Davranış Bozuklukları 1 yaşındaki çocuk davranışları?

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.

deniz.

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
24 Haziran 2009
254
6
1 yaşındaki çocuk bağırmaktan...hayırdan....çok hafif vurmaktan anlarmı???ne yapıcam şaşırdım.....oğlum çok uyumluydu..yatar hemen uyurdu....1 yaşına girdi ne uyku kaldı ne bişey ve sürekli ağlıyor beşiğinde yalnız kalmak istemiyor.....odaların kapılarını kapatamıyoruz...bizi tuvalete bile salmıyor ortalığı koparıyor......çok huysuz oldu?????ne yapıcam dayanamayıp bağırıyorum biraz veya eline veya poposuna hafif vuruyorum...daha 1 yaşında anlarmıki cezadan???????

canım korkuyor herhalde dönem dönem oluyor güvenmiyor bırakıp gidiyorsanız birilerine bırakıp gitcekseniz diye korkabilir benim oğlum öyleydi

çok normal.. dönem dönem hırçınlıkları olur.. hele çalışan bir anneyseniz nazını sizin çekeceğinizi bildiği için bütün huysuzluklarını size yapar. sakın vurmayın kızın ceza verin ama vurmayın...

sizinkide birşeymiki..14 aylık kızımla şu sıralar inanılmaz problemler yaşıyorum inanılmaz saldırgan saç çekmekten tutunda vurmaya kadar bütün olumsuz hareketler var üstelik hayırdanda anlamıyor gözümün içine baka baka tekrarlıyor sinirlerim çok yıprandı nasıl davranacagımı bilemiyorum lütfen yardım edin...

deniz.... şaka mı bu????????? eğitimci görünüyorsunuz bide... nasıl yani 1 yaşındaki çocuğa hafif bile olsa şaplatmak... umarım kafa bulmak için yazmışsınızdır bunu... ve umarım yazdığınız gibi yaşıyorsanız anlattığınızı eğitimci değilsinizdir.....................

aman sanki sinirlenince poposuna vurmuyosunuz en azından bağırdığınıza eminim ne kadar abrtmışsınız hafif şaplatmayı tabi ilerleyen zmanlarda abartıp şiddetini arttırmak olmaz şaplatmaktan çok başka çözümler bulmak lasım ceza fln anlar mı çocuk onun böle yapması çok normal.benim ark.tuvalete gittiğinde kapısını açık bırakıyor çocuğu pesinden ağlıyor diye 1 dk ayrı kalmak istemiyo çocuk annesinden babasından artık çocuk herşeyin farkında olduğu için huy değiştirmesi normal ilerleyen zmanlarda dikkatinin başka yöne kayacağından eiminim.ne güzel ya biz istiyoz ki çocuklarımız hep aynı kalsın uyusun sesi çıkmasın eltimin bi gece uyumadı diye ayy ben napıcam bu gecede öyle olur mu yani hep çocuk 8 saat fln aralıksız uyuyor benim zavallı ablam ne yapsın 6 aylık kızı doğduğundan beri uyumuyor uyanıkkende ağlıyor fln unutmayalım ki çocuğumuz büyüyor ve her geçen gün çevresini daha iyi gözlemlemeye başlıyor.

optimist-balım.... oğlum 25,ayında ... bugüne kadar sadece geçen hafta hayatımda ilk kez gece uyumadığı için azarladım ve sonrasında ona söz verdim... ABARTI demişsin yazık.... şaplatmak çocuğa çin işkencesinden beterdir... ne el kaldırırım ne el kaldırtırım.... çocuğu seven herkeste bunu yapmalı.... ABARTI demeni az okumuşluğuna veriyorum canım................

az okuyup okumamam senin bileceğin iş değil sen beni o na göre kıyaslayamazsın.kimin ne kadar bildiği az okumaya çok okumaya bağlı değildir.insan zaman geliyo ki bazen dayanamıyacak kıvama geliyo senin anlamanı beklemem hem iş hem ev hem çocuk nasıl oluyor.

Son düzenleme:
optimist-balim.... okumak eşekliği götürmüyor....insan, kişiliğini davranışlarıyla konuşmalarıyla uslubuyla ortaya koyar... tıpkı senin yaptığın gibi... ALLAH ailene ve sevdiklerine sabır versin... profilimde ev hanımı yazmıştım gurur duyuyorum .... boşuna kendini yorup hakaret etmişsin... yazık sana... sevdiklerine sabırlar diyorum... bye...

canım sen bırde ıkı yas sendromunu gorsen hıc dınlemıyor ama buyudukce duzelıyor..

bır yastan sonra yavas yavas etrafı taımak ogrenmek ıstıyorlar yanlız kalmak ıstmeıyorlar sureklı ılgı ıstıyorlar

sendede eşekliği götürmemiş belli walla bende ilerde işi bırakıp ev hanımı olucam ama kimseye senin baktığın gözle bakmam yani sen düşünmeden yazmışsın ama beni ona göre kıyaslama hakkına sahip değilsin herkes burda görüşlerini yazıyo iyi yada kötü sana düşmez bu.allah seninde ailene sabır versin bu kadar sığ olduğun için sen ben sana hakaret etmedm sadece dedim hem iş hem çocuk hem ev zor anlayışın bu kadar işte ne bekleyebilirsin ki

bir bebek ne yapıyorsa güven duygusu kazanmaya çalışıyor cezadan anlamazlar caza ile korkuyu veririsin kimseye güvenmez artık sadece sevgi şefkat vekonuşma ile çözeebilirsin onlar herşeyi anlıyorlar ve bazı dönemlerde çok hırçın oluyorlar mesela benim bebeğim 12 14 ay arası hep bağırarak istedikleirini yaptırırdı hiç seslenmedim duymazdan geldim ve bu davranışı söndü giti ben mutsuz olsamda belli etmedim o yavrucakta belliki konuşamaığı içi bu yöntemi bulmuş kendine şimdi problemsiz bebeğim aramız iyi.

1 yaşındaki çocuk bağırmaktan...hayırdan....çok hafif vurmaktan anlarmı???ne yapıcam şaşırdım.....oğlum çok uyumluydu..yatar hemen uyurdu....1 yaşına girdi ne uyku kaldı ne bişey ve sürekli ağlıyor beşiğinde yalnız kalmak istemiyor.....odaların kapılarını kapatamıyoruz...bizi tuvalete bile salmıyor ortalığı koparıyor......çok huysuz oldu?????ne yapıcam dayanamayıp bağırıyorum biraz veya eline veya poposuna hafif vuruyorum...daha 1 yaşında anlarmıki cezadan???????

bebeğiniz büyük ihtimalle sıkıntılı bir döneme girmiş.1 yaşındaki bebek kesinlikle bağırmaktan cezadan anlamaz sakın öyle şeyler yapmayın.bu yaşta bebeğinizin psikolojisini etkilersiniz.
öncelikle olasılıkları düşünebilirsiniz.neden olabilir diye.diş çıkarıyor olabilir mi?evde bir değişiklik yapmış olabilirmisiniz?herhangi bir sağlık sorunu olabilir mi?bunları doktoruyla paylaştınız mı?ya da onun tepkilerine yanlış tepki veriyor olabilirmisiniz?
öncelikle herhangi bir sağlık sorunu yoksa yani fiziksel sıkıntılardan değilse bu davranış şekli, öncelikle kendi yapacaklarınızı planlayın.
size ilk tavsiyem çocuğun dikkatini başka yöne çekmektir.ağladığı zaman ilgisini çekecek hareketler, şarkılar konuşmalar olabilir.ya da uzun zamandır görmediği bir oyuncağını verebilirsiniz eline.(gerçi çocuklar oyuncaklara da doydu şimdikiler kumandaya bayılıyor)ya da bebeğinizi kucağınıza alın hem onu sakinleştirecek bir şarkı söyleyin hem de pencereden dışarıyı izleyin.ona arabaları kuşları gösterebilirsiniz.ama bu sırada hep konuşun.zamanla bebeğiniz bu dönemi atlatacaktır.siz onun bu dönemi daha kolay yıpranmadan atlatmasını sağlayabilirsiniz.
büyüyorlar işte bazıları kuzu kuzu büyüyor bazılarının büyümesi daha sancılı oluyor.biz annelere düşen sabırlı olmak ve onların minicik olduklarını unutmamak.

Son düzenleme:
2 gün önce sokakta kadının tekiyle bunun yüzünden kavga ediyordum az kalsın, kadının kucağında 1 yaşlarında dünyalar güzeli bir kız çocuğu vardı ama anne anne değil ki çocuğun yüzüne yüzüne 3- 4 tane tokadı geçirdi,ben hop ne yapıyorsun ne vuruyorsun çocuğa diye çıkışınca benim de üzerime yürüyüp annesi sen msin sana ne öldürürüm seni dedi şok oldum. yanımda 2 yaşındaki kızım olmasa bir de 35 haftalık hamile olmasam polis çağırıp uğraşacaktım o kadınla. çocuklara bağırıp çağırmak,cezalandırmak yerine konuşmak izzah etmek gerek,çocuk anlamaz diyip geçmemek gerek ... daha ileri ki yaşlarda ödül ceza yöntemi kullanılabilir ama 1 yaş çok erken.

Korkuyor olabilir.Tuvalete bile yollamak istemediğine göre

1 yasindaki cocuk cezadan,saplaktan,bagrilip cagrilmaktan elbette anlar ama yanlis anlar.Bunlari terbiye,disiplin araci gibi anlamaz ki yavru,guveni sarsilir,yalniz terkedilmis hisseder,daha da hirslanir.Sevilmedigini anlar,dunyanin en guvenli kucaginin bile artik onu kabul etmedigini anlar,sevgi ilgi isteginin annesi tarafindan hos karsilanmadigini anlar...bunlari anlar da sizin aslinda onu cok sevdiginizi ama gunun yorgunlugu vs ile bir anlik ofke ile onun o kadar da agir olmayan sucunu cezalandirdiginizi anlamaz.Dikkat edelim guzel anneler,bazi seylerin telafisi yok ne yazik ki.Konu sahibi arkadasa tavsiyem de birkac gun isi gucu bir tarafa birakip,gerekirse izin alip tamamen bebegi ile ilgilenmesi ama 24 saat.Oyunlar,bikana kadar sarilar danslar,gezmeler,masal okumalar,uzun uzun banyolar kisaca birlikte yapabileceginiz hersey.Bebeginiz tekrar kendini guvende hissettiginde de sizin tuvalet ihtiyacinizi rahatlikla karsilamaniza izin verecektir :) Bu bir donem ve bu donemin daha da uzamasini istemyorsaniz cocugunuza sevgiyle yaklasin.

eskiden kücüktü simdi büyüdükce herseyi dahada anlamaya basladi büyük ihtimal ondan yapiyo.benim oglumda 2,5 yasini gecti benden ayrilmaz biraz korkak bir yapisi var.ben nereye o oraya,tuvalete bile:)) birde ani seslerden cok korkuyo benimki.ama eminimki büyüdükce bunlarda gecicek.zaman zaman bazi özellikler sergiliyo ama bir süre sonra yerini baskasi aliyo..büyüdükce degisiyolar.hersey icin birazcik sabir diyorum.

öncelikle belirtmek isterim.prof.dr.sabiha paktuna keskin in 'ANNE İŞTE' kitabını çok beğendim.ped.nörolog kendisi ve bu çocuk gelişimi işini çok iyi bildiğini düşünüyorum.orada belirtilmişti: dövmenin ceza değil 'ödül'davranışı olduğu.ödül nedir?verdiğiniz kişinin verme nedeniniz olan davranışlarını arttıran herşey.örneğin bir öğretmene milli eğitim müdürü o yılki başarılarından ötürü taktirname verirse ,o öğretmen şevkle çalışmalarını arttırır.çocuğa atılan dayak da böyledir.çocukta rövanş alma duygusunu uyandırarak yaptığı davranışları tekrarlamasına yol açar.
ceza ise sahip olduğu pozitif bir olanaktan onu men etme şeklinde yapılabilir.ama ilk 2 yaş tamamen anneye bağımlı,ihtiyaçların hemen anında karşılanması gereken bir dönem.bu dönemde ceza uygulanamaz.bebek bekleyip sabretmeyi bile 18 aydan önce bilemez.yine aynı kitaptan aklımda kalanlara göre;ilk 3 yıl annenin devamlılığı çok önemli.anne az da olsa bebeğiyle düzenli birliktelik
kuramazsa bebeği nedensiz ağlama krizlerine girerek anneyi taciz edebilir.bunu erkenden odayı ayıran annelerin bebeklerinde görüyoruz.6 aylık bebek gecede 10 defa kalkıyor.aç olduğundan değil,anneyi görüp tekrar uyuyor.
eğer annesiz birşey yapamıyorsa bu gerçekten annesiz olduğu içindir.

Bu sözlerim kesinlikle Skorpion 74 arkadaşıma değil yanlış anlaşılmasın.ilgi gösteremediğimiz bebişlerimizi; hırçınlıkları için şiddetle terbiye etmeye çalışmamamız gerektiğini ima ediyorum.2 yaş sendromu, 3 yaş sendromu ,ergenlik dönemleri ise çok başka çalkantılı dönemler..

Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Uzmanı olarak anlar cnm hem de çok iyi anlar.Benim de 1 yaşında kızım var.Babası sesini yükseltse kızsa hemen ağlıyor.Büyük kızım saçlarımızı çok çekerdi yapma derdik ama daha çok yapardı.Küçük kızım ise yapma deyince yapmıyor.Çocuğun huyuda önemli.Sabır ve hoşgörü gerekli.
Bir anne tasvir ediyorum kafamda yumuşak,sıcacık sesiyle yavrusunu kucaklayan.Bu resim bozulmasın hiç.....

Son düzenleme:
X