Konuşma Problemleri 2,5 yaşında kızım yaşıtları kadar konuşmuyor:(

Geç konuşma, kekeleme, her türlü konuşma probleminin paylaşıldığı konular.

melodiyennn

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
14 Aralık 2015
165
90
Merhaba herkese umarım bu başlıkta güzel paylaşımlar olur kızım 7 aylık dünyaya geldi şuan doğum tarihine göre 2,5 yaşında fakat kelimeleri iki kelimeleri bazende 3 kelimeli cümleleri var ama yaşıtları bildiğiniz sizin benim gibi konuşuyor şarkılar söylüyor ama bizimkisin de yok :KK43: çok üzülüyorum kafaya taktım resmen bizimle aynı durumda olan ya da daha önce atlatan varsa tecrübeleriniz bana umut olacaktir şimdiden teşekkürler

Konuşma terapistleri Yasemin Tekin vs var instada takip edin egzersizler tekerlemeler var bunlarla ilgili biraz üstüne düşerseniz desteklerseniz çözülür inşallah

Konuşma terapistleri Yasemin Tekin vs var instada takip edin egzersizler tekerlemeler var bunlarla ilgili biraz üstüne düşerseniz desteklerseniz çözülür inşallah
Çok teşekkür ederim benim de takip ettiğim birkaç kişi vardı yasemin hanımı da ekleyeyim hemen zaten elimden geldiğince ilgileniyorum kitap oyun şarkı vs ama evde çok sıkılıyor parka gidiyoruz pandemi de ne kadar gidilirse işte inanın orada daha çok konuşuyor evde kalmamız çok etkiliyor sanırım

Bol bol oyun, kitap okuma olmali. Tv telefon olmamali. Benimde kizim 27 aylik kelimelere başladi 2.5 yaşından sonra 2 3 kelimeli cumleler baslamisti

Bol bol oyun, kitap okuma olmali. Tv telefon olmamali. Benimde kizim 27 aylik kelimelere başladi 2.5 yaşından sonra 2 3 kelimeli cumleler baslamisti
Şuan telefondan tam olarak uzak tutamıyorum maalesef evdeyiz tüm gün ama yazlığa gideceğiz yakında orada izletmeyip bahçede vs de oyalayabilecegim inşallah faydasj olur diye düşünüyorum siz oyun ve kitap ile mi fayda gördünüz kitap tavsiyeniz var mı

Şuan telefondan tam olarak uzak tutamıyorum maalesef evdeyiz tüm gün ama yazlığa gideceğiz yakında orada izletmeyip bahçede vs de oyalayabilecegim inşallah faydasj olur diye düşünüyorum siz oyun ve kitap ile mi fayda gördünüz kitap tavsiyeniz var mı
Kitap okuyun birlikte ve her sayfa üzerinde sohbet edin, fikrinizi söyleyin, cevap veremeyecek olsa da fazla soru cümlesine boğmadan fikrini sorun. Zamanla çözülür dili mutlaka.

Kendinizi konuşkan, yaratıcı buluyorsanız tübitak yayınlarının denizde bir gün, karlı bir gün, yağmurlu bir gün, rüzgarlı bir gün, gölde, kelebek kitaplarını tavsiye ederim. Metin çok çok az ama zaten bu kitaplarda metne bağlı kalmıyorsunuz, çocuğun ilgilerine göre her sayfaya kendiniz açıklama yaparak hikaye uydurabilirsiniz, resmi yorumlayabilirsiniz, tiyatral denemeler yapabilirsiniz. Ben bu seriyi kızıma 1 yaşındayken okumaya başladım, bir yıl hiç elinden düşürmedi. Bir buçuk yaşında is bankası yayınlarının ciftlik oykuleri serisini okumaya başladık. Bu seride koyde yasayan iki kardeşin farklı maceralari isleniyor. Cocukla konuşacak bir sey bulamıyorum diyorsaniz bu seri çok iyi, tamamen metne bağlı kalsaniz da cocuk icin yeterli olur. Yine is bankası yayınlarından kusursuz piknik ve su yaramaz tavşanlar kitapları abartili canlandırma yaparak okumak için çok uygun. Nerdeyse 2 senedir okuyorum, kızım hala heyecanla, hala kıpır kıpır takip ediyor sayfaları.

Kitap okuyun birlikte ve her sayfa üzerinde sohbet edin, fikrinizi söyleyin, cevap veremeyecek olsa da fazla soru cümlesine boğmadan fikrini sorun. Zamanla çözülür dili mutlaka.

Kendinizi konuşkan, yaratıcı buluyorsanız tübitak yayınlarının denizde bir gün, karlı bir gün, yağmurlu bir gün, rüzgarlı bir gün, gölde, kelebek kitaplarını tavsiye ederim. Metin çok çok az ama zaten bu kitaplarda metne bağlı kalmıyorsunuz, çocuğun ilgilerine göre her sayfaya kendiniz açıklama yaparak hikaye uydurabilirsiniz, resmi yorumlayabilirsiniz, tiyatral denemeler yapabilirsiniz. Ben bu seriyi kızıma 1 yaşındayken okumaya başladım, bir yıl hiç elinden düşürmedi. Bir buçuk yaşında is bankası yayınlarının ciftlik oykuleri serisini okumaya başladık. Bu seride koyde yasayan iki kardeşin farklı maceralari isleniyor. Cocukla konuşacak bir sey bulamıyorum diyorsaniz bu seri çok iyi, tamamen metne bağlı kalsaniz da cocuk icin yeterli olur. Yine is bankası yayınlarından kusursuz piknik ve su yaramaz tavşanlar kitapları abartili canlandırma yaparak okumak için çok uygun. Nerdeyse 2 senedir okuyorum, kızım hala heyecanla, hala kıpır kıpır takip ediyor sayfaları.
Çok teşekkür ederim çok iyi kitap tavsiyeleri oldu internetten sipariş vereceğim hemen :) insan maalesef telaşa kapılıyor ve çok üzülüyor o kadar özeniyorum ki konuşan çocuklara kimi çocuk birden biriktirdiklerini söylemeye başlar diyorlar umarım bu kitap okuma vs desteklerle öyle olur

Maalesef kitap ile cok vakit geciremedik. Tv telefonu da tamamen kaldiramadik elden geldigince kisitladik. O donem oyunlar cok etkili oldu.

Ama bu sene konuşmasinda gerileme oldu. Pandemide cok etkili ve kardesi oldu geçen sene. O da cok etkili oldu sizde.
Eger tek cocuksa ev işini falan bir kenara birakip sadece cocuga yonelin. Akliniza her geleni konuşun. İlla egitici oyun olarak dusunmeyin. Biz mesela oyle cok zorlardik kucukken yok lego yapsin, yok bul tak yapsin. Onlari bile biz zorladigimiz icin geç yapmış

Cok teşekkür ederim bu oneriler icin bende bakacagim

Ya evet birde şunu sormak istiyorum hem konuşturmaya çalışın diyorlar hemde zorlarsaniz inat edip de konuşmaz diyorlar çok ince bir çizgi var arada sanırım ben oyun oynuyorum ama sanki onun etkisi olmaz diye düşünüyorum yani böyle illa birşeyi söyleyemem lazım gibi geliyor soru sorup duruyorum ve TV telefon konusunda inanın birçok kişi ile konuştum evet etkisi muhakkak vardır ama konuştuğum çoğu kişi de inanmıyorum benim ablamın kızı en yakın örnek uyueken bile saatlerce izlerdi yine de konuştu aynı şekilde arkadaşımın yeğeni de öyle yani birazda çocuğun huyu mu diyeyim ya da Allah ne zaman izin verirse mi diyeyim bilemedim nette de çok araştırdım çoğu doktora giden aileye söylenen şey algısında birşey yoksa isme tepki veriyor göz teması varsa 4 yaşına kadar mutlaka konuşur sonra susmaz bile oluyor inan kafam psikolojim allak bullak bir sihirli değnek olsa ve keşke hepsi konussa çocuklarımızın

Benim teyzemin oğlu 3 yaşına kadar aga kelimesinden başka hiçbir kelime söylemiyordu desem yeridir daha sonda birden açıldı ve konuşmaya başladı o yüzden moralinizi bozmayın yukarıda arkadaşların söylediklerini elinizden geldiğince uygulamaya çalışın umarım çözüm olur ve içiniz rahat eder☺️

Benim teyzemin oğlu 3 yaşına kadar aga kelimesinden başka hiçbir kelime söylemiyordu desem yeridir daha sonda birden açıldı ve konuşmaya başladı o yüzden moralinizi bozmayın yukarıda arkadaşların söylediklerini elinizden geldiğince uygulamaya çalışın umarım çözüm olur ve içiniz rahat eder☺️
Çok sağ olun bende hep iyi düşünmeye çalışıyorum ama bu ara buhrana düştüm öyle olunca da ilgilenmem de zorlaştı önce kendi psikolojimi de iyi tutmam lazim ki çocuğuma yardımcı olayım değil mi ama ? Ah bir kafamı rahatlatsam belkide farkında olmadan çocukta hissediyor yansıtıyorum ona da 😟

Kesinlikle canım önce kendini sakinleştir erken doğduğu için tedirgin olman çok doğal ama bundan bağımsız birçok çocukta geç konuşma görülüyor benim teyzemin kulaklarında problem vardı oğlunda da kulaktan mı konuşmuyor diye çok endişelenmişti doktora götürmüştü bir sıkıntı yoktu bir süre sonrada konuştu zaten sen de elinden geleni yap yavrun için ama kendine de vakit ayırmaya çalış sen iyi ol ki evladında iyi olsun

Kesinlikle canım önce kendini sakinleştir erken doğduğu için tedirgin olman çok doğal ama bundan bağımsız birçok çocukta geç konuşma görülüyor benim teyzemin kulaklarında problem vardı oğlunda da kulaktan mı konuşmuyor diye çok endişelenmişti doktora götürmüştü bir sıkıntı yoktu bir süre sonrada konuştu zaten sen de elinden geleni yap yavrun için ama kendine de vakit ayırmaya çalış sen iyi ol ki evladında iyi olsun
Aynen canım cok ama çok iyi anlatmışsın instadan barış muslu takip ediyorum biliyormusunuz bilmiyorum erken doğum dolayısıyla bende de onda da çok travma oluştu bence ister istemez o travmalara cakisip hep kendimi rahatlatmak hemde çocuğu rahatlatmak istiyorum ama bir türlü olmadı yaşanan travmalarda böyle şeylere sebep olur diye düşünüyorum 40 gün benden ayrı kaldı hastaneye gittim ağladım hemşireler bile ağlama hisseder deyip durdular 😔 çok zordu

Ben 1.5 ay önce erken doğum yüzünden bebeğimi kaybettim canım ama çok küçüktü daha 22 haftalıktı rahim ağzı yetmezliğim var bu yüzden hep risk altındayım benimde travmam bu ya yine aynı şeyleri yaşarsam diye her şey Allahtan evet yaşadıkların çok zor olsa gerek ama kızlar her zaman daha güçlülerdir inşallah bugünlerde geçecek birlikte yeneceksiniz bunu da elinden geldiğince kendini rahatlatmaya çalış ileride bugünleri inşallah tebessümle anacaksınız ana kız☺️

Ben 1.5 ay önce erken doğum yüzünden bebeğimi kaybettim canım ama çok küçüktü daha 22 haftalıktı rahim ağzı yetmezliğim var bu yüzden hep risk altındayım benimde travmam bu ya yine aynı şeyleri yaşarsam diye her şey Allahtan evet yaşadıkların çok zor olsa gerek ama kızlar her zaman daha güçlülerdir inşallah bugünlerde geçecek birlikte yeneceksiniz bunu da elinden geldiğince kendini rahatlatmaya çalış ileride bugünleri inşallah tebessümle anacaksınız ana kız☺️
Canım çok üzüldüm:KK43: başın sağolsun :KK43: sende belki bu travma için barış musluyu ekleyip bir bakabilirsin çok fayda gören var her konuda :KK43: dediğin gibi kız çocukları daha güçlü oluyor demişlerdi hayata tutunduğu gibi bunu da atlatırız inşallah ne kadar güzel bağlantı kurmuşsun hiç bu açıdan düşünmemiştim güç verdi bana söylediklerin inşallah dediğin gibi olacak ama inşallah seninde sağlıkla bebeğin olacak ve sende bizlere gazı nasıl geçer pişige hangi krem iyi gelir gibi sorularla geleceksin bizde sana yardım edeceğiz :)

Meraba bende kendimden örnek veriyim yegenim oglumdan 3 ay buyuk ..benim oglan 1 yasinda kelimeleri söylemey başladi 2 yasinda baya cumlelerle konusyordu yegenim nerdeyse 3 yaşina kadar inanin anne bile demedi baba diyordu su diyordu parmagiyla gosteriyordu istedigin seyleri..kardesim de korkmustu uzuluyordu ama doktoru herseyi anliyor komutlari yerine getiriyor o yüzden başka sey akliniza gelmesin bekleyin konusacaktir dedi..3 yasindan sonra once kelimler sonra cumleler söylemeye başladi ..yani biri erken konustu biti gec konustu diye aralarinda bi fark olmuyor merak etmeyin :)))

Anladigim kadariyla burda göz temasi sölediklerini anlamasi komutlarinyerine getirmesi önemli konuşmasida açılacaktir zmanla

Merhaba herkese umarım bu başlıkta güzel paylaşımlar olur kızım 7 aylık dünyaya geldi şuan doğum tarihine göre 2,5 yaşında fakat kelimeleri iki kelimeleri bazende 3 kelimeli cümleleri var ama yaşıtları bildiğiniz sizin benim gibi konuşuyor şarkılar söylüyor ama bizimkisin de yok :KK43: çok üzülüyorum kafaya taktım resmen bizimle aynı durumda olan ya da daha önce atlatan varsa tecrübeleriniz bana umut olacaktir şimdiden teşekkürler
benim oğlum da 2.5 yaşında ve yasitlarina gore tam konuşamıyor. Dr a da danistim. bol kitap oku dedi. her gün dinlemese de oyun oynarken geriden ara ara masal okuyorum. stres olmadan sakince okumaya devam ediyorum. dert etmeyin pandemide evde de kalıp insan yüzü göremediler. konuşurlar parka ciktikca vs

Meraba bende kendimden örnek veriyim yegenim oglumdan 3 ay buyuk ..benim oglan 1 yasinda kelimeleri söylemey başladi 2 yasinda baya cumlelerle konusyordu yegenim nerdeyse 3 yaşina kadar inanin anne bile demedi baba diyordu su diyordu parmagiyla gosteriyordu istedigin seyleri..kardesim de korkmustu uzuluyordu ama doktoru herseyi anliyor komutlari yerine getiriyor o yüzden başka sey akliniza gelmesin bekleyin konusacaktir dedi..3 yasindan sonra once kelimler sonra cumleler söylemeye başladi ..yani biri erken konustu biti gec konustu diye aralarinda bi fark olmuyor merak etmeyin :)))

Anladigim kadariyla burda göz temasi sölediklerini anlamasi komutlarinyerine getirmesi önemli konuşmasida açılacaktir zmanla
Ay inanın yüreğime su serptiniz Allah razı olsun evet bende çoğu kişiden aynı şeyi duyuyorum doktorlar dahil algılama varsa komut alıyorsa kelimeleri ufak cümleleri varsa beklemek gerekir diye ama insan birebir yaşayan insanlardan duyunca daha bir inanıyor geçen bir çocuk doktoru ile konuştum telefonda tanıdığımız bir doktor o da erken doğmuş ve algı sorunu yok bekle açılır hatta bir anda patlama yapar genelde böyle çocuklar dedi bende dört gözle o günü bekliyorum Allah dileyen herkese de nasip etsin

benim oğlum da 2.5 yaşında ve yasitlarina gore tam konuşamıyor. Dr a da danistim. bol kitap oku dedi. her gün dinlemese de oyun oynarken geriden ara ara masal okuyorum. stres olmadan sakince okumaya devam ediyorum. dert etmeyin pandemide evde de kalıp insan yüzü göremediler. konuşurlar parka ciktikca vs
Sizinkisi de bizim gibi o zaman sorunları yok çok şükür ama tam açılmadı değil mi stres olmamak en iyisi olacak ben 1 haftadır yemeden içmeden bile kesildim ve evde olma konusunda haklısın gerçekten dışarı çıkamamak çok kötü oldu yasaklar olmasa haftaifi AVM haftasonu bir yerlere gidilirdi mutlaka zaten şimdi bile 15-30 dk parka gitsek gordugu her çocuğu gel gel kayalim vs deyip yanına çağırma gördüğü şeyleri dili döndüğünce bana anlatma ve bilmediklerini bu ne diye sorma derdinde

X