22 aylık çocuğu evde oyalamak bu kadar zor mu ?

Olaya şöyle yaklaşmamak lazım. Şimdi yaşı değil hiç eline vermeyeyim yaşı geldi hop al kes bakalım. Bazı çocuklar önde veya geride olabiliyorlar. Maksat çocuğa bir şeyler sunmak, keşfetmesine izin vermek.
Benim arkadaşımın kızı 3.5 yaşında. Annesi ısrarla renkleri öğretmeye çalışıyor ama yok. Benimki 2 yaşında ablasından öğrendi. Hatta 1-2-3 sayılarını gördüğünde tanıyor ve söylüyor. Şu an erken ama ben öğrenmesi için bir çaba sarfetmedi. Ablasından kapmış. Ben de hazır öğrenmişken arada bir soruyorum. Hoşuna gidiyor. Tekrar ediyor. Yani çocuğunuzu en iyi siz tanıyorsunuz neler yapabileceğini siz daha iyi bilirsiniz.
Az önce bir yorumda konuşma olarak çok iyi olduğunu okudum. Maşallah diyelim. Tekerleme veya şarkı öğretebilirsiniz. Biz bu ara “Komşu, komşuyu” tekrar ediyoruz. 2 günde öğrendi.
Askında özet olarak sadece evdeki “oyuncaklarla” sınırlı kalmayın. Farklı şeyler çocukları çok heyecanlandırıyor.
1-20 ye kadar sayıyor, arabaların plakalarını harfler de dahil okuyor, bütün renkleri biliyor ve söylüyor, dinlediğimiz şarkıların bütün sözlerini ezbere biliyor ve sizinle aşık atışması yapıyor. Yani biz mini mini bir kuş diyprız o diğer satırını söylüyor. Heyecanlandıracak farklı bir şey bulsam

1-20 ye kadar sayıyor, arabaların plakalarını harfler de dahil okuyor, bütün renkleri biliyor ve söylüyor, dinlediğimiz şarkıların bütün sözlerini ezbere biliyor ve sizinle aşık atışması yapıyor. Yani biz mini mini bir kuş diyprız o diğer satırını söylüyor. Heyecanlandıracak farklı bir şey bulsam
İnstagram’da Montessori etkinlik sayfaları var. Onlara bakım. Her gün yeni bir şey yapacak kadar etkinlik var. Onun dışında çocuğunuzu 3 yaştan sonra bir Anaokulu paklar çünkü sanırım tek eksiği başka çocuklarla vakit geçirmesi.

İyi de nedir bu ergen tripleri.Ayağına takılmasın diye suluğu çekiyoruz, bir küfür etmediği kalıyor.
Biz her gün ablayı okula götürme kavgası yaşıyoruz. Ben gelmiyorum diyor. 2.5 yaşındaki çocuğu da tek başına evde bırakamam ya. Tabi okula yetişme telaşı da var. Bazen sabır mabır kalmıyor ama mecbur devam.

Belki çocuğunuza zekası fazla geliyordur ve sizin etkinlikleriniz sıkıcı geliyordur. Ne bileyim çocuğunun yaşının ötesinde öğrenebileceği şeyleri öğretebilirsiniz. çocuğunuzun rekabetçi tarzı var. Bu yeni şeyler öğrenme işini challenge tarzı yapsanız heyecanlanır belki

Tuvaletin kapısında bekliyor ama. Sürekli beni kesiyor evin içinde. Bir odaya giriyorum sessizce peşlmden geliyor. Elindeki oyuncağa bakıyor diye bende elime telefonumu alıyorum, anne onu bırakacak, oyuncak oynayacak diypr.

Çocuğunuz var mı

İlk hamilelik mi? Çevremde hiç 2 yaşında kendi kendime oynayan çocuk yok da bana ütopik geliyor. Benimki dört yaşında hala kendi kendine pek oynamaz.

Evet col iyi hatırlıyorum tuvaletin kapısında beklediğini: hatta videolarım var ben içerideyken onun kapıdan bana cilve yapışlarını çekmişim :) biliyorum sürekli dipdibe olmak istiyordu ama biz o dönem yurtdışına yeni taşınmıştık ve benim de pek çok sorumluluğum vardı. Ben işlerimi yaparken o oyun oynardı. Sadece ikimiz fiziksel olarak çok yakın olurduk. Yani açık mutfak olduğu halde eğer ben mutfak işi yapıyorsam o da mutfakta 1netre yamacımda olurdu ama kendi oynardı. Etkinlikler yapar, ona oyun kurar ben koltuğa geçip dinlenirdim. Belki ben de biraz şanslıydım, kızım da, kızım oyuncaklar ile güzel oynayan bir çocuk, bense oyuncak alıp satmayı seven bir ebeveynim. Kendini oyalayabildiğini gördüğüm becerilerinin daha çok üstüne gider o alanda daha çok malzeme alırdım. O dönemde tv-tabletle de tanışmamış olduğunu vurgulamak isterim. 5 yaşını geçti, ayda 1 saat falan tabletle oynuyordur. Günde de ortalama 1 saat tv izliyor, kimi zaman hiç izlemediği kimi zaman daha çok izlediği oluyor tabi.

Bir de 2 yaşındayken bir uyku öncesi bir uyku sonrası muhakkak dışarı çıkardık. Parka giderdik. O dönemde evde de minik bir kaydırağımız vardı. 2-3 Yaş arası zıplayarak çok vakit geçiriyordu o zaman trambolin almıştım bir tane. Habire zıplıyordu mesela.

Duruma “çocuğu evde oyalamak” yerine “evladımızla vakit geçirmek, onunla eğlenmek, onun gelişimine yardımcı olmak, hasret gidermek” olarak bakarsanız sorun kalmaz

Ben Almanyadayim burda cocuklar disarida parkta buyuyor. Hava ne kadar soguk olursa olsun dogduklari andan itibaren bebek arabasi ile disaridalar. Biz ise cocuklarimiz evde buyusun istiyoruz. Sikica yagmurlugunu giydirip en yakin Parka gidin. Cocuk oksijen alsin kossun yurusun yorulur

Sıkıldıkça altını değiştiriyorum :KK70:
Henüz 5 aylık
Camdan dışarıyı seyretme, dede anneanne vs yi görüntülü arama ( ekran arkası dönük görmüyor) kitap okuma, aynada kendini inceleme, egzersiz yapma, müzik dinleme, kaykay ve hophop oyunu (hepsi max 1 saat)
Sonra başa dön.... akşama kadar :KK70:
5ay oldumu ya ❤️

O zaman banyoda parmak boyasi etkinligi oneririm
Ciril ciplak soyuyosunuz
10dk kagit boyuyor
20dk dinozor gibi yikanabilen oyunaklarini
15dk önce kendini sonra sizi boyuyor
Ikeanin mammut masa sandalyesi var bizde
Onu banyoya sokuyordum
Onun ustunde yapiyorduk bu etkinligi
en son oturdugu sandalyeyi bile boyuyordu
Sonra beraber oyuncaklaei ve banyoyu yikiyorduk
En son da kendimiz
Bu sekilde her gun 1.5 saat vakit gecirdik o donem
Abartmiyorum her gun
2 cesit parmak boyasi yeter
Temiz içerikli uygun bir marka bulirsaniz cikiyor zaten lekesi kalmiyor
Sabrindan ötürü yüreğinden öpüyorum ✋

O yaştaki çocuk kendi kendine oynar..yeni şeyler keşfeder. ..eline birşey verdim mi uzun süre inceler..en azından benimki öyle olduğu için kendimi paralamadim

O yaştaki çocuk kendi kendine oynar..yeni şeyler keşfeder. ..eline birşey verdim mi uzun süre inceler..en azından benimki öyle olduğu için kendimi paralamadim
O yaştaki çocuk şöyle yapar böyle yapar bunlar yanlış ifadeler kusura bakmayın. Her çocuk aynı değil her çocuk farklı bir dünya . Nasıl biz sizinle aynı değilsek sizin çocuğunuz da bizimki ile aynı olamaz

Aynen evet doğru tespit. Üstün olma durumu. Örneğin yerde suluğu var. Kızım bir dakika onu kaldırayım diyprjm. Hayır kaldırmıycan diye ani bir tepki gösteriyor. O anda kullandıpı bir şey değil. Ben ayağımızın altında kalksın diye söylüyorum. Öyle bir tepkisi var ki. Hatta ben ısrarcı olursam sonunda ağlıyor. Çözümü var mı peki
Üstün derken üstün zeka demek istedim.
Konuşmalarını örnek verince aklıma o geldi.
Bu ayda deyimleri ekleri kullnması fazlaca ileri.
İnatlaşması normal bu aylarda öyle olur.

Evet col iyi hatırlıyorum tuvaletin kapısında beklediğini: hatta videolarım var ben içerideyken onun kapıdan bana cilve yapışlarını çekmişim :) biliyorum sürekli dipdibe olmak istiyordu ama biz o dönem yurtdışına yeni taşınmıştık ve benim de pek çok sorumluluğum vardı. Ben işlerimi yaparken o oyun oynardı. Sadece ikimiz fiziksel olarak çok yakın olurduk. Yani açık mutfak olduğu halde eğer ben mutfak işi yapıyorsam o da mutfakta 1netre yamacımda olurdu ama kendi oynardı. Etkinlikler yapar, ona oyun kurar ben koltuğa geçip dinlenirdim. Belki ben de biraz şanslıydım, kızım da, kızım oyuncaklar ile güzel oynayan bir çocuk, bense oyuncak alıp satmayı seven bir ebeveynim. Kendini oyalayabildiğini gördüğüm becerilerinin daha çok üstüne gider o alanda daha çok malzeme alırdım. O dönemde tv-tabletle de tanışmamış olduğunu vurgulamak isterim. 5 yaşını geçti, ayda 1 saat falan tabletle oynuyordur. Günde de ortalama 1 saat tv izliyor, kimi zaman hiç izlemediği kimi zaman daha çok izlediği oluyor tabi.

Bir de 2 yaşındayken bir uyku öncesi bir uyku sonrası muhakkak dışarı çıkardık. Parka giderdik. O dönemde evde de minik bir kaydırağımız vardı. 2-3 Yaş arası zıplayarak çok vakit geçiriyordu o zaman trambolin almıştım bir tane. Habire zıplıyordu mesela.
Bakın siz kendi ağzınızla söylüyorsunuz kendi kendine oynardı ben koltukta dinlenirdim diye . Benim oğlum bırakın kendi kendine oynamayı ( benim öyle bir beklentim yok zaten ) benimle oyna diyorum onu bile kabul etmiyor . İlla dolapları yere dökecek birşeyler kırılacak başına birşey gelecek veya onu kucağıma alıp havaya atacakmışım evde sürekli koşacakmışız vs vs . Günde 2 kere sokaktayız birde 🤦🏻‍♀️Evde normalde o kadar çok yoruluyor ki ekstra dışarı fazla çıkınca gece yorgunluktan uyumuyor o derece. Netice de siz şanslısınız doğal olarak konuşmak size gayet kolay oluyor

X