Sivilce için çok fazla çözüm var. Ama çoğu işe yaramıyor. İşinize yarayacak doğal sivilce maskesi bulmak çok zor. Özellikle az biliniyorsa ama etkiliyse. Muz kabuğu, bu tür nadir mücevher benzeri tedavilerden biridir. Bu yazıda sivilcelerden kurtulmak için muz kabuğunu kullanmanın 5 farklı yolunun bir listesi paylaşıyoruz. Ama önce sivilce ile nasıl mücadele ettiğine bir bakalım.

Muz Kabuğu Akneye İyi Gelir mi?​


Muz kabukları, cildi güneş gibi faktörlere neden olan hasarlara karşı korumaya yardımcı olan lutein gibi antioksidanlarla yüklüdür. Ayrıca egzama ve sedef hastalığı gibi sorunların tedavisine yardımcı olan bol miktarda esterlenmiş yağ asitleri kaynağıdır. Muz aynı zamanda sivilce ile mücadeleye yardımcı olan harika bir çinko kaynağıdır.

Sivilce İçin Muz Kabuğu Nasıl Kullanılır?​


1. Muz Kabuğu Yüz Maskesi​

muz kabuğu sivilce maskesi

Malzemeler:
 • Muz kabuğu
Hazırlık zamanı: 1 dakika.

Tedavi Süresi: 30 dakika.

Yöntem: Yüzünüzü bir temizleyici ile yıkayın ve bir havluyla kurulayın. Muz kabuğu ile yüzünüze, kabuğun iç kısmı cildinize yaklaşık 10 dakika masaj yapın. Parça kahverengiye dönerse, yeni bir parça ile değiştirin. Yaklaşık 20 dakika bekleyin ve ardından yüzünüzü durulayın. Günde bir kez uygulayabilirsiniz.

Muz kabuğu, yağ asidi ve antioksidan içeriği ile cildinizin sağlığını artırmaya yardımcı olur. Kızarıklıktan kurtulmaya yardımcı olur ve cildinizi yatıştırır, böylece sivilcelerden çok daha hızlı iyileşir.

2. Akne İçin Yulaf ve Muz Kabuğu​

muz kabuğu sivilce maskesi

Malzemeler:
 • 1 muz kabuğu
 • ½ su bardağı yulaf ezmesi
 • 3 yemek kaşığı şeker
 • Komedojenik olmayan, yağsız nemlendirici
Hazırlık zamanı: 2 dakika.

Tedavi Süresi: 10 dakika.

Yöntem: Muz kabuğunu, yulaf ezmesini ve şekeri pürüzsüz bir karışım elde edene kadar karıştırın. Bu karışımı yüzünüze uygulayın ve ardından cildinize dairesel hareketlerle nazikçe masaj yapın. Bunu yaklaşık 10 dakika boyunca yapın. 10 dakika sonra yüzünüzü ılık suyla yıkayın ve kurulayın. Yağsız, komedojenik olmayan bir nemlendirici uygulayın. Günde bir kez yapabilirsiniz.

3. Sivilce İçin Limon Suyu ve Muz Kabuğu​

muz kabuğu cilt maskesi

Malzemeler:
 • 1 yemek kaşığı ezilmiş muz kabuğu
 • 1 yemek kaşığı limon suyu
 • Pamuk ped
Hazırlık zamanı: 2 dakika.

Tedavi Süresi: 15 dakika.

Yöntem: Pürüzsüz bir karışım elde edene kadar malzemeleri birleştirin. Pamuklu bir ped kullanarak karışımı cildinizin etkilenen bölgelerine uygulayın. Yaklaşık 15 dakika bekletin. Yüzünüzü ılık suyla durulayın. Günde bir kez uygulayabilirsiniz.

Limon doğal olarak asidiktir ve cildinizde bulunabilecek akneye neden olan bakterileri öldürmeye yardımcı olur. Ayrıca düzenli kullanımda sivilce izlerinden kurtulmaya yardımcıdır.


4. Sivilce İçin Kabartma Tozu ve Muz Kabuğu​

sivilce_karbonat_tozu_muz_kabugu_maskesi.jpg

Malzemeler:
 • 1 yemek kaşığı ezilmiş muz kabuğu
 • ½ yemek kaşığı kabartma tozu
 • Komedojenik olmayan, yağsız nemlendirici
Hazırlık zamanı: 2 dakika

Tedavi Süresi: 2 dakika

Yöntem: Pürüzsüz bir karışım elde edene kadar malzemeleri birleştirin. Bu karışımı cildinizin etkilenen bölgelerine uygulayın. Karışımı yaklaşık 2 dakika bekletin ve ardından ılık su ile durulayın. Kurulayın ve komedojenik olmayan ve yağsız bir nemlendirici uygulayın. Günde 1 kez uygulayabilirsiniz.

Kabartma tozu gözeneklerinizdeki toksinleri yok eder. Ayrıca sivilceleri kuruturken ve kızarıklığı azaltır.

5. Akne İçin Zerdeçal ve Muz Kabuğu​

zerdecal_muz_sivilce_maskesi.jpg

Malzemeler:
 • 1 yemek kaşığı ezilmiş muz kabuğu
 • 1 yemek kaşığı zerdeçal
 • Komedojenik olmayan, yağsız nemlendirici
Hazırlık zamanı: 2 dakika.

Tedavi Süresi: 15 dakika.

Yöntem: Pürüzsüz bir macun elde edene kadar malzemeleri karıştırın. Bu karışımı yüzünüze uygulayın ve ardından cildinize dairesel hareketlerle nazikçe masaj yapın. Bunu yaklaşık 15 dakika boyunca yapın. 15 dakika sonra yüzünüzü ılık suyla yıkayın ve kurulayın. Yağsız, komedojenik olmayan bir nemlendirici uygulayın. Günde bir kez uygulayabilirsiniz.

Zerdeçal, mükemmel antibakteriyel ve antienflamatuar özelliklere sahiptir. Muz kabuğu ile birlikte şişliği azaltmaya yardımcı olur ve cildinizde bulunabilecek sivilceye neden olan bakterileri öldürür.