2.çocukla evliliğim çıkmaza girdi.

Ee kadın 4 aylık zaten çalışacağım diyor. Kim emzirecek o zaman. Türkiye'de doğum için yasal ücretli izin 4 ay sadece. Bebeği 3-4 aylıkken ise başlayan annelerin bakıcısı nasıl besliyorsa bebeği babası da o şekil besleyecek.

Ben sizin neyi savunduğunuzu anlamadım gerçekten. Baba bakmasın çocuğa o calissin para getirsin. Kadın baksın sadece öyle mi?
Çünkü anne önce gelir?? Nerede önce geliyor bebek bakımında sanırım çünkü memesi var.

Halbuki iki insanın ortak çocuğu. Ne kadar anne ise o kadar baba. Rolleri değiştirmekte ne sakınca var. Kadın diyor BAKAMIYORUM.
Ben de diyorum O ZAMAN BABASI BAKSIN. Baba olmak böyle olmalı. Ama erkek işinden çıkmasın. Cevabınız bu gerçekten. Ee kadın çalışacak. Yok anne önce gelir- bu ne demekse?
Ben size pes diyorum gerçekten ne demek kadin bakamiyorsa adam isten cikip baksin ya ? Gercekten bu kadar insanin icinde bunu bi siz savunuyorsunuz herkes tam aksini savunurken ve o aksini savunanlar da bir anne. Baba zaten elinden geldigince yardimci oluyor bu kadar insan yardimci oluyor konu sahihine tek bakmiyor yani...
Bende calisan bi kadin olacagim meslek geregi sehir sehir gezecegim ne anne ne kv kimse olmayacak ben cocuk yapmayacak miyim yani ? Kimseye de güvenemem o cocugu yaparken yaptiysak babasiyla sorumlulugunu da biz alacagiz kimse degil. Nerde gorulmus anne bakamiyor baba isten cikip bakiyor vallahi saçmalik.

Ben size pes diyorum gerçekten ne demek kadin bakamiyorsa adam isten cikip baksin ya ? Gercekten bu kadar insanin icinde bunu bi siz savunuyorsunuz herkes tam aksini savunurken ve o aksini savunanlar da bir anne. Baba zaten elinden geldigince yardimci oluyor bu kadar insan yardimci oluyor konu sahihine tek bakmiyor yani...
Bende calisan bi kadin olacagim meslek geregi sehir sehir gezecegim ne anne ne kv kimse olmayacak ben cocuk yapmayacak miyim yani ? Kimseye de güvenemem o cocugu yaparken yaptiysak babasiyla sorumlulugunu da biz alacagiz kimse degil. Nerde gorulmus anne bakamiyor baba isten cikip bakiyor vallahi saçmalik.
Sizin mantığa göre siz çalıştığınız için çocuk yapmayacaksıniz. Çünkü sizin mantığa göre annenin işten çıkıp çocuk bakması makul ve olması gereken bir hareket iken babanın işten çıkıp çocuk bakması son derece akla ve mantığa ters.

ya da siz feminizmi ve toplumun dayattığı cinsiyet rolleri meselesini çok yanlış anlamış olabilirsiniz
Toplumun dayattığı cinsiyet rollerini yanlış anlamak nasıl oluyor? Ne dediğiniz neyi savunduğunuz veya neye karşı çıktığınız hiç anlaşılmıyor. Ben çok net bir şey söylüyorum. Sizin buna cevabınız benim bir şeyleri yanlış anladıgim ama ne yine belli değil. Sırf yanıt yazmak için bir şey yazmışsıniz da bir manası olmamış.

Kendisine niçin avukat olmak istediğinizi anlamadım
Ben yapı itibariyle ciğerim sökülse yine yardım istemeyen bir insanım
Ha bu doğru mu hayır
Zaten yorumda da yazmışım en doğrusu onun yaptığı öyle kıymetli olunuyor
Ama evet iddia ediyorum 2 kişiye 1 çocuk düşüyor o evde ve bakılabilir
Benim kızlarım hakkında elbette bir fikriniz olamaz
Tek başına çarşafı dört köşeden bağlayıp boynuma geçirip içine kızımı koyup evde dolaştığımı biliyorum nasıl kolay bakmışım değil mi cidden eşim yok büyük 3 yaşında ve bebek ağlayınca gece o da uyanıyor diğeri 6 aylık ve sallanmak istiyor çok kolay baktım hatta bakmadım kendileri büyüdü
Bu mübarek gün bu denli kırıcı olmaktan nasıl korkmuyorsunuz?

Valla insanların sıkıntılarını küçümseyen üstten üstten çok bilmişlik yapan sizsiniz. Aynı şekilde karşılığını veriyorum kiriliyorsunuz. O zaman biraz empati yaparsanız en azından. Sen yemek yaparken fındık toplamaya giderken çocuğun uyuyormuş işte daha neyin tatavasi bu. Uyumayan 24 saat memeden ayrılmayan çocuklar var. Niye bunu anlayamıyorsunuz. Konu sahibi yarım saatte bir uyanıyor diyor. Senin çocuğun da böyle olsaydı fındık toplayamaya gidemezdin yemeği de yapamazdin. Bu kadar net.

Toplumun dayattığı cinsiyet rollerini yanlış anlamak nasıl oluyor? Ne dediğiniz neyi savunduğunuz veya neye karşı çıktığınız hiç anlaşılmıyor. Ben çok net bir şey söylüyorum. Sizin buna cevabınız benim bir şeyleri yanlış anladıgim ama ne yine belli değil. Sırf yanıt yazmak için bir şey yazmışsıniz da bir manası olmamış.
"toplumsal cinsiyet rollerini yanlış anlamışsın" diyorum, "benim bir şeyleri yanlış anladığımı söylüyorsun ama neyi yanlış anladığım belli olmuyor" diyorsun. daha ne kadar açık yazabilirdim ki.
cinsiyetler eşit olabilir ama aynı olamaz. evet kadınlar da çalışabilir, erkekler de çocuk bakabilir, ama 4 aylık bir çocuğa anne dururken babanın bakmasını istemek saçmalıktan öteye gidemez. cinsiyetler 'aynı' olmadığı için, annenin ve babanın bakımı eşit değerde olamaz. bir fikir akımı falan görünce, illa onun altını boşaltmadan, saçma sapan yerlere çekmeden rahat edemiyorsunuz. cinsiyet rollerine karşı çıkmayı, cinsiyetleri aynılaştırmak ve aynıymış gibi davranmak olarak görüyorsunuz. ne denilir ki.

Sizin mantığa göre siz çalıştığınız için çocuk yapmayacaksıniz. Çünkü sizin mantığa göre annenin işten çıkıp çocuk bakması makul ve olması gereken bir hareket iken babanın işten çıkıp çocuk bakması son derece akla ve mantığa ters.

Merhaba fozgeb
Bence ihtiyaç halinde baba da çocuğa bakabilir elbette
Ama bu yoldan yeni geçmekte olan biri olarak ben diyordum ki hemen işe dönerim bebeği birine bırakırım vs.
Ama o iş öyle olmuyormuş gerçekten.
Mesela ücretsiz doğum iznini devlette çalışıyorsa baba da kullanabiliyor.
Eşim evde durup ben işe gidebilirim mesela :)
Ama burada bebeğin tercihleri de ihtiyaçları da devreye giriyor.
Bebeğin gözü sürekli sende oluyor mesela. Uykudan ağlayarak uyandığında bir tek sende sakinleşiyor vs vs
Memelilere baktığımızda da ya yavruyu beraber büyütüyorlar ya da anne tek başına yapıyor bu işi. Her ne kadar evrim sürecinde insanlar olarak yol alsak da bazı temel şeyler değişmiyor.

Bu konuda anne biraz fazla bunalmış. Aslında desteği de var. Annesi kayınvalidesi eşi... bazı ön kabuller ile yola çıkmalıydı 2 çocuk sahibi olmaya karar verirken. Çok yorulacağını bilmek gibi, 2-sene uykusuz kalacağını kabullenmek gibi.

Eşin işten çıkıp evde çocuk bakması evet olabilir çok sıkışırlarsa ama bu defa kadın işte zaten yorulacak anneden uzak kalan çocuklar eve geldiği andan itibaren anne ilgisine muhtaç olacaklar daha çok bunalıp yorulur bence

Evet anne varken babanin isten cikip cocuk bakmasi ters kime sorarsaniz sorun size ayni seyi soyler. Bu cinsiyet ayrimi falan degil allah anneligi sefkati en cok anneye vermis. Calistigim icin cocuk yapmam demiyorum ama cocugum belli bi yasa gelene kadar ucretsiz izne ayrilir yine bakarim esime de isten cik cocuklara sen bak demem. Asil bu mantiga ters.

Evet anne varken babanin isten cikip cocuk bakmasi ters kime sorarsaniz sorun size ayni seyi soyler. Bu cinsiyet ayrimi falan degil allah anneligi sefkati en cok anneye vermis. Calistigim icin cocuk yapmam demiyorum ama cocugum belli bi yasa gelene kadar ucretsiz izne ayrilir yine bakarim esime de isten cik cocuklara sen bak demem. Asil bu mantiga ters.

Bir çocuk 3 yaşında kreşe başlayabiliyor. İlk yıl da hastalıkları ve alışma süreci sebebi ile biraz sıkıntılı geçebiliyor. O yüzden 2 çocuk sahibi bir anne kariyerinden tahmini 6-8 yıl uzak kalmış oluyor. 3 çocuklu bir kadının bu şartlarda kariyerı olamıyor zaten. Sizde gelecekte çocuk yapmadan önce böyle bir kesintinin sizin kariyeriniz üzerindeki etkilerini göz önünde bulundurarak hareket edersiniz. Çünkü koca çalışmazsa olmaz.

"toplumsal cinsiyet rollerini yanlış anlamışsın" diyorum, "benim bir şeyleri yanlış anladığımı söylüyorsun ama neyi yanlış anladığım belli olmuyor" diyorsun. daha ne kadar açık yazabilirdim ki.
cinsiyetler eşit olabilir ama aynı olamaz. evet kadınlar da çalışabilir, erkekler de çocuk bakabilir, ama 4 aylık bir çocuğa anne dururken babanın bakmasını istemek saçmalıktan öteye gidemez. cinsiyetler 'aynı' olmadığı için, annenin ve babanın bakımı eşit değerde olamaz. bir fikir akımı falan görünce, illa onun altını boşaltmadan, saçma sapan yerlere çekmeden rahat edemiyorsunuz. cinsiyet rollerine karşı çıkmayı, cinsiyetleri aynılaştırmak ve aynıymış gibi davranmak olarak görüyorsunuz. ne denilir ki.

Sen toplumun dayattığı cinsiyet rolleri demiştin şimdi de "toplumsal cinsiyet rolleri" dedim diye çeviriyorsun. Dayatılan ı kaldırınca evet birşeyler değişiyor. Tamam da topumsal cinsiyet rollerini nasil yanlis anlmamisim. Yanlış anlaşılacak bir sey mi var. Sadece kabul etmiyor olabilirim. Hele bu daha once soyledigin gibi dayatilan bir sey ise kabul etmemem kadar dogal ne olabilir. Sen körü körüne bu rollere baglandin diye biz de mi baglanalim bu dayatilana. Ayrica hangi fikir akımin içini boşaltmışım? Yani ben senin gerçekten hala neyi savunduğunu anlayamıyorum çünkü savunduğun bir şey yok. Sanırım cinsiyet rollerine bireylerin sıkı sıkıya bağlı kalması gerektiğini savunuyorsun.

Yalnız herkes yorum yapıyo tartışıyor bile ama konu sahibi yorum yapma tenezzülünde bile bulunmuyor başka konulara yorum yapıyo kimseyi takmıyo

Slm arkadaşlar.yorumlarınızı okuyorum tabiki.herkes kendince kendi hayatından kesitler vererek ben yaptım sen niye yapamıyorsun demiş hatta bazıları acizlikle rahatlıkla suçlamış.bu mübarek ayda diyeceğim şu ki Rabbim kimseyi psikolojik hastalıklarla sinamasin ve kimseyi hasta diye evlat sevgisinden sifasindan esirgemesin.konuyu açtığım günden bugune değişen pek birsey olmadı sadece artık eşime işten çık demiyorum o kadar.burada sizlerle dertlesmek için konuyu açmıştım çünkü herkesin derdi kendine büyük sanmıştım ve şimdi sukrediyorum halime.olumlu olumsuz yorum yapan herkes iyiki varsınız.ben iyiyim artık siz de iyi olun.iyi aksamlar.

Kendisine niçin avukat olmak istediğinizi anlamadım
Ben yapı itibariyle ciğerim sökülse yine yardım istemeyen bir insanım
Ha bu doğru mu hayır
Zaten yorumda da yazmışım en doğrusu onun yaptığı öyle kıymetli olunuyor
Ama evet iddia ediyorum 2 kişiye 1 çocuk düşüyor o evde ve bakılabilir
Benim kızlarım hakkında elbette bir fikriniz olamaz
Tek başına çarşafı dört köşeden bağlayıp boynuma geçirip içine kızımı koyup evde dolaştığımı biliyorum nasıl kolay bakmışım değil mi cidden eşim yok büyük 3 yaşında ve bebek ağlayınca gece o da uyanıyor diğeri 6 aylık ve sallanmak istiyor çok kolay baktım hatta bakmadım kendileri büyüdü
Bu mübarek gün bu denli kırıcı olmaktan nasıl korkmuyorsunuz?
Agzı olan konusuyor derlerdi eskiden. Şimdide teknoloji geliştikce klavyesi olan yazıyor oldu. Boşver biz ne desek anlamazlar. Hiç canını sıkma. Bnm oglum 19 yasında şimdi. Bnm yaşadıklarımı bir ben bir Allah bilir. Sende 3 cocukla maşallah suphanallah diyorum. 🧿

Valla insanların sıkıntılarını küçümseyen üstten üstten çok bilmişlik yapan sizsiniz. Aynı şekilde karşılığını veriyorum kiriliyorsunuz. O zaman biraz empati yaparsanız en azından. Sen yemek yaparken fındık toplamaya giderken çocuğun uyuyormuş işte daha neyin tatavasi bu. Uyumayan 24 saat memeden ayrılmayan çocuklar var. Niye bunu anlayamıyorsunuz. Konu sahibi yarım saatte bir uyanıyor diyor. Senin çocuğun da böyle olsaydı fındık toplayamaya gidemezdin yemeği de yapamazdin. Bu kadar net.
Okadar da net değil bence. Mecbur kalınca çocuk kenarda pusette zırıl zırıl ağlar o yemekte yapılır, ya da sırtına bebeği bağlar ağlata ağlata o fındığı da toplar. Neden siz söylediğiniz zaman doğru bi tek sizinki diye sınırlıyosunuz herkesi? Bakın o halde de yapılabiliyomuş siz neden "uyumasa yapılamaz" diyip kestirip atıyosunuz kendinizden emin bi şekilde??

Konuyu açan arkadaştan cok siz yazmaya başladınız. Asıl siz bizim sıkıntılarımızı görmezden geliyorsunuz. Herkezin yaşadıgı kendine. Siz nerden biliyorsunuz bnm ve cocugumun sabaha kdr uyudugunu. Siz hiç aksam 9 dan sabaha kdr gögsünüz açık meme ucu yara içinde uyudunuzmu. Bazı mecburiyetler vardır. Mecbursundur kalkıp tarlada çalısmaya. Ne biliyoda konuşuyorsunuz pardon... mübarek ay size bulaşmayı düşünmüyorum. Buyrun..💃

Hay Fındık beynini senin 😂
Böylesi komik duruma düşmeden evvel dikkat etseydin keşke
Hayatımda hiç fındık toplamadım ben
Bunu nerden çıkardın

Konuyu açan arkadaştan cok siz yazmaya başladınız. Asıl siz bizim sıkıntılarımızı görmezden geliyorsunuz. Herkezin yaşadıgı kendine. Siz nerden biliyorsunuz bnm ve cocugumun sabaha kdr uyudugunu. Siz hiç aksam 9 dan sabaha kdr gögsünüz açık meme ucu yara içinde uyudunuzmu. Bazı mecburiyetler vardır. Mecbursundur kalkıp tarlada çalısmaya. Ne biliyoda konuşuyorsunuz pardon... mübarek ay size bulaşmayı düşünmüyorum. Buyrun..💃
Sorma bacım
Bir anda atladı ortaya
Yazmış bana fındık da fındık diye
Fındık beyinli
Hayatımda fındık toplamadım ben

Benimde 2,5 aylık oğlum var kolik bebek.. Evet gerçekten çok zor ve sabir istiyor. Bazen o ağlayıp susmayınca bende oturup agliyim diyorum.
Ama eşinize işten çik demek oldukca abarti bir istek olmus.

Okadar da net değil bence. Mecbur kalınca çocuk kenarda pusette zırıl zırıl ağlar o yemekte yapılır, ya da sırtına bebeği bağlar ağlata ağlata o fındığı da toplar. Neden siz söylediğiniz zaman doğru bi tek sizinki diye sınırlıyosunuz herkesi? Bakın o halde de yapılabiliyomuş siz neden "uyumasa yapılamaz" diyip kestirip atıyosunuz kendinizden emin bi şekilde??
Bu hanım efendi öyle yapıyorsa bu onun vicdanı. O öyle yapti diye doğru mu olacak. Konu sahibine bilmis bilmis verilecek akıl bu mu?

X