Lekeleri çıkarmakta veya kıyafetlerinizin rengini korumakta zorlanıyor musunuz? Çamaşır sorunları için bu sirke tüyolarını deneyin. Sirke, her evde bulabileceğiniz temel bir ev ürünüdür. Birçok çamaşır sorununa sihirli bir çözüm olduğunu biliyor muydunuz? Giysilerde güvenle kullanılabilen, cilde zarar vermeyen ve çevre dostu olan doğal bir üründür.

Çamaşırlarda Neden Sirke Kullanılır?​


Sirke dezenfektan görevi görür ve bakteri ve mikroplardan kurtulmanıza yardımcı olur. Antibakteriyel özelliği sayesinde bakterilerin neden olduğu lekeleri yok eder. Ayrıca çarşafların, havluların ve giysilerin beyaz rengini korumaya yardımcı olan beyazlatma özelliklerine sahiptir.

Çamaşırlarda kullanmak üzere sirke alırken saf beyaz sirkeyi tercih edin. Giysileri lekeleyebilecek tanenler (doğal bitki boyaları) içermez ve daha ucuzdur. Elma sirkesi kullanmanız gerekiyorsa, daha az kullanın ve doğrudan giysilere dökmeden önce suyla seyreltin.

Çamaşırlarda Sirke Nasıl Kullanılır?​


Rengi Korur​

camasir_renkleri_koruyucu.jpg
Koruyucu özelliği bulunan sirke, tişört, bluz, elbise ve pantolonların renklerinin solmasını önlemek için en iyi seçeneklerden biridir. Su ve sirkeyi 1:1 oranında karıştırıp çamaşırları yıkamadan önce ıslatmalısınız. Birkaç dakika sonra kıyafetleri ılık suyla durulayın ve düzenli aralıklarla yıkayın.

Koku Giderici​


Sirke kokuya etki eder ve onu etkisiz hale getirir. Böylece kıyafetlerinizin arkada tuhaf bir koku bırakmadan taze kokmasını sağlar. Dezenfekte edici ve beyazlatıcı özellikler, küf kokusunu gidermek için bakteriler üzerinde titizlikle hareket eder. Yarım litre suya bir bardak sirke ekleyin ve havluyu, gömleği içine batırın. Giysilere hoş bir koku katmak için birkaç damla uçucu yağ veya limon ile karıştırabilirsiniz.

Beyaz Rengi Korur​

beyaz_rengi_koruma.jpg
Sirke beyazlatma özellikleri, giysilerin beyaz tonunu korumaya yardımcı olur. Beyaz tonlardaki çamaşırları yıkarken üzerlerine bir buçuk su bardağı sirke ekleyin. Giysileri normal bir döngüde yıkayın. Beyaz çamaşırlarda leke varsa, sıcak su ve sirke karışımına batırılması tavsiye edilir. Taze bir koku için birkaç dilim limon ekleyebilirsiniz.

Yumuşatıcı görevi görür​


Kumaş yumuşatıcı özellikleriyle sirke, yünlüleri, havluları ve diğer kalın kumaşları yıkamak için iyi bir seçimdir. Ürünü eşit miktarda suyla karıştırmanız ve birkaç dakika ıslatmanız gerekir. Giysileri ılık suda durulayın. Sirke ayrıca evcil hayvan tüylerinin ve tüylerinin giysilerinize yapışmasını da engeller. Cildi tahriş etmeyen yumuşak kumaşa şahit olacaksınız. Kimyasal olarak hazırlanmış kumaş yumuşatıcılara daha iyi bir alternatiftir.

Lekeleri Çıkarır​

camasir_leke_cikarici.jpg
3.5 litre suya bir bardak sirke ekleyin. Makinede biriken sabunlu toz, kir ve yağ parçacıklarını gevşeterek sirkenin içindeki kimyasal bileşenlerin lekeleri çıkarmasını kolaylaştırır. Kirli çamaşırları makinede yıkamadan önce su ve sirke karışımına batırabilirsiniz.

Sirke ayrıca terlemeye bağlı sarı lekelerin gelişmesini de engeller. Giysilerin çizilmesini önlemeye yardımcı olur ve çamaşır makinesini de temizler. Bir dahaki sefere çamaşırlarınızı yıkadığınızda bu harika temizlik maddesini deneyin.
  • Beğen
Reactions: Yesmar Yesmarr