Bakıcı, Kreş, Oyun Ablası 2 yaşında bir çocuğu kreşe göndermek ne kadar doğru? Kreş mi? Bakıcımı?

Çocuğunuzun bakıcı veya kreş deneyimleri, önerirler, tavsiyeler, karşılaşılan problemler, oyun ablaları ve oyun grupları

masal_prensesi2011

meleğim hoigeldin dünyama
Kayıtlı Üye
6 Ekim 2011
428
4
Arkadaşlar, çalışan bir bayanım,

Kızım 1,5 yaşında kayınvalidem bakıyor ve yaz sonu itibariyle artık bakamıyacağını çok yorulduğunu söyledi.

Kızım tam 2 yaşına girdiğinde ya kreşe göndericem yada bakıcı bulmam lazım....

Sizce hangisini yapmalıyım,

Bakıcı için genelde Evde ne yaptığı belli olmaz, kreştekiler gibi ilgilenmiyorlar diyorlar...

Kafam çok karışık sizce en doğrusu nedir?

2Yaşında çocuğu olanlar ve kreşe gönderen annelerden yardım rica ediyorum?

Hangisini yapmalıyım

Canım merhaba;

2 yaş tam gün kreş çocuklar için çok zor..ama yarım gün verecekseksen, yarım günde kayınvaliden bakacaksa olur. Benim oğlum kreşe gidiyor, 3,5 yaşında tamgün gidiyor(08:00-16:30) ama ben orada çocuğum alışsın diye 10 gün onunla gittim yarım gün kaldık, oradaki 2 yaşındaki çocukları gördüm çok küçükler, dertlerini anlatamıyorlar,kendi başlarına yemek yiyemiyorlar, gerçi oradaki ögretmenleri yedirmeye çalışıyor ama ne kadar.......bence kreşte ideal yaş 3 yaşından sonra kendini ifade edebiliyorlar...

Canım merhaba;

2 yaş tam gün kreş çocuklar için çok zor..ama yarım gün verecekseksen, yarım günde kayınvaliden bakacaksa olur. Benim oğlum kreşe gidiyor, 3,5 yaşında tamgün gidiyor(08:00-16:30) ama ben orada çocuğum alışsın diye 10 gün onunla gittim yarım gün kaldık, oradaki 2 yaşındaki çocukları gördüm çok küçükler, dertlerini anlatamıyorlar,kendi başlarına yemek yiyemiyorlar, gerçi oradaki ögretmenleri yedirmeye çalışıyor ama ne kadar.......bence kreşte ideal yaş 3 yaşından sonra kendini ifade edebiliyorlar...

ah kardeş kayınvalidemler normalde başka şehirde yaşıyorlar kızıma bakmaya geldiler, yazları kızımıda alıp gidiyorlar evlerine ( yazlık bir yerde oturuyorlar) artık yoruldum kızım bakamıyorum dedi.. haklıda ses edemedim...beni de anla dedi.. yazın ben elimden geleni yapıcam bezi bırakması için dedi..

çevremdeki herkez kreş diyor, benimde aklım ona daha yatıyor...,

ama dediğin gibi nasıl alışacak zorluk çıkaracakmı?
yemek nasıl yiğecek?
şimdi düşünüyorum ayakta sallanıyor azında emzik öyle uyuyor, orda nasıl yapıyorlar?

offf kafamda o kadar çok soru işareti var ki...
diyorum bazen tek benmiyim, tek benim kızımı böyle kreşe giden..

bu süreci yaşayan veya gören arkadaşlar yardım lütfen...
bana akıl verin nolur...

valla bununla ilgili bir doğruluk çubuğu yok.ancak ben büyük kızımı 1,5 yaşında verdim kreşe inanın evde annesiyle duran yada bakıcıda duran akrenlerinden daha iyi gelişimi.iyi bir kreş olduktan sonra bence hiç acımayın verin kreşe.hem sosyal olarak gelişiyor hemde çocuk orda arkadaşlarıyla vakit gelişiyor evde bakıcıyı rahat ettirmek çok mantıksız.
ben büyük kızımı verdim küçüğüde 15inde kreşe başlatıyorum 3 ay.normalde babannesi bakıyor babanne şehir dışına gidiyor mecburen.o yüzdende kreşe yazdırdım.ağustosdada eve bakıcı alıyorum küçüğe bakması için.küçük kızımda alerjik bronşit çıktı mecburiyetim olmasa kreşe devam ederim.
hiç düşünmeyin derim o yüzden size.

aynı dertten bende muzdaripim benımde 22 aylık bi kızım kreşe başladık ama hala alışamadı. 2 gündür giidyoz yaşadığımız yerde 2 yaşa uygun kreş yok mecburen 3 yaşndakilerin sınıfında bende endişe ediyorum ama yapacak bişeyde yok bide bakıcı bulamadım aklıma yatan

Ne kadar zor bir durummus bu :-( dusun dusun olmuyor ... İnanin bagira cagira aglamak istiyorum! Simdi birde kizi gondericem babaneyle offf hakkaten cok kotuyum ilk defa bir yaz doneminin cabucak gecmesini istiyorum !! Kizimdan ayri kalmak istemiyorum ama artik kayinvalidemlerle yasamaktanda biktim!!! Offff bu gunlerde gececek dimi ???

Çalışan bir anne olduğum için kızılarımı sırası ile 1 yaşında kreşe bıraktım. Bakıcı düşünmemiştim evim müsait olmadığından. Çok faydasını bir o kadarda zararını gördüm... (3,5 yaşına kadar kaldılar)

Faydaları; kızlarım iyi bir eğitim aldı, öz güvenleri tam, yemek sorunu yok, uyku sorunu yok, son derece sosyaller vs..
Zararları; sürekli hastalıkla uğraştım .. :KK43:

Kreşte bir çok çocuk bulunduğundan sürekli birbirine geçen hastalıklar var çocuklarım hepsinden nasibini aldı ve sürekli bronşit arasında gidip geldik bu sebeple de artık biraz mola diyerek son 1 yıldır bakıcı ileyiz. Eylül'de anasınıfına başlayacaklar.

Çalışan bir anne olduğum için kızılarımı sırası ile 1 yaşında kreşe bıraktım. Bakıcı düşünmemiştim evim müsait olmadığından. Çok faydasını bir o kadarda zararını gördüm... (3,5 yaşına kadar kaldılar)

Faydaları; kızlarım iyi bir eğitim aldı, öz güvenleri tam, yemek sorunu yok, uyku sorunu yok, son derece sosyaller vs..
Zararları; sürekli hastalıkla uğraştım .. :KK43:

Kreşte bir çok çocuk bulunduğundan sürekli birbirine geçen hastalıklar var çocuklarım hepsinden nasibini aldı ve sürekli bronşit arasında gidip geldik bu sebeple de artık biraz mola diyerek son 1 yıldır bakıcı ileyiz. Eylül'de anasınıfına başlayacaklar.

evet aklımdaki en büyük soru işaretlerinden biride hastalık...
çocuk hastalanınca bakacak kimsem yok ki?
hasta hasta kreşe mi gönderiyosunuz?

Yaşı çok küçük olduğu için bence bakıcı tutmalısın eve kamera taktırabilirsin istediğin zaman iphone cep telefonundan izleyebiliyorsun

Mecbur kalınmadıkça 3.5 yaş tan önce kreşi tavsiye etmem.
Evde kendi ortamında olması daha doğru, o yaştan itibaren zaten gerekli.
Hastalık gerçekten çok oluyor ama sonraki yaşlarda kalmıyor çünkü bağışıklıkları artmış oluyor.
Mümkünse şimdilik evde bakılması çocuk için daha iyi.

ooff inanın kafam çok karışık....
bakıcılar çok para istiyorlar ve benim bütçem çok değil... :KK43:
600-TL bütçem var...
kimse yanaşmıyor...
temizlik istemiyorum, yemek yap demiyorum, sadece kızıma bak güzelce diyorum 900TL 'den kapıyı açıyorlar...

çıldırıcam :KK43:

ne zor bir durum...

kreş için;

çocuğu sabah kaldır götür.. uyumak ister sürekli hasta olursa... yemek yemezse ilgilenmezlerse...

en azından bakıcı söyler yemek yemedi der...

falan filan ...

ooff zor yaaa

benim de 28 aylık bi kzım var,3 aydır işe başladım...2 bakıcı denedim,olmadı..inanın çok zor...iyi bakan bakıcılar elbette vardır ama gerçek anlamıyla binde bir...
kreşi de çok düşündüm,araştırdım ama pedagoglar,eğitimciler bile 3-3buçuk yaşından önce önermiyor..o da öyle hemen tam gün değil...tam günden kasıt da 9-4 diyolar zaten..benim işe yetişebilmem için sabahın 7 sinde öğretmen bile gelmemişken görevliye çocuğu bırakıp akşam ancak 6 dan sonra yine öğretmen gittikten sonra görevliden teslim almam lazım....
zaten bir de benim kızım geç yürüdü,hala dengesi tam değil,merdiven inip çıkamaz kreşte,daha derdini anlatamıyor..bu yüzden de kreşte hem ezilir hem de psikolojisi bozulur..yaşıtı bir çocuk görünce hemen bana sığınıyor garibim,normalde çekingen değil ama haftada bir gün götürdüğüm anneli oyun grubunda bile bunu gözlemliyorum,rahat değil,tedirgin ve oyunlara bile pek katılmıyor tedirginlikten...
şimdilik annem idare ediyor benim de babamla beraber ama bunun için haftaiçi bizde kalıyorlar,rahat edemiyorlar elbette,sağlık sorunları var,hastane-doktora gitmeleri gerekiyor,işten izin almaya çalışarak idare etmeye çalışıyorum..şimdi yaz geliyor,annemler yazlığa gitcekler,onu da götürelim sen de akşam gelip sabah gidersin diyolar ama astarı yüzünden pahalıya gelecek öyle de...
şimdi ben de çok kararsızım...acaba istifa edip eziyet çekmeden çocuğumu büyütsem mi diyorum...devlet memuru olduğum için işimden de memnunum çok şükür,ona da kıyamıyorum,ilerde pişman olmak istemiyorum...
ama bir yandan da çocuk ilerde okula gitse bile erken çıkcak,15 tatil,yaz tatili ozaman kime bırakcam çocuğumu diye düşünüyorum...
eşim ssk nı öderim diyor ama insanın kendi parasını kazanması başka..
işte böyle çelişkiler içindeyim....
benim yerimde olsanız siz ne yapardınız?...:18:

evet aklımdaki en büyük soru işaretlerinden biride hastalık...
çocuk hastalanınca bakacak kimsem yok ki?
hasta hasta kreşe mi gönderiyosunuz?

Gönderemiyorsunuz vicdanınız el vermez zaten, 39 derece ateşli çocuğu doktora götürüyorsunuz, izin almaya çalışıyorsunuz, izin kullanmaya çalışıyorsunuz, yılık izinden yiyorsunuz.. vs vs.. Kreşin en büyük sorunu hastalık ve çocuğunuz küçük olduğu için bağışıklık sisteminin güçlenmesi nereden baksanız 1 yıl sürüyor sonrasında azalıyor yavaş yavaş ve daha beteri salgın olan her hastalık ilk önce sizin eve geliyor :KK43: Gözünüzü korkutmak istemem ama bakıcı ile başlayın derim, bakıcınızla da anlaşın ben hastanede çalıştığımdan mesailerim oluyor, bu yüzden de bakıcımla geç çıktığımda da bakacağı ve mesai ücreti vereceğim şeklinde anlaştım.

Allah yardımcınız olsun bakıcı konusu zor mutlaka tanıdık birinden ve referanslı birisini bulmanız lazım bu arada ben bakıcıma mesai ücretleri hariç 1000 TL ödüyorum şuan. fiyatları malesef yüksek ancak bakıcımız ana sınıfı öğretmeni ve evde her şeyleri saatli, kreş gibi aynı yemek saatleri belli, boyama saatleri, ingilizce dersleri, bilgisayar saati, tv saati...

Umarım vicdan sahibi dilediğiniz gibi birisini bulursunuz.

mrb. arkadaşlar bende bu hafta kreşe başladım kızım 2 gün gitti hastalandı.grip oldu.kızım 23 aylık bu hafta gittik en fazla bi saat durdu. ilk bi kaç gün yarım saat ben yanında durdum. sonra 1 saat içinde beni aradılar hep kzınızı alın durmuyo ağlıyo sürekli dediler gittim aldım onlar hiç susturmaya calışmıyolar ağlayınca hemen gelmemi istiyolar.ya ben 15 gün sonra işe başlayacam nolacak o zaman hep ağladığı zaman yanındamı olacam . bi öğretmen diyoki.ağlıyo diğer çocuklarda onu görüp ağlıyo diyolar eeeeeee nolacak nasıl alışacak anlamadım. siz böyle sorunlar yaşadınızmı ilk günler

dün bir kreşle görüştüm ayaküstü...

ilk 1 hafta sizinde burda olup bize yardımcı olmanızı istiyoruz dediler...
o bir hafta içinde biz çocuğu alıştırıyoruz sonra gelmenize gerek kalmıcak dediler...
hastalık konusu en çok kafama takılan ...
çocuğun gelişi açısından herkez kreş diyor :KK43:

bende kararsızım

X