2,5 YAŞINDA Kİ OĞLUM KONUŞMUYOR

Yengem kafayı yemişti sürekli neden konusmuyor dedi oğlan çocukları da geç konuşuyor ama hayvan sesleri cikaridi Anna baba mama cümle asla kurmazdi kreşe verdi şimdide dedikoduya başladı birden merak etmeyin
Bende kafayı yiyecek durumdayım inanın. Zaman aleyhime işliyor gibi hissediyorum. Gece yarılarına kadar araştırıyorum her yerde aynı şeyler.
Ben de konuşmadan kreşe veremem diye bir düşünce var. Kimine göre yanlış bilmiyorum ama çevreye karşı o kadar güvensiz olduğumuz bir zamandayız ki kreşte olanları bana anlatabilecek duruma gelmeden kreş ortamına vermek istemiyorum. Onun yerine haftada iki kez oyun grubuna gidiyoruz. Onun da birazda olsa faydasını görüyorum gibi ama umarım konuştuğu zaman hızlıca gelir 🥲😍

Merhaba, gözünüz Aydın çok sevindim. Darısı başımıza inşaallah. İşitme ve görme testinizde sorun çıkmadı değil mi? 30 aylık çok iyi konuşuyor demişsiniz bu süreçte dil terapisi veya her hangi destek aldınız mı?

Pedagogumuz 24.ayda 2 kelimeli cumle duymazsak dil terapisine gideceksiniz demisti, o yuzden cok sukur biz ihtiyac duymadik.

Isitme gorme testlerimiz de hicbir sorun cikmadi. Siz Ankara'daysaniz ya da Ankara'ya gelebilecek durumdaysaniz Hacettepe'ye gorunmenizi tavsiye ederim.

Merhaba, öncelikle gözünüz aydın sizin adınıza çok sevindim. Dil terapisi bir ara çok ciddi düşündüm ama götürdüğüm psikiyatri 3 ay kontrol süresi verdi. Ve 3 yaşına kadar konuşmamayı normal karşıladıklarını bu nedenle dil terapisine gerek olmadığını söyleyince biraz daha bekleme kararı aldım. Hala bir umut belki desteksiz çözebiliriz diyorum ama kelime haznesi yok denecek kadar az. Her şeyi işaretleriyle anlatıyor anlamamış gibi yapıp konuşmaya zorladığımda ise istediği şeyden de vazgeçiyor. Ve söylemek istediği şeyleri de kısık sesle fısıltıyla söylüyor. Mesela bir yerden kayacak 3 kadar sayıyoruz bu kısık sesle ağzının kenarından söylüyor. Bu nedenle KBB ye mutlaka götüreceğim. Söylediğim her şeyi hatta anlayamayacağını düşünüp yine de yapmasını istediğim şeyi söylediğimde bile yapıyor. Yaşıtlarını yakalaması 1-1,5 sene bulabilir demişsiniz. Bu süre zarfında hala terapiye devam edecek misiniz? Yoksa sonlandırıldı mı?
Bu anlattıklarınızın çoğunu benzer şekilde yaşadık biz de işte. Siz, çocuğunuzun söylediklerinizi yaptığını düşünüyorsunuz ama terapiye başladığında ne kadar çok eksiği olduğunu anlayacaksınız. İçinde-dışında, altında-üstünde, uzun-kısa gibi gibi kavramları öğenemiyorlar mesela veya devrik cümle kuruyor veya ekleme yapamıyor "kapının önü" gibi, yaşıt çocuklar ise bunları doğal yolla öğrenmiş oluyor, onlara hiç anlatılmadan. Bizimki gibi dil gelişim geriliği olan çocuklarımız bu şekilde ilkokula başladıklarında ise okuma yazmada gecikme ve zorlanma gibi sorunlar yaşıyor.
Biz şimdiye kadar 8 seans kadar terapi aldık, hala devam ediyoruz, terapist oğlumu mezun edene kadar devam edeceğiz terapiyi bırakmadan, işte bu süreç 1-1.5 sene sürebilir, çocuktan çocuğa değişen bir süre. Siz doktora bakmayın, biz geç kaldık, siz kalmayın. Ne kadar erken o kadar iyi.

Pedagogumuz 24.ayda 2 kelimeli cumle duymazsak dil terapisine gideceksiniz demisti, o yuzden cok sukur biz ihtiyac duymadik.

Isitme gorme testlerimiz de hicbir sorun cikmadi. Siz Ankara'daysaniz ya da Ankara'ya gelebilecek durumdaysaniz Hacettepe'ye gorunmenizi tavsiye ederim.
İstanbul’dayız heniz derin bir hastane araştırmasına girmedim ama eminim burada da çok sayıda iyi bir yer bulurum diye ümid ediyorum. tabii ki İhtiyacımızın kalmaması dileğimle🥲

Bu anlattıklarınızın çoğunu benzer şekilde yaşadık biz de işte. Siz, çocuğunuzun söylediklerinizi yaptığını düşünüyorsunuz ama terapiye başladığında ne kadar çok eksiği olduğunu anlayacaksınız. İçinde-dışında, altında-üstünde, uzun-kısa gibi gibi kavramları öğenemiyorlar mesela veya devrik cümle kuruyor veya ekleme yapamıyor "kapının önü" gibi, yaşıt çocuklar ise bunları doğal yolla öğrenmiş oluyor, onlara hiç anlatılmadan. Bizimki gibi dil gelişim geriliği olan çocuklarımız bu şekilde ilkokula başladıklarında ise okuma yazmada gecikme ve zorlanma gibi sorunlar yaşıyor.
Biz şimdiye kadar 8 seans kadar terapi aldık, hala devam ediyoruz, terapist oğlumu mezun edene kadar devam edeceğiz terapiyi bırakmadan, işte bu süreç 1-1.5 sene sürebilir, çocuktan çocuğa değişen bir süre. Siz doktora bakmayın, biz geç kaldık, siz kalmayın. Ne kadar erken o kadar iyi.

Doğru söylüyorsunuz. Terapistiniz hangi ilde ve kurumda acaba İstanbul’dayız memnun kalınmış bir yer olması benim için iyi olur

Merhaba, yanıtınız için çok teşekkür ediyorum. Çok şükür ki MR testleriniz temiz çıkmış ilgilenmeleri şüphelendikleri şeyleri söylemeleri çok güzel ama insanı ne kadarda gereksiz strese maruz bırakıyorlar değil mi? Doktor süreciniz hariç neredeyse aynı şeyleri yaşıyoruz. Bugün başka bir konu da okudum geniz eti ve kulakta ki sıvı konusu da engel olabiliyormuş. Psikiyatri bizim için de KBB ye de götürün isterseniz dedi şüphelendiği bir şey olduğunu söylemedi bende ciddiye alıp götürmedim ama bu hafta KBB randevusu almaya çalışıyordum. 1,5 yaşından 2 yaşına kadar yoğun bir ekran hayatımız vardı ve neredeyse hiç Türkçe çizgi film izletmedim hep İngilizce dilinde çizgi filmler açtım. Şu an sizin yazdıklarınızı okuyunca aklıma geldi. Dediğiniz gibi sebebi bu karmaşıklıkta olabilir bu detayı psikiyatriyle paylaşmadım hiç aklıma da gelmedi. 3 aylık kontrol süremiz doldu tekrar randevu almaya çalışıyorum büyük ihtimalle tekrar denver testi yapılacak iyi bir yol katettiğimizi düşünüyorum ama konuşmaması ve çevrenin gereksiz bir şekilde neden konuşmuyor demesi canımızı fazlasıyla sıkıyor.
Ameliyatı ne zaman oldunuz yani konuşmasından etkisini görmeye başladınız mı?
Psikiyatriye gitmeden once izledigi ekran sebebiyle konusmuyor muhtemelen. Ingilizce turkce almanca ne oldugu onemli degil hepsi ayni , bol bol onunla sohbet edin her yaptiginizi anlatin surekli ona sorun cevap verin.

Insallah baska bir saglik problemi yoktur aebep budur oda ekrani kesince kolayca çözülür 🌸

Psikiyatriye gitmeden once izledigi ekran sebebiyle konusmuyor muhtemelen. Ingilizce turkce almanca ne oldugu onemli degil hepsi ayni , bol bol onunla sohbet edin her yaptiginizi anlatin surekli ona sorun cevap verin.

Insallah baska bir saglik problemi yoktur aebep budur oda ekrani kesince kolayca çözülür 🌸
Ekranı o kadar kesmeye çalışıyorum ki ama maalesef. Ekran yoksa yemekte yok.Psikiyatri ekranı tamamen kesmemiz lazım dediği gün eve geldikten sonra bir kaç gün çok denedim asla yemeğini yemiyor. İsterse gün içerisinde hiçbir şey yemesin dikkati dağılmazsa yemek yediremiyorum. Günde yaklaşıl 1 saat ekran süremizi nasıl azaltacağız bilmiyorum. zaten minyon bir çocuk bir şeyler yesin diye gözünün içine bakıyorum. 🤦🏻‍♀️

Ekranı o kadar kesmeye çalışıyorum ki ama maalesef. Ekran yoksa yemekte yok.Psikiyatri ekranı tamamen kesmemiz lazım dediği gün eve geldikten sonra bir kaç gün çok denedim asla yemeğini yemiyor. İsterse gün içerisinde hiçbir şey yemesin dikkati dağılmazsa yemek yediremiyorum. Günde yaklaşıl 1 saat ekran süremizi nasıl azaltacağız bilmiyorum. zaten minyon bir çocuk bir şeyler yesin diye gözünün içine bakıyorum. 🤦🏻‍♀️
Yeme konusu cok sknti gercekten bilirim, yeni nesil cocuklarida kandirmak cok zor . Yemek harici aman 1 saniye bile gostermeyin evde de uyuyana kadar acmayin hic insallah kisa zamanda duzelir 🤲🏻

Hayırlı akşamlar rabbim şifa versin inşallah benimde kuzenimin oğlu konuşmadı normal dediler herşey temiz çıktı sonra dil terapistine goturduler doğuştan küçük dili yokmuş ondan dolayı konuşamıyorum şimdi 7 yaşında halen konusmuyor sadece yazmak istedim inşallah sizin yavrunuz konuşur🤲

Yeme konusu cok sknti gercekten bilirim, yeni nesil cocuklarida kandirmak cok zor . Yemek harici aman 1 saniye bile gostermeyin evde de uyuyana kadar acmayin hic insallah kisa zamanda duzelir 🤲🏻
Aynen öyle yapıyorum yemek bittikten sonra hemen kapatıyoruz. Asla fazlası yok umarım kısa sürede atlatırız. Çok teşekkür ederim. 🦋🌸

Hayırlı akşamlar rabbim şifa versin inşallah benimde kuzenimin oğlu konuşmadı normal dediler herşey temiz çıktı sonra dil terapistine goturduler doğuştan küçük dili yokmuş ondan dolayı konuşamıyorum şimdi 7 yaşında halen konusmuyor sadece yazmak istedim inşallah sizin yavrunuz konuşur🤲
Merhaba, iyi akşamlar..çok teşekkür ederim. Dualarınızda beni çok mutlu ediyor. Rabbim hepimizin duasını hakkında hayırlı eyleyip nasip etsin inşaallah.. bir tedavisi yok sanırım değil mi? Çok üzüldüm. Bunun teşhisini doktorlar değil de dil terapisti mi koymuş peki😳 doktorların farketmemesi şaşırttı

Merhaba, iyi akşamlar..çok teşekkür ederim. Dualarınızda beni çok mutlu ediyor. Rabbim hepimizin duasını hakkında hayırlı eyleyip nasip etsin inşaallah.. bir tedavisi yok sanırım değil mi? Çok üzüldüm. Bunun teşhisini doktorlar değil de dil terapisti mi koymuş peki😳 doktorların farketmemesi şaşırttı
Kuzenimle gorusmuyorum annesi anlatıyordu bize kulaktan önce suphelendiler sonra dil dediler Eskişehir'de tedavi oluyorlar. Peki sizin oğlunuz anne veya mama diyor mu bide sizin veya eşinizin ailesinde var mı geç konuşma bazen genetikte oluyor ablamın oğlu 4yasina kadar kekeme konuşuyordu çok sinirliydi konuşmadığı için sizin oglunuzda yok anlattığımız kadarıyla rabbim şafi ismiyle şifa versin inşallah çünkü evlattan başka bişey insanın canını yakmıyor bilirim

Yargiladigimi düşünmeyin lütfen.

Ekrani kesmeye çalışıyorum olmuyor maalesef yazmissiniz, cocugunuzla aradaki konum farkini siz kabullenememis gibisiniz, ebeveyn olarak kontrolu elinize almaniz gerekiyor.

Ekrani kesince yemek yemiyor mu? Yemeyecek o zaman, biliyorum anne olarak ac kalmasi hem uzuyor hem kizdiriyordur, ama birkac saat ac kalmakla hicbir sey olmaz korkmayin.

Yemegi oyuna çevirin dikkati dagilmadan yemiyorsa mesela. Catal kasik kullanabiliyor mu?

Catal kasik kullanabiliyor ama eglenceli bulmuyorsa eline kucuk bir maşa verin, onla yemeye calissin.

Cocugun onune yemek yiğmayin, sevdigi yemek varsa onu cok koyup digerini az koyun, hepsini ayni anda koymayin, mesela benim kizim inanilmaz yemek secer, 7-8 ay once asla agzina lokma koymazdi, oyle ki yemek yediginde evde bayram havasi eserdi, catal kasigini ve mama tabagini degistirdim, porsiyonlarini kuculttum, sevdigi yiyeceklere sevdigi yemisleri ekledim, sevdigi renklerde yiyecekler pisirdim, neredeyse her sebzenin koftesini / mucverini yaptim gibi gibi cocugunuzun huyuna gidin, illaki yiyecek, yememe sansi yok, kimse bi ömür ac gezemez. Mesela yumurta yemeyen kizim su an yumurta delisi, haslanmis yumurtayi kabuguyla eline verip soydurdugum da afiyetle yiyor, olaya katilmasini saglayin, cunku su an benlik algilari çok yuksek, kapasitelerini ogrenmek istiyorlar, merak duygusunu cezbedin.

Bir de ben kizimi yemiyor saniyordum ama algim suydu, tabaktaki bitmiyorsa yememistir, sonra kizim hastalandi, hastanede yatti 1 hafta kadar, hastaligi sebebiyle yemek yiyemedi hic, yedigini kustu vs dietisyen takibinde basladik tekrar yemek yemege, o zaman dietisyen bana ornek bi tabak hazirladi su kadar porsiyon yeter diye, bu nasil yetebiliyor diye sasirdim, bu ayda bir cocuk bi ogunde bu kadar yiyorsa, o çocuk yemek yiyen cocuktur dedi.

Neyse, ekrani kapatin
Cocugunuzla oyunlar oynayin, ozellikle evcilik, rol yapma gibi oyunlar ve ince & kaba motor beceriye yonelik oyunlar (instada bir suru ornek oyun var)
Rutinleriniz olsun (uyku saati, yemek saati, sokak saati, oyun saati, arkadas saati vb)
En ama en onemlisi kitap okuyun, ne okudugunuzun onemi yok okuyun sadece.

Harfler, rakamlar, renkler, sekiller, hayvanlar vb seyleri ogreten kartlari mutlaka edinin ve onlarla bilmeceli oyunlar yaratin,
Gun icerisinde sizinle ev isi yapsin, tezgaha oturtun yumurta kirsin, hamur karistirsin, birlikte bu isleri yaparken ona ne yaptiginizi anlatin, "su anda yumurta kiriyoruz, aa bak sarisi dustu, bak bu akan seyde beyazi, icine un katiyoruz, tuz ekledik gordun mu?" Gibi detayli detayli anlatin, bazi noktalara sasirdi mi hayret mi etti, tekrar anlatin.
Evini temizlerken onun da eline bir bez verin, silsin, camasir asarken sepetten camasirlari size uzatsin, birlikte bulasiklari kaldirin, bunlari da yaparken anlatin.

Ben kizimin gunluk hayata etkin katilim gostermesini saglayarak konusmaya baslamasina destek oldum, pedagogumuz boyle onermisti.

Kuzenimle gorusmuyorum annesi anlatıyordu bize kulaktan önce suphelendiler sonra dil dediler Eskişehir'de tedavi oluyorlar. Peki sizin oğlunuz anne veya mama diyor mu bide sizin veya eşinizin ailesinde var mı geç konuşma bazen genetikte oluyor ablamın oğlu 4yasina kadar kekeme konuşuyordu çok sinirliydi konuşmadığı için sizin oglunuzda yok anlattığımız kadarıyla rabbim şafi ismiyle şifa versin inşallah çünkü evlattan başka bişey insanın canını yakmıyor bilirim
Net olarak söyledikleri. Baba, gel, gitti, su, siyah, pembe sadece bunları söylüyor. Mesela kedi ye sadece ke diyor. Bazı şeylerin sadece ilk hecesini söylüyor. Çok şükür sinir öfke vs yok tam tersine mutlu bir çocuk. Gerçekten rabbim kimseyi çocuğuyla sınamasın

Siz terapi için kime gittiniz? Özelden mesaj atmaya çalıştım ama yapamadım.

Doğru söylüyorsunuz. Terapistiniz hangi ilde ve kurumda acaba İstanbul’dayız memnun kalınmış bir yer olması benim için iyi olur
Biz Istanbul'da değiliz. Ben İnternet üzerinden araştırıp bulmuştum. Şuna dikkat edin sadece; terapiyi yapan kişi mutlaka sağlık meslek yüksek okulu mezunu olsun. Küçük bir kursla başka insanlar da "terapi yapıyorum, benim de yetkim var" diye bu işi yapmaya çalışıyor. Özel eğitim kurumlarına da bakabilirsiniz, onların da DILKOM bölümü oluyor.

Net olarak söyledikleri. Baba, gel, gitti, su, siyah, pembe sadece bunları söylüyor. Mesela kedi ye sadece ke diyor. Bazı şeylerin sadece ilk hecesini söylüyor. Çok şükür sinir öfke vs yok tam tersine mutlu bir çocuk. Gerçekten rabbim kimseyi çocuğuyla sınamasın
Konuşacak insallah

X