Asya'dan gelen güzellik sırrı pirinç ile pürüzsüz bir tene ve parlak saçlarınız olmasını ister misiniz? Pirinç suyunun saç ve cilt bakımında kullanımı nasıl yapılır sorusunun cevabını ayrıntıları ile bulabilirsiniz.

Pirinç Suyunun Saç ve Cilt Bakımında Kullanımı

Pirinç suyu güzellik için en etkili doğal yöntemlerden biridir. Saç be cilt bakımlarında kullanılan pirinç suyunun faydaları nelerdir? Asya'lı kadınlar saçlarını uzun olarak kullanmayı gelenek haline getirmişlerdir. Pirinç suyunu şampuan ve saç kremi yerine kullanırlar. Cildin beyazlaması ve iz tedavilerinde de sık kullanılan bir yöntemdir. Ayurvedik tedavilerde iltihapların iyileştirilmesi için pirinç suyundan yararlanılır.

pirinc_suyu_sac_cilt_bakimi.jpg


Pirinç Suyu Nasıl Yapılmalıdır?


Yarım su bardağı pirinç

2 bardak oda sıcaklığında su

Pirinçleri suda bekletmeden önce ayıklayın ve temizleyin. Pirincin içine suyu ekleyin ve 15 dakika bekleyin. Fermente olan suyu süzün ve temiz bir kabın içine alın. (Fermantasyon, karbonhidratların bir asit veya alkole dönüştürülme işlemidir. Binlerce yıldır kullanılan doğal bir yöntemdir.)

2. Yöntem

Yarım su bardağı pirinç

2 su bardağı oda sıcaklığında su

Pirinç ve suyu tencerenin içine alın. Su kaynamaya başladığında ise ocağın altını kapatın. Ilık bir hale geldiğinde süzün.

Bu iki yöntemden biri ile pirinç suyunu elde ettikten sonra bir gün boyunca oda sıcaklığında suyu dinlendirin.

Fermente işlemini durdurmak için suyu tekrar kaynatın ve ılık bir hale geldiğinde kullanın. Hemen kullanmak istemiyorsanız buzdolabında bekletebilirsiniz.

Pirinç Suyunun Kullanımı

Şampuan

Saç derinizi temizlemek için pirinç suyu kullanabilirsiniz. Köpürmez ancak birkaç defa kullanıldığında saçlarınızı temizlediğini görebilirsiniz.

Saç Durulama


Saç kremi olarak pirinç suyunu sade olarak ya da birkaç damla doğal bakım yağı ekleyerek kullanabilirsiniz. Saçınızda 5 dakika bekletmeniz yeterli olur.

Ölü Derileri Arındırmak İçin

Cildinizdeki ölü derileri temizlemek ve cildinizin parlak görünmesini sağlamak için pirinç suyu ile cildinizi ovabilirsiniz. Sonrasında su ile durulanabilirsiniz. Cilt bakımını sağlamak için içine birkaç damla zeytin yağı ekleyebilirsiniz.

Tonik


Cildinizdeki iz ve lekelerin yok edilmesi için pirinç suyunu pamuğa batırıp maske olarak kullanabilirsiniz. Bu yöntem gözeneklerinizin sıkılaşmasına yardımcı olur.

Pirinç Suyu Banyosu

Yarım su bardağı pirinç ve bir çorba kaşığı lavantayı banyo suyunuza ekleyebilirsiniz. Ciltteki fazla yağın alınmasını kolaylaştırır ve ciltteki gerginliği azaltır.Evde Yapılabilen Doğal Cilt Bakımları için Tıklayın !
Cilt Delikleri İçin Etkili Cilt Maskeleri Tıklayın !

Yüzdeki beyaz ve siyah noktalara doğal çareler için Tıklayın !

kaynak: healthambition.com/rice-water-good-hair-skin/