Kirlilik, nem ve aşırı yağlı/tatlı yiyecekler ciltte istenmeyen değişikliklere yol açarak cildin doğal parlaklığını ve ışıltısını kaybetmesine neden olabilir. Adet döngüsü de cildinizin görünümünde önemli bir rol oynar. Cilt sağlığını ve görünümünü belirleyen tüm faktörlere rağmen cildinizin parlamasını sağlayacak basit ev yapımı doğal maske tarifleri paylaşacağız.

1. Yağlı Ciltler ve Kuru Ciltler İçin Gergin Cilt Maskesi Tarifi​

cilt_bakimi_dogal.jpg
Cildinizin gergin görünmesine yardımcı olacak bu maske için yağlı ciltlerde yumurta beyazına kuru ciltlerde ise yumurta sarısına, bir yemek kaşığı hazırlanan muz püresi, bir çay kaşığı bal ve bir ampul E vitamini ekleyip yüz ve boyun bölgenize sürün. 15-20 dakika bekleyip maden suyu ile silebilirsiniz. Düzenli olarak haftada bir yapıldığında cildinizin sıkılaşmasında etkili olacaktır.

2. Leke Giderici Cilt Maskesi Tarifi​

cilt_gerginlestirme_maskesi.jpg
1 çorba kaşığı taze krema, 1 çorba kaşığı bal, 1 çay kaşığı zerdeçal tozu ve bir çay kaşığı zencefil karıştırıp ince bir tabaka halinde yüzünüze sürün. 15 dakika bekletip yıkayın ve gül suyu ile tonikleyin. Daha parlak, aydınlık ve gergin bir görünüm için haftada bir kere deneyebilirsiniz.

3. Kuru Ciltler İçin Doğal Nemlendirici Maske Tarifi​

cilt_maskesi_tarifleri.jpg
Kuruyan cildinizi doğal olarak nemlendirmek için bu tarifi kolaylıkla deneyebilirsiniz. Bir yemek kaşığı püre halinde olgun avokado içerisine 1 çay kaşığı bal, 1 çay kaşığı taze kaymak ve bir ampul E vitamini ekleyerek hazırlanan krem karışımı yüzünüzde yirmi dakika bekletip gül suyu ile silmeniz yeterli. Sonrasında cildinizin çok daha nemli, taze ve gergin olduğunu hissedeceksiniz.

4. Mat Ciltler İçin Canlandırıcı Maske Tarifi​

ev_yapimi_dogal_kolay_cilt_maskesi_tarifleri.jpg
Mat ve yorgun bir cildiniz varsa onu canlandırmak 1 çay kaşığı zencefil tozu, 1 yemek kaşığı Aloe Vera jeli, 1 çay kaşığı Türk kahvesi ve 1 çay kaşığı balı karıştırıp yüzünüzde 15 dakika bekletin. Enerji yüklü bu maske sayesinde cildinizin anında daha canlı ve rahat olduğunu hissedeceksiniz.

5. Ölü Cildi Canlandırma Maskesi Tarifi​

cilt_parlatan_maske_tarifi_kolay.jpg
Birkaç adet yıkanmış taze kırmızı gülün taç yapraklarını macun halinde ezip bir çay kaşığı taze krema ile karıştırın. Gül maskesi ciltteki ölü hücreleri ortadan kaldırır, cildi nemlendirir ve yüzdeki çizgileri sıkılaştırır. Güllerle gelen şifayı mutlaka deneyin.

6. Kızarıklık Giderici Maske Tarifi​

kizariklik_giderici_maske_Tarifi.jpg
Bir tatlı kaşığı yulaf unu, bir çay kaşığı zeytinyağı ve yumurta sarısını krem kıvamında hazırlayarak yüzünüze düzenli bir şekilde uygulayın. Cildi yatıştırarak kurumalardan ve oluşan kızarıklardan koruyacaktır.
  • olu_cilt_temizleme_maskesi.jpg
    olu_cilt_temizleme_maskesi.jpg
    31 KB · Görüntüleme: 50