Aile Planlaması 3 aylık korunma iğnesi,depo-provera

Aile Planması nedir ? Doğum kontrol yöntemleri, gebeliği sonlandırma, kürtaj konularının işlendiği bölüm.

iremim

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
6 Aralık 2007
189
1
3 aylık korunma iğnesi,depo-provera yöntemi ile korunan arkadaşların bilgi paylaşımı..Şikayetleriniz,ne zaman vurulmalı,Yan etkileri nelerdir?

Son düzenleyen: Moderatör:
ne kadar dogru bilmiyorum ama o igneler önce aylık başlanması gerekiyomuş

evet senin adetin duzene girmeden vurulmussun..adetin duzene girdikten sonra vurulman gerekiyordu..

:bbo:teşekkürler n'pıcam şimdi ben benim yakalama kat sayım çok yüksekmiş hemen hamile kalabilirim korunmayı beceremessem n'pıcam şimdi ben yaaaa..
ben en iyisi doktoruma gideyim ,muhakkak yardımcı olacaktır bu spral beni korkutuyor korkmasam çok idealmiş....kafamçokkarıştı

merhaba angel love ,ben geçtiğimiz perşembe 3 kadıd doğumcu ile ayrı ayrı görüştüm ve 3 üde aynı şeyiİ; kanamanın devam edeceğini söylediler hatta biri eğer beze yaptıysa 1 yıl bile sürebilir dedi,biri de eğer rahatsız edici derecede devam ederse 1 hafta sonra gel eğer riskleri göze alırım dersen östrojen salgılarız dedi,ama riski de sütümün kalitesini önemli ölçüde düşürürmüş ve benim sütümde az olduğu için kesermiş,.... tabiki ben bu riski göze alamazdım,bebeğim zaten 1 ay erken doğdu normalde şubat 1de doğması gerekirken 24 aralıkta doğdu.... neyseki iki gündür yok denecek derecede azaldı lekelenme olarak geliyor şuan. eşimle birlikte olurken yanışlıkla sperm içeri gitti hamile kalmam değilmi

canım ben de seninkiyle aynı iğnelerden -depo provera- bir yıl kullandım 2004de bir yıl boyunca yani 4 kere.1,5 yıl adet görmedim kullanırken.ardınden iğneyi bıraktığımda bu durum devem etti.sonra haplarla adet gördüm ama bu zamana değin düzensizdi.sonunda bebek istedik eşimle ve doktora gittim adet düzensizliğimizi kontrol altına alayım da hamiş olursam anlayayım diye.veeeeeeee neyle karşılaşayım,bu iğneler benim prolaktin hormonumu yükseltmiş-düşün yani hala etkisi sürüyor-ve bebeğim bu şartlar altında olmazmış.şimdi prolaktini düşürmek için tedevi görüyorum ve ancak bu tedaviden sonra hamiş olabileceğim.tabi tedavinin ne kadar süreceği de bir muamma. YYAAAANNNİİİİ ACİLEN İYİ BİR JİNEKOLOĞA GÖRÜN.ciddi bir şey inşallah yoktur.çok şükür ki bir evladın varmış.bir de benim hayal kırıklığımı düşünsene:a015:

Canim Sağ Ol Ben Acilen Gideyim Allaha şükür 1 Evladim Var Ama Kendimi çok Kötü Hissettiriyo Ve Felaket Kilo Aliyorum

Canim Gerçekten Senin Adinada üzüldüm Bu Arada Bana Verdiğin Fikir Için çok Teşekkürler

aynen canım,iğneyi yaptırdığım ilk ay 12 kilo almıştım yeni yeni vermeye başladım.allah sağlık versin de.kiloyu boşver.

arkadaşlar benim edindiğim bilgilere göre 3 aylık iğneler bırakıldıktan sonra uzun süre vücut etkisinde kalıyomuş ve hamile kalınamıyomuş. beklemeniz ve doktora görünmeniz lazım

bende geçen sene sprailimi çıkarttırdım dinlenmesi gerektiğini söyledi ebe bende 3 aylık iğne vurdurdum 6 ay regli olamadım ve yeni yeni düzene giriyor ben şahsen kimseye tafsiye etmiyorum eczacı bayan bana ilk kullananlara 3 aylık önermiyoruz demişti aylıkla başlamam doğruymuş tabi regli olamayınca iğnede vurduramadım şimdi düzene girmesini bekliyorum tekrar eski yönteme dönecem sprail

canım benim arkadaşım kullanıyordu. 2 kere 3 ayda bir kullandı. iğneyi bıraktıktan sonra bebeği oldu. zararını görmediğini söylüyordu. uzun süre kullanıldığında mutlaka zararı vardır. genellikle doktorlar aylık ya da 3 aylıkları öneriyormuş. 6 aylıklarını hiç düşünme.

bende bikaç sağlık ocağının aile planlaması bölümüne danışmıştım ve 3 aylık iğnelerin adeti kestiğini ve vucudun düzenini etkilediğini söylemişlerdi.yazılanlardanda anlaşılıyor nekadar çok etkilediği . hepinize acil şifalar arkadaşlar.Hepinizin Allah gönlünüze göre versin.

slm arkadaşlar bende 3 aylık iğneyle korunuyorum.hiçbir sorun olmuyor.sadece adet düzensiligi oluyor bende bazen adet oluyorum bazende olmuyorum.doktoruma sordugumda normaldir bişey olmaz dedi oyüzden içim rahatladı.zaten bu korunma yöntemini doktorum önerdi.özellikle emziren kadınlar için tavsiye ediyor doktorum.çünkü sütünü arttırıyormuş.ama nezaman emzirmeden kesersen ozaman bu iğneyi kullanmamamı söyledi doktorum.gerçekten sütümü arttırıyor kızım şuan 1 yaşında ve hala emiyor.arkadaşlar belikde herkesin bünyesinden kaynaklanıyordur kilo meselesi.çünkü ben 52kiloydum ve 80 kiloyla dogum yaptım.normalinden fazlaydı kilom yani.şuan ise 58kiloyum.kiloda almıyorum gayet iyiyim.

dogum yapmış kadınlar neden sprail taktırmazsınız ve vücudunuza hormon alımına devam edersiniz hiç anlamam dogum kontrol igneleri uzun süreçte dogurganlık üzerine etkisi vardır hele de dogum yapmamış kadınlara kesinlikle tavsiye edilmiyor

merhaba ben 6 ay önce doğum yaptım emziriyorum heray sorun yaşıyorum nasıl bir korunma yöntemi uygulamalıyım bilemiyorum alet taktırmaktanda korkuyorum geri çekilmede endişelendiriyor

valla arkadaşım her ilaç vücutta ayrı ayrı etki yapar ben ilk gebeliğimden sonra 3 aylık iğne ile korundum ve başıma gelmeyen kalmadı en kötüsü troidimi etkiledi ve 1buçuk sene troit tedavisi gördüm mahvetti bu iğne beni
şimdi 3 hafta önce doğum yaptım bende korunma yöntemlerini araştırıyorum doğumumu yapan dr da 3 aylık iğneyi kesinlikle önermedi bana bakalım artık en sağlıklı yöntem ne ise onu denemeyi düşünüyorum ama 3 aylık iğne mi bir daha aslaaaaaaaaaaaaaaa
hayatımı mahvetti neredeyse adet düzensizlikleri şiddetli kanamalar daha sonra aylarca adet görememeler ne arasan var anlayacağın

Yan Etkileri:
Kilo Artışı,Aşırı Duyarlılık,Sinirlilik,Uykusuzluk,Yorulma,Depresyon,Baş Ağrısı,Saç Dökülmesi gibi yan etkileri vardır.
NOT: herkeste olacak diye birşey yok:)))

arkadaşşlar hepinize cok teşekkür ederim ben de düşünüyordum iğneyi ama doktorumla görüşüp hormonlarımı ölçtürüp ona göre doktor uygun görürse kullanacaktım.ama vazgeçtim zaten adetlerim düzensiz bünyemin dengesini daha fazla bozmayım bu kadar insanda olumsuz etki göstermiş bana iyi geleceğini sanmıyorum.iyiki varsın:enbuyukkk:

X