18 aylık oğlumun agresifligi

Kurumus-Maskara

Leo 🧿 🦁
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
26 Ocak 2018
5.475
5.347
Merhabalar kızlar.

23 Haziran,2019 doğumlu oğlum var son 1 aydır beni ve eşimi o kadar zorluyor ki. Herseye ağlıyor herseye sinirleniyor kafasını bir yerlere vuruyor kendi canını acıtıyor. Öyle yaptığında bazen üzülüp sarılıyorum bazende hiç yüz vermiyorum. İnaninki o kadar zorluyor ki o kadar zorluyor canımdan bezdirdi.

bununla nasıl baş edebilirim?
Sizler neler yaptınız?

Ağlamasını bastırmayıp sakin kalmalısınız.
Kafasını vurmayı duyuyorum ama ne yapılır bilmiyorum, canı çok acısa yapmaz herhalde.
Böyle geçecek bu zamanlar, sürekli normal olduğunu telkin edin kendinize.
Keşfetme döneminde engellememeye çalışın.
Geri dönüp baktığımda çok inatlaştığımı fark ettim, halbuki izin verici anneyim, ama sinirden otorite savaşına girmişim, yaparken hiç fark etmemiştim.
Kendi tavırlarınızı gözden geçirin.

Nereye gitsem peşimden gelmek istiyor.mesela yatak odasına gitmeyi çok istiyor orda takılmayı yatağa çıkıp oynuyor,düşecek korkusu yüzünden kendimi kaybedip bağırıyorum çocuğa.
Mutfağa gidiyorumr peşimden geliyor mm mm mm deyip kucağına al diyor kucakta kalmak istiyor. Ona kitap okumaya çalışıyorum asla izin vermiyor yazarken bile yıprandım bunlar Şuan aklima gelen ama son 1 ayda 5 yaş yaşlandım vallahi

Hatice kübra tongar ı dinlemenizi tavsiye ederim. Benim de 22 aylık çok huysuz bir çocuğum var ben ona bağırmayıp daha sabırlı, daha çok severek yaklaştığımda biraz daha sakinleşiyor.

Bence doğal bir süreçten geçiyorsunuz. Kendilerini şu anda bu şekilde ifade ediyorlar istediklerini bu şekilde yaptırmaya çalışıyorlar. Buna da 2 yaş sendromu deniyor galiba ağlama, inatlaşma, hırçınlaşma, ilgi çekmek için kafaya vurma ya da kendine vurma gibi şeyleri yapıyorlar. Ama belli bir zaman sonra artık sizi anlıyorlar dediklerinizi yapmaya sözünüzü az da olsa dinlemeye başlıyorlar az daha sabır geçecek bu günlerde. Ama şu an için bir çözüm yolu isterseniz de aşırı tepkilerden kaçının. Oğlunuz bu şekilde davranmaya başladığında ilgisini başka şeylere çekin. Onunla inatlaşmayın ama her isteğini de yapmayın. Kitap okumanızı istemiyorsa inatla kitap okumayın. Bende hala atlatamadım bu dönemi ama en azından artık nasıl yönlendireceğimi nelere ilgi duyduğunu anlayıp ona göre davranıyorum. Olabilir bir şeyse eğer bir kere yapma hakkı veriyorum ama bunu bir kereliğine yapacağını sonra yapmayacağını söylüyorum. O şekilde kabul ediyor ve devamında istese de yapmıyorum.

Hatice kübra tongar ı dinlemenizi tavsiye ederim. Benim de 22 aylık çok huysuz bir çocuğum var ben ona bağırmayıp daha sabırlı, daha çok severek yaklaştığımda biraz daha sakinleşiyor.
Bende sakin yaklaşınca biraz daha sakin oluyor oda,ama mesela elim köpüklü,elim dolu,iş yaparken özelikle ayağıma dolanıyor ve yanlışlıkla zarae vericem korkusuyla bağırıyorum istemeden sonra çok üzülüyorum

2 yaş sendromuna giriyo olabilir

Doktoru konuşma geriliği var diyor(bana göre yok) çünkü ben oğluma ne tell verdim nede tablet,nede çizgi film sadece müzik dinlemeyi sever,son zamanlarda tvde müzik dinler oldu. Evimizde 3 dil konuşuluyor,Kürtçe,İngilizce ve Türkçe ve bütün bu dillerde bazı kelimeler biliyor ve anlıyor,ısrarla kirap okumami istiyor doktoru oğlanda istemeyince çok geriliyorum kahır oluyorum. Elimden geldiğince makul isteklerini yapmaya çalışıyorum ama son zamanlarda ısrarla kapıları anahtarla kendisi açmak istiyor onunla yetinmeyip,kapıda durup oyun oynamak istiyor haliyle izin vermeyince kafasını yüzünü duvarlara vuruyor

Hoplayıp zıplamak isteyen cocuga kitap okumak falan komik geliyor bana.
Evi Çocuga uygun hale getirip çocugu özgür bırakın.
Kitap derken aslinda konuşmaya yardımci kitap ve günde 10 dakika kadar. Evimiz oğlum için müsait ama yatak odasına izin vermiyorum yataktan düşer diye,sonra tuvalete elini sokmak istiyor,işte böyle böyle şeyler

Konuyla ilgili bilgim yok üstte kalsın diye yazıyorum ve merak ettiğim bir şeyi soracağım başka anneler de cevap verebilir neden bebeğin yaşı hep ayla söyleniyor ?

Ama kafasiinu surekli vursa cani acimasa bile zekasina zarar vermezmi bu cocuk.kafaya darbe aliyo ya. Uzuldum konu sahibine bende disarda boyle cocuklar goruyorum anneleri arkalarina bakmadan gidiyo sonra cocuk belli sure sonra oda kalkip anne pesine gidiyor

Konuyla ilgili bilgim yok üstte kalsın diye yazıyorum ve merak ettiğim bir şeyi soracağım başka anneler de cevap verebilir neden bebeğin yaşı hep ayla söyleniyor ?
Bebekler her ay farklı gelişiyor,hem fiziksel hemde duygusal. Onun için de genelde ay olarak söylemeyi tercih ederiz. Ama 35 aylık diyen annelere de kıl olmuyor değilim yani

Şimdi siz sanıyorsunuz ki o anneler umursamaz. Ama maalesef çocukları bu şekilde terbiye etmek zorundayız. Ben bunu oğlumun doktoruna sorduğumda gözün üzerinde olsun kendi canını çok acıtmasın ama sakin yanina gidip kucaklayip sevmeye çalışma yoksa zamanla seni kontrolü altına alacak.

Çünkü dikkat süresi çok kısa.
Bir kitabın başından sonuna, hatta 1 sayfasında bile sabredemez.
Ama düzenli olarak kitap gösterdiğinizde zamanla sürenin arttığını göreceksiniz.
Yıpratıcı evet, haklısınız.
Ama siz ne kadar sakin ve rahat olursanız süreç kolay geçer.
Engellerseniz, yapma etme derseniz o da gerginleşir.
Ortam ona göre olsun, engellemek zorunda kalmayın.

Hiç bilgim yok gerçekten ama zekanın bu kadar kolay etkilenebileceğini sanmam.
Bir uzman daha doğru bilgi verir tabii.

Hergun 1 sayfaya yoğunlaşıyorum aslında kitap dediğime bakmayın resimli kelimeler ama ona bile sabri yok bagriyor istemiyor. Artık çok daha sakin olmayi denicem. Çok üzülüyorum da onu böyle görünce

Bu benim pişmanlıklarımdan biri mesela.
Orda çocuğun bir ihtiyacı var ve biz görmezden geliyoruz.
2 yaşına kadar yemek yaptığım sayılı benim, ama keşke onu da yapmasaydım da bacağıma yapışık yalvartmasaydım çocuğu.
Tezgaha oturmaz mı artık?
Öğrenme kulesi diye bir şey var, bence güzel bir ürün, ben gördüğümde büyümüştü bizimki artık.
Çocuğun güvenle yanınızda durmasını sağlıyor.
Bir de Isabelle Filliozat'ın kitaplarının çok yol gösterici olduğunu duydum, yaş gruplarına göre kitapları var, aldım ama henüz okumadım.

Sorun aslında bunların normal olduğunu kabullenememekte, sorun tamamen bizde.
Kendi başına oynayan bir çocuk değilse bize ihtiyacı vardır, kendi başına oynamasını destekleyelim ama olmuyorsa yalnız bırakmayalım.

İki yaş sendromu na giriyodr benim kızım yaklasık altı aydır oyle ,su anda aşırı var herseye aglıyo ,bagırıyo ,küsüyo bazen sakin davranıyorm, bazen sinirlebıyorum ama bizee insanız yanı inşallh gecer diyorum hiç bir tavsıyem yok çünkü iyi de yapsam aglıyor ,kötüde yağsam aglıyor bazen bende aglıyorum falan

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…