Tuvalet Eğitimi 23 ay tuvalet eğitimi, lazımlık şart mı? Yardım lütfen

Bezi bıraktığımız andan başlayıp bugüne dek yaşadığımız sorunlar, altına kaçırma, tuvalet eğitimine dair herşeyin paylaşıldığı alandır.

Mavipatikk

Popüler Üye
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
24 Ekim 2018
377
223
29
23 aylık oğlum var 4 mayısta 2 yaşını dolduracak. Birkaç gündür bez takarken ortalığı birbirine katıyor kaşındı diyo çıkarıp atmak istiyodu bezi. Ben de öğreteyim madem kendi rahatsız oldu kendi süreci başlattı madem deneyelim dedim. Bu arada zaten aylar öncesinden beri tuvalet hakkında genel bilgiye sahip çisini kakasini bezine yaparken söylüyodu hep. Bizim tuvalete giderken de anne çiş baba çiş diyodu arkamızdan. Genel olarak hakimdi yani. Denerken ilk gün çişini çoğunlukla söyledi bazen söylemediği de oldu tabi doğal olarak. Bazen kontrol olsun diye altında bez duruyodu bez önlem amaçlı takiyorum annecim çişin gelince bana söyle diyordum bazen söylüyordu bazen de beze yapıyordu söylemeden.

Tuvalete yaparken bitirip kalkiyo çıkıyoruz tam yeni çıktık bidaha bidaha 4 5 kere tuvalete gitmek istiyodu tuvaletini yeni yapmasına rağmen zorluyodu kasıyodu kendini bi damla daha çıkarmak için. Ben de bu yüzden karnını kasmasından endişelendim fıtık etcek kendini oyuna çeviriyo sürekli diye küçük olduğunu düşündüm birkaç ay sonrasina ertelemeyi düşündüm son 2 gündür bezledim tekrar.

Ama bez takmak ne mümkün 2 gündür tuvaleti bırakıp beze yapmasina rağmen bugün tekrar ağladı yırtınarak bez istemiyorum diyo demek ki gerçekten rahatsız oluyor çocuğum başlamalıyım galiba tuvalet eğitimine. Az önce uyuturken takamadım kesinlikle istemedi bezsiz uyudu suan. Uyutmadan önce tuvalete götürdüm konuştum madem artık bez istemiyosun tuvaletini sabaha kadar tutmalısın annecim günaydın olunca anneyi çağır anne hemen gelcek tuvalete götürcek dedim. Gece kalkarsa da götürürüm tabi.

Ek olarak mayıs sonu işe başlayacağım, mayıs başı bakıcı gelecek 1ay boyunca evde bakıcıyla ben beraber bakacağız alışma süreci olarak.

Tecrübelilere sorum bu şartlar altında yani çocuğun psikolojisini etkileyecek bir sürece girmeye 1-2 ay kalmışken yine de tuvalet eğitimine başlamalı mıyım? Ve evimizde klozet yok alaturka tuvalet var adaptör alamiyoruz yani. Terliklerini giyip benim desteğimle kendi basıp çömeliyor ama ben tutmasam durmakta zorlanır yaşı itibariyle. Lazımlık almalı mıyım? Yada direkt olarak tuvalette mi alışmalı bide lazimligi unuttturma aşaması çıkacak? Kendini kasıp ark arkaya tuvalete zorlama olayı geçer mi? Simdiden teşekkürler.

derin sularda derin sularda çocuk psikolojisine çok hakimsiniz engin bilgilerinizden yararlanabilir miyim lütfen yardımcı olur musunuz? :) C Cevizlipeynir sizinle de konuşuyorduk süreç hakkında yardımcı olabilir misiniz lütfen? :)

süreç benim kontrolum dışında çocuğumun rahatsızlığı üzerine başladığı icin hazırlıksız yakalandım yardıma ihtiyacım var teşekkürler şimdiden :)

Öncelikle 23-24 ay civarının tuvalet eğitimi için normalde erken olduğunu söylemeliyim.
Süreç kendiliğinden başlamamış olsaydı, eğitime başlamanızı tavsiye etmezdim.

İşe başlama sürecine kadar tuvalet eğitimini tamamlayabileceğinizi düşünüyorsanız devam edin çünkü bebeklerin/çocukların hayatında, aynı zaman diliminde, farklı yeniliklerin olması onlar için zorlayıcı olabilir.

Lazımlık konusunda 'illa alın' veya 'almayın' diyemem, bu konuda belirleyici unsur;
çocuğun tuvaleti yardımla da olsa kullanma becerisi ve isteği olmalı.

Kendini kasma işi yeni bir deneyimi tekrarlama, olan biteni tam olarak anlama isteği ile bağlantılı olabilir, bu noktada çocuğunuzu yönlendirmeniz lazım;
-bak çiş bitti hadi kalkalım, ellerimizi yıkayalım vb. Zamanla zorlama/kasma eğiliminin azalacağını düşünüyorum.

Bununla birlikte bu başlangıcın kaşıntıya, bezden rahatsızlık duymaya bağlı yalancı bir sinyal olabileceğini de aklınızın bir köşesinde tutmakta fayda var.
Bu tip durumlarla da karşılaştım.
Çocuğunuz gerçekten hazır değilse iki-üç gün sonra tuvaleti kullanmakta isteksizlik gösterebilir.
Kolaylıklar diliyorum.

Öncelikle 23-24 ay civarının tuvalet eğitimi için normalde erken olduğunu söylemeliyim.
Süreç kendiliğinden başlamamış olsaydı, eğitime başlamanızı tavsiye etmezdim.

İşe başlama sürecine kadar tuvalet eğitimini tamamlayabileceğinizi düşünüyorsanız devam edin çünkü bebeklerin/çocukların hayatında, aynı zaman diliminde, farklı yeniliklerin olması onlar için zorlayıcı olabilir.

Lazımlık konusunda 'illa alın' veya 'almayın' diyemem, bu konuda belirleyici unsur;
çocuğun tuvaleti yardımla da olsa kullanma becerisi ve isteği olmalı.

Kendini kasma işi yeni bir deneyimi tekrarlama, olan biteni tam olarak anlama isteği ile bağlantılı olabilir, bu noktada çocuğunuzu yönlendirmeniz lazım;
-bak çiş bitti hadi kalkalım, ellerimizi yıkayalım vb. Zamanla zorlama/kasma eğiliminin azalacağını düşünüyorum.

Bununla birlikte bu başlangıcın kaşıntıya, bezden rahatsızlık duymaya bağlı yalancı bir sinyal olabileceğini de aklınızın bir köşesinde tutmakta fayda var.
Bu tip durumlarla da karşılaştım.
Çocuğunuz gerçekten hazır değilse iki-üç gün sonra tuvaleti kullanmakta isteksizlik gösterebilir.
Kolaylıklar diliyorum.
Çok teşekkür ederim ilgilenip zaman ayırdığınız için, ben de başlamak istemiyordum planım temmuz ağustosta denemekti, umarım yalancı sinyaldir hiç duymamamıştım teşekkürler Tüm detaylar için :)

derin sularda derin sularda çocuk psikolojisine çok hakimsiniz engin bilgilerinizden yararlanabilir miyim lütfen yardımcı olur musunuz? :) C Cevizlipeynir sizinle de konuşuyorduk süreç hakkında yardımcı olabilir misiniz lütfen? :)

süreç benim kontrolum dışında çocuğumun rahatsızlığı üzerine başladığı icin hazırlıksız yakalandım yardıma ihtiyacım var teşekkürler şimdiden :)
Merhabalar, siteye epeydir giriş yapmıyordum yeni gördüm mesajınızı. Şu anda ne aşamadasiniz bilmiyorum ama büyük olaylarda -ise başlama, taşınma, kardeş gibi- tuvalet alışkanlığı kazandırma denemeleri çok uygun değil. Bir de ben kişisel olarak bu sürecin tuvalet eğitimi adı altında olmaması gerektiğini düşünüyorum. Çocuğun önderliğinde ilerlemek en güzeli. Toplum 2 yaşında tuvalet eğitimi verilmesi gerektiği baskısı yaratıyor ancak doğrusu 24-36 ay arasıdir. Tabi bu daha erken ya da geçe de kalabilir.
Özelden bir yazı linki vereyim oradan da bakın olur mu sinyallere, ne yapmanız gerektiğine.
Bu arada benjm oğlum da Mayıs da 2 yaşını dolduracak. Cok çok uzun süredir çişini kakasını nereye yapacağını biliyor. Şu ara bez bağlanmasindan hoşlanmıyor ama öyle krize dönüşmuyor. Lazimlik alabilirsiniz ama kendisi nasıl rahat edecekse öyle devam edin. İlla lazimliga yapmasını beklemeyin.

Merhabalar, siteye epeydir giriş yapmıyordum yeni gördüm mesajınızı. Şu anda ne aşamadasiniz bilmiyorum ama büyük olaylarda -ise başlama, taşınma, kardeş gibi- tuvalet alışkanlığı kazandırma denemeleri çok uygun değil. Bir de ben kişisel olarak bu sürecin tuvalet eğitimi adı altında olmaması gerektiğini düşünüyorum. Çocuğun önderliğinde ilerlemek en güzeli. Toplum 2 yaşında tuvalet eğitimi verilmesi gerektiği baskısı yaratıyor ancak doğrusu 24-36 ay arasıdir. Tabi bu daha erken ya da geçe de kalabilir.
Özelden bir yazı linki vereyim oradan da bakın olur mu sinyallere, ne yapmanız gerektiğine.
Bu arada benjm oğlum da Mayıs da 2 yaşını dolduracak. Cok çok uzun süredir çişini kakasını nereye yapacağını biliyor. Şu ara bez bağlanmasindan hoşlanmıyor ama öyle krize dönüşmuyor. Lazimlik alabilirsiniz ama kendisi nasıl rahat edecekse öyle devam edin. İlla lazimliga yapmasını beklemeyin.
Çok teşekkür ederim özelden linke de baktım çok detaylı ve faydalıymış. Evet ben de kesinlikle şimdi ögrenmeli diye düşünmedim ilk olarak kendisi bezden rahatsız olup tuvalete ilgi duyunca bi deneyelim diye düşündüm. Fakat sevgili derin sularda derin sularda nın dediği gibi yalancı sinyalmiş bez kaşıntısından dolayı tuvalete ilgi duyuyormuş. Dün akşamüstü gibi artık tuvalete girmek istemedi ben de hiç ısrarcı olmadım bez taktım kabullendi öfkelenmedi beze. Geçici bi ilgiymiş, ben de erken davranmak istemiyorum zaten yeni düzene alışsın birkaç ay daha büyüsün en azından, bidahaki sinyalinde deneyeceğiz inşallah :) çok teşekkürler ikinize de :)

Çocuğunuza ve kendinize neden eziyet ediyorsunuz tabiki lazımlık alın ..Merak etmeyin unutur lazımlığı biz bayağı kullandık lazımlığı ...
Sonraki zamana erteledik yalancı sinyalmiş bidahakine gelişim düzeyine göre değerlendiririz artık büyümüş olur biraz daha

X