20+2 haftalık gebeyim bebek için alışveriste neler almaliyim

işte hepsinden ne kadar alıcaz bunlar var hergün üst degişilmeyecekmi ayrı ayrı aldiklarimiz yetecekmi
Ben 7 tulum, 2 hastane çıkışı, 1 alt üst takım, 10 çıtçıtlı body, 10 patikli alt almışım. 40ı çıkana kadar yetti bunlar.

Buraya bir göz atın, hepimiz nerdeyse buna göre aldık 🥰

Anladım cnm 5 tane hastane çıkış seti aklımda zaten başlangıç olarak battaniye örtü en azından yarısını almak istiyorum 10 tane alt üst derken normal günlük olanlardan dimi? Battaniye örtü ise 2 set 2 takım mı ? Sarmak için günlük ahh çok kafam karıştı ilk gebeliğim ne alıcağımi şaşırıyorum
Evet alt üst takım günlük olarak ya da ayrı ayrı beğenmiyorum, uğraşamam dersen tek parça zıbınlardan. Battaniye gece uykusunda çok tercih edilmiyor tehlikeli olabilir diye ama gündüz uykusunda, dışarı çıkarken puşette üstüne örtmelik serinken falan 2 tane olsa yeterli olurmuş. Set olarak mı alırsın yoksa tek mi orası senin zevkin. Bizimki inşallah kış bebeği olacak. Ben kayınvalideme 2 tane ördürücem

slm anneler günaydın 20+2 haftalık hamileyim bebeğimiz için alışverişe başlamak istiyorum en azından yarısını alayım hepsini son aya bırakmak istemiyorum ilk gebeliğim kızım olucak mesela hastane çıkış seti zıbın çamaşırı ne kadar almam gerekiyor hergün üst degistirmiyecekmiyim bebegimin temiz olsun diye fazla alma bebek büyüyo diyorlar da ve kendim içinde neler alsam yeterli olur beşik için ne tavsiye edersiniz hepsini ayrıntılı söylermisiniz cevaplarınızı bekliyorum :)
Bnde o cok bilenleri dinledim buyuk aldim 1 haftalik sezaryenli halimle karnimi tuta tuta avm ye gittim yenidogan almaya 🤨 ilk ay okadar cok kaka yapiyolar ki ust baş batiyir gunde 4-5 defa herseyini degistigimi bilirim zibin ve alt ust takilar yada tulum fazla fazla al bence. İlk zamanlar cok pisleniyor ustleri eger bide kusma olayi olursa daha beter

Kış bebeklerine well soft battaniye tavsiye edebilirim kızlar.Hamikeyken 100 TL ye aldığım well softlar şuan 350 den 250 ye inmiş.Ben civilden 89 ve 159 TL arasında değişen fiyatlarla aldım.İnanılmaz güzeller.Kisin bebeği sıcacık tutuyorlar.Biz bütün kış kullandik.En çok da dışarı çıkarken.Bez stoğu yapmanızı tavsiye ederim Bezler sürekli zamlanio.Biz park yatak tercih ettik.Cok memnunuz.Kraft Calipso Prime Donenceli Oyun parkı.Mama sandalyemiz de Kraft.Evet daha erken diceksiniz belki ama imkanı olan alsın derim kızlar.Sepete attığım mama sandalyesi bir gecede 200 TL zamlandi.Ben puset örtüsünu Banndu aldım.Strec penye kalın bı kumaş.Ucma,açılma,kayma derdi yok.Asiri rahat bişey.Mamky diye bı firma var trendyolda.O da Banndu tarzı puset örtüleri yapio.Almadim ama tarzını çok beğendim.Fermuarli ve çıtçıtlı.Ona da gozatin derim.Termos alın çünkü eninde sonunda ihtiyacınız oluo.Ben baby plus ve Chicco almistim çok memnunum.Tek kullanımlık alt değiştirme örtüsü alın.Kaka yaptığında etrafa bulaşmasın.Bi de ilk zamanlar altını açınca çiş ve kaka yapio minnoslar🤭🤭ortalık batmasın.Kaka bulasmadigi sürece kullanılabilir tek kullanımlık alt açmalar.Ayrica AVM de ya da dışarda hijyeninden emin olmadığınız bi yerde bebeğin bezini değiştirmeniz gerektiğinde de altına serebilirsiniz.Ben çok fazla muslin bez ve battaniye kullaniorum.Bebegi evde koyduğum heryere muslin seriyorum.Muslinlerimi de Trendyoldan Zeypba ve TinyLamb ten aliorum.Onlardan da çok memnunum.Bebek bakım çantası olarak sırt çantası almıştım.Ama rahat kullanmadım.Gecen gün KitiKate den kol çantası şeklinde bebek bakım çantası aldım.İci çok geniş ve kullanışlı.Seceneklerinize ekleyebilirsiniz.Oioi silikon kasik aldım.İlac ve vitamin verirken çok işimize yaradı.Simdi de ek gıda için kullanıyoruz.Dis kaşıyıcı olarak da kullanio bebekler.Emzirme yastığımi emzirirken hiç yanimdan ayirmadim.Yastiksiz emziremiodum.Hastaneye goturmedigime pisman oldum.Benim emzirme yastığım Babyjem.Ondan da çok memnundum.Agiz bezi çok kullanilio.Ben en çok e bebeğin büyük penye ağız bezlerini beğendim.Yumusacik ve oldukça büyükler.Ona benzer LC Waikiki de de var.Ordan da aldım.Cok kaliteliler.Tavsiye ederim bı bakın kızlar.Oh La Koala nin muslin ağız bezleri hafif tırtıklı gibi.Onunla bebeğimin saçlarını kuruluyorum.Bebegi kurulacak için ne havlu ne bornoz en güzel şey muslin.Aninda suyu cekio ve hemen kuruyo.En çok kullandığım giysi çıtçıtlı body.Bol bol alın.Cok fazla üst baş degistiriliyo çünkü.Pisik kremimiz Chicco 4 in 1 .Pasta yapıda.Azicik sürseniz bebeğin cildine hemen sivaniyo.Sukurler olsun hiç pisik yaşamadık🥰🌸benim aklıma gelenler bunlar.

Benim çocuumun bacak boyu tulumlara uzun geldi ben bi cacık anlamadım. 😒 ayaklı takımlar da üst iyi oluyodu alttan hemen bacak geriliyodu. 😒
Merve genetik olarak mı uzun eylülcüm sizde boylar nasıl ?

Kış bebeklerine well soft battaniye tavsiye edebilirim kızlar.Hamikeyken 100 TL ye aldığım well softlar şuan 350 den 250 ye inmiş.Ben civilden 89 ve 159 TL arasında değişen fiyatlarla aldım.İnanılmaz güzeller.Kisin bebeği sıcacık tutuyorlar.Biz bütün kış kullandik.En çok da dışarı çıkarken.Bez stoğu yapmanızı tavsiye ederim Bezler sürekli zamlanio.Biz park yatak tercih ettik.Cok memnunuz.Kraft Calipso Prime Donenceli Oyun parkı.Mama sandalyemiz de Kraft.Evet daha erken diceksiniz belki ama imkanı olan alsın derim kızlar.Sepete attığım mama sandalyesi bir gecede 200 TL zamlandi.Ben puset örtüsünu Banndu aldım.Strec penye kalın bı kumaş.Ucma,açılma,kayma derdi yok.Asiri rahat bişey.Mamky diye bı firma var trendyolda.O da Banndu tarzı puset örtüleri yapio.Almadim ama tarzını çok beğendim.Fermuarli ve çıtçıtlı.Ona da gozatin derim.Termos alın çünkü eninde sonunda ihtiyacınız oluo.Ben baby plus ve Chicco almistim çok memnunum.Tek kullanımlık alt değiştirme örtüsü alın.Kaka yaptığında etrafa bulaşmasın.Bi de ilk zamanlar altını açınca çiş ve kaka yapio minnoslar🤭🤭ortalık batmasın.Kaka bulasmadigi sürece kullanılabilir tek kullanımlık alt açmalar.Ayrica AVM de ya da dışarda hijyeninden emin olmadığınız bi yerde bebeğin bezini değiştirmeniz gerektiğinde de altına serebilirsiniz.Ben çok fazla muslin bez ve battaniye kullaniorum.Bebegi evde koyduğum heryere muslin seriyorum.Muslinlerimi de Trendyoldan Zeypba ve TinyLamb ten aliorum.Onlardan da çok memnunum.Bebek bakım çantası olarak sırt çantası almıştım.Ama rahat kullanmadım.Gecen gün KitiKate den kol çantası şeklinde bebek bakım çantası aldım.İci çok geniş ve kullanışlı.Seceneklerinize ekleyebilirsiniz.Oioi silikon kasik aldım.İlac ve vitamin verirken çok işimize yaradı.Simdi de ek gıda için kullanıyoruz.Dis kaşıyıcı olarak da kullanio bebekler.Emzirme yastığımi emzirirken hiç yanimdan ayirmadim.Yastiksiz emziremiodum.Hastaneye goturmedigime pisman oldum.Benim emzirme yastığım Babyjem.Ondan da çok memnundum.Agiz bezi çok kullanilio.Ben en çok e bebeğin büyük penye ağız bezlerini beğendim.Yumusacik ve oldukça büyükler.Ona benzer LC Waikiki de de var.Ordan da aldım.Cok kaliteliler.Tavsiye ederim bı bakın kızlar.Oh La Koala nin muslin ağız bezleri hafif tırtıklı gibi.Onunla bebeğimin saçlarını kuruluyorum.Bebegi kurulacak için ne havlu ne bornoz en güzel şey muslin.Aninda suyu cekio ve hemen kuruyo.En çok kullandığım giysi çıtçıtlı body.Bol bol alın.Cok fazla üst baş degistiriliyo çünkü.Pisik kremimiz Chicco 4 in 1 .Pasta yapıda.Azicik sürseniz bebeğin cildine hemen sivaniyo.Sukurler olsun hiç pisik yaşamadık🥰🌸benim aklıma gelenler bunlar.
Harika şeyler yazmışsın 🌸❣️

Merve genetik olarak mı uzun eylülcüm sizde boylar nasıl ?

Harika şeyler yazmışsın 🌸❣️
Ben kısayım 157 eşim ortaboylu 173 ama benim sülalem uzun. Eylülün bacak boyu babası gibi uzun eşime bakıyorum ben aynı boydaki arkadaslarından daha uzun bacakalr. Eylülü en son 69 cm ölçtüler uzun sayılabilecek erkek bebeklerle gidiyo boyu şu ana kadar.

Ben kısayım 157 eşim ortaboylu 173 ama benim sülalem uzun. Eylülün bacak boyu babası gibi uzun eşime bakıyorum ben aynı boydaki arkadaslarından daha uzun bacakalr. Eylülü en son 69 cm ölçtüler uzun sayılabilecek erkek bebeklerle gidiyo boyu şu ana kadar.
Ay maşallah ona 🧿🧿🧿
Ben de senin boylardayım çocuğum anasıyla aynı kaderi yaşamasın istiyorum 😅

Şimdiki aklım olsa bir tane bile hastane çıkışı almazdım. Alt üst takımlar bebeye de bakana da eziyet resmen. Habire kucakta oluyor, saat başı emzir gazını çıkar derken. Tulum candır 🌼
Alt üst takım cidden sıkıntı. Tulum aşırı pratik ben yürüyene kadar tulum kullandım ahajsjsn

slm anneler günaydın 20+2 haftalık hamileyim bebeğimiz için alışverişe başlamak istiyorum en azından yarısını alayım hepsini son aya bırakmak istemiyorum ilk gebeliğim kızım olucak mesela hastane çıkış seti zıbın çamaşırı ne kadar almam gerekiyor hergün üst degistirmiyecekmiyim bebegimin temiz olsun diye fazla alma bebek büyüyo diyorlar da ve kendim içinde neler alsam yeterli olur beşik için ne tavsiye edersiniz hepsini ayrıntılı söylermisiniz cevaplarınızı bekliyorum :)
ocak dogumlu bebegım :p hergun ust degıstık evet ama haftada 2 3 camasır yıkadık daha dogrusu gerektıkce hep yıkadım:) bebegın kakasının ızı dalın sıvı deterjan kullandım onceden beyaz sabunla yıkamama ragmen cıkmadıgından cogu cıtcıtlı badisini bı kac tulumu harcadık :S cıkmadı napim belkı baska deterjan cıkarıyodur..ılk hafta bebeğimi yıkamadık zaten gobegı dusene kadar gunde 1 degısmıs olabılırım ustunu tam hatırlamıyorum da:) ama daha sonra kustu cıkardık. emerken memeden aktı ustune cıkardık. kakasını tazyikle yaptı heryer battı cıkardık.. ben cok tulum kullandım sadece bedenlerınden kaynaklı hatam oldu. 0 1 den degıl de 1 3 aylıktan basladık.. bi de dıkkat et memeyı emerken dıgerınden de sut akıyo o yuzden gogus pedı cok ıhtıyac yani.(ya da onun yerıne herangı bı havlu bez bişi.. ) durduk yere de akabılır. yaka takamadım nefesı zorlanır allah muhafaza dıye. reflu yatagını 3 aya kadar kullandık bu arada cok ıyı geldı. kenarları korumalı dıye koltukta yatırırken de ıyı oldu. muslın ortuyu cok kullandık sureklı reflu yatagına carsaf nıyetıne serdım pusete de alta serdım. bebegım 2 aydır nevresımınde yatıyo. citcıtlı badili alt ust takımlar vardı internette onlardan almıstım hep kullandım iyikilerimdendir :)) cok rahat. ayaklarına ayakkabı patık bısıler ozenmıstm kucukken kıyıp ayagına gıydıremedım sımdı de tepınmekten tutmuyo :) hastane cıkısı 1 2 tane yeter bence alt ust takım gibiler hep rahat olmuyo .bez stoklama cok degıstirdım en kalıtelısı bıle bazen sana yaramayabılıyo:) 0 numarası bı baska markada 1 numara demek onlara ıyı bak kıloya gore al:) ılk zamanlar gunde 10 bez rahat harcıyoduk agız mendıllerı baya bi iyi oldu. zıbınlı takım gıydırdıysem mısal derlı toplu dursun dıye yıne uste tulum vardı. kucagımda ustu bası acılıyo diye 3.ayda ayakları olmayan tulumla kapanısı yaptık. .eldıvenı ellerınde tutmuyo bebekler :) benımkı hıc tutmadı ben de coraplarını gıydırdım:) o yuzden cok aldım.. su coraplı pantolon denılenden cok kullandım . sureklı:)) beşiği park yataklardan sectık odasında montessori var da 2 yasa kadar bu besıkte yatabılır. sonucta sallanabılıyo bu da 110 cm falan :) emzırme sutyenı kullanmadım . ama atletlerı cıdden cok iyi oldu. ben 3 tane almıstım. sagma makınesının manuelı de elektrıklısı de var ama manuelı daha cok kullandım.. hastanede sadece 1 battanıye 1 cıtcıtlı badı tulum ve sapkasını aldılar amelıyathanede gıydırdıler. sonra bı kere de ustunu degıstık zaten 2. gun cıktık bebekle . oraya bı dolu esya goturmustum kaldı:)) depend kullandıgm ıcın kendı kıyafetım acısından cok sıkıntı cıkmadı terledım de degıstım :)). aklıma bunlar geldı..

Son düzenleme:
Ben kendim bebeğe hiç bir kıyafet almadım. Şansıma yeni doğum yapmış 4 arkadaşım var ve hepsi yakın zamanlarda. Hepsi de benim gibi kız. Şu an ev kıyafet doldu onlardan gelenlerden ve onlara da zaten çoğu hediye gelmiş kimse kendi kıyafet almıyor sanırım. bana verdiklerini ben de alırdım magazadan begenip yani. Hepsi de bebeğin yediği helal giydiği haram bak deyip verdiler ellerindekileri ve şu an koyacak yer yok evde. Benden sonra iyi durumla olanları ben de vereceğim. Benden sonra da gelecek olan var çünkü ve o da kız :) hevesleniyor insan tabi ama bence alet edavat ve zamlanan şeyler alın şu an. Kıyafet zaten zamanla geliyor ve çevrenize de sorun hakkaten yeni doğum yapmışlara. Size de ayırmasını isteyin hatta. Bu pintilik yapmak değil bence çünkü görseniz kıyafetleri giyilmemiş bile o kadar çok var ki. Hepsi yemin billah ediyor max 2 kere giyebildi bu tulumu sonra büyüdü diye. Zaten kayınvalide ve anne de battaniye doldurdular evi :) Ha çok tatlı bişey görsem alırdım kesinlikle ama ilk yıl özellikle giydirip süslemektense çocuğu hayatta tutmaya çalışırım gibi geliyor tecrubesizlikten o yüzden bi ayaklansın sonra ona ne ciciler giydiririz :)
Ha unutuyordum, ilk 3 ay oyuncakları bile geldi çevreden. O kartlar aynalı oyuncaklar ilk kitaplar vs hepsi arkadaşımdan geldi allah razı olsun.
Ben önce şampuanıydı yağıydı onları aldım indirimde denk geldikce. Sonra arabasının peşine düştüm. besiğini aldım. kendime göğüs pedlerimi ve müslinlerimi aldım vs. Ateş ölçerini, buhar makinasını vs aldık. biberonunu aldım vs vs. eşim de markalara karar verince bez ve mendil kovaladı indirimlerden. Letgoyu da çok kullandım ve hala kullanıyorum. O kadar çok hiç kullanılmamış veya cok az kullanılmış iyi durumda eşya var ki şaşarsınız. 11 binlik bebek arabasını 2 bin e aldım ve süper durumda.
Demem o ki, kıyafete çok para vermeyin. o kadar çok başka masrafı çıkacak ki ve insanlar ellerindeki çıkaracak yer arıyor :) çok güzel bişey begenirseniz alın tabii ki magaza gezin fikriniz olsun vs ama ben çok stres olmuştum tam sizin haftalarda şimdi çok rahatım çünkü onca para verip giydiremeseydim üzülürdüm. Şimdi 40 tane tulumu var nerdeyse 0-9 aylar arası ve hiçbirini ben almadım o yüzden takmıyorum:KK70:
Hayırlısıyla kucaklamak nasip olur insallah :)

Hay Allah sizden razı olsun, herşeyi okadar güzel ve detaylı yazmışsınız ki, benim gibi hiçbirşeyden anlamayan yeni anne adayları için muhteşem bilgiler.
Teşekkürler, hepsini not aldım.

kaba listen bu olsun herşeyi set seklinde kilitli buzdolabi posetlerine koydum hayat kurtardı hemseriye verilecek olani minik hurca koydum reflu yatagi muslin ve agiz bezi battaniye candir bol al 5 tane falan
kiyafet 0/3 fazla alma 3/6 al 5 li set seklinde aldim 0/3 olanlari tavsiyemdir 5 tane falan aldim yetti diğerlerine geçti zaten hızlı buyuyorlar yelek penye hırka penye al tavsiyem ekime kadar gidiyor patikli set al ben cok kullandım patikli olanlari hayat kurtaran listesi gogus ucu kremi lansinoh muslin battaniye lcw 1 adet gecelik elbise versiyonu 1 adet pijama ve depend hasta bezi mutlaka al harika oluyor kiyafet uzun kollu giyiyorlar standart o zaten tavsiyem 3'6 ay al baska sorun varsa yardimci olmak.isterim hayırlı olsun bebisin sağ-salim.kolaylıkla gelsin😍

Eklentiler

• images (2).jpeg
    images (2).jpeg
    43,5 KB · Görüntüleme: 96
Buraya bir göz atın, hepimiz nerdeyse buna göre aldık 🥰
Ilk oraya baktim ama o kadar uzun ki 10 sayfadan sonra devam edemedim bir de cok sohbet etmisler. Acilan konu amacina ulasmamiş. Usenmeyip okursak cok fazla alacagimiz tüyo var evet ama 2000 kusur sayfa vardi galiba 😅

Merhaba, bende 12 haftalik gebeyim. Yorumlarınız cok guzel, tesekkurler not aldim. Dogum zamanim yaklasinca kabaca alacaklarimi belirledim. Ben yenidogan yogun bakim ve bebek hemsireligi yaptim. Bu yuzden kabaca bir bilgilendirme yapmak istiyorum. Aklima gelenleri yazacagim.
-Reflü yataklari evet ilk 3 ay icin cok kullanisli bebegin kendini anne karnindaymis gibi hissetmesini sagliyor, refluyu onluyor ve bas tarafi yuksekte oldugu icin beslenme sonrasi yatirildiginda kustugunda bogulma riskini azaltiyor. Fakat reflu yatagi almaniza gerek yok yatagin alt kismina yastik koyarsaniz ince takoz gorunumu verecek bas kismini yukseltmis olursunuz. Battaniyeyi rulo yapip C seklinde uclar bebege bakacak sekilde koyarsaniz bebegi de o kundagin icine koyarsaniz alani kisitlanacak ve kendini anne karninda hissedecek.
-Burun aspiratorlerine bayiliyorum. Bizim hastanede kullandiklarimiz vakum gucu yuksek biz gerek burun agiz gerek soluk borusuna kadar aspire ettigimiz icin gücü yuksek ama bu dezaavantaji bebegin burun icini aspire edersek surekli vucut korumaya geciyor ve ödem olusuyor, odem insin diye alerjik damlalar damlatiyoruz. Evde ki bebegin böyle bir eziyeti cekmesine gerek yok. O yuzden burun aspiratörlerinizi manuel alirsaniz cekim gucu daha az olacagi icin burun icinde ödem olusmaz. Lutfen elektrikli almayin. Agzinizla hüp diye cekisirdiginizden alin.
-Beslenme konusunda mumkun mertebe mama veya biberon kullanmayin. Mecbur kaldiginizda da sakın cekinmeden verin yenidogan bebek sarilik olmaya ve sekerinin dusmesine cok musaittir. Hemen sütünüz gelmeyebilir. Sezeryanda bazen süt kanallari hemen boşalmayabiliyor lutfen korkmayin. Tam terside olabilir bebek ilk gunler ememeyebilir ve sizin süt kanallariniz dolabilir bu yuzden memenizde siskinlik agri olabilir. O raddeye gelmeden sütünüzu sağarsaniz sizde rahat edersiniz bebeginizde. Calisan bir anne degilseniz manuel sut sagma pompasi almaniz yeterli olacaktir iyice arastirin markalari. Calisiyorsaniz kesinlikle ve kesinlikle elektrikli alin asla manuel almayin. Memeniz taş gibi mi oldu o zamanda jel gorunumlu bez gibi seyler var onu sicak suda bekletip sonra gogsunuze koyun sonra biraz masaj yapin. Ne jele para verecegim derseniz kucuk havlular var ya onlara utu basip veya yine ayni sekilde sicak suya sokun sıkın gogsunuze koyun. Emin olun cok faydasini goreceksiniz

X