23 Haftalık bebeğimi aldırmak zorunda kaldım

Canım doktor hatasından kaybettim ben.sezeryan doğum sırasında eşi kesildi.oksijensiz kaldı. Organları dayanamadı 😢
Nasıl ya 🤯:KK43: nasıl doğum sırasında kordonu kesilir? Normal doğumda kesici hiç bir şey kullanılmıyor. Sezaryende de kesip hemen çıkartıyorlar zaten. Allah sabır versin.

Allahım duymadığımız bilmediğimiz neler var rabbim hakkımızda en doğrusunu en kolayını versin çekilmez yük yüklemesin ne diyebilirim canım çok üzüldüm ama bize düşen sabretmek ve dua etmek. Benim de bebeğimde sorunlar var. Ayağı içe çarpık beyninden de bir ara sıvı var dendi takip ediliyor. Allaha sığındık artık
Aahhh ahh neler var neler insan başa gelince öğreniyor duyuyor. İnşallah sağlıkla evladını kucağına alırsın. Beyindeki sıvı görülürmüş ama hamilelikte geçermiş. Bizim bir tanıdığın kızın bacağı çarpık doğdu tedavi ile düzeldi. İnşallah sizinde öyle olur şimdi kız 13 yaşlarında. Bizleri habersiz bırakma canım güzel haberlerini bekliyoruz

Nasıl ya 🤯:KK43: nasıl doğum sırasında kordonu kesilir? Normal doğumda kesici hiç bir şey kullanılmıyor. Sezaryende de kesip hemen çıkartıyorlar zaten. Allah sabır versin.
Tam kesik atılacak yerde eşi öndeydi bile isteye değil ama işte ecladım gitti

Herkese merhaba sizinle yaşadığım kötü bir tecrübeyi paylaşmak için aranıza katıldım. İzmir de yaşıyorum. Eylül ayında bebeğimizin olacagını öğrendik tabi sevinçten havalara uçtuk. Sonrasında özel bir hastanede ismi çok duyulan bir doktora gitmeye karar verdik. 2li tarama testimiz riskli çıktığında kabus bizim için başlamıştı. Doktorumuz bizi yaşımız 28 olduğu için amniyosentez önermeyip yurtdısına gönderilen Serenitiy nipt testine yönlendirdi. Sonuçların %98 oranında güvenilir olduğundan bahsetti bizde İzmir genetikte testi yaptırdık. Yılbaşı vs derken test sonucunun gelmesi 3 haftayı buldu. Sonuc geldiğinde her şey temiz çıktı. Doktor gelmeme gerek olmadıgını 17. Haftamda gelebileceğimi söyledi. 17. Haftada gittiğimde bizi bir süpriz daha bekliyordu malesef.Bebeğin bağırsaklarının bir kese içerisinde vücudun dısında kaldığını bu konunun kendisini aştığını söyleyerek bizi Barış Büke adlı riskli gebelik uzmanına yönlendirdi. Gittiğimizde bu durumun bebek doğunca cerrahi operasyon ile düzeltilebildiğini çocukta bir hasar kalmadığını ama buna neyin sebep olduğunu görmemiz için amniyosentez ve microarray testi yapılması gerektiğini söyledi. Bizde hemen yaptırdık. Bu süreçte durum riskli gebeliğe döndüğü için biz arastırma hastanesinde takibini yapılmasını istediğimizden Ege üniversitesine geçiş yaptık. Amniyosentez sonucumuz 2 hafta sonra cıktı. Doktor aradığında anne ile bebeğin kanı karıştığı için microarray testi çalışmadı fakat zaten sizin nipty testiniz temiz çıktığı için biz ön çalışma yapmadık bence tekrar sıvı alınmasına gerek yok detaylı ultrasonla bakalım dedi. Bu arada tabiki bu söylediğim test ücretleri çok yüksek ücretler. Ben şok oldum nasıl olabilir ben şimdi nasıl güvenicem ya bebeğimde bir sıkıntı varsa diye ege üniversitesi profesörü Sermet hocama gittim. İyiki gitmişim. Plasentamın görüntüsü kistik yapıdaydı her şeye şüpheci yaklaştı ve kesinlikle tekrar amniyosentez yapılması gerektiğini söyledi. Ege üniversitesinde ücretsiz bir şekilde tekrar sıvı alındı. Ege genetik 3 gün içerisinde ön sonuç çıkardı ve çıkan sonuç Mozaik yapıda Triploidi. Bebeğimin 69 kromozomu vardı. Yaşamsal olmayan bozukluk olarak geçen bu durumda normal sartlarda bebegimin bu haftalara gelememesi tutunaması gerekiyormuş. Ya doğumda ya doğduktan birkaç gün sonra ölüm ile sonuçlanacağını yaşamasının imkanı olmadığını söylediler. Benim dünyam başıma yıkıldı zaten hamileliğimin 3. Ayından itibaren her doktor kontrolunden sonra ağlamaktan ölmüş bir biçimde geçiyordu günlerim. Benim savaşçım her şeye rağmen tutunmuştu. Tüm bunları duyduktan sonra eşimle gebeliği sonlandırma kararı almak zorunda kaldık. Hayatımda daha kötü bir gün asla yaşamadım 23 haftalık olduğu için suni sancı ile normal doğum olarak düşük yapmak zorundaydım. Bebeğim canlı olduğu için ilk önce bir iğne ile onun kalbini durdurdular en kötü kısmı buydu. Çok hareketliydi sürekli hareketlerini hissettiğim için bir anda iğne yapıldıktan sonra hareketleri kesildi ben onun gittiğini anladım. Zaten işlem yapılırken sürekli ağladığım için çok zorlandılar. Sonrasında ilk önce vajinadan 4 saat sonrada ağızdan suni sancı verilmeye başladı. Devlet hastanesinde yaptıkları için bağırma seslerimi duymamak için kapıları kapattılar. 8 saatin sonunda doğum gerçekleşti. Bunları burada anlatmamın sebebi özel doktorlar ücretlerini aldıktan sonra sonucun peşine düşmüyorlar mutlaka problemli bir gebelikse araştırma hastanesine gidilmesi gerekiyor. Ben o kadar çok çare aradım ki bir şeylere yaşatmak istedim iyi olduğuna emin olmak istedim peşine düştüm ama yaşatamadım. Üzerinden 3 ay geçmesine rağmen hala ilk günkü gibi sürekli ağlıyorum bu acı zamanla azalır mı onuda bilmiyorum. Sonrasında öğrendiğim kadarıyla genetikten triploidi başımıza gelen vaka dünya üzerinde 100 örneği varmış. Gerçekten bir ara isyan ettim neden benim başıma geldi diye. Burada anlatmak istedim bir nebze bile olsa rahatlamak adına. Eğer böyle bir süreç yaşayan varsa yazabilir yardımcı olmak isterim.
Başınız sağolsun ağır bir imtihan olmuş Rabbim yardımcın olsun 🥺

Aahhh ahh neler var neler insan başa gelince öğreniyor duyuyor. İnşallah sağlıkla evladını kucağına alırsın. Beyindeki sıvı görülürmüş ama hamilelikte geçermiş. Bizim bir tanıdığın kızın bacağı çarpık doğdu tedavi ile düzeldi. İnşallah sizinde öyle olur şimdi kız 13 yaşlarında. Bizleri habersiz bırakma canım güzel haberlerini bekliyoruz
İnşallah sonumuz güzellikle hayırla olur. Çok teşekkür ederim güzel mutlu haberler vermek dileğiyle.

Herkese merhaba sizinle yaşadığım kötü bir tecrübeyi paylaşmak için aranıza katıldım. İzmir de yaşıyorum. Eylül ayında bebeğimizin olacagını öğrendik tabi sevinçten havalara uçtuk. Sonrasında özel bir hastanede ismi çok duyulan bir doktora gitmeye karar verdik. 2li tarama testimiz riskli çıktığında kabus bizim için başlamıştı. Doktorumuz bizi yaşımız 28 olduğu için amniyosentez önermeyip yurtdısına gönderilen Serenitiy nipt testine yönlendirdi. Sonuçların %98 oranında güvenilir olduğundan bahsetti bizde İzmir genetikte testi yaptırdık. Yılbaşı vs derken test sonucunun gelmesi 3 haftayı buldu. Sonuc geldiğinde her şey temiz çıktı. Doktor gelmeme gerek olmadıgını 17. Haftamda gelebileceğimi söyledi. 17. Haftada gittiğimde bizi bir süpriz daha bekliyordu malesef.Bebeğin bağırsaklarının bir kese içerisinde vücudun dısında kaldığını bu konunun kendisini aştığını söyleyerek bizi Barış Büke adlı riskli gebelik uzmanına yönlendirdi. Gittiğimizde bu durumun bebek doğunca cerrahi operasyon ile düzeltilebildiğini çocukta bir hasar kalmadığını ama buna neyin sebep olduğunu görmemiz için amniyosentez ve microarray testi yapılması gerektiğini söyledi. Bizde hemen yaptırdık. Bu süreçte durum riskli gebeliğe döndüğü için biz arastırma hastanesinde takibini yapılmasını istediğimizden Ege üniversitesine geçiş yaptık. Amniyosentez sonucumuz 2 hafta sonra cıktı. Doktor aradığında anne ile bebeğin kanı karıştığı için microarray testi çalışmadı fakat zaten sizin nipty testiniz temiz çıktığı için biz ön çalışma yapmadık bence tekrar sıvı alınmasına gerek yok detaylı ultrasonla bakalım dedi. Bu arada tabiki bu söylediğim test ücretleri çok yüksek ücretler. Ben şok oldum nasıl olabilir ben şimdi nasıl güvenicem ya bebeğimde bir sıkıntı varsa diye ege üniversitesi profesörü Sermet hocama gittim. İyiki gitmişim. Plasentamın görüntüsü kistik yapıdaydı her şeye şüpheci yaklaştı ve kesinlikle tekrar amniyosentez yapılması gerektiğini söyledi. Ege üniversitesinde ücretsiz bir şekilde tekrar sıvı alındı. Ege genetik 3 gün içerisinde ön sonuç çıkardı ve çıkan sonuç Mozaik yapıda Triploidi. Bebeğimin 69 kromozomu vardı. Yaşamsal olmayan bozukluk olarak geçen bu durumda normal sartlarda bebegimin bu haftalara gelememesi tutunaması gerekiyormuş. Ya doğumda ya doğduktan birkaç gün sonra ölüm ile sonuçlanacağını yaşamasının imkanı olmadığını söylediler. Benim dünyam başıma yıkıldı zaten hamileliğimin 3. Ayından itibaren her doktor kontrolunden sonra ağlamaktan ölmüş bir biçimde geçiyordu günlerim. Benim savaşçım her şeye rağmen tutunmuştu. Tüm bunları duyduktan sonra eşimle gebeliği sonlandırma kararı almak zorunda kaldık. Hayatımda daha kötü bir gün asla yaşamadım 23 haftalık olduğu için suni sancı ile normal doğum olarak düşük yapmak zorundaydım. Bebeğim canlı olduğu için ilk önce bir iğne ile onun kalbini durdurdular en kötü kısmı buydu. Çok hareketliydi sürekli hareketlerini hissettiğim için bir anda iğne yapıldıktan sonra hareketleri kesildi ben onun gittiğini anladım. Zaten işlem yapılırken sürekli ağladığım için çok zorlandılar. Sonrasında ilk önce vajinadan 4 saat sonrada ağızdan suni sancı verilmeye başladı. Devlet hastanesinde yaptıkları için bağırma seslerimi duymamak için kapıları kapattılar. 8 saatin sonunda doğum gerçekleşti. Bunları burada anlatmamın sebebi özel doktorlar ücretlerini aldıktan sonra sonucun peşine düşmüyorlar mutlaka problemli bir gebelikse araştırma hastanesine gidilmesi gerekiyor. Ben o kadar çok çare aradım ki bir şeylere yaşatmak istedim iyi olduğuna emin olmak istedim peşine düştüm ama yaşatamadım. Üzerinden 3 ay geçmesine rağmen hala ilk günkü gibi sürekli ağlıyorum bu acı zamanla azalır mı onuda bilmiyorum. Sonrasında öğrendiğim kadarıyla genetikten triploidi başımıza gelen vaka dünya üzerinde 100 örneği varmış. Gerçekten bir ara isyan ettim neden benim başıma geldi diye. Burada anlatmak istedim bir nebze bile olsa rahatlamak adına. Eğer böyle bir süreç yaşayan varsa yazabilir yardımcı olmak i

Herkese merhaba sizinle yaşadığım kötü bir tecrübeyi paylaşmak için aranıza katıldım. İzmir de yaşıyorum. Eylül ayında bebeğimizin olacagını öğrendik tabi sevinçten havalara uçtuk. Sonrasında özel bir hastanede ismi çok duyulan bir doktora gitmeye karar verdik. 2li tarama testimiz riskli çıktığında kabus bizim için başlamıştı. Doktorumuz bizi yaşımız 28 olduğu için amniyosentez önermeyip yurtdısına gönderilen Serenitiy nipt testine yönlendirdi. Sonuçların %98 oranında güvenilir olduğundan bahsetti bizde İzmir genetikte testi yaptırdık. Yılbaşı vs derken test sonucunun gelmesi 3 haftayı buldu. Sonuc geldiğinde her şey temiz çıktı. Doktor gelmeme gerek olmadıgını 17. Haftamda gelebileceğimi söyledi. 17. Haftada gittiğimde bizi bir süpriz daha bekliyordu malesef.Bebeğin bağırsaklarının bir kese içerisinde vücudun dısında kaldığını bu konunun kendisini aştığını söyleyerek bizi Barış Büke adlı riskli gebelik uzmanına yönlendirdi. Gittiğimizde bu durumun bebek doğunca cerrahi operasyon ile düzeltilebildiğini çocukta bir hasar kalmadığını ama buna neyin sebep olduğunu görmemiz için amniyosentez ve microarray testi yapılması gerektiğini söyledi. Bizde hemen yaptırdık. Bu süreçte durum riskli gebeliğe döndüğü için biz arastırma hastanesinde takibini yapılmasını istediğimizden Ege üniversitesine geçiş yaptık. Amniyosentez sonucumuz 2 hafta sonra cıktı. Doktor aradığında anne ile bebeğin kanı karıştığı için microarray testi çalışmadı fakat zaten sizin nipty testiniz temiz çıktığı için biz ön çalışma yapmadık bence tekrar sıvı alınmasına gerek yok detaylı ultrasonla bakalım dedi. Bu arada tabiki bu söylediğim test ücretleri çok yüksek ücretler. Ben şok oldum nasıl olabilir ben şimdi nasıl güvenicem ya bebeğimde bir sıkıntı varsa diye ege üniversitesi profesörü Sermet hocama gittim. İyiki gitmişim. Plasentamın görüntüsü kistik yapıdaydı her şeye şüpheci yaklaştı ve kesinlikle tekrar amniyosentez yapılması gerektiğini söyledi. Ege üniversitesinde ücretsiz bir şekilde tekrar sıvı alındı. Ege genetik 3 gün içerisinde ön sonuç çıkardı ve çıkan sonuç Mozaik yapıda Triploidi. Bebeğimin 69 kromozomu vardı. Yaşamsal olmayan bozukluk olarak geçen bu durumda normal sartlarda bebegimin bu haftalara gelememesi tutunaması gerekiyormuş. Ya doğumda ya doğduktan birkaç gün sonra ölüm ile sonuçlanacağını yaşamasının imkanı olmadığını söylediler. Benim dünyam başıma yıkıldı zaten hamileliğimin 3. Ayından itibaren her doktor kontrolunden sonra ağlamaktan ölmüş bir biçimde geçiyordu günlerim. Benim savaşçım her şeye rağmen tutunmuştu. Tüm bunları duyduktan sonra eşimle gebeliği sonlandırma kararı almak zorunda kaldık. Hayatımda daha kötü bir gün asla yaşamadım 23 haftalık olduğu için suni sancı ile normal doğum olarak düşük yapmak zorundaydım. Bebeğim canlı olduğu için ilk önce bir iğne ile onun kalbini durdurdular en kötü kısmı buydu. Çok hareketliydi sürekli hareketlerini hissettiğim için bir anda iğne yapıldıktan sonra hareketleri kesildi ben onun gittiğini anladım. Zaten işlem yapılırken sürekli ağladığım için çok zorlandılar. Sonrasında ilk önce vajinadan 4 saat sonrada ağızdan suni sancı verilmeye başladı. Devlet hastanesinde yaptıkları için bağırma seslerimi duymamak için kapıları kapattılar. 8 saatin sonunda doğum gerçekleşti. Bunları burada anlatmamın sebebi özel doktorlar ücretlerini aldıktan sonra sonucun peşine düşmüyorlar mutlaka problemli bir gebelikse araştırma hastanesine gidilmesi gerekiyor. Ben o kadar çok çare aradım ki bir şeylere yaşatmak istedim iyi olduğuna emin olmak istedim peşine düştüm ama yaşatamadım. Üzerinden 3 ay geçmesine rağmen hala ilk günkü gibi sürekli ağlıyorum bu acı zamanla azalır mı onuda bilmiyorum. Sonrasında öğrendiğim kadarıyla genetikten triploidi başımıza gelen vaka dünya üzerinde 100 örneği varmış. Gerçekten bir ara isyan ettim neden benim başıma geldi diye. Burada anlatmak istedim bir nebze bile olsa rahatlamak adına. Eğer böyle bir süreç yaşayan varsa yazabilir yardımcı olmak isterim.

Çok üzücü bir olay gözlerim doldu okurken benimde ikili taramada yüksek risk cikti fakat ben amniyosentez yapip yapmamakta çok kararsız kaldım ayrıntılı ultrasonu bekledim onda çıkan sonucumca kalpte parlaklık ve beyin sıvısında artış gözlendi takip dendi yapılan takipte normale döndüğü izlendi şükür,şuan 29 haftalığım acaba sizin ayrıntılı ultrasonda bişey çıkmismiydi orda ne dediler, bide bu Ege de ki doktorunuzun adı ne acaba bende gorunmek isterim risk denince kafada şüphe insanı tüketebiliyor kim varsa yaşayan rabbim yardımcısi olsun zor süreçler gercekten

Çok üzücü bir olay gözlerim doldu okurken benimde ikili taramada yüksek risk cikti fakat ben amniyosentez yapip yapmamakta çok kararsız kaldım ayrıntılı ultrasonu bekledim onda çıkan sonucumca kalpte parlaklık ve beyin sıvısında artış gözlendi takip dendi yapılan takipte normale döndüğü izlendi şükür,şuan 29 haftalığım acaba sizin ayrıntılı ultrasonda bişey çıkmismiydi orda ne dediler, bide bu Ege de ki doktorunuzun adı ne acaba bende gorunmek isterim risk denince kafada şüphe insanı tüketebiliyor kim varsa yaşayan rabbim yardımcısi olsun zor süreçler gercekten
Kıyamam sana benım 17. Haftada bebegin bağırsaklarının dısarda kesede kaldıgı gözlemlenmişti ayrıntılı ultrasonda bunlarla alakalı konuşmuştuk. Eğer süphen varsa mutlaka sermet hocaya gözük inşallah herşey yolundadır ama temkinli olmak iyidir. Kendi yeri var Alsancakta prof dr sermet sağol yazarsan çıkıyor tel no🙏🏻 içini ferah tut umarım senın için hersey mukemmel olur

Öncelikle herkese geçmiş olsun rabbim sağlıklı bebekler nasip etsin benimde 22haftalıkken sonlandırma sürecim oldu benim sormak istediğin bu gibi riskli durumlar İçin sonrasında ne gibi yol izlediniz hangi testlerin yapılması gerekir böyle acılar yaşamamak İçin paylaşırsanız sevinirim

Ben neden normal doğum olması zorunda onu anlamadım anne için zaten zor bir durumken bşr bir de o kadar suni sancı gerek var mı buna sezaryen ile neden alınmıyor sağlık açısından bir durum mu var acaba? Bu arada bebeğini mecburen kaybedenlere Rabbim şefaatçi eylesin ahirette onları kavuştursun inşallah 🤲

Çok çok çok geçmiş olsun dilerim toparlamışsınızdır . Sermet SAĞOL hoca 2020 yılında bizimde hayatımıza dokundu . Durumumuz çok farklı ama çözüm odaklı doktorların izmirde olduğunu bilmek çok güzel. Allah kendisinden razı olsun. Sizlerde dilerim en kısa zamanda sağlıkla bebeğinizi -bebeklerinizi kucağınıza alırsınız .

Öncelikle herkese geçmiş olsun rabbim sağlıklı bebekler nasip etsin benimde 22haftalıkken sonlandırma sürecim oldu benim sormak istediğin bu gibi riskli durumlar İçin sonrasında ne gibi yol izlediniz hangi testlerin yapılması gerekir böyle acılar yaşamamak İçin paylaşırsanız sevinirim
Merhaba biz 34.haftada beyin kanaması nedeniyle sonlandırdık gebeliği. 4500 geni içeren klinik ekzom testi yaptırdık . 4500 gen hastalıklı gen sayısıymış bebekte bu genler var mı diye ona bakılmıştı. Dilerseniz tüm genlere de baktırabilirsiniz. Ama maliyeti fazla oluyor. Şahsi düşüncem nipt testi iyi bir perinatolog ve bolca dua Allah isteyen herkese sağlıklı bebekler nasip etsin .

Merhaba biz 34.haftada beyin kanaması nedeniyle sonlandırdık gebeliği. 4500 geni içeren klinik ekzom testi yaptırdık . 4500 gen hastalıklı gen sayısıymış bebekte bu genler var mı diye ona bakılmıştı. Dilerseniz tüm genlere de baktırabilirsiniz. Ama maliyeti fazla oluyor. Şahsi düşüncem nipt testi iyi bir perinatolog ve bolca dua Allah isteyen herkese sağlıklı bebekler nasip etsin .
Bebeğin mi beyin kanaması geçiriyodu

Bebeğin mi beyin kanaması geçiriyodu
Evet maalesef beyin kanaması geçirmiş anne karnında son aylık muayenemde bir sıkıntı yoktu . 30 haftadan sonra 2 haftada bir gel dedi doktorum o zaman öğrendik ki Sol lob ve arka omurilik sıvısının geçtiği yerde fetal mr ve ultrasonda kanama lezyonları vardı .

Evet maalesef beyin kanaması geçirmiş anne karnında son aylık muayenemde bir sıkıntı yoktu . 30 haftadan sonra 2 haftada bir gel dedi doktorum o zaman öğrendik ki Sol lob ve arka omurilik sıvısının geçtiği yerde fetal mr ve ultrasonda kanama lezyonları vardı .
Yok muymuş çaresi ya ilk defa duydum kusura bakmayın 😔

Çok çok çok geçmiş olsun dilerim toparlamışsınızdır . Sermet SAĞOL hoca 2020 yılında bizimde hayatımıza dokundu . Durumumuz çok farklı ama çözüm odaklı doktorların izmirde olduğunu bilmek çok güzel. Allah kendisinden razı olsun. Sizlerde dilerim en kısa zamanda sağlıkla bebeğinizi -bebeklerinizi kucağınıza alırsınız .
Çok teşekkür ederim inşallah sizede 🙏🏻 çok geçmiş olsun size de çok üzüldüm gerçekten zor 😞😞😞 çok özür dileyerek daha önce fark edilebilir miydi doktor hatası mıydı sizin de. Sermet hoca takipli miydiniz bu olay basınıza geldiğinde😞

Çok teşekkür ederim inşallah sizede 🙏🏻 çok geçmiş olsun size de çok üzüldüm gerçekten zor 😞😞😞 çok özür dileyerek daha önce fark edilebilir miydi doktor hatası mıydı sizin de. Sermet hoca takipli miydiniz bu olay basınıza geldiğinde😞

Özür dilemeyin hanım efendi iyi ki bu platform var birbirimizin sesi oluyoruz. Ben 30. Haftaya kadar tınaztepe Aylin barbaros ta takibi yaptırıyordum. Kendisi bize kafa büyüklüğünü söylemişti ama ilerleyen haftalarda vücut gelişimi ile oturur demişti . Bizim de hiç aklımıza sorun olabileceği gelmedi . Detaylı ultrason için de Serkan Güçlüye gitmiştik . Bir anda öğrendik bu durumu . Elimizden geleni yapmaya çalıştık ama olmadı Rabbim bizden daha çok seviyormuş .

Yok muymuş çaresi ya ilk defa duydum kusura bakmayın 😔
Maalesef keşke keşke olsaydı . Biz o dönem fetsl mr a girdik . Çıkan sonuç tıbbı terimlerdi tabii . Hepsini araştırdım notlar aldım nefes almasına etki edecek bir kanamaymış. Zaten görüştüğümüz çok doktor oldu beyin cerrahı nörolog çocuk nöroşürürcisi yaşamaz dediler. Buna da şükür. Rabbim bizden daha çok seviyormuş.

Sadece size yazabilmek icin uye oldum, benim bir oglum var, oglumdan once bir dusuk yasadim, bebegimin kalbi durdu aldirmak zorunda kaldim, cok agladim hala da aglarim,,,, sonra hamile kaldim bir oglum oldu, oglumun kardesi olsun istedim, hep saglik diledim ama kizim olsunda cok istedim, hemen hamile kaldim, benim yasim 40 oldugu icin perinotolaga gittim hep zaten , 13. Hafta ultrasound da doktor birseyleri ters gordu zaten hemen anladim, hemen aminyosentez yapilmasini istedi ama aminyosentez i isterken yuz ifadesinden anladim, bebekde cok buyuk bir problem oldugunu, (oglumun doktoru da ayrica) birkac gun sonra hastaneye gittim tek basima ,karnimdam sivi aldilar , 5 gun sonra sonuc cikti, esimle down sendromluysa gebeligi sonlandirmamaya karar verdik, ama bebegim hem down sendromluydu hem beyninde sivi toplanmisti hem omiriliginde problem vardi, Ben ilk once aldirmak istemiyorum dedim, doktor eger aldirmqzsan buyuk ihtimalle karninda ölür, ilk dogumun sezeryan, buyurse sezeryan yapilir dedi, saglikli bir cocugun var kendini tehlikeye atma, sonra gene olur dedi,,, ustune esimle iki gun dusunduk gebeligi sonlandirmaya karar verdik, yatisim yapildi, vajinal yoldan suni sanci verildi, zaten ilk sanci verildiginde kalbi duruyor dediler, ilk suni sanciyi verirken avazim ciktigi kadar bagirdim, sonucta karninda yasayan bebeginin kalbi duruyor ölüyor, hayatimin en kotu 8 -9 saatini gecirdim, bebegim dogdu, hemsirelere bakmak istiyorum dedi, dogmadi dediler, ama bakmak istiyorum o benim bebegim dedim, bana gore dunyanin en guzel bebegigdi, sonra bebegimi hastanede biraktim otopsi yapilmqsi gerekiyormus birde bende saglik sorunu varmi diye bakilmqsi gerekiyordu, hastaneden tek basima aldim bebegimi, kutuya koymuslar beyaz kopuk kutulara, kucagimda hastaneden mezarliga goturdum ama mezarliklar mudurlugunde biraktim bebegimi, bir Cenaze aracina koyacagiz, bebekler icin ozel bir yer oraya gomecegiz dediler, gidemedim mezarliga, sanki ikiyuzluluk yapiyormusum gibi geldi, sonucta onun hayatina son verme kararini veren bendim, hangi yuzle gidicektim , gidemedim, utandim bebegimden, hala bogazimda dugumdur, gitsemiydim, onunla beraber,,,zavalli kizim,,,, bilmiyorum, sonra eve geldim birkac gun sonra ona ait neler varsa ultrason goruntuleri, hastanedeyken ona yazdigim mektubu, herseyi yirttim attim, sanki onlari atinca, hayatimdan cikicak, acisi yok olucak gibi geldi, esimle tup bebek yapmaya karar vermistik ama esim kesinlikle bebek istemedigini soyledi yaklasik 7-8 ay once, eskiden benim icimde bir umut vardi bebegim olur diye ama olmayacagini kabullendim, simdi o kadar cok pismanlik varki icimde, keske gebeligi sonlandirmasaydim, kendi secimi ile kendi karar verdigi zaman yasami son bulsaydi diyorum ama bir yandan da bakmakla yukumlu oldugum bir cocugum var bana birsey olsaydi oglum annesiz kalirdi diyorum,,,, gecen gun YouTube da birsey izledim, bir kadin intihar etmis , bebegi olmuyor diye, sonra cenazesinin kalkacagi zaman kimsesiz ölü dogmus bir bebegi de kadinin tabutunun ayak kismina koymuslar, aile ne oluyor demis, hoca aciklamis , ailede bizim esimiz, ablamiz cocugu olmuyor diye intihar etti, kimsesiz ölü dagan bebegi kadinin gogsune koyup beraber gommusler, bunu izledigimden beri cok psikolojim bozuldu, durup dururken agliyorum 18 ay oldu ama sanki ilk baslarda bile bu kadar cok aglamamistim....
Merhaba ,
Çok zor olan bu kararı bizde verdik . Bizde sizin gibi sonlandırma kararını aldık . Hep aklımızda doğduktan sonra bize bir şey olursa ona kim bakacak düşüncesi vardı . Belki içiniz rahatlar atlatmak isterim . Bir arkadaşım var ayağının biri diğerine göre kısa . Annesi anne karnında bu durumu öğreniyor ve doğmasını istiyor . Ama arkadaşım yıllar içinde bu durumun zorluğunu yaşadı hep . Evlendi çocuk sahibi olacaktı aklında hep bir kuşku vardı . Ve hep keşke annemin bana bunu sorma hakkı olsaydı diyordu . O zaman böyle doğmak istemezdim diyordu . Evet belki bizimki kadar önemli bir durum değil çok şükür sağlıklı aklı yerinde ama hep aklıma arkadaşımın bu sözleri geldi . "Böyle yaşamak ister miydim?" İçiniz rahat olsun bizler anneler olarak çocuklarımızın kötülüğünü ister miyiz . Asla . Ne güzel bir evladınız var ona sıkı sıkı sarılın üzmeyin sıkmayın kendinizi hayatı kendinize de evladınızada zindan etmeyin. Diğer yavrunuz için bir annenin verebileceği en zor ama en doğru kararı verdiniz . Rabbim bizden daha çok seviyormuş yavrularımızı . Dilerim bir nebze de olsa dokunmuşumdur sizlere . Sevgiler

X