Konuşma Problemleri 26 aylık bebekte kekeleme sorunu

Geç konuşma, kekeleme, her türlü konuşma probleminin paylaşıldığı konular.

MrsKurabiye

Kullanıcı üyeliğini pasifleştirmiştir.
Üyelik İptali
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
3 Nisan 2018
1.654
1.677
Herkese iyi akşamlar. Bir haftadır çok büyük stres içindeyim. Akıcı bir şekilde konuşan oğlum bir anda kekelemeye, heceleri tekrar etmeye ve konuşurken zorlanmaya başladı. Ne oldu, nasıl oldu aklım almıyor. Dil terapisti ve psikologla görüştüm. Bir süre takip etmemi istedi. Ne zaman geçecek veya düzelecek mi bilmiyorum. Aranızda böyle bir durum yaşayıp da atlatan var mı? Tecrübelerinizi paylaşırsanız çok sevinirim.

Konu hakkında bilgisi olan yok mu? Yardıma gerçekten çok ihtiyacım var.

Aynı dönemde kızımda da oldu eşimin yiğenimde de olmuştu ondan çok korktum onunki kalıcı oldu şimdi 8 yaşında dil terapisi alacak

Ama kızımın ki 1 ay kadar ancak sürdü bende hemen dil terapistini aradım o yaşlarda normal dedi takip et eğer ilerlerse ve uzun sürerse getirirsiniz dedi

O yaşta düşünce hızı fazla çalışır dili ona yetirşemezmiş geçti neyse ki

İnşallah sizinki de geçer fazla üsteleme konuşurken yanlışlarını düzeltme kızma kesinlikle normal düzendeymiş gibi devam edin bakalım

Aynı dönemde kızımda da oldu eşimin yiğenimde de olmuştu ondan çok korktum onunki kalıcı oldu şimdi 8 yaşında dil terapisi alacak

Ama kızımın ki 1 ay kadar ancak sürdü bende hemen dil terapistini aradım o yaşlarda normal dedi takip et eğer ilerlerse ve uzun sürerse getirirsiniz dedi

O yaşta düşünce hızı fazla çalışır dili ona yetirşemezmiş geçti neyse ki

İnşallah sizinki de geçer fazla üsteleme konuşurken yanlışlarını düzeltme kızma kesinlikle normal düzendeymiş gibi devam edin bakalım
Çok geçmiş olsun, ne güzel atlatmışsınız. Ben de çok endişeleniyorum kalıcı olacak diye. 1 ay kadar gözlemleyeceğim. Daha sonrasında terapistle devam edeceğiz. Umarım gerek kalmaz. Sizin kızınız ne gibi cümleler kuruyordu, örnek verebilir misiniz?

Çok geçmiş olsun, ne güzel atlatmışsınız. Ben de çok endişeleniyorum kalıcı olacak diye. 1 ay kadar gözlemleyeceğim. Daha sonrasında terapistle devam edeceğiz. Umarım gerek kalmaz. Sizin kızınız ne gibi cümleler kuruyordu, örnek verebilir misiniz?
Sağol canım aslında benim kızım çok erken konuşmaya başladı 18 aylıkken tüm cümleleri kuruyordu 2 yaşına gelince bir anda mesela baba diyecek bababababab sürekli tekrardı abla diyecek yine aynı şekilde ard ardına tekrar etti

Sen panik yapma sen tedirgin oldukça daha çok korkar çocuğun o yüzden daha da ilerler

Bişeyler den filan korktu mu

Sağol canım aslında benim kızım çok erken konuşmaya başladı 18 aylıkken tüm cümleleri kuruyordu 2 yaşına gelince bir anda mesela baba diyecek bababababab sürekli tekrardı abla diyecek yine aynı şekilde ard ardına tekrar etti

Sen panik yapma sen tedirgin oldukça daha çok korkar çocuğun o yüzden daha da ilerler

Bişeyler den filan korktu mu
Benim bildiğim kadarıyla hayır. O konuda çok dikkat ediyoruz zaten. Aklım almıyor neden böyle olduğunu. Bizde de var hece tekrarı. Sasasasa salona gidelim veya başbaşbaşbaşka yok falan diyor. Oğluma hiç yansıtmıyorum, sabırla dinliyorum. Ama o kadar üzgün ve tedirginim ki. Elimden hiçbir şey gelmiyor. Çok akıllı bir çocuk. Bu durumun onu ileride olumsuz etkilemesinden çok korkuyorum.

Benim bildiğim kadarıyla hayır. O konuda çok dikkat ediyoruz zaten. Aklım almıyor neden böyle olduğunu. Bizde de var hece tekrarı. Sasasasa salona gidelim veya başbaşbaşbaşka yok falan diyor. Oğluma hiç yansıtmıyorum, sabırla dinliyorum. Ama o kadar üzgün ve tedirginim ki. Elimden hiçbir şey gelmiyor. Çok akıllı bir çocuk. Bu durumun onu ileride olumsuz etkilemesinden çok korkuyorum.
Geçecektir annesi sen üzülme oğluna da yansıtma büyüme ataklarında da oluyor böyle şeyler💙

Merhaba. Benim kizim 15 aylikken 2 kelimeli cumle kurmaya baslamisti. 2 yasinda tam bir yetiskin gibi konusabiliyordu. Tam ayini hatirlamiyorum ama 2 yaş civarında kızım da kekelemeye başladı. Anne bu neneneneneneeee diyordu mesela. Kelimenin son hecesini defalarca soyleme seklinde oluyordu cogunlukla. Her sey yolundaymis gibi davrandik, hissettirmedik, taklit etmedik, duzeltmedik, sabirla dinledik. Bir iki ay surmwdi, kendiliginden gecti.

X