23 yaşındayım fsh lh e2 değerlerim menopozu gösteriyor korkuyorum!!

Mereku

Guru
Kayıtlı Üye
8 Ekim 2012
34
16
Merhaba arkadaşlar 16 yaşımdan beri yumurtalık kistim vardı lisede adetim çok düzenliydi fakat son 1.5 2 yıldır düzensiz doktora ne zaman adet düzensizliği için gitsem ultrasonda yumurtalık kisti çıkardı ve doktorlar buna bağlardı ilaç içerdim geçerdi sonra yine çıkardı.İlk zamanlar doğum kontrol haplarını içemiyordum fakat daha sonra adet düzensizlğim başlayınca mecbur içtim bilmiyorum o da menopozda etken oldu mu yani düzensiz hap kullanmam.Her neyse yaz başından bu yana sıcak basması mutsuzluk uykusuzluk sorunlarım vardı. Doktorum hormon testi yaptırmamı istedi temmuzda 3 kere adet oldum sonra agustosta ve ekimde oldum ekimden beri regl olmadım. Doktora gittim bu ay bana tarlusal verdi adetimi getirtip hormonlarıma bakacaktı fakat 15 gün geçip gelmeyince hormon testi yaptırdım adetsiz ve fsh 131 lh 88 e2 5 çıktı sonuçlarımı görünce inanamadım doktorum mümkün olamayacağını bir daha başka yerde yaptırmamı söyledi sonuçlar 3 aşağı 5 yukarı aynı çıktı fsh 179 lh 64 e2 10 başka bir yerde hipofiz emarı çektirdim neden böyle hormonlar salgıladığıma bakılcak ptesi sonuçlarımı alıcam doktor ultrasona bakarak yumurtalıklarımın ve rahmimin olduğunu hatta yumurtalarımın olduğunu söyledi fakat bu yumurtalar önceden kalmışta olabilirmiş. İnternette okuduklarım beni yıktı tedavisi olmaz diyenler olmuş geri dönüşsüzdür diyenler olmuş bekarım daha 23 yaşındayım nelerle karşılaşacağımı bilmiyorum çocuk istiyorum ama ondanda önemlisi sağlıklı olmak istiyorum menopozun yıkıcı etkilerini yaşamak istemiyorum. Lütfen benim gibi durumda olanlar nasıl bir tedavi gördüklerini etkilerini ve sonuçlarını yazabilir mi

Geçmiş olsun canım.Daha genceciksin Allah şifasını verir inşaallah.Daha bu yaşta menapoz ile uğraşmak zor.Bence farklı drlara görün önce sağlık.Bir arkadaşıma dr senin daha bebeğin olmaz demişti 2 ay sonra bebeği oldu.yani belli olmaz o yüzden farkı dr görünmen gerek zor bir süreç Allah kolaylık versin.

Zaten tek bir yerde durmuyorum kendi dr özelde hormon testlerini 2 ayrı devlette hipofiz emarını başka bir özelde yaptırdım 4 doktora gittim doktorlarım olumlu konuşuyor ilaçla getirebiliriz diyorlar ama ben psikolojik olarak çöktüm internette yazılanları okuyunca geri dönüşü yok diyen olmuş yıllardır ilaç içip hala aynı değerlere sahip olanlar olmuş çok üzülüyorum

X