Bebek Beslenmesi 3 aylık bebeğe ek besin

Bebek Beslenmesi, Ek Besin Önerileri, Mamalar, Anne Sütü, 3 yaştan büyük çocukların çok yeme ya da yememe, obezlik, iştahsızlık, okulda beslenme, beslenirken dikkat edilecek konuların yani her türlü yeme problemlerinin paylaşıldığı alan.

whispersOFhope

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
23 Eylül 2020
329
442
35
Sevgili anneler, üç aylık bir kızım var. Anne sütü ile besleniyor. 3000 gr doğdu. Kilosu şu an 6100 gr. Doktor gelişiminin yerinde olduğunu ve anne sütü dışında mama vermeye gerek olmadığını söyledi. Zaten ek gıdaya altıncı ayda geçeceğiz fakat gelgelelim bunu eşimin ailesine anlatamıyorum. Ayrı şehirlerde yaşıyoruz neyse ki fakat her telefonda bebeğe su vermemi söylüyor. Yediğim her şeyden bebeğe de vermemi söylüyor. Ağzına bir kaç damla olsa da verecekmişim de bağışıklığı güçlenecekmiş. 😳 Bağışıklığın güçlenmesi için anne sütü yetmez mi ? Ben mi yanlış biliyorum ? Oradan eşimin babası ‘Tecrübeli anne konuşuyor burda, dinleyin onu’ diyor. Siz bu ayda bebeğinize böyle gıdalar verdiniz mi ? Yediği her şeyi tattıran bir anne var mı aramızda? Hayır nasıl olur ki çocuk belki sindiremez, belki alerji olur? Anne sütü alırken ne gerek var ki? Aklım almadı bu işi.

Yediğim şeyleri vermedim. Eşimin ailesi muhallabi vermemi istiyordu mama (sütüm yetmiyordu kilo alımı yavaştı ) yerine onu da vermedim.. Ama su verdim.. Suyun bir zararı yok. 2 çay kaşığı su verirdim özellikle yazın ..

Suya da ek gidaya da gerek yok. Eskileri dinlemeyin lutfen. Eskiye hacet olsaydi, teknoloji gelismez bilim ilerlemezdi. Bu sekilde konusan buyuklere de sizde agrilariniz icin et ekmek koyun doktora gitmeyin derdim.

kesinlikle ek bir sey vermeyin, rica ediyorum. Sindirim sistemi hazir degil.

Doktorlar su bile vermeye gerek yok diyor. Anne sütünün yüzde 95i zaten su. Ayrıca zaten midesi küçücük. Onu başka şeylerle doldurmaya ne gerek var anne sütünden alacağı besinler varken. Bir de ya mikrop kaparsa diğer yiyeceklerden? Daha bebeği görmeye gelmediler, geldiklerinde kızıma bir şey yedirmeye çalışmaz umarım.

Sevgili anneler, üç aylık bir kızım var. Anne sütü ile besleniyor. 3000 gr doğdu. Kilosu şu an 6100 gr. Doktor gelişiminin yerinde olduğunu ve anne sütü dışında mama vermeye gerek olmadığını söyledi. Zaten ek gıdaya altıncı ayda geçeceğiz fakat gelgelelim bunu eşimin ailesine anlatamıyorum. Ayrı şehirlerde yaşıyoruz neyse ki fakat her telefonda bebeğe su vermemi söylüyor. Yediğim her şeyden bebeğe de vermemi söylüyor. Ağzına bir kaç damla olsa da verecekmişim de bağışıklığı güçlenecekmiş. 😳 Bağışıklığın güçlenmesi için anne sütü yetmez mi ? Ben mi yanlış biliyorum ? Oradan eşimin babası ‘Tecrübeli anne konuşuyor burda, dinleyin onu’ diyor. Siz bu ayda bebeğinize böyle gıdalar verdiniz mi ? Yediği her şeyi tattıran bir anne var mı aramızda? Hayır nasıl olur ki çocuk belki sindiremez, belki alerji olur? Anne sütü alırken ne gerek var ki? Aklım almadı bu işi.
O çocuk sizin ve ona karşı sorumluluklarınız var. O yüzden herkese kulaklarınızı tıkayıp doğru olanı yapın lütfen

İlk altı ay sadece anne sütü o da yeterli değilse mama verilir. Başka birşey verilmez nasıl böyle şeyler teklif edebiliyorlar kaçıncı yuzyildayiz pes doğrusu. Sakın dinlemeyin çocuğu hastanelik edersiniz şaka gibiler gercekten

Doktorlar su bile vermeye gerek yok diyor. Anne sütünün yüzde 95i zaten su. Ayrıca zaten midesi küçücük. Onu başka şeylerle doldurmaya ne gerek var anne sütünden alacağı besinler varken. Bir de ya mikrop kaparsa diğer yiyeceklerden? Daha bebeği görmeye gelmediler, geldiklerinde kızıma bir şey yedirmeye çalışmaz umarım.
Müsade etmeyin siz de öyle bir girisimde bulunurlarsa

Su vermenegerek yok, zaten anne sütünde su var, onun su ıhtıyacını da karşılıyor süt canım, biz 4 aylıgız ben hıc vermedım

Tabiki ilk 6 ay sadece anne sütü almış 6 aydan sonra da bebeğin ayına göre besinlerle sadece tadımlık almalı buna doktorunuzla karar verin size dediklerinde de ben doktorun dediğini yapicam deyin

Tabiki boyle birşey yapmayın. Ne kadar meraklılar el kadar bebeklere saçma sapan seyler yedirmeye. Evet saçma sapan evde mayalanmış yoğurtta saçma sapan çünkü..
Sakın Dinlemeyin. 6.ayda da geçmeyin hatta. Ek gıdaya geçmek anne sütünden feragat etmek oluyor.
Ben daha geç ek gıdaya geçeceğim. Zaten şimdiki çoğu doktor da öyle öneriyor ama bizim millet ne hikmetse doktordan bilim adamından daha akıllı.. ayrıca şunu da ekleyeyim;bu yaşlarda boyle besinlere(anne sütü ya da mama dışında besinlere) maruz kalan bebekler ilerde bunun acısını çekiyor. Gastrit vs mide problemleri.

Öyle ay ben çocuğuma 40 günlükken patates çorbası tattirdim bir sey de olmadi diyenlerle 20 25 sene sonra görüşmek isterim cidden.

Yeter tabi ki. Ben bir yasindan önce ek gidaya gecmiyorum. 3. Oglum 3.5 aylik. Cocuk yiyecekse yiyor yemeyecekse zaten yine yemiyor.onlar gelip yedirmeyecegine göre kulağını tıka. Emzirmeye devam.

lütfen vermeyin! anne sütünde bebeğin tüm ihtiyacı olan besinler var :KK43: yol göstermesi için ay ay ek gıdaya geçişi anlatan kitaplar var örnek olsun diye bitanesinin linkini atıyorum Çocuğum ne yesin? |

Son düzenleyen: Moderatör:
Nasıl olsa ayrı şehirlerdeymiş aradıklarında oo veriyorum tabi az önce kelle paça içti şimdi musakka yiyor deyin. Sonra kendi bildiğinizi okuyun
Tabağın dibini ekmekle sıyırdığını da söylemeli zira eski kadınlara göre ekmek yemeyen çocuk çelimsiz kalır, çelimsiz çocuk sağlıksızdır 🤣🤣🤣

Ahhh ahhh büyükler niye yeni anne olmuş kadını strese sokar anlamış değilim.

Tabağın dibini ekmekle sıyırdığını da söylemeli zira eski kadınlara göre ekmek yemeyen çocuk çelimsiz kalır, çelimsiz çocuk sağlıksızdır 🤣🤣🤣

Ahhh ahhh büyükler niye yeni anne olmuş kadını strese sokar anlamış değilim.
Bu onların asli görevi yapmak zorundalar 🤪

Bazı şeyleri nasıl alıştırırsan öyle gider ama 3 aylık bir bebeğe kendi yediğinizden veremezsiniz tabiki!!! Su konusunda katılıyorum günde bir kerede olsa vermek lazım...Unuttum çoğunu ama belirli aylarda belirli sebzeler veriyordum...yani o yaştaki bir bebeğin miğdesine ağır gelmeyecek besinler verilmeli. Çeşite önem vermeli dil/amak nekadar çeşite alışırsa illerde yemek seçme durumları daha az olur.

Tabiki boyle birşey yapmayın. Ne kadar meraklılar el kadar bebeklere saçma sapan seyler yedirmeye. Evet saçma sapan evde mayalanmış yoğurtta saçma sapan çünkü..
Sakın Dinlemeyin. 6.ayda da geçmeyin hatta. Ek gıdaya geçmek anne sütünden feragat etmek oluyor.
Ben daha geç ek gıdaya geçeceğim. Zaten şimdiki çoğu doktor da öyle öneriyor ama bizim millet ne hikmetse doktordan bilim adamından daha akıllı.. ayrıca şunu da ekleyeyim;bu yaşlarda boyle besinlere(anne sütü ya da mama dışında besinlere) maruz kalan bebekler ilerde bunun acısını çekiyor. Gastrit vs mide problemleri.

Öyle ay ben çocuğuma 40 günlükken patates çorbası tattirdim bir sey de olmadi diyenlerle 20 25 sene sonra görüşmek isterim cidden.
Ek gıdaya 180.günden itibaren tadımlarla gecilir tadımlar anne sütünü etkilemez. Erken gecmek kadar gec gecmekte sakincali cocugunuz reddeder. Kafaniza göre is yapmayin ltf

X