Kekler - Pastalar 1 Yumurtalı Kek (resimli)

cologne

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
25 Ağustos 2011
2.540
4
Lezzetli ve Denenmiş Aynı Zamanda Pratik ve
Kolay Tariflerimden biri... xxxx

.

- 1 adet yumurta
- ¾ su bardağı süt
- 1 su bardağı toz şeker
- 2.5 su bardağı un
- 125 gr. margarin
- 2 çay kaşığı karbonat
- 1 adet limon ve 1 adet portakal kabuğu rendesi

Yumurta, süt,şeker ve erimiş soğuk margarin bir kapta şeker eriyene kadar
çırpılır. Un ve karbonat elenerek ilave edilir. Portakal ve limon kabuğu rendeleri
de eklenerek karıştırmaya devam edilir. Karışım yağşanmış ve unlanmış kek
kalıbına dökülür. Önceden ısıtılmış 170 derece fırında 40-45 dk. kadar pişirilir.

Eklentiler

• $biryumurtalikek.jpg
    $biryumurtalikek.jpg
    17,4 KB · Görüntüleme: 522
Son düzenleyen: Moderatör:
tarçınlı havuçlu kek yaptım hafta sonu ama içi pişmedi garip oldu acaba bu tarifi tarçınlı havuçlu keke çevirebilir miyim ki?

tarçınlı havuçlu kek yaptım hafta sonu ama içi pişmedi garip oldu acaba bu tarifi tarçınlı havuçlu keke çevirebilir miyim ki?

canım tarifi değişrme derim ama bak sana alternatif ve şaşmaz çok sevdiğim bir tarifimi vereyim. inan şimdiye kadar 1 kez olsun
ne içi çiğ kaldı nede kabarmadan söndü. süper oluyor.

HAVUÇLU TARÇINLI KEK

- 3 yumurta
- 1 su bardağı toz şeker
- 1 su bardağı yoğurt
- 1 su bardağı fındık yağı yada sıvıyağ
- 2 adet rendelenmiş havuç
- 1 paket kabartma tozu
- 1 paket vanilya
- 2 çorba kaşığı tarçın
- 3 su bardağı un

(yumurta ve şeker iyice çırpılır.sonra yağ ve yoğurt ardından diğer tüm malzemeler ilave edilerek iyice mikserle çırpılır.en son rendelenmiş havuçlar karışıma eklenerek son bir kez tahta kaşık ile karıştırılır ve karışım yağlanmış ve unlanmış kek kalıbına dökülerek 160-170 derece fırında 1 saat pişirilir.)

püf : kekin daha lezzetli olması ve iyice kabarması için tüm malzemeler taze ve oda sıcaklığında olmalıdır.
$haw.jpg

Hele şükür ya Hu...
Yeni, nefis bir kek tarifi. Ellerinize sağlık. Yemek bölümü arşivimize şöyle bir baktım da hep eski reçetelerimiz duruyor yerinde, ama olmaz ki. Tazelenmek, canlanmak gerek , dimi ?

Bu arada yemek sitenize de baktım, çok hoş. Emeğinize sağlık. Yanlız sitenizde Kk linki olmadığından mütevellid, forum kuralları gereği mesajınızdaki adresi editledim. Dilerseniz gerekli düzenlemeleri yapıp, şu bölümde sitenizi tanıtın. http://www.kadinlarkulubu.com/faydali-linkler-f216/ Böylelikle tariflerinize site adresinizi de ekleyebilirsiniz. Lezzetli paylaşımlar dilerim.

yeni konu açmada bir problem yaşadığım için hem de acaba bu tarifle olur mu diye buraya yazayım dedim.
Bir gittiğimde Beypazarı'ndan aldığım ve buzdolabında sakladığım çok ufak halde olan kurutulmuş karışık meyveler var elimde. Bunlar için bir kek ya da pasta tarifi tavsiyesi olan var mı? Bu yemek işlerinde yeniyim bir tarif denedim içi hamur gibi oldu.Yardımlarınızı bekliyorum :)

yeni konu açmada bir problem yaşadığım için hem de acaba bu tarifle olur mu diye buraya yazayım dedim.
Bir gittiğimde Beypazarı'ndan aldığım ve buzdolabında sakladığım çok ufak halde olan kurutulmuş karışık meyveler var elimde. Bunlar için bir kek ya da pasta tarifi tavsiyesi olan var mı? Bu yemek işlerinde yeniyim bir tarif denedim içi hamur gibi oldu.Yardımlarınızı bekliyorum :)

KURUTULMUŞ MEYVELİ KEK

- 3 yumurta
- 3 su bardağı un
- 1 su bardağı sıvıyağ
- 1 su bardağı yoğurt
- 1 su bardağı toz şeker
- 1 paket vanilya
- 1 paket kabartma tozu
- 3 yemek kaşığı kurutulmuş meyve parçası

( Kurutulmuş meyve parçaları 1 su bardağı ılık yada oda sıcaklığındaki su içerisinde yarım saat kadar bekletilir. Yumurta ve şeker iyice çırpılır. Sonra yağ ve yoğurt ardından diğer tüm malzemeler ilave edilerek iyice çırpılır. Suda bekletilen kuru meyve parçaları süzülür. Bir kağıt havlu arasına alınarak suyu-nemi alınır. 2-3 yemek kaşığı una bulanır ( meyve parçaları karışıma eklendiğinde pişerken dibe çökmemesi için bu işlem yapılır) Una bulanan kuru meyve parçaları kek hamuruna eklenir ve bir kaşık yardımı ile gelişi güzel 1-2 defa karıştırılır. Karışım yağlanmış ve unlanmış kek kalıbına dökülerek 160 derece fırında 1 saat pişirilir.)

Püf : Kekin daha lezzetli olması ve iyice kabarması için tüm malzemeler taze ve oda sıcaklığında olmalıdır.

Püf : Meyve parçaları pişerken kek hamurunda dibe çökmemesi için..birkaç yemek kaşığı una bulanarak ilave edilmelidir.

$kurutulmusmeykek.png

KURUTULMUŞ MEYVELİ KEK

- 3 yumurta
- 3 su bardağı un
- 1 su bardağı sıvıyağ
- 1 su bardağı yoğurt
- 1 su bardağı toz şeker
- 1 paket vanilya
- 1 paket kabartma tozu

( Kurutulmuş meyve parçaları 1 su bardağı ılık yada oda sıcaklığındaki su içerisinde yarım saat kadar bekletilir. Yumurta ve şeker iyice çırpılır. Sonra yağ ve yoğurt ardından diğer tüm malzemeler ilave edilerek iyice çırpılır. Suda bekletilen kuru meyve parçaları süzülür. Bir kağıt havlu arasına alınarak suyu-nemi alınır. 2-3 yemek kaşığı una bulanır ( meyve parçaları karışıma eklendiğinde pişerken dibe çökmemesi için bu işlem yapılır) Una bulanan kuru meyve parçaları kek hamuruna eklenir ve bir kaşık yardımı ile gelişi güzel 1-2 defa karıştırılır. Karışım yağlanmış ve unlanmış kek kalıbına dökülerek 160 derece fırında 1 saat pişirilir.)

Püf : Kekin daha lezzetli olması ve iyice kabarması için tüm malzemeler taze ve oda sıcaklığında olmalıdır.

Püf : Meyve parçaları pişerken kek hamurunda dibe çökmemesi için..birkaç yemek kaşığı una bulanarak ilave edilmelidir.

Eki Görüntüle 274624

ozel mesaj yazamıyorum ama mesajınızı okudum tesekkurler bakacagim oraya :)

KURUTULMUŞ MEYVELİ KEK

- 3 yumurta
- 3 su bardağı un
- 1 su bardağı sıvıyağ
- 1 su bardağı yoğurt
- 1 su bardağı toz şeker
- 1 paket vanilya
- 1 paket kabartma tozu

Eki Görüntüle 274624

hmm bunu beğendim güzel duruyor görünüşü bi deniyim bakalım kuru meyveli keki severim:KK34:

bir sorum var. yaglanmış ve unlanmış kek kalıbına dökün yazılmış ya. silikon kek kalıbında d aaynı işleme gerek var mıdır?

bir sorum var. yaglanmış ve unlanmış kek kalıbına dökün yazılmış ya. silikon kek kalıbında d aaynı işleme gerek var mıdır?

normalde keki kalıptan ayırmak için katı yağ ve un sürülür aynı zamanda kekin bunlar üzerini daha bi
gevrek gösterirler.. ben mutfağımda silikon kalıp kullanmıyorum. ama deneyenlerden gördüğüm ve duyduğum
kadarıyla bu sorunun 2 cevabı var... sadece yağllayanlar var, yada direkt keki kalıba dökenler var. canım eğer
sen kalıbında ilk kez deneyeceksen ne olur ne olmaz malzemen ve emeğin boşa gitmesin ilk seferse yağlayarak dene istersen.
pişirip tattıktan yorumunu merakla bekliyorum, kolay gelsin.

ben kekleri silikon kalıpta yaglayıp dokuyorum. bunu da o zaman oyle yaparım. bu aralar cok misafirim var ilk firsatta bunu da yaparım. tesekkurler :)

sevgili cologne, tarifi denedim guzel oldu tesekkur ederim:) yalnız benim silikon kap biraz küçükmüş galiba bu tarif için. Çünkü kek çok kabardı. bir dahaki sefere başka bir kalıpta deneyeceğim. sağolasın böylelikle o kuru meyveleri de kullanabileceğim:)

sevgili cologne, tarifi denedim guzel oldu tesekkur ederim:) yalnız benim silikon kap biraz küçükmüş galiba bu tarif için. Çünkü kek çok kabardı. bir dahaki sefere başka bir kalıpta deneyeceğim. sağolasın böylelikle o kuru meyveleri de kullanabileceğim:)

rica ederim canım tarifi deneyip beğendiğine çok sevindim. ihtiyaç olan başka tarifler varsa yine yardımcı olabilirim :KK56:

KURUTULMUŞ MEYVELİ KEK

- 3 yumurta
- 3 su bardağı un
- 1 su bardağı sıvıyağ
- 1 su bardağı yoğurt
- 1 su bardağı toz şeker
- 1 paket vanilya
- 1 paket kabartma tozu

Eki Görüntüle 274624

bu tarife bayıldım emeğine sağlık

X