2 yaş ve takıntılı davranışlar

NilPerisi

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
3 Nisan 2020
695
801
33
Merhaba,
Oğlum 25 aylık ve doğduğundan beri aşırı ağlayan bir çocuk. İlk aylar kolikti ve sonraki aylarda da ağlaması huy olarak devam etti. Şu anda konuşmuyor sadece anne diyor ve yarım yamalak sadece benim anladığım “su” demesi var. Size biraz davranışlarından bahsetmek istiyorum.

Mesela odaya yemek getiriyorum birden cığlık cığlıga aglamaha baslıyor bagırıyor kendini yerlere atıyor kucagıma alıyorum tekrar aynı ve sonra oturup yiyor. Ya da ben mutfaktayım içerden yine delirmiş gibi cıglıklar atıyor gidiyorum su istedigi için beni cıglıkla cagırmıs oluyor.

Parka gidiyoruz parkta yanda bi cocuk sallanıyorsa o salıncağı da kendisinin sanıyor ve kalksın diye deliriyor. Bi yere yemege gidiyoruz deli dehset cıglıklar herkes dönüp dönüp bize bakıyor.

Ek olarak takıntıları var, memesiyle oynuyor eli sürekli memesinde , devamlı avuç içini benim yüzümde gezdirmeye calısıyor.

AAşırı agresif ve her yerde 2 snde delirmesi yüzünden biyere gitmeye korkar olduk. 2 yas sendromu olarak ilk basta konuya yaklastım ama hıc konusmaması, kendini devamlı ellemesi ve tabi ekran takıntısı var acmadıgımız zaman deliriyor evde 5 aylık kardeşi var.

Ne düşünüyorsunuz benzer şeyleri yasayan var mı? Nasıl bir yol izlememi önerirsiniz? Pedagog önerisi olan varsa da yazarsa cok memnun olurum ve bir cok test duyuyorum denver vb adlarda yaptıran var mı ben nörolojiye mi gitmeliyim pedagog mu?

Ayrıca evde ekranı bıraktırma için önerileriniz neler, 2 yaş etkinlikleri evde neler yapıyorsunuz?

Gerçekten kafayı yemek üzereyim cocugumdan soguma aşamasına geldim. Tüm gün aglayan cıglık cıglıga herseyi delirerek yaptıran bi cocuk haline geldi lütfen destek yorumları bekliyorum

Oyun grubu denediniz mi? Kardeş gelmeden de aynı mıydı? Kardeşten sonra başbaşa zaman geçiriyor musunuz? Ekrana ne zamandır maruz kalıyor?

Cok klasik olacak ama gercekten konusmaya baslayip kendilerini daha iyi ifade ettiklerinde duruluyolar. Bizimki 22 aylik zor bir bebekti, asiri agresifti. Kendisini ifade ettikce bu agresif tutumu yumusadi.

Merhaba,
Oğlum 25 aylık ve doğduğundan beri aşırı ağlayan bir çocuk. İlk aylar kolikti ve sonraki aylarda da ağlaması huy olarak devam etti. Şu anda konuşmuyor sadece anne diyor ve yarım yamalak sadece benim anladığım “su” demesi var. Size biraz davranışlarından bahsetmek istiyorum.

Mesela odaya yemek getiriyorum birden cığlık cığlıga aglamaha baslıyor bagırıyor kendini yerlere atıyor kucagıma alıyorum tekrar aynı ve sonra oturup yiyor. Ya da ben mutfaktayım içerden yine delirmiş gibi cıglıklar atıyor gidiyorum su istedigi için beni cıglıkla cagırmıs oluyor.

Parka gidiyoruz parkta yanda bi cocuk sallanıyorsa o salıncağı da kendisinin sanıyor ve kalksın diye deliriyor. Bi yere yemege gidiyoruz deli dehset cıglıklar herkes dönüp dönüp bize bakıyor.

Ek olarak takıntıları var, memesiyle oynuyor eli sürekli memesinde , devamlı avuç içini benim yüzümde gezdirmeye calısıyor.

AAşırı agresif ve her yerde 2 snde delirmesi yüzünden biyere gitmeye korkar olduk. 2 yas sendromu olarak ilk basta konuya yaklastım ama hıc konusmaması, kendini devamlı ellemesi ve tabi ekran takıntısı var acmadıgımız zaman deliriyor evde 5 aylık kardeşi var.

Ne düşünüyorsunuz benzer şeyleri yasayan var mı? Nasıl bir yol izlememi önerirsiniz? Pedagog önerisi olan varsa da yazarsa cok memnun olurum ve bir cok test duyuyorum denver vb adlarda yaptıran var mı ben nörolojiye mi gitmeliyim pedagog mu?

Ayrıca evde ekranı bıraktırma için önerileriniz neler, 2 yaş etkinlikleri evde neler yapıyorsunuz?

Gerçekten kafayı yemek üzereyim cocugumdan soguma aşamasına geldim. Tüm gün aglayan cıglık cıglıga herseyi delirerek yaptıran bi cocuk haline geldi lütfen destek yorumları bekliyorum
25 ay icin belli bir kelime sayısına ulaşması beklenir. Her bebeğin gelişimi elbette farklı ama bir doktor görmeli mutlaka..
Kendini ifade edemediği için ve 2 yaşın etkisiyle bu kadar agresif olabilir.Tv icin pek fazla önerilecek birsey yok aslında.acmayacaksiniz farklı şeylerle oyalanacak.
Kitaplara ilgisi var mı? O yaş gurubu icin çok güzel kitaplar var.yapi kredi büyük sorular kitabı ya da yükselen zeka setleri çok güzel.daha birçok seçenek var bize çok faydası dokundu.oradaki resimleri anlatın surekli konuşun.
evde işlere katılmasını sağlayın.bulasiklari beraber çıkarın,çamaşırları beraber asın...gibi. yemek yaparken mesela tek tek anlatın.instagramda bıcır bıcır buket var onu takip etmenizi öneririm dil gelişimi için.eger dil terapisti bulundugunuz yerde varsa çok faydası olur.
Hergun parka dışarı çıkarın enerjisini atsın.
Benimki de 2 yasinda bizimkinde de bazen çığlık atma tutturma çok sinirlenirse vurma var. Bazen çok zorluyorlar biliyorum ama ne kadar sakin kalabilirseniz o kadar o sinir hâli gerileyecek.

Bu arada kesinlikle ağladığı için her istediğini yapmayın.yoksa bunu koz olarak kullanma alışkanlığı edinecek.seviyesine inin o an istediği şeyin neden olmayacağını kısaca anlatın ve o an neyle ilgileniyorsanız devam edin.bir süre sonra sakinleşecek.
Firsat verin...biz anneler çocuğumuz leb demeden leblebiyi anladığımız için de konuşmaları gecikiyor çocukların.mutlaka babayla da vakit geçirmeleri lâzım. Bize konuşma gereği duymuyorlar. Çünkü mesela "su" demese de bakışından işaretinden anlıyoruz.bu defa da her talebi hemen karşılandığı icin konuşmuyorlar.

Merhaba mutlaka bir pedagog ile iletişime geçin bi değerlendirsin. Uzun süreli ekran kulllanımında bu anlattığınız tarzda hatta daha ileri boyutta ekran otizmi denilen sıkıntılar oluşabiliyor. Tavsiyem tv yi kapatın fişi çekin( açmayı biliyorsa açamasın) tv yi siz açtınız ona izlettirdiniz sınır olmadığı içinde izleme süresini bilemedi siz alıştırdınız o sebeple evde tv kullanımını yok denecek seviyeye getirin. Bir kaç gün direnip isteyecektir kararlı olduğunuzu görünce vazgeçecektir. Bol bol kitap okuyun, dışarı çıkın gezin sosyalleşin bu gezilerde sürekli konuşun aaa şurda kuş var mavi mi o? Ağaca dokunalım mı? Vs gibi . Evde saklambaç , yakalamaca top atma , resim yapma, dans etme , hamurla oynama , oyuncaklarını konuşturma vs gibi oyunlar oynayabilirsiniz. Kaplara su doldurun sularla oynasın, bulaşık yıkasın, oyuncaklarını yıkasın, pipetle suda kabarcıklar çıkarsın ama tv yi açmayın. Ne kadar çok ilgi o kadar çok size geri dönüşü olacak. Sürekli oyun oynamak zorunda değilsiniz.Yaptığınız işleri beraber yapın yardım isteyin ona göre küçük sorumluluklar verin. Bir eşya taşıma vs gibi….

Oyun grubu denediniz mi? Kardeş gelmeden de aynı mıydı? Kardeşten sonra başbaşa zaman geçiriyor musunuz? Ekrana ne zamandır maruz kalıyor?
Oyun grubu denemedik hem kış hastalıkları hem de yeni kardeş gelmesiyle götürecek imkanım da olmadı. Yazın da kendimiz etkinlik yaparız diye götürmedim günübirlik etkinlikleri arastıryorum.

Ekrana gün içinde tv ve babasının telefonuyla cok fazla son 3 aydır maruz kaldı. Ekranı kesmeye basladık ama cok hırcın ve zor geciyor. Kardesten sonra basbass zaman sadece diğer bebiş uyurken olabiliyor cunku bırakacak veya destek olacak bir aile üyemiz maalesef yok.

X