Yılbaşı ağacı ve yılbaşı süsleriyle yeni yıla girmek bir başkadır. Yılbaşı ağacınızı gözalıcı bir şekilde süsleyebilmek için dikkat etmeniz gereken her şeyi sizin için derledik.759_photo_5a1586a96443f.jpg


- Yılbaşı ağacını doğru muhafaza etme yöntemleri

Gerçek yılbaşı ağaçlarına hassas bir şekilde davranmak gerekir. Fazla hızlı ve büyük bir sıcaklık değişimi ağaca iyi gelmeyecektir. Bu yüzden ağacınızı satın aldıktan sonra öncelikle bir süre açık havada, gölgeli ve rüzgar almayan bir yerde veya aydınlık bir garajda barındırın. Birkaç gün aradan sonra artık ağacınızı evin içine alabilirsiniz.


-Yılbaşı ağacına doğru şekli verin

Ağacınızı yerine koymadan birkaç gün önce içinde bulunduğu fileden kurtarın ki taşıma sürecinden sonra dalları eski şekillerine yeniden kavuşsun. Dallarını ve iğnelerini kırmamak için fileyi en iyisi aşağıdan yukarıya doğru keserek açmanızı öneririz.


-Yılbaşı ağacını diri tutmak

Muhafaza ederken ve yeni yıla yaklaştığınız günler boyunca yılbaşı ağacınız kurumamak ve iğnelerini dökmemek için günde yaklaşık iki litreye kadar suya ihtiyaç duyar. Suya ekleyeceğiniz bir miktar şeker veya çiçek diriltici toz sayesinde ağacınız daha uzun süre taze kalacaktır. Ağacınızı sıcak bir kaloriferin veya şöminenin önüne koymamaya özen gösterin. Birçok çam ağacı türü cereyanda kalmaya karşı hassas olduğundan, açık pencerenin önünde de çok uzun süre tutmamanızı tavsiye ederiz.

living4media_11172719_2.jpg

-Yılbaşı ağacını süslemek

Yılbaşı süslemesine başlama niyetinde olanlar öncelikle ışıklardan başlamalı. Eğer süs toplarını ilk olarak asarsanız ışıkların kablolarını yerleştirmekte zorlanabilirsiniz. Süs ışıklarını yerleştirmenin en iyi yolu, onları ağacın tepesinden aşağıya doğru bir spiral şeklinde yerleştirmektir. Özellikle gözalıcı bir diğer şey ise ağacın gövdesine sarabileceğiniz ikinci bir sıra süs ışıklarıdır. Böylece ağacın iç kısımlarını ve altına yerleştireceğiniz hediyeleri harika bir şekilde aydınlatmış olursunuz.


-Yılbaşı süslerini doğru bir şekilde dizmek

Sıra yılbaşı ağacının süs toplarını yerleştirmeye geldiğinde, ağacı daha etkileyici göstermenin bir püf noktası vardır. Çam ağaçlarının alt kısımları tepelerine göre daha geniş olduğundan, daha büyük topları aşağılara, daha küçük topları ise yukarılara asmak gerekir. Süslerin bu şekilde asılması ağacın doğal şekline uygun bir şekilde yapılmış olur.


-Ağaç süslerini daha etkileyici göstermek

Elinizdeki az miktar süsle bile ağacınızı dolgun gösterebilmek için birden çok süs topunu bir araya bağlayabilirsiniz. Ayrıca topları ağaca bağlamak için ince teller yerine kurdeleler tercih edebilirsiniz. Böylece ağaç daha çok süslenmiş gibi görünecektir. Işık yansımalarından da faydalanabilirsiniz: Parlak topları mumların veya lambaların yakınına asarsanız ışığı yansıtırlar ve ağacınız daha aydınlık görünür.
fb91ff6c6aceff2e63d04aab858eda65.jpg


-Yenilebilir ağaç süsleri

Yılbaşı ağacınız bu kadar lezzetli görünebilir
Çikolata pralinler, çeşitli şekil ve renklerde ev yapımı kurabiyeler... Bir yılbaşı ağacı ancak bu kadar lezzetli görünebilir. Yılbaşı süslerinize biraz daha kişisel bir dokunuş yapmak isterseniz, kendiniz de pişirebileceğiniz süsler harika ve kolay bir çözüm olabilir. Böylece yılbaşı süsü hazırlama sürecine çocuklar da katılabilir.

Yapması ise çok kolay: Öncelikle bir miktar yılbaşı kurabiyesi pişirmeniz gerekiyor. Burada dikkat etmeniz gereken, kurabiyelerin gereğinden büyük ve ağır olmamaları, yoksa ağacın üzerinde kalmakta zorlanabilirler. Bir kamış yardımıyla pişirmeden önce kurabiyelerin üzerine birer küçük delik açabilirsiniz. Kurabiyeler pişip soğuduktan sonra bu deliklerden kurdeleler geçirilip ağaca asılacaklar. Ama aburcubur canavarlarına dikkat edin, yoksa daha ilk akşamdan ağacınız yağmalanabilir!


-Yapay bir yılbaşı ağacı

Çam ağaçlarının alternatifi

Gerçek bir yılbaşı ağacı kurmayı tercih etmeyecekseniz de bir ağaçtan tamamen vazgeçmenize gerek yok. Alternatif olarak yapay bir ağaç kullanabilirsiniz. Yapay çam ağaçları günümüzde hesaplı alternatifler hâline gelmekle birlikte, kaliteleriyle görsel olarak da etkileyicidirler ve doğru bir şekilde süslendiklerinde neredeyse gerçeklerinden ayırt edilemezler. İki veya üç parçaya bölünüp katlanarak, kolaylıkla bir sonraki seneye kadar saklanabilirler.


4723459cb5b2254b0aa0c3d00b8c510c.jpg


f25491f50635dc57d49329c17991369a.jpg


fd6065c5fdc064f0a348ed5709bc3054.jpg208eeef36ff4cdcc4073b65f4dabc254.jpg