Eğlenceli ve çok eski bir Balkan geleneği olan marteniçka (mart ipi) nedir? Nasıl yapılması gerekir? Nasıl yapılması gerekir? Nasıl dilek dilenir? İşte yüzlerce yıldır yapılan bu geleneğin ayrıntıları.

Mart ipi geleneği Balkan topluluklarında oldukça yaygındır. Kadın ya da erkeklerin bileğinde mart ayı boyunca görebileceğiniz marteniçkalar günümüzde farklı renklerden yapılıyor olsa da bilinen eski gelenekte kırmızı ve beyaz yapılması gerekir.

Marteriçka Nedir? Mart İpi Nasıl Yapılması Gerekir?

Marteriçka, mart ayının başında kırmızı ve beyaz iplerin örülmesi ya da bağlanması ile yapılan bir bilekliktir. Bilekliği örerken ya da bileğinize taktığınızda dilek dilemeniz gerekir. Bir ay boyunca bileğinizden çıkarmamalısınız. Mart ipi geleneğinin temeli baharın başlangıcında güzel dileklerde bulunmaktır.

mart_ipi_nasil_yapilir.JPG


Nasıl Yapılması Gerekir?

Mart ipi için kullanmanız gereken temel iki renk kırmızı ve beyazdır. İster örgü isterseniz de yan yana bağlayarak kullanabilirsiniz. Kendiniz için yapıyorsanız örerken dileğinize odaklanmanın etkili olduğu söyleniyor.

mart_ipi_dilek_dileme.jpg


Nasıl Dilek Dilenir?


Dileğinizi diledikten sonra bir ay bileğinizden çıkarmayın ya da her zaman üzerinizde taşıyın. Bir ayın sonunda taş altına bırakın ya da meyve veren bir ağaca bağlayın.

Yılbaşı dilek çiçeği kokina nedir? Tıklayın !