23 Haftalık bebeğimi aldırmak zorunda kaldım

Doktorun söylediği her testi yaptım hiç Bi sorun yoktu....
Rabbim sabrlar versin benmde riskim yoktu ikizdiler oğlum mekonyum yapmış doğumda bebeğimi alınca gördü ve söyledi Dr düşünün mekonyum bile görünmedi ultrasonda çok acı rabbim yaşatmasın kimseye sizede sabrlar versin kucagnizi doldursun

Rabbim sabrlar versin benmde riskim yoktu ikizdiler oğlum mekonyum yapmış doğumda bebeğimi alınca gördü ve söyledi Dr düşünün mekonyum bile görünmedi ultrasonda çok acı rabbim yaşatmasın kimseye sizede sabrlar versin kucagnizi doldursun
Amin İnşallah.. Rabbim sizinde kısa zamanda kucağınızı doldursun.. Allah Kimseye yaşatmasın tarifi bile olmayan çok zor....

Amin İnşallah.. Rabbim sizinde kısa zamanda kucağınızı doldursun.. Allah Kimseye yaşatmasın tarifi bile olmayan çok zor....
Amin inşallah kızım 4 yaşında çift yumurtalardi kızımı kurtardık bin şükr şimdide 3 aylık hamileyim rabbim sağlıklı sıhhatli evlatlar nasip eylesin her anneye

Herkese merhaba sizinle yaşadığım kötü bir tecrübeyi paylaşmak için aranıza katıldım. İzmir de yaşıyorum. Eylül ayında bebeğimizin olacagını öğrendik tabi sevinçten havalara uçtuk. Sonrasında özel bir hastanede ismi çok duyulan bir doktora gitmeye karar verdik. 2li tarama testimiz riskli çıktığında kabus bizim için başlamıştı. Doktorumuz bizi yaşımız 28 olduğu için amniyosentez önermeyip yurtdısına gönderilen Serenitiy nipt testine yönlendirdi. Sonuçların %98 oranında güvenilir olduğundan bahsetti bizde İzmir genetikte testi yaptırdık. Yılbaşı vs derken test sonucunun gelmesi 3 haftayı buldu. Sonuc geldiğinde her şey temiz çıktı. Doktor gelmeme gerek olmadıgını 17. Haftamda gelebileceğimi söyledi. 17. Haftada gittiğimde bizi bir süpriz daha bekliyordu malesef.Bebeğin bağırsaklarının bir kese içerisinde vücudun dısında kaldığını bu konunun kendisini aştığını söyleyerek bizi Barış Büke adlı riskli gebelik uzmanına yönlendirdi. Gittiğimizde bu durumun bebek doğunca cerrahi operasyon ile düzeltilebildiğini çocukta bir hasar kalmadığını ama buna neyin sebep olduğunu görmemiz için amniyosentez ve microarray testi yapılması gerektiğini söyledi. Bizde hemen yaptırdık. Bu süreçte durum riskli gebeliğe döndüğü için biz arastırma hastanesinde takibini yapılmasını istediğimizden Ege üniversitesine geçiş yaptık. Amniyosentez sonucumuz 2 hafta sonra cıktı. Doktor aradığında anne ile bebeğin kanı karıştığı için microarray testi çalışmadı fakat zaten sizin nipty testiniz temiz çıktığı için biz ön çalışma yapmadık bence tekrar sıvı alınmasına gerek yok detaylı ultrasonla bakalım dedi. Bu arada tabiki bu söylediğim test ücretleri çok yüksek ücretler. Ben şok oldum nasıl olabilir ben şimdi nasıl güvenicem ya bebeğimde bir sıkıntı varsa diye ege üniversitesi profesörü Sermet hocama gittim. İyiki gitmişim. Plasentamın görüntüsü kistik yapıdaydı her şeye şüpheci yaklaştı ve kesinlikle tekrar amniyosentez yapılması gerektiğini söyledi. Ege üniversitesinde ücretsiz bir şekilde tekrar sıvı alındı. Ege genetik 3 gün içerisinde ön sonuç çıkardı ve çıkan sonuç Mozaik yapıda Triploidi. Bebeğimin 69 kromozomu vardı. Yaşamsal olmayan bozukluk olarak geçen bu durumda normal sartlarda bebegimin bu haftalara gelememesi tutunaması gerekiyormuş. Ya doğumda ya doğduktan birkaç gün sonra ölüm ile sonuçlanacağını yaşamasının imkanı olmadığını söylediler. Benim dünyam başıma yıkıldı zaten hamileliğimin 3. Ayından itibaren her doktor kontrolunden sonra ağlamaktan ölmüş bir biçimde geçiyordu günlerim. Benim savaşçım her şeye rağmen tutunmuştu. Tüm bunları duyduktan sonra eşimle gebeliği sonlandırma kararı almak zorunda kaldık. Hayatımda daha kötü bir gün asla yaşamadım 23 haftalık olduğu için suni sancı ile normal doğum olarak düşük yapmak zorundaydım. Bebeğim canlı olduğu için ilk önce bir iğne ile onun kalbini durdurdular en kötü kısmı buydu. Çok hareketliydi sürekli hareketlerini hissettiğim için bir anda iğne yapıldıktan sonra hareketleri kesildi ben onun gittiğini anladım. Zaten işlem yapılırken sürekli ağladığım için çok zorlandılar. Sonrasında ilk önce vajinadan 4 saat sonrada ağızdan suni sancı verilmeye başladı. Devlet hastanesinde yaptıkları için bağırma seslerimi duymamak için kapıları kapattılar. 8 saatin sonunda doğum gerçekleşti. Bunları burada anlatmamın sebebi özel doktorlar ücretlerini aldıktan sonra sonucun peşine düşmüyorlar mutlaka problemli bir gebelikse araştırma hastanesine gidilmesi gerekiyor. Ben o kadar çok çare aradım ki bir şeylere yaşatmak istedim iyi olduğuna emin olmak istedim peşine düştüm ama yaşatamadım. Üzerinden 3 ay geçmesine rağmen hala ilk günkü gibi sürekli ağlıyorum bu acı zamanla azalır mı onuda bilmiyorum. Sonrasında öğrendiğim kadarıyla genetikten triploidi başımıza gelen vaka dünya üzerinde 100 örneği varmış. Gerçekten bir ara isyan ettim neden benim başıma geldi diye. Burada anlatmak istedim bir nebze bile olsa rahatlamak adına. Eğer böyle bir süreç yaşayan varsa yazabilir yardımcı olmak ister çok üzüldüm sizin adınıza çok geçmiş olsun bende 3 aylık gebelikte bebeğimi kaybettim üzülmeyin diycem ama biliyorum elde değil çok şükür 2 evladım var şuan 3. Gebeyim yanlız beni yazdığımız yazı çok korkutu ben dün ayrıntılı USG gittim Bir tane erkek beyefendi ultrasonla bana baktı �ki tane de bayan vardı yanında bakıp bayanlara bir şeyler söylüyordu sanırım onlar eğitim alıyordu onlara eğitim veriyordu sonra kendisi dedi ki plasenta'nın içerisine su mu var acaba sıvı var gibi geldi bana dedi yanındaki bayanlara dedi ki siz daha önce hiç böyle bir şey gördünüz mü bayanlar yok dedi ondan sonra femur kemiğini ölçtü kafa çevresine ölçtü kafa çevresiyle femur kemiğinin arasında üç hafta iki günlük bir gelinlik var bununla ilgili Burak hoca diye bir hoca vardı onu çağırdı o geldi baktı ondan sonra başka bir bayan daha gelip baktı beni çok korkuttular açıkçası yalnız plasentanın içerisine şey yazmış mesela şimdi raporuma bakıyorum da sen la kün yazmış plasental kist sınırda takirdi yazmış siz de plasenta ksti deyince ben çok korktum sonucumu atacağım acaba bir bakar mısınız bir şey anlar mısınız

Eklentiler

• IMG_20231017_220841.jpg
    IMG_20231017_220841.jpg
    112,5 KB · Görüntüleme: 94
  • IMG_20231017_220757.jpg
    IMG_20231017_220757.jpg
    95 KB · Görüntüleme: 85
Merhaba biz 34.haftada beyin kanaması nedeniyle sonlandırdık gebeliği. 4500 geni içeren klinik ekzom testi yaptırdık . 4500 gen hastalıklı gen sayısıymış bebekte bu genler var mı diye ona bakılmıştı. Dilerseniz tüm genlere de baktırabilirsiniz. Ama maliyeti fazla oluyor. Şahsi düşüncem nipt testi iyi bir perinatolog ve bolca dua Allah isteyen herkese sağlıklı bebekler nasip etsin .
Çok geçmiş olsun sonlandırma süreci zor mu oldu?

Merhaba ,
Çok zor olan bu kararı bizde verdik . Bizde sizin gibi sonlandırma kararını aldık . Hep aklımızda doğduktan sonra bize bir şey olursa ona kim bakacak düşüncesi vardı . Belki içiniz rahatlar atlatmak isterim . Bir arkadaşım var ayağının biri diğerine göre kısa . Annesi anne karnında bu durumu öğreniyor ve doğmasını istiyor . Ama arkadaşım yıllar içinde bu durumun zorluğunu yaşadı hep . Evlendi çocuk sahibi olacaktı aklında hep bir kuşku vardı . Ve hep keşke annemin bana bunu sorma hakkı olsaydı diyordu . O zaman böyle doğmak istemezdim diyordu . Evet belki bizimki kadar önemli bir durum değil çok şükür sağlıklı aklı yerinde ama hep aklıma arkadaşımın bu sözleri geldi . "Böyle yaşamak ister miydim?" İçiniz rahat olsun bizler anneler olarak çocuklarımızın kötülüğünü ister miyiz . Asla . Ne güzel bir evladınız var ona sıkı sıkı sarılın üzmeyin sıkmayın kendinizi hayatı kendinize de evladınızada zindan etmeyin. Diğer yavrunuz için bir annenin verebileceği en zor ama en doğru kararı verdiniz . Rabbim bizden daha çok seviyormuş yavrularımızı . Dilerim bir nebze de olsa dokunmuşumdur sizlere . Sevgiler
Allah yüklerimizi hafifletsin inşallah ben de bir karar eşiğindeyim ne yapacağımı bilemiyorum Allah ım bana bırakmadan alsın yanına inşallah

X