Davranış Bozuklukları 27 Aylık oğlum otizmden supeleniyorum

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.

Kymt90

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
29 Ocak 2018
1
0
33
Mrb.arkadaslar benim oğlum 27 aylık sadece anne diyor.ama 9 aylıkken konuşmaya başladı (anne.baba.abi dede. Hatta dede hayde(dedeye gidelim yani))şeklinde konuşuyordu.sonra bir süre sadece baba dedi ve anlamsız konuşuyor ama çok konusuyor.sonra kendi eşyaları diziyor bazen ama bu konuşurken de vardı küçükken terlikleri dizerdi.bazen arabalarını diziyor.cocuk dedim oyun oynuyor dedim.ama kendi etrafında dönüyor her çocuk yapar dedim.ismini söylediğimizde bazen bakıyor bazen sanki duymuyormuş gibi.babasi küçükken ona çok ağlıyordu diye riv diye seslenmeye başladık. Ismine değil ama riv deyince bakıyordu.bu nedenlerle internette araştırma yaptım.otizm olabilirmiş.cocuk psikiyatriye gittik sorular sordu otizm dedi.cocuk gelişimci normal ama gelişimi 14 aylık dedi.tv çok fazla maruz kaldi. iki tv var evde ve abisiyle birlikte onlar uyuyana kadar çizgi film izlenir .ama benim çocuğum çevresine karşı duyarsız değil kapı çalınca kapıya koşar.evde sürekli benim peşinde dolaşır.surekli yaptığı bir davranışı yok akrabalarını tanir. Sarılır oyun oynar.dedesine aşık benim oğlum.bakinca normal bir çocuk gibi.ama birseyi yaptirmaya çalışsam mesela babana bunu ver desem yapmaz ama eline tabak versem oturma odasına götürür.onceleri kendi oyun oynuyor du ama tv kpattigimizdan beri biz oyun oynuyoruz daha fazla onunla.ve oyun kurmaya başladı oyuncağını bana getiriyor beraber oynayalım diye.tutuyor elimizden koridora götürüyor top oynayalım diye.istedigini eliyle göstermiyor tutup beni mutfağa götürüyor yada dışarı çıkmak isterse kapıya.istedigi bir şey olunca kendi alıyor örneğin acikldığında ağlamaz.ya gider mutfaktan dolabı acar meyve sebze alır eline ya da beni elimden tutar mutfağa götürür.fazla yaramaz.bir koli yumurtayı iskemleyle çıkıp mutfak halıma kırdı ardından da tek tek saydı. Dedesiyle saklanbaç oynarken 10 kadar saymayı öğrenmişti bazen sayar.bazen 5 den geri dayar.bezen ben 1 derim o 2 der.hayali oyun oynuyormu doktor dedi daha önce dikkat etmemistim.bebegi aldım unutuyormuş gibi o da aynını yaptı.ilac şırıngaları var ya kiloya göre veriyosun onu füze gibi tutup 5 den geri saydı ve sanki uçuyormuş gibi uçuruldu.ona soyledigim ninninin bir kismini bazen benle soyluyor.3 gun ugrastim birseyi acmami istediginfe artik ac diyor.yiyecek su sisesi yada oyuncak hersey.bildigi tek sey oldugu icin diger soruralima da ac diye yanit veriyor.kalkim mi oglum ac gibi.bilmiyorum hem hasta hem değil gibi.abisinden çok korkuyor.cok canını yakıyor oynarken belki dedim ondan yanlız oynamayı seviyor.ama kuzeni var 3 yaşında onunla oyuncaklarla oynuyorlar.birlikte dolaptaki kıyafetleri boşaltıp içine girip kapilarini kapatıyorlar.cok yazı okudum kafam çok karışık.isitme testi istedi doktor ve çocuk nörolojiden eeg ve emg testi istedi ama ben bunları bir başka doktora da gösterip emin olmak istiyorum.hastaysa çocuğum hemen tedaviye başlamak hasta değilse de yanlış bir yola girmek istemiyorum.lutfen deneyimli olan anneler görüş bildirebilirler mi ?

Son düzenleme:
Mrb.arkadaslar benim oğlum 27 aylık sadece anne diyor.ama 9 aylıkken konuşmaya başladı (anne.baba.abi dede. Hatta dede hayde(dedeye gidelim yani))şeklinde konuşuyordu.sonra bir süre sadece baba dedi ve anlamsız konuşuyor ama çok konusuyor.sonra kendi eşyaları diziyor bazen ama bu konuşurken de vardı küçükken terlikleri dizerdi.bazen arabalarını diziyor.cocuk dedim oyun oynuyor dedim.ama kendi etrafında dönüyor her çocuk yapar dedim.ismini söylediğimizde bazen bakıyor bazen sanki duymuyormuş gibi.babasi küçükken ona çok ağlıyordu diye riv diye seslenmeye başladık. Ismine değil ama riv deyince bakıyordu.bu nedenlerle internette araştırma yaptım.otizm olabilirmiş.cocuk psikiyatriye gittik sorular sordu otizm dedi.cocuk gelişimci normal ama gelişimi 14 aylık dedi.tv çok fazla maruz kaldi. iki tv var evde ve abisiyle birlikte onlar uyuyana kadar çizgi film izlenir .ama benim çocuğum çevresine karşı duyarsız değil kapı çalınca kapıya koşar.evde sürekli benim peşinde dolaşır.surekli yaptığı bir davranışı yok akrabalarını tanir. Sarılır oyun oynar.dedesine aşık benim oğlum.bakinca normal bir çocuk gibi.ama birseyi yaptirmaya çalışsam mesela babana bunu ver desem yapmaz ama eline tabak versem oturma odasına götürür.onceleri kendi oyun oynuyor du ama tv kpattigimizdan beri biz oyun oynuyoruz daha fazla onunla.ve oyun kurmaya başladı oyuncağını bana getiriyor beraber oynayalım diye.tutuyor elimizden koridora götürüyor top oynayalım diye.istedigini eliyle göstermiyor tutup beni mutfağa götürüyor yada dışarı çıkmak isterse kapıya.istedigi bir şey olunca kendi alıyor örneğin acikldığında ağlamaz.ya gider mutfaktan dolabı acar meyve sebze alır eline ya da beni elimden tutar mutfağa götürür.fazla yaramaz.bir koli yumurtayı iskemleyle çıkıp mutfak halıma kırdı ardından da tek tek saydı. Dedesiyle saklanbaç oynarken 10 kadar saymayı öğrenmişti bazen sayar.bazen 5 den geri dayar.bezen ben 1 derim o 2 der.hayali oyun oynuyormu doktor dedi daha önce dikkat etmemistim.bebegi aldım unutuyormuş gibi o da aynını yaptı.ilac şırıngaları var ya kiloya göre veriyosun onu füze gibi tutup 5 den geri saydı ve sanki uçuyormuş gibi uçuruldu.ona soyledigim ninninin bir kismini bazen benle soyluyor.3 gun ugrastim birseyi acmami istediginfe artik ac diyor.yiyecek su sisesi yada oyuncak hersey.bildigi tek sey oldugu icin diger soruralima da ac diye yanit veriyor.kalkim mi oglum ac gibi.bilmiyorum hem hasta hem değil gibi.abisinden çok korkuyor.cok canını yakıyor oynarken belki dedim ondan yanlız oynamayı seviyor.ama kuzeni var 3 yaşında onunla oyuncaklarla oynuyorlar.birlikte dolaptaki kıyafetleri boşaltıp içine girip kapilarini kapatıyorlar.cok yazı okudum kafam çok karışık.isitme testi istedi doktor ve çocuk nörolojiden eeg ve emg testi istedi ama ben bunları bir başka doktora da gösterip emin olmak istiyorum.hastaysa çocuğum hemen tedaviye başlamak hasta değilse de yanlış bir yola girmek istemiyorum.lutfen deneyimli olanyazdikneler görüş bildirebi

Mrb.arkadaslar benim oğlum 27 aylık sadece anne diyor.ama 9 aylıkken konuşmaya başladı (anne.baba.abi dede. Hatta dede hayde(dedeye gidelim yani))şeklinde konuşuyordu.sonra bir süre sadece baba dedi ve anlamsız konuşuyor ama çok konusuyor.sonra kendi eşyaları diziyor bazen ama bu konuşurken de vardı küçükken terlikleri dizerdi.bazen arabalarını diziyor.cocuk dedim oyun oynuyor dedim.ama kendi etrafında dönüyor her çocuk yapar dedim.ismini söylediğimizde bazen bakıyor bazen sanki duymuyormuş gibi.babasi küçükken ona çok ağlıyordu diye riv diye seslenmeye başladık. Ismine değil ama riv deyince bakıyordu.bu nedenlerle internette araştırma yaptım.otizm olabilirmiş.cocuk psikiyatriye gittik sorular sordu otizm dedi.cocuk gelişimci normal ama gelişimi 14 aylık dedi.tv çok fazla maruz kaldi. iki tv var evde ve abisiyle birlikte onlar uyuyana kadar çizgi film izlenir .ama benim çocuğum çevresine karşı duyarsız değil kapı çalınca kapıya koşar.evde sürekli benim peşinde dolaşır.surekli yaptığı bir davranışı yok akrabalarını tanir. Sarılır oyun oynar.dedesine aşık benim oğlum.bakinca normal bir çocuk gibi.ama birseyi yaptirmaya çalışsam mesela babana bunu ver desem yapmaz ama eline tabak versem oturma odasına götürür.onceleri kendi oyun oynuyor du ama tv kpattigimizdan beri biz oyun oynuyoruz daha fazla onunla.ve oyun kurmaya başladı oyuncağını bana getiriyor beraber oynayalım diye.tutuyor elimizden koridora götürüyor top oynayalım diye.istedigini eliyle göstermiyor tutup beni mutfağa götürüyor yada dışarı çıkmak isterse kapıya.istedigi bir şey olunca kendi alıyor örneğin acikldığında ağlamaz.ya gider mutfaktan dolabı acar meyve sebze alır eline ya da beni elimden tutar mutfağa götürür.fazla yaramaz.bir koli yumurtayı iskemleyle çıkıp mutfak halıma kırdı ardından da tek tek saydı. Dedesiyle saklanbaç oynarken 10 kadar saymayı öğrenmişti bazen sayar.bazen 5 den geri dayar.bezen ben 1 derim o 2 der.hayali oyun oynuyormu doktor dedi daha önce dikkat etmemistim.bebegi aldım unutuyormuş gibi o da aynını yaptı.ilac şırıngaları var ya kiloya göre veriyosun onu füze gibi tutup 5 den geri saydı ve sanki uçuyormuş gibi uçuruldu.ona soyledigim ninninin bir kismini bazen benle soyluyor.3 gun ugrastim birseyi acmami istediginfe artik ac diyor.yiyecek su sisesi yada oyuncak hersey.bildigi tek sey oldugu icin diger soruralima da ac diye yanit veriyor.kalkim mi oglum ac gibi.bilmiyorum hem hasta hem değil gibi.abisinden çok korkuyor.cok canını yakıyor oynarken belki dedim ondan yanlız oynamayı seviyor.ama kuzeni var 3 yaşında onunla oyuncaklarla oynuyorlar.birlikte dolaptaki kıyafetleri boşaltıp içine girip kapilarini kapatıyorlar.cok yazı okudum kafam çok karışık.isitme testi istedi doktor ve çocuk nörolojiden eeg ve emg testi istedi ama ben bunları bir başka doktora da gösterip emin olmak istiyorum.hastaysa çocuğum hemen tedaviye başlamak hasta değilse de yanlış bir yola girmek istemiyorum.lutfen deneyimli olan anneler görüş bildirebilirler mi ?
Yazınızı okuyunca biran aynı benim oğlum dedim simdi nasil oglunuz ne yaptınız acaba testleri falan yaptirdiniz mi

X