2021 Şubat Anneleri

Bizim doktor rotayı 2. Ay aşılarının olduğu gün yaptı. O gün sadece hafif ateş ve iki gün huzursuzluk yaşadık geçti. Hepsi birden oldu yani. Benim de bir sorum olacak cevaplarsanız çok sevinirim. Sağ memem hep daha az süt veriyordu ama son iki gün iyice azaldı şişmiyor ve oğlum o memede çok içmeyip bırakıyor (ağlamıyor ama) ardından diğerini verince epey emiyor. Az olanı sizce sağarak arttırabilir miyim yoksa daha da mı yıpranır? Hep aynı memeyi veriyorum neredeyse

Benim annem aşısız olduğu için çocuk felci geçirip bir bacağı engelli olmuş. Görümcemin oğlu 10 aylık vefat etti nedeni tam belli değildi ama boğmaca bile olmuş çocuk aşısız! Babamın kuzeni aşısızdı veremden öldü.
Ama aşıyla ilgili net zarar denecek birşey yok. Bir grup insan dini duyguları alet edip aşı karşıtlığı yapıyor. İçinde ne olduğu belli değilmiş. Sanki yediğin meyvenin sebzenin tohumunda ne var nerden temin ediliyor belli gibi. Aşı hayat kurtarır.
Yanarım da Allah'ı İslami kullananlara kızarım. Yahu peygamber demiş ilim Çin de dahi olsa gidip alınız, siz neyin derdindesiniz Rab bir dert verdiyse dermanda vermiş neyin lafı bu? İçeriği sorunsa kar zarar hesabinda zararsız çıkıyor işte. İslam'a uygun madde varsa buna da İslam'da cevaz var. Bence İslami ağzına alanlar aşıya değil , İslam'a uygun aşıyı üretemeyen Müslüman bilim adamlarına kizsinlar.

Arkadaş yaptırmayan var mı diyince detay vermeden yaptırmadım dedim. Alerji şüphem mevcut, bu yüzden yaptırmak istemedim, yaptırmadım da. Aşı karşıtı değilim...
Canım biliyorsun oğlumunda alerji belirtileri var aşıdan olabilir mi diye yazmıştım. Aşı yaptırmayanlara saygım var çünkü ben cesur bir karar alamayıp, araştırma yapmayıp içim içimi yiyor yanlış bir şeyler mi yapıyorum diye. Tamamen benimle alakalı yazdıklarım lütfen kimse yanlış anlamasın.

Yani benim görüşüm aşı olmaktan yana. Şu an bile aşı ülkeye gelsin diye ne kadar uğraşıyoruz. Kurtuluş yolu olarak görüyoruz. Koruyuculuğu az bile olsa aşı olmak gerekir diye düşünüyorum. Bağışıklığın gelişimi ve önemli hastalıklara karşı etkin savunma için önemli. Her ülkede aşı politikası farklı. Zaten coğrafyaya göre görülen hastalıklar da farklı olabiliyor. Mesela bizde el ayak hastalığı pek görülmüyordu bu nedenle aşılı değiliz. Suriyeliler ülkemize gelince bu hastalık etmeni bize taşınmış oldu ve aşılı olmadığımız için çocuklar bundan etkileniyor şuan. Yanlış anlaşılmasın aşı uygulamasındaki farklılıktan dolayı bu örneği verdim
Açıkçası kafası karışık biri olarak okuduklarıyla hemen etkilenen biriyim. Sağlam kaynaklarımda yok. Covid için de annemlere aşı olmasanız mı dedim komplo teorileri karşıma çok çıktığı için. Rabbim varsa kötü emelleri olanlarla sınav etmesin bizleri.

Benim annem aşısız olduğu için çocuk felci geçirip bir bacağı engelli olmuş. Görümcemin oğlu 10 aylık vefat etti nedeni tam belli değildi ama boğmaca bile olmuş çocuk aşısız! Babamın kuzeni aşısızdı veremden öldü.
Ama aşıyla ilgili net zarar denecek birşey yok. Bir grup insan dini duyguları alet edip aşı karşıtlığı yapıyor. İçinde ne olduğu belli değilmiş. Sanki yediğin meyvenin sebzenin tohumunda ne var nerden temin ediliyor belli gibi. Aşı hayat kurtarır.
Dini duyguların yanı sıra yan etkileri de söz konusu sanırım yaptırmayanlar için. Yani basit bir ağrı kesicinin bile yan etkisi var diye kullanmaktan çekinen biri için, beni vicdanen çok yıpratıyor aşı. Evlatlarımız sağlık bulsun inşallah hep.

Prof dr Alişan yıldıran^ın videoları🙁
Hiç izlemedim canım, iki oğlu aşılı bir anne olarak çok kurcalamayım en iyisi. Çünkü ben evlatlarıma haksızlık olmasın diye sütten ayırma aylarını bile aynı zamana denk getirdim. 3.ye vurdurmazsam deli gömleği giyerim net.

Devletin yaptırdığı aşıları oldu kızım 6 yasında. Rota ve menenjt özel aşılarını yaptırmadım. Ama şimdi memnjt aşısını yaptırabilitormuşum onu yaptıracagım.. rota ya bizim dr yaptıran yaptırmayan aynı derece siz bilirsiziniz dedi. Bende yaptırmadım cok gerekli olsa devlet aşısı olurdu diye düşündüm. Şimdi oğlum 2,5 aylık rotayı yaptrmayı yine düşünmüyorum ama memenjt yaptırabilirim.

Ya Kızlar benim kalça basen göbek almış basını gittiği için bugün diyetisyene gittim hayatımda ilkkez, ve cok üzüldüm(Allah baska dert vermesinde tabi) metobilzma yasım 41 (33 yasındayım) vucudumda yaglanma ,%28 üstü yüksek sayılırken benim %36.. emziren anneler için süt yapıcı besnlerden de oluşan diyet hazırladı diyetisyen 1 ay uygulayacagım bakalım artı en az 20 dk egzersiz. vucut yaglanırken kas oranınazalmış. Şu kapanmayı fırsat bilip artık kendime bir bakmamın zamanı geldi. Yoksa önünü alamam bundurumun

Ya Kızlar benim kalça basen göbek almış basını gittiği için bugün diyetisyene gittim hayatımda ilkkez, ve cok üzüldüm(Allah baska dert vermesinde tabi) metobilzma yasım 41 (33 yasındayım) vucudumda yaglanma ,%28 üstü yüksek sayılırken benim %36.. emziren anneler için süt yapıcı besnlerden de oluşan diyet hazırladı diyetisyen 1 ay uygulayacagım bakalım artı en az 20 dk egzersiz. vucut yaglanırken kas oranınazalmış. Şu kapanmayı fırsat bilip artık kendime bir bakmamın zamanı geldi. Yoksa önünü alamam bundurumun
Ben eski kiloma neredeyse döndüm ama iğrenç bir göbek var bende diyetisyene gitmek istiyorum.

Dini duyguların yanı sıra yan etkileri de söz konusu sanırım yaptırmayanlar için. Yani basit bir ağrı kesicinin bile yan etkisi var diye kullanmaktan çekinen biri için, beni vicdanen çok yıpratıyor aşı. Evlatlarımız sağlık bulsun inşallah hep.
Cnm yan etkiyle felç kıyaslanamaz bile. Kar zarar hesabı yaparız. Tetanoz nasıl birşey mesela belgeselini izledim Allah korusun yani. Aşısını olmak gerek. Hatta ben aşı olmayan kişilerin diğer çocukların hakkına da girdiğini düşünüyorum. Aşılılara da bulaştırıyorlar hastalıkları. Tamam aşılı hafif geçiriyor ama hiç olmayabilir de

Arkadaşlar rota virüs aşısını yaptırmayan var mı?
Yaptırcaktım bi arkadaşım kafamı çok karıştırdı. İçinde domuz dnası varmış falan fişman.
Yaptırmayıp virüse yakalanıp pişman olmam da var. Bilemedim 😔
Ben ilk ikisinde yaptırmadım,şimdi de yaptırmayacağım

Hiç izlemedim canım, iki oğlu aşılı bir anne olarak çok kurcalamayım en iyisi. Çünkü ben evlatlarıma haksızlık olmasın diye sütten ayırma aylarını bile aynı zamana denk getirdim. 3.ye vurdurmazsam deli gömleği giyerim net.
Kurcalamamak şu an sizin için daha iyi sağlıkla büyüsünler inşallah

Her iki oğlum da alerjik olduğu için rota aşısı yaptırmadım yaptırmayacam doktorlar da yaptırmamamı söylemişti. Ama diğer tüm aşıları yaptırıyorum arkadaşlarında dediği gibi kar zarar ilişkisini düşünerek yararının zarardan fazla olduğunu düşünüyorum.Her ikisine de menenjit aşılarını da yaptıracağım Allah korusun tehlikeli hastalıklar Rabbim hepimizin yavrusunu korusun🙏🏻

Her iki oğlum da alerjik olduğu için rota aşısı yaptırmadım yaptırmayacam doktorlar da yaptırmamamı söylemişti. Ama diğer tüm aşıları yaptırıyorum arkadaşlarında dediği gibi kar zarar ilişkisini düşünerek yararının zarardan fazla olduğunu düşünüyorum.Her ikisine de menenjit aşılarını da yaptıracağım Allah korusun tehlikeli hastalıklar Rabbim hepimizin yavrusunu korusun🙏🏻
Canım benim kız 6. Aydan sonra alerjik çıkmıştı ...o yüzden 2 de yapılmıştı şimdi ne yapsam sence?

Ben 50 gün yapışık yaşadım ne yemek yiyebiliyordum ne tuvalete gidebiliyordum. Beşikteki sallamayı sevmiyordu. İlla kucakta aşağı yukarı sallayacaksın onu seviyordu. 2.el 4moms aldım. Müzik filan açınca çok şükür filan 15-20 dk onda duruyor. O sırada yemek yiyip tuvalete gidebiliyorum. Ben de başta korkmuştum sevmezse diye ama artık tükendim ve aldım. Şimdi keşke baştan alsaydım diyorum 😄 Ama bizim salladığımız kadar şiddetli sallamıyor. Sizinki ayakta sallamaya alıştıysa chicco rhythm and sound ve joienin serina modeli işinize yarayabilir.

Yok hic ayagima almadim 2 bucuk ayina kadar çünkü bir küçük daha var evde ama ileri derecede kolik bir bebek ne aglamasi bitiyor ne gazi su son 15 gündür artik ayakta sallamaya ziplayarak uyutmaya calisiyorum daha etkili oluyor uzun surmesede 😅 4 moms onu oyalamiyor uyutup birakiyorum oyle 10-15 dakika uyuyor sonra uyaniyor yine gittiğimiz ev ziyaretlerine 4 momsu alıp götürüyoruz zaten akrabalar bile lütfen makinasini getirin gelirken diyolar 😅Ama biraktigimda durmuyor iyice uyutup daldiricam oyle 15 dakika soluksuz uyuyor yine sagolsun o olmasa yanmistim asla bi koltuga bırakamıyorum direk gözleri aciliyor

Yok hic ayagima almadim 2 bucuk ayina kadar çünkü bir küçük daha var evde ama ileri derecede kolik bir bebek ne aglamasi bitiyor ne gazi su son 15 gündür artik ayakta sallamaya ziplayarak uyutmaya calisiyorum daha etkili oluyor uzun surmesede 😅 4 moms onu oyalamiyor uyutup birakiyorum oyle 10-15 dakika uyuyor sonra uyaniyor yine gittiğimiz ev ziyaretlerine 4 momsu alıp götürüyoruz zaten akrabalar bile lütfen makinasini getirin gelirken diyolar 😅Ama biraktigimda durmuyor iyice uyutup daldiricam oyle 15 dakika soluksuz uyuyor yine sagolsun o olmasa yanmistim asla bi koltuga bırakamıyorum direk gözleri aciliyor
Uyumadığı her an ağlıyo mu

Canım biliyorsun oğlumunda alerji belirtileri var aşıdan olabilir mi diye yazmıştım. Aşı yaptırmayanlara saygım var çünkü ben cesur bir karar alamayıp, araştırma yapmayıp içim içimi yiyor yanlış bir şeyler mi yapıyorum diye. Tamamen benimle alakalı yazdıklarım lütfen kimse yanlış anlamasın.
Canım yaptırmadan önce bu egzama alerji şüphen hakkında mutlaka dra bahset onun yönlendirmesiyle hareket et. Her alerjik bebek reaksiyon gösterecek diye bir şey yok ama bahsettikleri kar zarar hesabında bana yaptırmamak daha mantıklı geldi. Ben menenjitin bir sürü tipi olduğunu ve yapılan aşıların o bi sürü tipte etkisinin olmadığını bildiğim halde türkiyede satılan a ve b tipini yaptıracağım, yaptırdım da ilk çocuğuma.

Aşı konusu her biriyin kendi araştırıp ölçüp tartıp karar vermesi gerektiği bişi her ebeveyn bebeği için en doğru kararı verecektir.

Kesinlikle araştırıp yaptıran veya yaptirmayan ebeveynlere sonsuz saygim var sırf prosedür diye herseyin yapilmasi sacma geliyor.
Arkadas sordugu icin soyledim insanin basina gelmeden anlayamiyor zaten zararimi veya yararını benim.etrafim asi sonrasi zararlarla dolu arastirma neticesinde ben yaptirmamayi uygun gördüm her ebeveyn cocugu icin en iyisini bilir tartismaya gerek yok dediğini gibi 🌸

X