Kızım kreşe başladı, hayatımız zindan döndü

Herkese merhaba.

Kızım 27 aylık, haziran ayının sonlarına doğru öncelikle 2-3 saat olmak üzere kreşe başladı.
Orada keyfi yerinde olduğu için, uyum sağladığı için ve orada geçirdiği zaman ona yetersiz geldiği için yavaş yavaş 3 haftadır tam güne döndük.
Eşimle ikimizin iş saatlerinden dolayı sabah 8.00 de bırakıyoruz, akşam 17.30 civarı alıyoruz.

Sorunumuz bu noktada başlıyor; kızımı alıp eve geldikten sonra her akşam ağlama krizleri oluyor, eften püften şeylerden kriz çıkarıyor ve o esnada onunla iletişim kurmak tamamen imkansız hale geliyor. hep eve aç geldiği için olduğunu düşündük, çünkü yemeğini yediği zaman hali tavrı büyük oranda düzeliyordu.. fakat bu hafta işler iyice içinden çıkılmaz hale geldi, o sinirli sürekli mızmız sürekli ağlayan hali geçmiyor.. artık dün gece iyice tavan yaptı, 2 saat boyunca uyku halindeyken hem ağladı hem sayıkladı, sabah uyandığında yine aynı durumdaydı.. resmen bal gibi kızım gitti, yerine asla tanıyamadığım bi çocuk geldi. öğretmenlerine soruyorum, okulda uykuda yemede içmede hiç sorun yok, gayette neşeli mutlu bi çocuk diyorlar, zaten sabahları isteyerek gidiyor. kendini de ifade edebilen bi çocuk, ne isteyip ne istemediğini konuşarak cümle kurarak anlatıyor ama okulda neler yaptığını anlatmıyor. öğretmenin attığı fotolarda da gayet mutlu görünüyor.

sizce bu bi geçiş süreci midir, 2 yaş krizleri midir, şımarıklık mıdır? kafam allak bullak, çok üzgünüm. pedagoga göstermeli miyim?

bugünden itibaren 3 hafta tatilde olacağız bu süreçte gitmeyecek okula, tatildeki ve sonrasındaki haline bakıp ona göre mi karar versem pedagog işine, yardım edin lütfen...
Cevaplari okumadim ama benim aklıma aşırı yorulduğu icin olabileceği geldi...çünkü bu yaş aralıklarında öğlen uyumazlarsa tüm gün çok yoruluyorlar ve tüm huyu suyu değişiyor.

Bu durum aşkında çocuğun güvendiği ortama ve güvendiği insanlara kavuştuğu için kendini özgür bırakması, gün içinde yaşadığı tüm olumsuz duyguları da serbest bırakmasından oluyor demişti bana o dönem rehberlikçi.
Normal bir durum.
Kurallar, akranlarla yaşanan her tür olayı idare ediyor ve güvendiği yere gelince tüm bınları serbest bırakıyor.
Zamanla azalacaktır mutlaka
Aynen arkadaşın dediği gibi gün içinde regüle olamadığı için böyle yapıyor. Bu süreci naaıl yönetmelisiniz, nasıl davranmalısınız konusunda çocuk psikoloğu iel görüşürseniz daha rahat atlatırsınız. Benim kızım 4.5 yaşında bazen haşa böyle anlamsız krizler oluyor okul çıkışında.ben sessizce bekleyip sarılıyorum, kuruyemiş ya da elma gibi sevdiği meyveler koyuyorum yanımıza isteyince yesin diye. Kriz azalır gibi olduğu an böyle devirmece oyunu, sandaviç yapma oyunu yastık savaşı gibi oyunlar oynuyorum.Bizim bi bi saate geçiyor ama her zaman olmuyor tabi.

Sizi özlediği için uyumuyor o yüzden de huysuz oluyor diye düşünüyorum. Uyku saatini 20:30 lira çekip öncesinde bol bol ilgilenerek uyku rutinlerini biraz uzatarak vs. Masal okumak sevdiği pijama hangisi bu konuda konusuup annesine pijama seçmek. Böyle uyku öncesi keyifli uyku aktiviyeleri. Uykuya hazırlık oyunları olabilir.
Evet psikoloğumuz uyku öncesi sakinleşmesi için sakin , parlak ışık olmayan ortamda rurinleri uzatmamızı önermişti.ailece sarılma öpmece oyunu sonra kitap okuma gibi şeyler yapıyoruz. Seviyorsa küçük masaj gibi dokunuşlarla kremleyebilirsiniz pijama giymeden mesela.o çok şiddetli ağlarken bir şey anlatmaya çalışmayın, izin verirse sarılın vermezse yakınında durun. Tabi sizin durumunuza özel psikolog daha iyi öneriler verecektir.

Herkese merhaba.

Kızım 27 aylık, haziran ayının sonlarına doğru öncelikle 2-3 saat olmak üzere kreşe başladı.
Orada keyfi yerinde olduğu için, uyum sağladığı için ve orada geçirdiği zaman ona yetersiz geldiği için yavaş yavaş 3 haftadır tam güne döndük.
Eşimle ikimizin iş saatlerinden dolayı sabah 8.00 de bırakıyoruz, akşam 17.30 civarı alıyoruz.

Sorunumuz bu noktada başlıyor; kızımı alıp eve geldikten sonra her akşam ağlama krizleri oluyor, eften püften şeylerden kriz çıkarıyor ve o esnada onunla iletişim kurmak tamamen imkansız hale geliyor. hep eve aç geldiği için olduğunu düşündük, çünkü yemeğini yediği zaman hali tavrı büyük oranda düzeliyordu.. fakat bu hafta işler iyice içinden çıkılmaz hale geldi, o sinirli sürekli mızmız sürekli ağlayan hali geçmiyor.. artık dün gece iyice tavan yaptı, 2 saat boyunca uyku halindeyken hem ağladı hem sayıkladı, sabah uyandığında yine aynı durumdaydı.. resmen bal gibi kızım gitti, yerine asla tanıyamadığım bi çocuk geldi. öğretmenlerine soruyorum, okulda uykuda yemede içmede hiç sorun yok, gayette neşeli mutlu bi çocuk diyorlar, zaten sabahları isteyerek gidiyor. kendini de ifade edebilen bi çocuk, ne isteyip ne istemediğini konuşarak cümle kurarak anlatıyor ama okulda neler yaptığını anlatmıyor. öğretmenin attığı fotolarda da gayet mutlu görünüyor.

sizce bu bi geçiş süreci midir, 2 yaş krizleri midir, şımarıklık mıdır? kafam allak bullak, çok üzgünüm. pedagoga göstermeli miyim?

bugünden itibaren 3 hafta tatilde olacağız bu süreçte gitmeyecek okula, tatildeki ve sonrasındaki haline bakıp ona göre mi karar versem pedagog işine, yardım edin lütfen...
Yemek yiyince daha farklı demişsiniz, acaba okula onu almaya giderken sağlıklı bir atıştırmalık götürseniz eve gelene kadar yolda atıştırsa faydası olur mu?

Sizleri özlediği için hırçinlaşıyor, çocuğunuzla aktivite saatleri oluşturmanız lazım, en azından hafta sonları tatmin edici olmalı, bir bebek için (hala bebek çünkü) kreşteki saatler çok fazla, daha önce kreşlerde görev yaptığım için çocukların nasıl ilgiye aç olduklarını iyi biliyorum, yemek yapan aşçı ablaya ve yahut alt değişen yardımcı ablaya anne diye pesinden ağladıklarını iyi biliyorum , keşke kreşten başka bir çözüm olsa , kreş saatleri çok fazla asla sağlıklı değil bu uzunluk ...
Yaa bu mesajınız üzdü beni 🥹🥹 ama ben yerim bu ablalara anne diyerek peşinden dolaşan pıtırcıkları, benim kızım da başlayacak Eylül de inşallah ve içim burkuldu ne bileyim.. keşke şartlar farklı olsa bu durumu onlara yaşatmamış olsak diye vicdan yaptım şu an..
gerçekten evde olduğumuz her saati onunla geçiriyoruz, hafta sonlarımız keza öyle.. ama çocuk haklı, ne diyebilirim ki..
annem 2 yıldır kızım için bizde yaşıyordu, farklı şehirlerdeyiz, haklı olarak artık evine dönmek istiyor.
Bizde de aynı durum iki yıl annem baktı ve artık kreş zamanı geldi inşallah siz bir çözüm bulursunuz bu duruma sabır diliyorum size..

Cevaplari okumadim ama benim aklıma aşırı yorulduğu icin olabileceği geldi...çünkü bu yaş aralıklarında öğlen uyumazlarsa tüm gün çok yoruluyorlar ve tüm huyu suyu değişiyor.
kızım her gün uyuyor okulda 1,5-2 saat civarı.. bence regüle olamadığı ve acıktığı için yaşıyoruz krizleri..

bakalım 2 hafta tatilde olduğumuz için ara verdik, bugün tekrar başladı.. umarım tatil iyi gelmiştir..

Herkese merhaba.

Anlattıklarınızı oğlum kreşe başladığında bir dönem yaşadık ve gerçekten okulda mutlular buna emin olabilirsiniz. Ama biz ozaman şöyle düşünmüştük orada kurallara uyuyor öğretmenlerini dinliyor vs kendini kısıtlıyor evdede bizimle daha iletişimi kolay olduğu için nazı geçtiği için acısını bizden çıkartıyor diye düşünmüştük😀 bir dönem devam etti sonra öğretmenleri ile konuştuk onlar konuştular derken geçmişti. Pedagoglarlada görüştük ozaman biz oda mesela okulda gayet normal bir çocuk demişti. Evdede bizden kaynaklı o şekilde olduğunu söyledi istediklerini yaptığımız için bize nazı geçtiği için vs vs. Düzelir zamanla ama çok normal bu durum çünkü hem yoruluyorlar hem orda kurallar var. Kafanıza takmayın

kızım her gün uyuyor okulda 1,5-2 saat civarı.. bence regüle olamadığı ve acıktığı için yaşıyoruz krizleri..

bakalım 2 hafta tatilde olduğumuz için ara verdik, bugün tekrar başladı.. umarım tatil iyi gelmiştir..
Ben de sizi merak ediyordum.

Çalışsak da çalışmasak da bu bebeler okula gitmeli. Kreş,anaokulu çok önem verdiğim kurumlar. Bir yandan da yavruların ve ebeveynlerin alışma süreci…

Bizi düşünüyorum devamlı…

Elbette kolay değildir.

Allahım yardımcınız olsun inşallah arkadaşım.

Anlattıklarınızı oğlum kreşe başladığında bir dönem yaşadık ve gerçekten okulda mutlular buna emin olabilirsiniz. Ama biz ozaman şöyle düşünmüştük orada kurallara uyuyor öğretmenlerini dinliyor vs kendini kısıtlıyor evdede bizimle daha iletişimi kolay olduğu için nazı geçtiği için acısını bizden çıkartıyor diye düşünmüştük😀 bir dönem devam etti sonra öğretmenleri ile konuştuk onlar konuştular derken geçmişti. Pedagoglarlada görüştük ozaman biz oda mesela okulda gayet normal bir çocuk demişti. Evdede bizden kaynaklı o şekilde olduğunu söyledi istediklerini yaptığımız için bize nazı geçtiği için vs vs. Düzelir zamanla ama çok normal bu durum çünkü hem yoruluyorlar hem orda kurallar var. Kafanıza takmayın
tatilde ara ara konuştuk anlattık, okulu öğretmenlerini arkadaşlarını hatırlattık, özleyip özlemediğini sorduk, unutturmamaya calıştık.. nitekim dün sessiz sedasız gitti ve akşam aldığımda gayet sakindi, güzel bi akşam geçirdik, gece de şükür sorunsuz uyudu uyandı.. umarım böyle devam eder 🙏
Ben de sizi merak ediyordum.

Çalışsak da çalışmasak da bu bebeler okula gitmeli. Kreş,anaokulu çok önem verdiğim kurumlar. Bir yandan da yavruların ve ebeveynlerin alışma süreci…

Bizi düşünüyorum devamlı…

Elbette kolay değildir.

Allahım yardımcınız olsun inşallah arkadaşım.

Adınız çok tatlı bu arada!!!
yaa siz de çok tatlısınız, merak etmeniz beni duygulandırdı ❤

okulun faydalarını ben 1 ay gibi bi sürede gördüm aslında, çok önemsiyorum okul işini, evde boş zaman geçireceğine orada her dksı dolu dolu geçiyor...

tatilden sonraki ilk günümüz gayet güzel geçti, böyle gitmesini diliyorum.. tüm ebeveynlere ve bebelere mutlu günler olsun.

tatilde ara ara konuştuk anlattık, okulu öğretmenlerini arkadaşlarını hatırlattık, özleyip özlemediğini sorduk, unutturmamaya calıştık.. nitekim dün sessiz sedasız gitti ve akşam aldığımda gayet sakindi, güzel bi akşam geçirdik, gece de şükür sorunsuz uyudu uyandı.. umarım böyle devam eder 🙏

okulun faydalarını ben 1 ay gibi bi sürede gördüm aslında, çok önemsiyorum okul işini, evde boş zaman geçireceğine orada her dksı dolu dolu geçiyor...

tatilden sonraki ilk günümüz gayet güzel geçti, böyle gitmesini diliyorum.. tüm ebeveynlere ve bebelere mutlu günler olsun.

Maşallah maşallah!!!

Çok daha iyi olsun. Okulunda hep sağlıklı, mutlu ve başarılı olsun inşallah.

Amin inşallah arkadaşım çok teşekkür ederim.

Ben de çok önem veriyorum eğitime.

Bir yandan içim buruluyor yavrumuza kıyamıyorum bir yandan da artık ona evde yetemediğimi fark ediyorum.

Gün gün büyüyorlar maşallah!

Her gün daha çok hareketleniyorlar.

Allahım hepimize yardım etsin inşallah arkadaşım.

Kreşe gönderin kesinlikle evde durmuyorlar full eziyet ediyorlar artık bir zaman sonra anneler çileden cıkıyor ister istemez bağırıyoruz ilgi gösteremiyoruz cunku biz metal olarak bitiyoruz. Alışır. Kreşte gayet mutlular bizr naz yapıyorlar tutarlı olun alışır bırakın gitsin

Merhaba. Çocuğunuzun size ihtiyacı var 0-4 yaş çok önemli krese birakmamalisiniz. Gerekirse çocuğunuz için çalışma hayatınızdan ödün vermeniz gerekiyor mesele 2 yaş sendromu açlık uykusuzluk vs degil
Sakin yazdiklarimi yanlis algilamayin.

Benim yasadigim ulkede cocuklar 2,5 yasinda olunca anasinifina basliyolar
Kres demiyorum bakin anasinifi
Sabah 8.30 oglen 15.30 arasi okulda oluyolar.

Ki ben dediginiz gibi cocugum icin calisma hayatini durdurdum zira calisiyo olsaydim 8-16 arasi krese birakacaktim. Krese burada bebekler 4 aylikken basliyolar.

Kres bi secenek evet ama 2,5 yasi ulke geneli bir olay o keyfi degil yani.

Kreşe gönderin kesinlikle evde durmuyorlar full eziyet ediyorlar artık bir zaman sonra anneler çileden cıkıyor ister istemez bağırıyoruz ilgi gösteremiyoruz cunku biz metal olarak bitiyoruz. Alışır. Kreşte gayet mutlular bizr naz yapıyorlar tutarlı olun alışır bırakın gitsin

Sakin yazdiklarimi yanlis algilamayin.

Benim yasadigim ulkede cocuklar 2,5 yasinda olunca anasinifina basliyolar
Kres demiyorum bakin anasinifi
Sabah 8.30 oglen 15.30 arasi okulda oluyolar.

Ki ben dediginiz gibi cocugum icin calisma hayatini durdurdum zira calisiyo olsaydim 8-16 arasi krese birakacaktim. Krese burada bebekler 4 aylikken basliyolar.

Kres bi secenek evet ama 2,5 yasi ulke geneli bir olay o keyfi degil yani.
Teşekkürler yorumlarınız için.

çok şükür kızım alıştı artık kreşe, öğretmenini ve arkadaşlarını çok seviyor, ilk zamanlardaki gibi sorun yaşamıyoruz.
bi şekilde ev okul düzenini rayına soktuk.

Teşekkürler yorumlarınız için.

çok şükür kızım alıştı artık kreşe, öğretmenini ve arkadaşlarını çok seviyor, ilk zamanlardaki gibi sorun yaşamıyoruz.
bi şekilde ev okul düzenini rayına soktuk.
Çok çok sevindim arkadaşım.

Allahım evlatlarımızın karşısına hep iyi insanlar çıkarsın inşallah arkadaşım.

Günaydın arkadaşım.

20 aylık kendisi.

Günde 1 saat gidiyor.

Evde beni çok hırpalıyor,çok bağırıyor,bana çok vuruyor, çok üzülüyorum…

Bugün tam 1 ay oldu…

kreşe başlamadan önce de böyle miydi?
Asla!

Çok sevgi dolu bir çocuktu.

Yanımda yatıp saçlarımı,yüzümü,ellerimi severdi…

Yürümeyi,koşmayı,merdiven inip çıkmayı çok severdi.

Şimdi okuldan eve ve merdivenlerde hep kucakta gelmek istiyor.

2 doktor,1 psikolog ve okuldaki öğretmenlerle görüştüm.

“Normal bir durum. Geçecek” diyorlar.

Geçecektir inşallah.

X