Bebek Beslenmesi 3-4 aylık Bebekleri Kaç saatte bir emzirmeli ?

Bebek Beslenmesi, Ek Besin Önerileri, Mamalar, Anne Sütü, 3 yaştan büyük çocukların çok yeme ya da yememe, obezlik, iştahsızlık, okulda beslenme, beslenirken dikkat edilecek konuların yani her türlü yeme problemlerinin paylaşıldığı alan.

VaniL

Seni kendime sakladim....
Kayıtlı Üye
14 Şubat 2012
427
8
Hanımlar, kızımla 3. ayımızı bitiriyoruz 4 e geçicez. Kızım hala ilk günkü gibi 40 dakkikada bir yada 1 saate bir meme istiyor çabuk acıkıyor. Diyeceksinizki bebeklerin bazıları sadece emmek istiyorlar aç olduklarından değil. Ama bizde durum öyle değil.. Sanki 3 günlük açmış gibi emiyor kızım. Sütüm yetmiyordu her yoldu dendim daha önce konu açmıştım hatırlarsanız. Şuan için iyi düzeldi çok şükür bir tablet kullanıyorum hipp natal tea ile beraber netice iyi, göğüsler doluyor. Ama genede kızım çabuk acıkıyor. Ne yapmam gerekiyor tecrübeli annelerden tavsiye istiyorum. :44:
Sizce 3-4 aylık bebek kaç saatte bir yemeli? Litaratürlere baktım 3 saat diyor. Bizimki 3 saate kiyamete koparır dayanmaz.
bu arada bebekte kilo artışı var. demekki sütüm iyi düzelmiş. 3-4 aylık bebekler her sefer 150-180 ml yemeleri lazım okuduğum kadarıyla. bebeğin kilosunu 6/1 i kadar yemeli gün içerisinde. O da doğal olarak 160 -170 ml ediyor her sefer. Hangi SÜPER ANNE her saatte bir 170 ml süt yapar????? :KK9::KK9::KK9::KK9::KK9:

selam canım,

Ben de çok tecrübeli bi anne değilim 41 günlüğüz daha :) Ama bence senin yavru kuş tamamen alışmışlığından öyle..Nasıl gelmişse öyle gidiyor.

İlk doğduğunda da herkes 2-3 saatte bir diyordu benim bebeğim hiç öyle olmadı. Bütün gün memede yaşıyor. sanırım seninki de öyle. Ve buna alışmış.

Ama benim bildiğim kadarıyla zaman geçtikçe bu sürenin arası açılcak tabi doydukça..

Bence sen sütünü sağ ve takip et 1-2 gün.

doymadığına inanıyorsan dr tavsiyesi ile günde 1 kez mama .

ben öyle yaptım sütümün az olduğu zamanlarda.

mama evet malesef çok tasvip edilen bişey değil belki ama aç mı kalsın yavrucaklar ? herşey onlar için...
şimdi toparladı şükür sütüm de artıyor maşallah artık gerek kalmayabilir. Hem senin ek gıda zamanın yaklaşmış şükür.
1-2 ay çabucak geçer inşşş..

günlerdir kafamı kurcalayan soru.. bizimde 2 doktorumuzdan biri 3-4 saatte diyo diğer istediği zaman diyo. ben başından beri istediği zaman veriiyorum. 1-1.30 en fazla 2 saatte bir emziriyorum. pazartesi günü doktora gittik bu ay kilo alımımız alt sınırda çıktı. doktorda sık emzirdiğim için göğüslerimin dolmadığını bebeğin her emziğinde az emdiğini dile getirdi. dediğin gibi ne yapalım yavrumu ağlatamam. peki süt artımı için hangi tableti kullandın?

Hanımlar, kızımla 3. ayımızı bitiriyoruz 4 e geçicez. Kızım hala ilk günkü gibi 40 dakkikada bir yada 1 saate bir meme istiyor çabuk acıkıyor. Diyeceksinizki bebeklerin bazıları sadece emmek istiyorlar aç olduklarından değil. Ama bizde durum öyle değil.. Sanki 3 günlük açmış gibi emiyor kızım. Sütüm yetmiyordu her yoldu dendim daha önce konu açmıştım hatırlarsanız. Şuan için iyi düzeldi çok şükür bir tablet kullanıyorum hipp natal tea ile beraber netice iyi, göğüsler doluyor. Ama genede kızım çabuk acıkıyor. Ne yapmam gerekiyor tecrübeli annelerden tavsiye istiyorum. :44:
Sizce 3-4 aylık bebek kaç saatte bir yemeli? Litaratürlere baktım 3 saat diyor. Bizimki 3 saate kiyamete koparır dayanmaz.
bu arada bebekte kilo artışı var. demekki sütüm iyi düzelmiş. 3-4 aylık bebekler her sefer 150-180 ml yemeleri lazım okuduğum kadarıyla. bebeğin kilosunu 6/1 i kadar yemeli gün içerisinde. O da doğal olarak 160 -170 ml ediyor her sefer. Hangi SÜPER ANNE her saatte bir 170 ml süt yapar????? :KK9::KK9::KK9::KK9::KK9:

kuzum 3-4 aylık bir bebegin 160-170 cc icmesi bana hic normal gelmiyor aslında,annenin sut uretimini zaten hesaba katmıyorum
memeden emilen sutu ne yazık ki hesap edemezsiniz sagsanız bile bu yanıltıcı bir fikir verir.Dunya genelinde annelerin bebeklerini saatli degil de bebek arzu ettikce beslemeleri oneriliyor,yani rejimi tamamen bebegin kendisi belirliyor.Su anda sure aralarını acmak icin yapabileceginiz pek bir şey yok gibi duruyor ama 5-6 ay arası ek gidalara gectiginizde o ara ister istemez acılacaktır zaten,saglıcakla.

bu arada sut arttırmak icin kullandıgın tableti paylaşırsan memnun olurum.

günlerdir kafamı kurcalayan soru.. bizimde 2 doktorumuzdan biri 3-4 saatte diyo diğer istediği zaman diyo. ben başından beri istediği zaman veriiyorum. 1-1.30 en fazla 2 saatte bir emziriyorum. pazartesi günü doktora gittik bu ay kilo alımımız alt sınırda çıktı. doktorda sık emzirdiğim için göğüslerimin dolmadığını bebeğin her emziğinde az emdiğini dile getirdi. dediğin gibi ne yapalım yavrumu ağlatamam. peki süt artımı için hangi tableti kullandın?

biz szinle tamamen aynı durumu yaşadık.

şu sonuca varıldı bebek her emdiğinde bir memeyi en az 15-20 dk emzirin .
diğer memeye sonra geçin.
çünkü bir memeden önce sulu kısım geliyor ilk 10 dk'dan sonra daha yağlı ve kalorili kısım geliyor.
asıl kilo aldıran kısım da o.
ve 2-3 saat sadece o memeyi emzirmek daha mantıklıymış.

eğer 10 dk bi memeyi sonra diğer memeyi emziriyosanız besleyici kısımı alamıyormuş kg alımınız bu sebeple de dşük olabilir.

Bugün söyle yaptim: her 2 saaten bir emzirdim. Çok zor oldu söyleye bilirim nede olsa alismis yavrucak. Bence gögüslerin dolmasi için 3 saat ideal. Ki bende öyle. Her saate bir emzirince hem kendin yipraniyorsun, hem gögüsler tam dolmadigi icin bebege yetmiyor tekrar acikiyor bagiriyor, kisir döngü yani. Sil bastan sil bastan. Sik sik emzirmenin söylendiginin aksine yanlis oldugunu gördüm. 3 saate bir emziren annelerin çok rahat ettiklerini görüm. Haklisiniz bastan nasil oluyorsa devamida öyle geliyor. Ben kötü alistirdim!! Simdi düzeltiyorum... Zor olsada.
Benim bebegim her 40 dakikada- 1 saate bir yemege alistigi için sürekli kusuyor. Bugün 2 saaten bir emziirnce dikkat ettim kusmalari AZALDI!! Kakasinda normal degil, çürüntü gibi. hazimsizliktan dediler.
Burdan okuyan tüm annelere sesleniyorum ilk ayi çikarsak 2. Aydan itibaren bebeginizi belirli araliklarda emzirin! Yoksa benim gibi pisman olursunuz. Bebeginiz sürekli memenizden yapisir, bagirir, ne kendinize vaktiniz kalir, ne esinze, ne evinize cidden yipranirisiz. Gecede hersaatbasi uyandiginida katarsak uykusuzluktan, yorgunluktan depresyona girersiniz.:KK14::KK14: ben suan öyleyim.

Bu arda tableti sormussunuz, ben yurtdisinda yasiyorum, maalesef Türkiyede bulunmuyor. Yinede yaziyim. Laktaqon. Tamamen bitkisel.

bende 15 aydır emziriyorum oğlumu.her istediğinde emdi,kan ilacı dışında emzirme saatine vs hiç dikkat etmedim..kendimde sağlıkcı olmama rağmen dr ların 2-3 saatte bir vs emzir sözlerini anlayamıyorum..çünkü emmek bebek için sadece açlık duygusu değil bir refleks ,manevi bir ihtiyaç,anneyi hissettiği en güzel durum..
evet bebek emer,gaz olur,kusar ama hepsi bir süreyekadar..sabır gerekiyor sonra meyvesi inanın güzel oluyor koşarak kucağınıza geldinde..benim deneyimim bu yönde..

biz szinle tamamen aynı durumu yaşadık.

şu sonuca varıldı bebek her emdiğinde bir memeyi en az 15-20 dk emzirin .
diğer memeye sonra geçin.
çünkü bir memeden önce sulu kısım geliyor ilk 10 dk'dan sonra daha yağlı ve kalorili kısım geliyor.
asıl kilo aldıran kısım da o.
ve 2-3 saat sadece o memeyi emzirmek daha mantıklıymış.

eğer 10 dk bi memeyi sonra diğer memeyi emziriyosanız besleyici kısımı alamıyormuş kg alımınız bu sebeple de dşük olabilir.

Evet sürekli önsüt emdirilen bebek kilo almıyor bende şahit olmuştum bir arkadaşımda..

Son düzenleme:
Arkadaşlar, nihayet çabalarım boşuna gitmedi. :KK9::KK9::KK9: artık iki buçuk saate bi emziriyorum kızımı. veee hem sütüm yetiyor hem kusmaları azaldı. Artık az az kusuyor. Zor oldu, 2 gece hiç uyumadı uyutmadı, ama başardık. Düşünün 40 dakikada bir, en iyi halde bir saate bi meme isteyen bebek artık eskisi gibi kiyameti koparmıyor. :KK3: çok mutluyum.

Son düzenleme:

Merhaba.. Yazınızı okudum.. Şimdide benım 3 ay 1 haftalık bır kızım var.. O da devsmlı memede .. Hatta cok yorucu kı o sekılde uyuyor.. Tecrubenz nedır.. Normal mi bu.. Bır de süt arttıran hap vr mı.. Baska önerılerınız varsa yazarsanız sevınırım.. Tesekkürler

benim de 4 aylık kızım var 2.5 aylıkken 2 saatte bir emzirmeye başlamıştım sütü bol olan anneler her dakika versin sözüm yok ama sütsüzlük çeken anneler belli bir saate ayarlamaya çalışmalı harfiyen uymak değil ama uymaya çalışmalı.... zaten bebekteki gaz problemi de sık sık emdiği için midesi önceki sütü hazmedemeden diğeri geliyor kusmalar gazlar... hele kusunca o kadar uzuluyor kı ınsan zaten sut azsa... bir de şu var kı bence bebek ne istediğini bilemiyo ki mesela altı batmış ağlıyo ver memeyi alır biraz emer bırakır sen de zannedersin ki sutun az etraftakı çok bılmışlerın bu çocuk aç lafları da cabası sutun az senin sutun yaramıyo herhalde.... insan çıldıracak gibi oluyo ama hepsi geçıp gidiyo....

benim oğlum 2 saatte bir besleniyor. daha sık emmek istesede veremiyorum zaten sütüm çok az. önce emziriyorum sonra mama veriyorum. memeden süt az gelmeye başlayınca bırakıyor tabi kerata . benim bildiğim bebeklerde kg başına 150 ml günlük alması gereken miktar. şöyle ki benim oğlum 6 kg 3,5 aylık. günlük alması gereken miktar 6*150= 900 ml ediyor. ben ona göre hesaplıyorum. tabi emince ne kadar alıyor bilemiyorum ama. mama daha çok içiyor o kesin. sık sık emzirmek yada emzirmek istemem arkadaşların dediği gibi memen hemen dolmuyor sütüm az bide kusarsa hepten içim gidiyor. 40 ı çıkana kadar her istediğinde vermek gerekir bence cünkü o zaman acıktıklarının pek farkına varmıyorlar.

Ben de sutu az olan muzdarip annelerdenim .4 ayimiza girmek uzereyiz ama son zamanda cok az kilo almis ve doymadigini hissediyorum.bende o yuzeen 2 haziranda kontrol var yine az derse mecbur mama vericez baska care kalmiyor ve tek gogusle ne kadar doyabiilir ki :KK43:

İlk ay gündüz 2 saatte gece 3 saatte bir emzirdim. 2. Ve 3. Aylarda gece gündüz 3 er saatte bir emzirdim. 4. Ay dolunca da 4 er saate döndük ama aralarda 2. Saatlerde ek besine başladık

iPhone 'den Kadınlar Kulübü aracılığı ile gönderildi

Benim bebegim 18 nisanda dogdu. 2_3 saatte bir emmesi gerektigi soylendi ama bende sizin durumunuzdayim. 1 ya da 1bucuk saatte bir meme istiyor. Almazsa cildirir. Soyle diyelim meme aliskanligi var, doyana kadar icmek yerine atistirmalik yapiyor. Hatta bazen agzina sut gelmesine kiziyor. Mesela gece uykysundan uyaninca kana kana uzun sure iciyor. Gun icinde asla boyle emmez.

canım 4 aylık bebek okadar süt içemez bence ek gıdaya baslıyabılırsın yogurt meyve muhallebi gibi tabi 4 ayı dolunca

aslında kaka sayısı cok olur doydugundan emın olun ek gıdalarına yag da koymayı unutmayın kabız degıl ama kabız olma ıhtımalıne karsı zeytın yagı tereyagı koyun yemeklerıne

X