damla çay ağacı yağı
  • 50 ml badem yağı
Yapılışı: Çay ağacı yağını badem yağında seyreltin. Bu karışımı iyice çalkalayın ve saç derinize masaj yapın. Yıkamadan önce 30 dakika bekletin.

Not: Çay ağacı yağı cildi tahriş edebileceğinden kullanılmadan önce seyreltilmelidir. Hassas bir saç deriniz varsa, çay ağacı yağı kullanmaktan kaçının.

4. Yeşil Çay ve Portakal Suyu​

kepek_onleyici_yesil_cay_maskesi.jpg
Yeşil çay, kafa derisindeki aşırı sebum üretimini azaltarak kepeği tedavi eder. Portakal suyunun asidik pH ve C vitamini içeriği, onu kış kepeklerinden kurtulmak için iyi bir kombinasyon haline getirir.

Malzemeler:
  • 4 yemek kaşığı yeşil çay
  • 2 yemek kaşığı portakal suyu
Yapılışı: Yeşil çay ve portakal suyunu karıştırın. Bu karışımı kafa derisine uygulayın. 20 dakika bekletin ve kepek önleyici bir şampuanla yıkayın.

Bunlar kışın kepekten kurtulmak için evde yapılabilecek yöntemlerdir.